Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Editace GRUB v Lubuntu 12.04LTS - pro další systém Vyřešeno  (Přečteno 2759 krát)

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Dobrý den
Nainstaloval jsem si Mageiu2 a chtěl jsem mít na disku dva systémy, proto jsem se rozhodl nainstalovat i ubuntu s alternativním prostředím pro slabší počítač tedy Lubuntu. Jenže grub mi sice vygeneroval nový linux, který zjistil (mageiu) ale po kliknutí na řádek pro spuštění magei proběhne krátký výpis tak 5s a vše skončí zatuhnutím počítače. Domnívám se, že došlo ke špatnému nastavení spouštění v Grubu, Mageia před tím chodila dobře. Potřeboval bych radu jak konfigurovat Grub2 případně co nastavit aby se mageia spustila.
Moc děkuji za reakce - zkoušel jsem dle návodů na netu startup-manager ale odkazy jsou nefunkční asi byl stahnut.
« Poslední změna: 18 Června 2012, 11:50:08 od daton »

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re:Editace GRUB v Lubuntu 12.04LTS
« Odpověď #1 kdy: 14 Června 2012, 15:01:19 »
Hned po spuštění linux-1 jak grub označil mageiu, se objeví hlášení error - neznámý systém no a pak výpis pokračuje ještě asi 1s a skončí výkřikem kernel - panic.

Aeyes

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 121
  • skype : aeyesx
Re:Editace GRUB v Lubuntu 12.04LTS
« Odpověď #2 kdy: 14 Června 2012, 21:19:45 »
um helé ... víš ,že kvůli tomu nemusíš vůbec instalovat novej OS ? Prostě nainstaluju Lubuntu desktop a pak jak se přihlašuješ zvol místno Unity , LXDE....

jmp

  • Host
Re:Editace GRUB v Lubuntu 12.04LTS
« Odpověď #3 kdy: 14 Června 2012, 21:32:01 »
um helé ... víš ,že kvůli tomu nemusíš vůbec instalovat novej OS ? Prostě nainstaluju Lubuntu desktop a pak jak se přihlašuješ zvol místno Unity , LXDE....
nemate pravdu
mageia je uplne jina distribuce navic zalozena na rpm, takze doinstalace lubuntu desktop je nesmysl...

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re:Editace GRUB v Lubuntu 12.04LTS
« Odpověď #4 kdy: 14 Června 2012, 22:09:55 »
Ano ty systémy jsou každý jiný. Zkoušel jsem to instalovat i opačně tedy prvně mageia a potom Lubuntu a v magei se mi podařilo alespoň částešně zkonfigurovat grub  a Lubuntu mi nastartovalo bohužel vždy špatně - nereagovala klavesnice ani myš jinak vše vypadalo ok. Domníval jsem se že to je chyba v mladém distru Mageia a tak jsem to zkusil obráceně s výše popsanými výsleddky a špatným přístupem ke grubu. Zkoušel jsem přepsat některé zaváděcí atributy v boot/ grub configuráku ale neúspěšně nevím co přesně by tam mělo být.

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re:Editace GRUB v Lubuntu 12.04LTS
« Odpověď #5 kdy: 15 Června 2012, 06:47:44 »
Nesetkal jste se nikdo s problémy při instalaci dvou dister linuxu a novým GRUB2 ?  Kdybych ted když mám funkční LUbuntu  a nefunkční Mageiu tuto přeinstaloval co bych měl zapsat do butovacích požadavků v grubu Mageii  pro Lubuntu aby mi tam fungovala i klávesnice a myš?
Děkuji za nápady...

jmp

  • Host
Re:Editace GRUB v Lubuntu 12.04LTS
« Odpověď #6 kdy: 15 Června 2012, 09:24:59 »
mrkněte na tohle: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/grub2/+bug/779213, jestli to není i váš případ...

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re:Editace GRUB v Lubuntu 12.04LTS
« Odpověď #7 kdy: 18 Června 2012, 07:46:42 »
Ne tak zkoušel jsem to co je v tom popisu ale mám oba záznamy správně.
Zajímavé je že při provádění příkazu update-grub mi to vypíše správně že to našlo lubuntu a i distro mageia2 ale v grubu při spouštění se nic nezmění.

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re:Editace GRUB v Lubuntu 12.04LTS
« Odpověď #8 kdy: 18 Června 2012, 11:49:27 »
Tak po dalším experimentování jsem to vyřešil ruční editací v souboru boot/grub/grub.cfg  ač zde není editace doporučována!!!
Jde o to že vývojáři si nevšimli, že se v poslední řádce daneho spouštěcího příkazu vloudila chyba.
Já tam mělo toto:
1řádek    Linux (on /dev/sda6) -- ......
4řádek     set root=(hdo,msdos6)
7řádek     intrid (hdo,5)/boot/intrid.img

No a v tom posledním řádku je chyba musí tam být (hd0,6)  nikoliv 5 no a pak vše nastartuje jak má, jen mě zaráží že je to taková banalita a neopraví se to.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Editace GRUB v Lubuntu 12.04LTS - pro další systém Vyřešeno
« Odpověď #9 kdy: 18 Června 2012, 12:27:25 »
To už je tam řadu let, asi je to problém grubu 1 versus grub 2, možná ale i jen některých dister. Opravuji to jakmile nenabootuje naprosto automaticky.

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re:Editace GRUB v Lubuntu 12.04LTS - pro další systém Vyřešeno
« Odpověď #10 kdy: 18 Června 2012, 14:16:09 »
No já se s tím zatím nesetkal, tak ted už budu vědět.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.