Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 12.04 a disketa  (Přečteno 8696 krát)

zvěřiňák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
    • Stránky horolezeckého oddílu
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #50 kdy: 16 Února 2013, 22:16:18 »
S tím dialogem je spojeno víc triků, je to jeden z mých nejoblíbenějších :)
Tak napiš, jak na to. Taky by mě to zajímalo.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #51 kdy: 16 Února 2013, 22:44:37 »
S tím dialogem je spojeno víc triků, je to jeden z mých nejoblíbenějších :)
Tak napiš, jak na to. Taky by mě to zajímalo.
Konkrétně disketu nevím, to jsem řešil naposled na 9.04... respektive neřešil, kdyby s tím byl vážný problém tak by to bylo tady na foru :)

Třeba se tam dá naklikat přihlášení bez hesla, změna default GID, UID, když člověk neví přesný název grupy kterou potřebuje tak tam jsou všechny vylistované a může si zašrtnout po každého uživatele či je členem...

Typicky tam dělám 3 úpravy (bez nich se ten systém ani nedá používat):
1) nastavení si všech práv
2) default group root
3) přidání se do vboxsf a vboxusers
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

zvěřiňák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
    • Stránky horolezeckého oddílu
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #52 kdy: 16 Února 2013, 23:13:00 »
Práva jsem vyřešil tím přidáním UID do fstab. Jinak to nešlo, ať jsem dělal cokoli. Mně by spíš zajímalo, jak přidat nabídku "formátovat" do pravého kliku.

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #53 kdy: 03 Března 2013, 18:25:50 »
Na redakční PC jsem nainstaloval koncem roku 2012 UBUNTU 12.04 LTS.

Volbou: Přejít -> Počítač -> Disketová mechanika, po dvojkliku se rozsvítí LED mechaniky a hlášení
"Nelze připojit umístění, V mechanice není médium." Indikace LED svítí až do vytažení diskety.
(Vyřešit chybu jsem dostal přislíbenu asi v listopadu 2012 na komitétu, ale zatím bez ohlasu.)

UBUNTU 8.04 disketu přečetlo, ale jen 1x. Při výměně diskety bylo třeba restartovat počítač.
Zřejmě systém vůbec nečte signál z pinu 34, který signalizuje výměnu média http://cs.wikipedia.org/wiki/Disketov%C3%A1_mechanika . Od této verze nefungovala disketa vůbec ani v 10.04 LTS.

Máme stovky archivních disket 3,5" a desítky 51/4" s historickými daty. (Na "účetním" počítači pracuje disketa od r.1994 s daty dodnes, +50 kB/rok).
Přibývají další diskety s žádostí o přepis či nahrání.
Proto dualboot MSDOS 6.22 (pracuje se všemi FDD) a UBUNTU 12.04 není reálný. 
Děkujeme za pomoc (nejsme znalci OS, spíše poučení laici).
Otak

zvěřiňák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
    • Stránky horolezeckého oddílu
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #54 kdy: 04 Března 2013, 12:05:34 »
V terminálu napiš:
Kód: [Vybrat]
gedit /etc/fstabZkopíruj a dej sem.

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #55 kdy: 04 Března 2013, 12:58:12 »
Připojuji výpis gedit /etc/fstab z PC"A" (ještě s UBUNTU 10.04 LTS a dvěma FDD) a z PC"B" s UBUNTU 12.04 LTS jen s FDD 3,5". Děkuje Otak.

[příloha smazaná administrátorem]

zvěřiňák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
    • Stránky horolezeckého oddílu
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #56 kdy: 04 Března 2013, 13:54:57 »
Takže teď v terminálu:
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/fstaba edituj ten řádek co se týká diskety. Měl by vypadat takhle:
Kód: [Vybrat]
/dev/fd0        /media/floppy0  vfat rw,user,noauto,exec,iocharset=utf8,codepage=852,uid=1000 0 0Nakonec nezapomeň odentrovat (na nový řádek). Soubor uložit a vyzkoušet.
Vložit disketu, kliknout na ikonku diskety - měla by se připojit a načíst obsah. Pokud chceš pokračovat s další disketou, musíš tu původní nejdřív odpojit (pravé myšítko a "odpojit") než ji vyndáš z mechaniky. Pokud to neuděláš, musíš restartovat PC, jinak to dál fungovat nebude. Zkouším to na ubuntu 12.10, ale na 12.4 by to mělo být stejné.

