Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linuxu neznalý, elév apod.  (Přečteno 5060 krát)

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Linuxu neznalý, elév apod.
« kdy: 13 Srpna 2011, 10:15:23 »
Poslední dobou jsem si všiml, že se množí dotazy typu, neznám, jsem elév, linuxový začátečník apod. Prosím pomozte a s roztaženýma rukama čeká, až mu někdo pomůže a on to bude mít bez práce. Moje poznámka k tomu je: Takhle je ničemu nenaučíte a naopak vychováte leda analfabety u počítačů. Jejich dotazy se pomalu zaplňuje fórum. Myslím si , že je jediná cesta. Jsou pravidla ptaní a napřed musíš hledat a pak se ptát na to, na co se jiný ještě neptal. Výmluvy včetně té, že neumějí anglicky je třeba přehlížet. Druhá cesta je zavést placenou poradnu. Tito tazatelé časem stejně utečou.

geniv

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
  • programovani je fun
    • GFdesign
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #1 kdy: 13 Srpna 2011, 10:34:38 »
dobrá slova pravíš... naprostá pravda... osobně sem sice málo přispívám, sleduji forum hlavně z rss, ale zato když mám problém tak první hledám kde je problém a řešení úplných malicherností na fórech nechávám jako úplně poslední možnou možnost...

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #2 kdy: 13 Srpna 2011, 11:11:29 »
Pravdu máš, nicméně fórum je tu primárně o dotazech a o tom, že ti schopnější budou radit. Vzpomeňme si, jak každý z nás začínal. Nicméně s tebou souhlasím, takže na blbej dotaz, blbá odpověď  :) (myslím to tak, že občas je to sice síla, ale všechno je to o lidech, takže to musíme brát s nadhledem)
« Poslední změna: 13 Srpna 2011, 12:25:35 od Tadeáš Pařík »
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #3 kdy: 13 Srpna 2011, 11:16:04 »
To ich rovno mozes poslat prec. Co sa tyka anglictiny tak to nieje vyhovorka. Dnes sa este neda spolahnut na utomaticke preklady.
Ked tak sa da upozornit aby vysvetlil co konkretne z toho anglickeho navodu nepochopil ale povedat mu ze je to jeho chyba ze nevie en je prehnane.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

aloisam

  • Host
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #4 kdy: 13 Srpna 2011, 11:58:03 »
tohle fórum není, nebylo, a doufám že ani nebude, o UTFG. Odpovídat na "hloupé" dotazy, vás nikdo nenutí.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #5 kdy: 13 Srpna 2011, 12:19:47 »
tohle fórum není, nebylo, a doufám že ani nebude, o UTFG. Odpovídat na "hloupé" dotazy, vás nikdo nenutí.

+1
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #6 kdy: 13 Srpna 2011, 12:32:10 »
Tohle myšlení je přesně to, co Linuxu škodí. Pokud chcete systém pro pár geeků, kteří na veškeré dotazy odpovídají UTFG a RTFM, tak klidně, ale ne na tomto fóru. Cílem Ubuntu je stvořit systém pro lidi, což také znamená, že těm lidem někdo musí "lidsky" radit.

Tohle "elitářské" chápání Linuxu mě osobně pěkně *censored*. Jen tak mimochodem -- zkuste se zamyslet,co větší rozšíření Linuxu přinese i vám -- ovladače, aplikace...

S těmito názory běžte ke Gentoo/Archu nebo třeba do ...

Když nechcete radit neraďte!

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #7 kdy: 13 Srpna 2011, 13:29:56 »
Tohle myšlení je přesně to, co Linuxu škodí. Pokud chcete systém pro pár geeků, kteří na veškeré dotazy odpovídají UTFG a RTFM, tak klidně, ale ne na tomto fóru. Cílem Ubuntu je stvořit systém pro lidi, což také znamená, že těm lidem někdo musí "lidsky" radit.

Tohle "elitářské" chápání Linuxu mě osobně pěkně *censored*. Jen tak mimochodem -- zkuste se zamyslet,co větší rozšíření Linuxu přinese i vám -- ovladače, aplikace...

S těmito názory běžte ke Gentoo/Archu nebo třeba do ...

