Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: start čehokoliv po zapnutí PC  (Přečteno 2110 krát)

akiom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
start čehokoliv po zapnutí PC
« kdy: 25 Září 2011, 08:47:31 »
Zdar, je mi to až trapný se na to ptát, ale fakt nevim jak to udělat  ??? Sem BFU, který se potýká s Linuxem už asi rok, leccos vygooglim, leccos vyčtu z man, ale tohle fakt nevim, všude je návod jinej.

Zapnu PC, chci aby se mi automaticky spustil Skype, Pidgin, BOINC, Conky atp... Mam Lubuntu, takže položku v menu "start aplikací po najetí systému" bo jak se to jmenuje nemám ani nechci, chtěl bych se to naučit zapsat do toho systémového souboru, ne do CRONu.

Dík za návod step-by-step, včera sem tu ladil do 2 do rána conky, luxusní věc

mk33

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 300
Re: start čehokoliv po zapnutí PC
« Odpověď #1 kdy: 25 Září 2011, 08:55:16 »
já připisuji příkazy pro spuštění do souboru /etc/rc.local
začínám tak trpělivost a pevné nervy :-) since  21. Listopad 2006
-------------------------------------------------------------------------
|Aopen MX4SGI-4DN2|P4 2,8GHz HT|2x512MB RAM|ATI 9550|Linux Mint 9 Isadora|  |Asus P4B533|P4 1,8GHz|3x256 MB RAM|ATI 7500|Ubuntu 7.04|  |IBM Thinkpad T40p|Ubuntu 9.04|  |Lenovo Thinkpad T61|Linux Mint 9 Isadora|Lenovo Thinkpad T410|Linux Mint 13

akiom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: start čehokoliv po zapnutí PC
« Odpověď #2 kdy: 25 Září 2011, 08:58:24 »
jo to je ten soubor co mám na mysli, ale jaká je syntaxe, možné chyby - a jejich následky, nebo stačí prostě editovat, dole na řádek napsat třeba "sh /home/akiom/BOINC/run_client.sh".... jednou jsem se v tom vrtal a dopadlo to nějakým kolapsem při startu a s mojima znalostma sem to vyřešil reinstalem, není to košér ale tounoucí se stébla chytá

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: start čehokoliv po zapnutí PC
« Odpověď #3 kdy: 25 Září 2011, 09:25:25 »

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: start čehokoliv po zapnutí PC
« Odpověď #4 kdy: 25 Září 2011, 09:34:36 »
Tohle určitě necpi do /etc/rc...
Co potřebuješ spouštět při startu sezení, by mělo být ve složce ~/.config/autostart/, kde se očekávají desktopové spouštěče, které se běžně nacházejí v /usr/share/applications/. Tedy je sem můžeš zkopírovat, nalinkovat, nebo si můžeš vytvořit vlastní nové.

akiom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: start čehokoliv po zapnutí PC
« Odpověď #5 kdy: 25 Září 2011, 09:37:45 »
no to je to, z čeho mam myšmaš... mam /etc/rc.local ale taky /etc/init.d/rc.local tak kam a jak zapsat?

akiom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: start čehokoliv po zapnutí PC
« Odpověď #6 kdy: 25 Září 2011, 09:40:04 »
jo to autostart tam mam taky.....  :'( takže opět jsem u toho, že se to dá udělat dvaceti způsoby, mě by zatim stačil třeba jeden a polopatě  ;)

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: start čehokoliv po zapnutí PC
« Odpověď #7 kdy: 25 Září 2011, 10:06:10 »
jo to autostart tam mam taky.....  :'( takže opět jsem u toho, že se to dá udělat dvaceti způsoby, mě by zatim stačil třeba jeden a polopatě  ;)

To není o jednom dvaceti způsoby. Skripty, které máš v /etc/init.d/ a jsou slinkovány s initem, se spouští ještě před startem grafického prostředí, vlastně je tu i start grafického prostředí, ale pokud potřebuješ cokoliv čistě uživatelského, navíc přímo souvisejího s grafickým prostředím, vystačíš si nastavením v domovském adresáři, jak jsem zmínil. Pokud chceš přidat stávající programy, stačí si otevřít adresář se spouštěči /usr/share/applications/ a zkopírovat ty, které potřebuješ do ~/.config/autostart/. Pokud chceš vyrobit nový, stačí založit soubor nějaké_jméno.desktop s obsahem zhruba takovýmto:

Kód: [Vybrat]
[Desktop Entry]
Type=Application
Exec=příkaz, kterým se aplikace spouští
Name=Jméno
Icon=cesta k ikoně (nepovinné)

a nastavit spustitelný příznak.
« Poslední změna: 25 Září 2011, 10:49:03 od GdH »

akiom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: start čehokoliv po zapnutí PC
« Odpověď #8 kdy: 25 Září 2011, 11:48:34 »
mňo, to jede, děkuji za příspěvek....

co když chci ale spustit něco, co má ject jenom v shellu, nějakej program co dělá na pozadí a neni vidět?

a trošku mimo, jak udělat aby mi linux po startu pc na obrazovku vypisoval co dělá a ne jenom logo? když dám ESC tak je tam něco vidět, ale nebaví mě to mačkat

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: start čehokoliv po zapnutí PC
« Odpověď #9 kdy: 25 Září 2011, 12:07:25 »
mňo, to jede, děkuji za příspěvek....

co když chci ale spustit něco, co má ject jenom v shellu, nějakej program co dělá na pozadí a neni vidět?

Tam se nic nemění, zkrátka se spustí to, co určuje Exec=. Musí to být ale jeden příkaz. Pokud bys chtěl zadat delší záležitost, můžeš použít tento trik:
Kód: [Vybrat]
bash -c 'příkaz1; příkaz2; ..'
A pokud by se měl případně program spustit v okně terminálu, můžeš přidat do spouštěče řádek:

Terminal=true

Pak se otevře okno výchozího emulátoru terminálu a v něm se příkaz spustí. A zavře hned po jeho ukončení.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.