Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nelze zapisovat mimo domovsky adresar  (Přečteno 2641 krát)

Krocan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Nelze zapisovat mimo domovsky adresar
« kdy: 16 Ledna 2007, 21:04:39 »
Všechy stáhlé věci nemám v domovské složce ale na celým disku a nemůžu tam nic přidat... když dám vlastnosti a oprávnění nejde mi zaškrtnout zápis ani spouštění... hlásí tio tohle:  

Oprávnění nemohla být změněna. - Lituji, nemohu změnit práva "Systém souborů". nevím co s tím... protože nemůžu přidat fonty do wine ani nic.... a v domovské složce nmám jen Desktop a Examples
"Óda na malou hrudku zeleného hnusu"
Ó frytná chrochtobuznosti ! Tvé mikturace jsou mi, co do zprudlé žvastopunkceři naplzlé včely. Já zapřísahám tě svými frůnícími tvrdlovrzy a krákorně zapracuji svými cvrknuvšími patlocaráty. Nebo tě roztrhám na fidloprcičky svým frkodrťákem.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Nelze zapisovat mimo domovsky adresar
« Odpověď #1 kdy: 16 Ledna 2007, 21:11:08 »
Gratuluji k vyborne zvolenemu nazvu prispevku. Podle toho kazdy hned pozna, jaky mate problem.

Nejedna se o chybu ale umysl. Bezny uzivatel ma prava zapisu pouze na svuj domovsky adresar. Vsechny veci nejdrive presunte tam.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Nelze zapisovat mimo domovsky adresar
« Odpověď #2 kdy: 16 Ledna 2007, 21:20:52 »
No doufám, že jsem správně pochopil váš problém. V prvé řadě bych vás rád požádal, abyste si přečetl návod Jak se správně ptát. Pokud se těmito několika jednoduchými pravidly budete řídit, velmi tím usnadníte práci nám, kteří se vám pokusíme odpovědět.

Když cokoli stahujete máte vždy možnost zvolit, kam se to má stáhnout a to i vpřípadě, pokud používáte příkaz wget.

To, že nemáte právo zapisovat/spouštět v systémových složkách počítače je dáno tím, že v linuxu (a ve všech unixových systémech) je striktně oddělana funkce uživatele a administrátora (root), vy máte práva pouze ve své složce (/home) a  ostatní složky může měnit a administrační úkoly provádět pouze administrátor.
Více zde.

Váš problém vyřešíte buď nakopírováním stažených souborů do vaší složky (na to oprávnění máte), případně je tam můžete rovnou přesunout a to nejlépe přes příkazovou řádku příkazem sudo mv "zdroj" "cíl"

Krocan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Nelze zapisovat mimo domovsky adresar
« Odpověď #3 kdy: 17 Ledna 2007, 07:18:36 »
za ten název se strašně omlouvám... vím že je to ''debilní'' ale měl jsem na napsání příspěvku 3minuty a nic lepšího mě nenapadlo... a mám jěště jeden dotaz... kdybych to takhle chtěl nechat(dejmetomu), jsem jediný uživatel tohodle compu a nevím v čem je tedy problém...? Jestli si teď nemůžu administrativu nějak přidělit tak je to postavené na hlavu!!!!
"Óda na malou hrudku zeleného hnusu"
Ó frytná chrochtobuznosti ! Tvé mikturace jsou mi, co do zprudlé žvastopunkceři naplzlé včely. Já zapřísahám tě svými frůnícími tvrdlovrzy a krákorně zapracuji svými cvrknuvšími patlocaráty. Nebo tě roztrhám na fidloprcičky svým frkodrťákem.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Nelze zapisovat mimo domovsky adresar
« Odpověď #4 kdy: 17 Ledna 2007, 07:21:42 »
Pochopitelne muzete, ale naprosto tim degradujete zakladni principy unixoveho systemu.