Když nechcete radit neraďte!
To, že niekto používa Arch neznamená, že neporadí  :-[
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #8 kdy: 13 Srpna 2011, 14:02:03 »
No jo, vím, že jsem to zjednodušil, ale je pravda, že tam není moc začátečníků a dotazy budou spíš takové, které tak snadno nejdou dohledat. Omlouvám se všem Archistům a Gentooistům.

min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #9 kdy: 13 Srpna 2011, 18:13:17 »
Pamatuju starší verzi tohoto fora kde bylo vyhledávání perfektní a účinné. Od nové veze málokdy najdu co hledám a lepší je hledání na tomto foru přes Google >:(

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #10 kdy: 13 Srpna 2011, 18:32:21 »
Pamatuju starší verzi tohoto fora kde bylo vyhledávání perfektní a účinné. Od nové veze málokdy najdu co hledám a lepší je hledání na tomto foru přes Google >:(
Nemyslíš spíš hledání na wiki?
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

vasicekabc

Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #11 kdy: 13 Srpna 2011, 19:35:55 »
Jsem jeden z těch začátečníků, asi dva roky na Ubuntu, nyní půl roku na archu. Jsem docela pyšný, že se mi podařilo arch zprovoznit a slouží mi k dokonalosti (díky jAster_BA!) Mnozí z Vás se v počítačové terminologii pohybují od škol, znají dobře i terminologii v angličtině. Anglicky mluvím, ale některé HOW TO prostě nedokážu pochopit, stejně tak man stránky. Nejsem ani líný googlit a prohlížet wiki a fóra. Jen prostě nedokáži některý problém nebo situaci díky nedostatku PC gramotnosti a zkušeností popsat, některé věci jsou pro mě prostě neuchopitelné. Pak se prostě musím ptát jako idiot a věřím, že ti zkušenější nad tím nechápavě kroutí hlavou, případně je takové dotazy pobuřují. Sám kolikrát když problém pochopím, nevěřím, jak to bylo stupidně jednoduché.
Vždyť přece je to tady fórum, tudíž veřejné a svobodné, a pokud se někomu zdají dotazy hloupé, nemusí na ně reagovat a brát tím chuť začínajícím linuxákům.
Moc bych si přál, abych se někdy dostal na takovou úroveň znalostí, abych mohl odpovídat na všechny ty hloupé a opakující se dotazy a rozšířit tak nadšení z linuxu, které sám sdílím. Čas na to mám a klidně bych třeba vedl u nás v hospodě poradenské hodiny zdarma live spolu s předváděním linuxu. Bohužel, chybí ta odbornost.

Nicméně chci říci toliko: pánové zkušení, mějte s námi trpělivost. Nebo místo fóra umistěte na tyto stránky rovnou odkaz na prodejce widlí, ať Vám tady mi neznalí nepřekážíme.

P.S. Placená poradna je skvělý nápad, klidně bych si občas za dobrou radu zaplatil.


min25

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 488
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #12 kdy: 13 Srpna 2011, 19:47:28 »
Pamatuju starší verzi tohoto fora kde bylo vyhledávání perfektní a účinné. Od nové veze málokdy najdu co hledám a lepší je hledání na tomto foru přes Google >:(
Nemyslíš spíš hledání na wiki?
Ne myslím forum Ubuntu.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #13 kdy: 13 Srpna 2011, 19:53:48 »

P.S. Placená poradna je skvělý nápad, klidně bych si občas za dobrou radu zaplatil.


Ďakujem za lichôtku a na platenú podporu iba tolko, že tá možnosť tu je od firiem ako Novell, Red Hat a pokial viem aj Canonical dačo ponúka :)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

vasicekabc

Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #14 kdy: 13 Srpna 2011, 20:04:52 »
O těchto možnostech vím a ani se mi nezdají až tak drahé, u Canonicalu odpověď asi do tří dnů je také v pohodě, ale opět ten začarovaný kruh s nedostatečnou angličtinou. Když neumím popsat ani česky, co mě přesně ten zatracený comp dělá a nedělá, jak to vysvětlit Canonicalu? :)

Edit: problém také je, že spoustu věcí zvládnu díky návodům na netu, cosi překopíruji kamsi, ale význam operace mi ve své podstatě uniká.
« Poslední změna: 13 Srpna 2011, 20:07:27 od vasicekabc »

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #15 kdy: 13 Srpna 2011, 20:25:48 »
Tohle myšlení je přesně to, co Linuxu škodí. Pokud chcete systém pro pár geeků, kteří na veškeré dotazy odpovídají UTFG a RTFM, tak klidně, ale ne na tomto fóru. Cílem Ubuntu je stvořit systém pro lidi, což také znamená, že těm lidem někdo musí "lidsky" radit.

