Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jaké distro místo Ubuntu?  (Přečteno 12797 krát)

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Jaké distro místo Ubuntu?
« kdy: 22 Října 2011, 15:24:04 »
Nazdárek,
jelikož se Ubuntu zřejmě vydalo směrem, který přestává být kompatibilní jak s mým postarším HP Pavilion, tak se mnou, hledám nějaké jiné vhodné distro. Osobně mám momentálně favority:
LMDE resp. Linux Mint Xfce, tedy dva debianí minťáky.

Bez čeho se rozhodně neobejdu: LAMP, Thunderbird, Firefox + IceCat resp. nějaký jiný klon ff, Geany, Eclipse + Android SDK, (Libre)Office, PuTTY SSH Client.

Co bych nerad postrádal: Krusader, Audacity, Hydrogen, Pidgin, StarDict, Chrome, Chromium, Epiphany, Midori, ...

Bez čeho se rozhodně a rád obejdu: Co půl roku nová verze systému, která - zejména poslední dobou - zpravidla přinese více nepříjemných překvapení, než těch příjemných.

PC: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4600+, 2GB RAM, nVidia GeForce 7300 LE.

Co mi doporučíte? A má smysl na téhle mašině zkoušet 64bit nebo bohatě stačí 32bit? Vítány jsou zejména názory podpořené osobní zkušeností, za které předem děkuji :-)

beer

  • Host
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 22 Října 2011, 17:19:56 »
debian, open suse s kde

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 22 Října 2011, 17:23:06 »
Zdar, já jsem vyměnil 32bit za 64bit a v podstatě žádný markantní rozdíl nepociťuji, ale možná už jsem si zvykl. Chtěl jsem to hlavně kvůli ramce, začínal jsem s 2GB v jednom modulu a chtěl jsem přidat druhý do dvoj kanálu. Abych řekl pravdu, taky si vybírám jinou distribuci a plánuji nasadit Debian Squeeze, ten běží na stejném jádře jako Lucid 10.04 LTS...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 22 Října 2011, 17:24:19 »
Mimochodem hydrogen potřebuje jack, nebo se mýlím? Tzn. real time jádro.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #4 kdy: 22 Října 2011, 17:41:37 »
Mimochodem hydrogen potřebuje jack, nebo se mýlím? Tzn. real time jádro.

Hydrogen Drum machine se obejde bez Jacka - tedy alespoň pro ty elementární účely, ke kterým ho využívám...

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #5 kdy: 22 Října 2011, 17:45:46 »
debian, open suse s kde

Do KDE se mi tedy zrovna moc nechce. A než "čistej" debian, to se mi fakt víc zamlouvá "minťácekej" debian. I když je to spíš na úrovni dojmů, než na úrovni racionálních argumentů...

pivik

  • Host
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #6 kdy: 22 Října 2011, 17:45:50 »
Doporučuju Debian Squeeze s Gnome, pokud možno 32bit. Pokud toto nainstaluješ a nastavíš, tak 2 roky na to nemusíš šáhnout. LMDE vychází sice z Debianu, ale z testingu, tzn dají se čekat občasné problémy.

RapMan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 290
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #7 kdy: 22 Října 2011, 20:10:58 »
Ja zustavam u 11.04 s klasickym gnome 2 , jsem zvedavy pristi rok na elementary luna, to by byl muj pripadny kandidat. Nebo az doslouzi ubuntu 11.04, tak mozna debian.

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #8 kdy: 22 Října 2011, 20:42:24 »
... já teď blbnu na tomhle na AAO a je to super 8)
http://pinguyos.com/
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

LPK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 328
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #9 kdy: 22 Října 2011, 22:08:39 »
no momentálně také zůstávám na 11.04 a ve virtuálu testuji použitelnost (nakonfigurování dle mých představ) Xubuntu 11.10, což se mi zdá zatím jako nejméně bolestné řešení a čekám co se bude dít s Ubuntu příští rok - je teké možné že se do té doby do Ubuntu dostane projekt MATE (fork Gnome 2) a tím by byla celá tato nemilá siltuace kolen DE vyřešená, ale nechce se mi utíkat úplně na jinou distribuci, takže asi s největší pravděpodobností skončím na Xubuntu :-) a doporučoval bych to všem co jsou zvyklí na Gnome 2
tradiční bordel + Nvidia :-)

Pavel Půlpán

Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #10 kdy: 22 Října 2011, 22:33:24 »
Gentoo? :P

bambulák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #11 kdy: 22 Října 2011, 23:04:54 »
Jaký názor máte na Lubuntu? Uvažuji o přechodu právě na něj...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #12 kdy: 23 Října 2011, 09:50:32 »
Lubuntu je super rychle. Ak si don doinstalujes compiz tak tam mas aj akceleraciu a efekty. Jedine co mi tam trochu vadi je konfiguracia ktora je vacsinou cez konfiguracne subory bez klikacej moznosti.

