Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Asus ZenBook UX32A  (Přečteno 5859 krát)

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Asus ZenBook UX32A
« kdy: 21 Července 2012, 15:44:56 »
Dobrý den,

již delší dobu přemýšlím nad koupí laptopu - přesněji ultrabooku. Konečně také přišla nová revize ZenBooku UX32A a já se rozhodl, že si zjistím pár věcí ještě před tím, než ho hodím do košíku a budu se těšit.

Jelikož studuji, rozhodl jsem se pořídit si něco přenosného - což mi svou váhou a velikostí ZenBook dovoluje. Rád bych do laptopu nahrál Ubuntu, jenže nastává otázka, zda to bude velký problém. Asus sám o sobě nechce mít s přehráváním systému nic společného a doporučil mi zůstat na Windows, což já nechci.

Rád bych se tedy zeptal, jestli nemá s tímto laptopem zkušenosti (klidně i se starší revizí). Dá se bez problémů nainstalovat pár ovladačů, které jsou potřeba? Funguje bez problémů SSD a Wi-Fi?

Děkuji za odpovědi.

fretka323

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 43
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #1 kdy: 21 Července 2012, 19:38:39 »
ovladače nejsou problem ubuntu si je vzdycky (alespon z mých skuseností) sezene samo a jestli mas obavy tak v neakem shopu popros a oni ti klidne nechaji vyskouset live cd a zkontroluj si jestli vsechno facha jak ma

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #2 kdy: 21 Července 2012, 20:19:02 »
ovladače nejsou problem ubuntu si je vzdycky (alespon z mých skuseností) sezene samo a jestli mas obavy tak v neakem shopu popros a oni ti klidne nechaji vyskouset live cd a zkontroluj si jestli vsechno facha jak ma
Jde hlavně o ovladače síťové karty, která se většinou musí instalovat - tedy alespoň z mých zkušeností, které mám se stolními počítači.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #3 kdy: 21 Července 2012, 20:47:15 »
Ultrabook Dell XPS 13 přímo s Ubuntu nee? Cena začíná na 20500 asi.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #4 kdy: 21 Července 2012, 20:53:44 »
Ultrabook Dell XPS 13 přímo s Ubuntu nee? Cena začíná na 20500 asi.
Bohužel už i XPS používá Windows a cena začíná na ~ 27 tisíc, což je trochu více, než bych si představoval (za tu cenu mohu mít MacBook Air).

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #5 kdy: 22 Července 2012, 07:43:21 »
Nebo co Lenovo? Nějaký Ideapad U xxx. To bývá zpravidla taky kompatibilnější.
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400819QH1ZU1MX8
Třeba na CZC je i s Office pro studenty zdarma a samozřejmě i v jiné barvě ;-)

Nevýhodu vidím lesklý displej, ale třeba už mají lepší filtry. A nemá D-SUB výstup(to už je asi zbytečnost) a o něco menší výdrž.
Výhoda, že větší SSD a lepší procesor, má síť. kartu a lepší rozvržení klávesnice a i se na ní líp píše. A lepší softwarová podpora oproti Asusu a jiným.

Tu něco řeší...
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2020076
Je to novější hardware než Asus.... tak Ubuntu 12.04 možná někde bude chtít malinko popostrčit. S Ubuntu 12.10 bude patrně situace lepší.
« Poslední změna: 22 Července 2012, 07:53:29 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #6 kdy: 22 Července 2012, 18:45:49 »
Díky za odpověď.

Ono Lenovo není špatné, ale nevím proč, mám k němu osobní odpor. Od dob, co to není IBM jako by se mi zdálo, že celá značka upadá a raději dávám přednost ASUSu jako takovému. Nikdy jsem s ASUSem neměl sebemenší problém a reklamace probíhají vždy jen dle sériových čísel v servise, který mám pár minut pěšky, takže to hraje taky do karet.

Co se týče systému a MS office to u mě není problém. Systém mám i doma řešení přes ISIC kartu a MS Office mám delší dobu legálně pořízený a hlavně jsme teď dostávali každý jednu licenci ve škole.