Tohle "elitářské" chápání Linuxu mě osobně pěkně *censored*. Jen tak mimochodem -- zkuste se zamyslet,co větší rozšíření Linuxu přinese i vám -- ovladače, aplikace...

S těmito názory běžte ke Gentoo/Archu nebo třeba do ...

Když nechcete radit neraďte!
No, když si přečtu některé dotazy z poslední doby, tak mne jímá hrůza. A ještě když se tazatel nabízí, že o svých rádoby zkušenostech napíše článek, tak to už opravdu nevím. Takhle se opravdu nic nenaučí. To podle mne není žádné elitářské chápání linuxu ale výuka tazatelů správným směrem. Na co jsou pravidla správného ptaní, které jste sám umístil na začátek fóra, když se jimi nechcete řídit? Já přece nic jiného než dodržování pravidel nechci. Jenomže když si tazatel neumí ani nainstalovat flashplayer, vypálit obraz na CD atd., k čemu ta jeho přítomnost tady je? Vždyť rady stejně ani nevyužije. Místo ptaní kdyby se naučil pracovat s PC a pak teprve s linuxem, to bych viděl jako přínosné. Podle mne takové myšlení linuxu neškodí, ba prospívá.

vasicekabc

Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #16 kdy: 13 Srpna 2011, 20:59:21 »
to phplus: A cesta kdy neznalý uživatel nevědíc si rady s linuxem teprve sahne po všeobecné PC literatuře nebo jiných informacích je nutně špatná? Příkladně já jsem se až poté, co se mi na asi desátý comp (ASUS F5GL) nepodařilo nainstalovat ubuntu ani spustit live CD začal zajímat, proč mají počítače jakousi grafickou kartu a na co vlastně to je.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #17 kdy: 13 Srpna 2011, 21:01:05 »
Jak se správně ptát není nařízení, ale pouze doporučení. Svět by byl samozřejmě krásnější, kdyby se těmito několika body všichni řídili, ale to se prostě nikdy nestane.

Tohle fórum je tu pro všechny, i pro ty s "hloupými" otázkami, a jeho cílem není vzdělávat, ale pomáhat.

Pokud ti přijde, že se ptají na úplné základy, hoď jim třeba jen odkaz na Wiki -- třeba o ni nevědění, třeba jen nevědí co a kde mají hledat. Nebo prostě neodpovídej a vybírej si jen ty tazatele, kteří jsou "hodni tvého intelektu".

Stue

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 188
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #18 kdy: 13 Srpna 2011, 21:02:56 »
Tak trochu smířlivěji bych si dovolil říci, že
a) opakované dotazy se mohou jevit jako otravné, ale není třeba na ně odpovídat :)
b) "hloupé" (zbytečné) dotazy z pohledu tazatele jsou jistě pro něj důležité, jinak by se neptal, takže těžko je lze považovat za "hloupé" (zbytečné) 8)
c) místo poskytnuté odpovědi poslat tazatele "naučit se pracovat s PC" ve skutečnosti znamená poslat ho do náruče woken :o
Ubuntu 12.04
(Ubuntu 10.04)

vasicekabc

Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #19 kdy: 13 Srpna 2011, 21:11:21 »
to Stue: výstižné.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #20 kdy: 13 Srpna 2011, 21:28:08 »
Jak se správně ptát není nařízení, ale pouze doporučení. Svět by byl samozřejmě krásnější, kdyby se těmito několika body všichni řídili, ale to se prostě nikdy nestane.

Tohle fórum je tu pro všechny, i pro ty s "hloupými" otázkami, a jeho cílem není vzdělávat, ale pomáhat.