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #57 kdy: 04 Března 2013, 15:23:02 »
Editoval jsem fstab na:
Kód: [Vybrat]
Kód:/dev/fd0        /media/floppy0  vfat rw,user,noauto,exec,iocharset=utf8,codepage=852,uid=1000     0 0
Po kliknutí na ikonu diskety, nebo pravým myšítkem na "připojit",se jen rozsvítí LED FDD a zhasne po vytažení diskety. Piřpojení se nezdaří. Tedy úplně stejně jako dříve v #53. Díky Otak.

zvěřiňák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
    • Stránky horolezeckého oddílu
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #58 kdy: 04 Března 2013, 15:31:49 »
Tak já to večer zkusím na UBUNTU 12.04 a dám vědět, jak to dopadlo. Zkus jí ještě připojit z terminálu:
Kód: [Vybrat]
udisks --mount /dev/fd0

Tak na U12.04 nejsem moc úspěšný. Připojit disketu se mi podařilo jedině z terminálu pomocí výše uvedeného kódu.
V U12.10 se to chovalo stejně až do nějaké aktualizace, která proběhla před pár měsíci. Potom se už v Nautilu zobrazovala disketovka jako "Disk typu Disketa" s ikonkou diskety a připojila se po kliku na ní.
Takže jsem příliš nepomohl, co naděláme.
Leda zkusit nabootovat z Live CD U12.10 a vyzkoušet to tam a když to půjde, přejít na U12.10. Teď je už stabilní.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 04 Března 2013, 23:14:09 od zvěřiňák »

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #59 kdy: 05 Března 2013, 12:52:35 »
Na PC"B" s UBUNTU 12.04 přes terminálový příkaz FDD připojím, a v GNOME Commander mohu kopírovat. Před výměnou média FDD odpojím. Jako nouzovka to musí stačit. Díky za pomoc!

Nevím:
1)Mohu u PC"B" ponechat fstab editovaný, nebo vrátit do tohoto původního stavu (nebude změna vadit aktualizacím 12.04)?
Kód: [Vybrat]
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0
2)Jak v 12.04 vyvolat menu nabídky zařízení, kterou jste vyfotil? Nejdříve kliknu na ikonu "Domovská složka" (kde je jenom seznam adresářů v /home !) a zavřu ji. Tím se na horní liště v levém rohu objeví "Prostředí UBUNTU", po umístění kurzoru na nápis se rozbalí vodorovné menu -> Přejít -> Počítač. Po kliknutí se otevře okno Umístění:///Computer s ikonami - disk cd/dvd, pevný disk, ...floppy0. Stejně kostrbatě se proklikám na odpojení FDD pravým myšítkem na ikonu v tomto okně.

3) Na PC"A" s 10.04 zkusím 12.10 (kde je poslední verze?) z CD ověřím obě FDD (3,5" a 5,25") a výsledek sem sdělím.
Z důvodů kompatibility OS LTS mám instalovat 12.04, 12.04.1 nebo 12,04.2, ale kterou a odkud? Obávám se že 12.04 bude mít teď (po roce) příliš mnoho aktualizací a zprávy o chybách 12.04.2 mě děsí.
Ale snad u LTS začne brzo také chodit disketa ...
Děkuje Otak.

zvěřiňák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
    • Stránky horolezeckého oddílu
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #60 kdy: 05 Března 2013, 19:18:39 »
1) fstab je možno ponechat editovaný, aktualizacím to vadit nebude.
2) To vyfocené menu nabídky zařízení je v Nautilu. Já nepoužívám GNOME Commander na prohlížení souborů, ale Nautilus.
3) Poslední verze U12.10 je pravděpodobně tady: http://releases.ubuntu.com/12.10/
    Ale kterou verzi U12.04 nainstalovat, to nevím. Nejlépe asi tu poslední (12.04.2). Tady si něco vybereš: http://cdimage.ubuntu.com/releases/12.04/release/
« Poslední změna: 05 Března 2013, 19:23:26 od zvěřiňák »

Otak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 83
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #61 kdy: 07 Března 2013, 02:12:44 »
Prvé zkušenosti s použitím disket 3,5“ a 5,25“ v různých OS. Zkoušeno v archivačním PC s oběma mechanikami.