P.s ak chces taky kompromis medzi ubuntu a lubuntu tak skus xubuntu. Pre compiz plati to iste a konfiguracia je tam dost klikacia.

Samozrejme sa lubuntu aj xubuntu da najprv vyskusat v livecd/usb.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Slunečnice77

  • Host
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #13 kdy: 23 Října 2011, 09:52:31 »
Pěkné ráno . Mohu jen doporučit jsem plně spokojena. Na netbocích jde dokonale. http://forum.lxde.org/  .  www.lubuntu.cz jste určitě našel.

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #14 kdy: 23 Října 2011, 12:17:49 »
Doporučuju Debian Squeeze s Gnome, pokud možno 32bit. Pokud toto nainstaluješ a nastavíš, tak 2 roky na to nemusíš šáhnout. LMDE vychází sice z Debianu, ale z testingu, tzn dají se čekat občasné problémy.

No, vzhledem k tomu, že neřeším server, tak mi potencionální nestabilita na úrovni aplikací jako cena za relativně aktuálnější výběr aplikací přijde přiměřená. Předpokládám, že systém jako takový bude minimálně stejně "stabilní" jak ubu.

Na testingu se mi navíc zamlouvá princip rolling updates, tedy žádný otravný "přechod na novou verzi". Tuším, že to s sebou možná nese i nějaké nevýhody, ale což...

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #15 kdy: 23 Října 2011, 12:18:41 »
Gentoo? :P
Why? :P

Jinak ještě drobné doplnění: vše včetně datového oddílu mám na ext4, takže případná starší jádra nepřicházejí v úvahu.
Preferuji doporuční typu "tohle... protože..." před prostým "tohle...".
« Poslední změna: 23 Října 2011, 12:22:10 od mka »

honzee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 185
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #16 kdy: 23 Října 2011, 12:23:39 »
Ja utekl od ubuntu uz v zime. Jsem spokojeny s fedorou...

Proc: Je to distribuce prichazejici vetsinou jako prvni s novinkami (viz napr. Gnome 3 - do stable verzi se dostalo jako prvni u openSUSE a u Fedory). I pres svou aktualnost si drzi slusnou stabilitu. A spravce baliku yum je dost podobny apt-get.

Jinak ale pokud jsi spis konzervativec a naprosto ti vyhovovalo Ubuntu pred jeho otresnymi zmenami, tak bych se nebal zkusit Debian testing.
« Poslední změna: 23 Října 2011, 12:30:13 od honzee »
Mezi má oblíbená prvočísla patří 11° a 13°

Pavel Půlpán

Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #17 kdy: 23 Října 2011, 13:33:26 »
Gentoo? :P
Why? :P

Jinak ještě drobné doplnění: vše včetně datového oddílu mám na ext4, takže případná starší jádra nepřicházejí v úvahu.
Preferuji doporuční typu "tohle... protože..." před prostým "tohle...".

:D ... třeba proto:
Bez čeho se rozhodně neobejdu: LAMP, Thunderbird, Firefox + IceCat resp. nějaký jiný klon ff, Geany, Eclipse + Android SDK, (Libre)Office, PuTTY SSH Client.

Co bych nerad postrádal: Krusader, Audacity, Hydrogen, Pidgin, StarDict, Chrome, Chromium, Epiphany, Midori, ...

Bez čeho se rozhodně a rád obejdu: Co půl roku nová verze systému, která - zejména poslední dobou - zpravidla přinese více nepříjemných překvapení, než těch příjemných.

Pavel Půlpán

Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #18 kdy: 23 Října 2011, 13:33:42 »
Gentoo? :P
Why? :P

:D ... třeba proto:

Bez čeho se rozhodně neobejdu: LAMP, Thunderbird, Firefox + IceCat resp. nějaký jiný klon ff, Geany, Eclipse + Android SDK, (Libre)Office, PuTTY SSH Client.

Co bych nerad postrádal: Krusader, Audacity, Hydrogen, Pidgin, StarDict, Chrome, Chromium, Epiphany, Midori, ...

Bez čeho se rozhodně a rád obejdu: Co půl roku nová verze systému, která - zejména poslední dobou - zpravidla přinese více nepříjemných překvapení, než těch příjemných.