Pokud ti přijde, že se ptají na úplné základy, hoď jim třeba jen odkaz na Wiki -- třeba o ni nevědění, třeba jen nevědí co a kde mají hledat. Nebo prostě neodpovídej a vybírej si jen ty tazatele, kteří jsou "hodni tvého intelektu".
Jsem opravdu přesvědčen o tom, že každé vědění má svůj řád a pořádek. Kdo jiný by měl dbát na využívání pravidel než ten, kdo je napsal a toto fórum řídí. Já si už tazatele vybírám dlouho, jen mne štve, že 99 % těch úplně nevědomých odpadne a 1 % se to naučí. Jinak ta replika, že při odkazu na pravidla tazatele naženu k woknům je naprostá nepravda a strašák.  :)

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #21 kdy: 14 Srpna 2011, 11:37:51 »
Triviální a časté otázky nechť jsou přehledně zodpovězeny na wiki. Tady z fóra stačí odkázat na článek, kde už je vše stručně a pochopitelně popsáno.

Přijde mi zcela v pořádku, že se lidi ptají i na triviality. Nevidím v tom nejmenší problém.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

BSG - Sharon

  • Host
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #22 kdy: 31 Srpna 2011, 09:27:53 »
Triviální a časté otázky nechť jsou přehledně zodpovězeny na wiki. Tady z fóra stačí odkázat na článek, kde už je vše stručně a pochopitelně popsáno.

Přijde mi zcela v pořádku, že se lidi ptají i na triviality. Nevidím v tom nejmenší problém.

Pěkný den. Ano jak píše Filip.  Kdyby byla možnost tito "Triviální a časté otázky" dát na wiki.  Pěkně to uspořádat od různých témat. Pak by se tazateli jen okopíroval link na wiki nebo malinko předělat Rozcestník - NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NÁVODY NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY .   Případně když se ozvou moderátoři a administrátoři fóra ráda pomohu. Mám ty začátky stále v hlavě a docela jsi pamatuji co zkušenějším uživatelům už připadá "Triviální......  "

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #23 kdy: 31 Srpna 2011, 11:08:38 »
Triviální a časté otázky nechť jsou přehledně zodpovězeny na wiki. Tady z fóra stačí odkázat na článek, kde už je vše stručně a pochopitelně popsáno.

Přijde mi zcela v pořádku, že se lidi ptají i na triviality. Nevidím v tom nejmenší problém.

Pěkný den. Ano jak píše Filip.  Kdyby byla možnost tito "Triviální a časté otázky" dát na wiki.  Pěkně to uspořádat od různých témat. Pak by se tazateli jen okopíroval link na wiki nebo malinko předělat Rozcestník - NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NÁVODY NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY .   Případně když se ozvou moderátoři a administrátoři fóra ráda pomohu. Mám ty začátky stále v hlavě a docela jsi pamatuji co zkušenějším uživatelům už připadá "Triviální......  "
To s Tebou i souhlasím. Jen jednu připomínečku mám. Co takhle čeština a tyto místo tito.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Linuxu neznalý, elév apod.
« Odpověď #24 kdy: 31 Srpna 2011, 11:25:37 »
Triviální a časté otázky nechť jsou přehledně zodpovězeny na wiki. Tady z fóra stačí odkázat na článek, kde už je vše stručně a pochopitelně popsáno.

Přijde mi zcela v pořádku, že se lidi ptají i na triviality. Nevidím v tom nejmenší problém.

Pěkný den. Ano jak píše Filip.  Kdyby byla možnost tito "Triviální a časté otázky" dát na wiki.  Pěkně to uspořádat od různých témat. Pak by se tazateli jen okopíroval link na wiki nebo malinko předělat Rozcestník - NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NÁVODY NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY .   Případně když se ozvou moderátoři a administrátoři fóra ráda pomohu. Mám ty začátky stále v hlavě a docela jsi pamatuji co zkušenějším uživatelům už připadá "Triviální......  "
To s Tebou i souhlasím. Jen jednu připomínečku mám. Co takhle čeština a tyto místo tito.

Všichni tady nejsou Češi... naopak kéž by Češi ovládali na podobné úrovni nějaký cizí jazyk  ;), potažmo vůbec ten svůj vlastní  ;D
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.