Kód: [Vybrat]
sudo chmod -R 777 /cesta/adresarP.S. Vlakno prejmenovano

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Nelze zapisovat mimo domovsky adresar
« Odpověď #5 kdy: 17 Ledna 2007, 18:03:55 »
nemate duvody zapisovat jinam, vsude krome vaseho domovskeho adresare jsou soubory systemu. systemove soubory se daji menit se spravcovskymi pravy, tzn prikazem sudo
http://wiki.ubuntu.cz/Root_sudo
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

Belialak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Nelze zapisovat mimo domovsky adresar
« Odpověď #6 kdy: 17 Ledna 2007, 18:57:48 »
ahoj, naopak já si myslím, že ten název je zvolen geniálně...já to hledal pod vyhledáváním pod složitejma názvama a ono je to tak jednoduchý...sice mě to pomohlo, ale jen s diskem nazvanej  "systém souborů", ale jejikiž mám ještě jeden a ten je celej prázdnej, tak bych na nej chtel zapisovat taky..bohužel nevím jak upravit příkaz zminovaný výš, abych mohl zapisovat i na druhej oddíl...

MarrLiss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 901
Nelze zapisovat mimo domovsky adresar
« Odpověď #7 kdy: 17 Ledna 2007, 19:03:54 »
To uz je upravena verze. ;) Puvodne to bylo neco jako "PLS help".
Prestigio Nobile 1590: P-M 740, 1 GB RAM, NV 6600
Ubuntu FF

Krocan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Nelze zapisovat mimo domovsky adresar
« Odpověď #8 kdy: 17 Ledna 2007, 20:20:49 »
Jak mám přeinstalovat WINE na domovskou složku abych s tím mohl pracovat...???
Popř.nastavit v Synapticu aby mi něco installnul na Domovskou složku?(některé programy atd.)
"Óda na malou hrudku zeleného hnusu"
Ó frytná chrochtobuznosti ! Tvé mikturace jsou mi, co do zprudlé žvastopunkceři naplzlé včely. Já zapřísahám tě svými frůnícími tvrdlovrzy a krákorně zapracuji svými cvrknuvšími patlocaráty. Nebo tě roztrhám na fidloprcičky svým frkodrťákem.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Nelze zapisovat mimo domovsky adresar
« Odpověď #9 kdy: 17 Ledna 2007, 20:24:00 »
Citace: Krocan
Jak mám přeinstalovat WINE na domovskou složku abych s tím mohl pracovat...???
Popř.nastavit v Synapticu aby mi něco installnul na Domovskou složku?(některé programy atd.)
Všechny programy se automaticky "instalují" do vaší domovské složky (samozřejmě ne všechno máte v domovské složce, ale věco, které jako user potřebujete tam jsou v adresáři s názvem toho programu).

Krocan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Nelze zapisovat mimo domovsky adresar
« Odpověď #10 kdy: 17 Ledna 2007, 21:03:06 »
Jak už jsem napsal, tak v domovsé složce nemám zhola nic...(krom desktopu) :((( a příkaz ''mv'' nepomáha... potřebuju zatím jenom přesunout z desktopu soubor tahoma.ttf do adresáře s fonty pro wine... a nejde mi to a zkoušel jsem i root a to mi taky nefunguje....( postupoval jsem podle přiloženého návodu!) příkaz ''sudo passwd root a nebyl jsem superuživatel... nebo aspoň nefungovalo to co mělo.... nemohl sem zmíněný soubor přenést....!
"Óda na malou hrudku zeleného hnusu"
Ó frytná chrochtobuznosti ! Tvé mikturace jsou mi, co do zprudlé žvastopunkceři naplzlé včely. Já zapřísahám tě svými frůnícími tvrdlovrzy a krákorně zapracuji svými cvrknuvšími patlocaráty. Nebo tě roztrhám na fidloprcičky svým frkodrťákem.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Nelze zapisovat mimo domovsky adresar
« Odpověď #11 kdy: 17 Ledna 2007, 21:07:00 »
ty soubory tam jsou, ale jsou skryté → musíte je napřed zobrazit (v nautilu: Zobrazit->Zobrazit skryté soubory)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.