Jinak co se týče té síťové karty, tak tu má ASUS také řešenou přes USB. Jak doma, tak ve škole máme síť řešenou přes Wi-Fi, takže LAN tak nějak nepotřebuji a klávesnice? Kdybys viděl, na čem píšu teď, tak bys spadl ze židle a pak se šel někde ožrat.
« Poslední změna: 22 Července 2012, 18:50:39 od Vojtaov »

Kedrigern

Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #7 kdy: 22 Července 2012, 18:53:23 »
Pořiď si notebook (ZendBook je IMHO dobrá volba). Zkus Ubuntu z flashky. Na 90% bude chodit bez problémů. Až pak ho instaluj. Pokud bude problém, tak se zde zeptej (je možné, že bude lehko řešitelný).

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #8 kdy: 22 Července 2012, 20:56:56 »
Kdybys viděl, na čem píšu teď, tak bys spadl ze židle a pak se šel někde ožrat.
Píšeš z TV pomocí DO? :D
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #9 kdy: 22 Července 2012, 22:26:39 »
Kdybys viděl, na čem píšu teď, tak bys spadl ze židle a pak se šel někde ožrat.
Píšeš z TV pomocí DO? :D
Ne-e, mám koupenou nějakou Genium klávesnici z Tesca, protože jsme si svou starou SteelSeries klávesnici polil kávou a nějak to nerozdýchala.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #10 kdy: 22 Července 2012, 23:00:27 »
Kdybys viděl, na čem píšu teď, tak bys spadl ze židle a pak se šel někde ožrat.
Píšeš z TV pomocí DO? :D
Ne-e, mám koupenou nějakou Genium klávesnici z Tesca, protože jsme si svou starou SteelSeries klávesnici polil kávou a nějak to nerozdýchala.
Káva. Po návratu po 2 týdnech jsem našel hrnek kafe se lžičkou. Téměř jako prvotní sekundové lepidlo, co se u nás začlo prodávat. Značka neznámá. Byl to randommix ;-)

Jestli jde o prachy teď. Dá se sehnat OEM kvalitní klávesnice různých značek nebo ze zahraničí něco schopnějšího. Levně.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #11 kdy: 22 Července 2012, 23:05:43 »
Jestli jde o prachy teď. Dá se sehnat OEM kvalitní klávesnice různých značek nebo ze zahraničí něco schopnějšího. Levně.
O komponenty - sluchátka, myši, podložky a klávesnice mám zajištěny přes smlouvu u SteelSeries, takže bych se o to ani nebál. Jen čekám na dodání zboží.

Ale zpět k tématu. Jakmile přistanou peníze na účtu, dám vědět jak vše dopadlo. Díky všem za odpovědi.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #12 kdy: 28 Září 2012, 13:12:08 »
Zrovna se snažím nainstalovat Ubuntu na tento notebook a sice instalovat jde ale bootuje stále jen windows :(
Z USB flešky jako live funguje 12.10 bez problémů. Zatím s tím bojuji....
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #13 kdy: 28 Září 2012, 14:38:25 »
No už to mám hotové... To byl ale porod :( Doufám že to do finále 12.10 dořeší :-\
Nejdřív jsem musel v Gparted zmenšit Boot pro windows abych udělal ještě jeden boot pro Ubuntu jinak to při instalaci řvalo.
Po instalaci jsem použil "výborné" http://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/files/ na USB přes UNetbootin, nabootovat z té flešky a musím zvolit zda se má nabootovat boot-repair-cd v 32 nebo 64bit podle instalace Ubuntu. Pak je nutné mít připojený internet ale wifi na tomto live nefunguje a dodávaná USB>LAN k zebooku také ne ale naštěstí jsem měl po ruce jinou USB>LAN která fungovala, dále stačí se držet instrukcí boot-repair-cd a poslušně kopírovat příkazy do terminálu ;)
Ještě jsem musel nastavit nomodeset přes "recovery mode" při startu viz http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=64094.msg456607#msg456607

Koukám že si ještě s UEFI užijeme legrace
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Asus ZenBook UX32A
« Odpověď #14 kdy: 29 Září 2012, 09:20:36 »
Jak kde no. U mě ať nastavím cokoliv(UEFI, no UEFI), Grub nabootuje v pohodě. Akorát jinak vypadá.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.