Co chceš, to tam máš... a nová verze také nevychází každý půlrok. :D
« Poslední změna: 23 Října 2011, 13:35:20 od Pavel Půlpán »

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #19 kdy: 23 Října 2011, 13:43:32 »
Gentoo? :P
Why? :P

:D ... třeba proto:

Bez čeho se rozhodně neobejdu: LAMP, Thunderbird, Firefox + IceCat resp. nějaký jiný klon ff, Geany, Eclipse + Android SDK, (Libre)Office, PuTTY SSH Client.

Co bych nerad postrádal: Krusader, Audacity, Hydrogen, Pidgin, StarDict, Chrome, Chromium, Epiphany, Midori, ...

Bez čeho se rozhodně a rád obejdu: Co půl roku nová verze systému, která - zejména poslední dobou - zpravidla přinese více nepříjemných překvapení, než těch příjemných.

Co chceš, to tam máš... a nová verze také nevychází každý půlrok. :D

OK. A ve srovnání s LMDE resp. LMXfce na tom je Gentoo jak? Resp. přinese mi něco "navíc", co ty dvě zbývající distra ne?

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #20 kdy: 23 Října 2011, 13:45:15 »
Alebo Arch Linux. Ale tam sa môže stať, že budeš nervačiť niekedy :)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

skunkos

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
    • Osobní web
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #21 kdy: 23 Října 2011, 14:22:38 »
JEDINĚ ArchLinux

Odpadne ti nějaký trapný upgrade co půl roku. Wiki Archu nemá konkurenci. Přehlednost konfiguráků oproti třeba Ubuntu, to je nebe a dudy. Systém je (dle mé zkušenosti) svižnější než Ubuntu. Nainstaluješ si přesně to, co chceš.

A KDE sám používám a funguje na Archu asi nejlíp z dister (opět můj skromný názor).
ArchLinux (KDE)
Můj web

beer

  • Host
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #22 kdy: 23 Října 2011, 14:38:15 »
No, když porovnáme, debian testing  a linux mint debian edition, tak zjistíme, že rozdílů je celkem málo.

Základ je stejný - debian testing (wheezy). Mint obsahuje nějaký další software (mintmenu, mintnanny, atd) a témata, ikony, atd.
Co se týká například toho mintmenu, je pomalé a zabugované, od bootu do zalogování a funkčního prostředí to trvá podstatně déle.

Pokud chcete používat v testingu nějaké programy z mintu, prostě přidejte repozitář:
Kód: [Vybrat]
deb http://ftp.sh.cvut.cz/MIRRORS/linuxmint-packages/ debian main upstream import backport romeo
deb-src http://ftp.sh.cvut.cz/MIRRORS/linuxmint-packages/ debian main upstream import backport romeo
.

Pak jsou tam nějaké menší rozdíly, mint obsahuje firefox, debian iceweasel, funkčně je to to samé.

Další důvod, proč nedoporučuji mint kromě rychlosti je to, že pokud třeba vyhledáváte na googlu ve firefoxu, tak používáte ten jejich custom search engine a už si nepamatuju, kde jsem to vypnul.

Já jsem systém instaloval z mintu a ve výsledku jsem se téměř všech mintích balíčků zbavil a ty co mám, nepoužívám.

Co se týká mintu a gnome 2, je jen otázka, jak dlouho tam bude, neb gnome 3 už je v debianu unstable a je jen otázka času, kdy nahradí v mintu a v debianu gnome 2. Až se stane Wheezy stable, tak by mělo být gnome 3 nasazeno místo gnome 2.

http://www.debian-linux.cz/gnome-3-prichazi-do-debianu/

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #23 kdy: 23 Října 2011, 15:41:25 »
No, když porovnáme, debian testing  a linux mint debian edition, tak zjistíme, že rozdílů je celkem málo.
...
Co se týká mintu a gnome 2, je jen otázka, jak dlouho tam bude, neb gnome 3 už je v debianu unstable a je jen otázka času, kdy nahradí v mintu a v debianu gnome 2.

Právě s ohledem na (možná neopodstatněné) obavy z gnome3 mě z těch dvou uvedených debianích mintů o něco více láká Xfce... Tedy možná bych se měl zeptat trochu jinak: Existuje nějaký závažný důvod, proč NE Linux Mint Xfce?

pivik

  • Host
Re:Jaké distro místo Ubuntu?
« Odpověď #24 kdy: 23 Října 2011, 15:51:47 »
Proti LMXfce nic nemám neb jsem ho nezkoušel. Nicméně Gnome3 (Gnome-shell) není třeba se obávat. Já jsem taky měl předsudky a jak jsem zjistil, je to hodně použitelné a funkční. Zkoušeno na Debianu Sid, na některých jiných distrech je to katastrofa. Takže z mého zamýšleného přechodu na Xfce nebude nic a po dosloužení Squeeze s Gnome2 se těším na Wheezy s Gnome3.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.