Kód: [Vybrat]
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/fd1        /media/floppy1  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0

Zkoušel jsem funkce čtení/zápis/formátování a výměnu médií přímo v operačních systémech (i pomocí správců souborů).

1) MSDOS 6,22 (M602) – všechny funkce bez problémů, včetně komunikace mezi fd0 a fd1.

2) WIN98SE (Free Commander) – všechny funkce bez problémů, včetně komunikace mezi fd0 a fd1
(Systémy Ad1) a Ad2) zřejmě využívají signál z pinu 34, kterým mechanika signalizuje výměnu média optickým čidlem http://cs.wikipedia.org/wiki/Disketov%C3%A1_mechanika . Proto je práce s „pokračovacími“ disketami jednoduchá.)

3) UBUNTU 10,04 LTS (Gnome Commander spuštěn jako root) – systém diskety nepodporuje. Kolega „zvěřiňák“ ochotně poradil, abych po založení naformátovaného média zapsal v terminálu:
Kód: [Vybrat]
otak@otak-desktop:~$ udisks --mount /dev/fd0
Mounted /org/freedesktop/UDisks/devices/fd0 at /media/floppy0
otak@otak-desktop:~$ udisks --mount /dev/fd1
Mounted /org/freedesktop/UDisks/devices/fd1 at /media/floppy1

Na ploše se objeví dvě ikony disket, jsou i v nabídce správce souborů.
Lze číst, mazat a i mezi dvěma fd kopírovat a přesouvat.
Před vysunutím (výměnou) diskety je třeba příslušné fd odpojit! Pak vsunout další médium a opět připojit v terminálu. Po odpojení obou fd střídavě blikají LED mechanik do vyjmutí disket. Serie omylů => restart PC.
Formátování končí s chybou, disketu potom nutno naformátovat jinde.

4) UBUNTU 12.04.2-dvd-i386 live LSD 14.02.2013 (Gnome Commander spuštěn jako root)
Stejně, jako Ad 3).

5) UBUNTU 12.10 live (Gnome Commander spuštěn jako root)
Po vložení disket, a kliknutí na jejich ikony, se připojí a otevřou. Terminál netřeba! Čtení, kopírování a mazání je bez problému. Tedy prvá dobrá zpráva.
Odpojení před vyjmutím/výměně média je ale stále nezbytné.
Proč se trvale rozblikají střídavě ledky mechanik, jako na přejezdu, a stále rozbíhající mechaniky hoblují diskety, nevím. Dokonce i při odpojení obou mechanik, kdy na ně není žádný požadavek. Jenom vyjmutí obou médií kmitání ukončí.

Ale je to signál, že chyba OS se začala opravovat. Doufám, že v některé blízké aktualizaci U12.04 LTS bude odborníky opraveno.

Za upozornění děkuje Otak.

petergula

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1016
Re:12.04 a disketa
« Odpověď #62 kdy: 07 Března 2013, 08:11:01 »
Citace
Ale je to signál, že chyba OS se začala opravovat. Doufám, že v některé blízké aktualizaci U12.04 LTS bude odborníky opraveno.

Za upozornění děkuje Otak.

Ja by som zasa nebol prekvapeny, keby podporu FDD uplne vypustili (tebou popisane zmeny vo verziach su podla mna len bocne efekty niecoho uplne ineho :) ).
ntbk Dell 6420 (Amd Ati, Intel i7, 4GB RAM, 256GB SSD ...)
secondary/u svokrovcov:
Xubuntu (64bit) ntbk Asus A6Je (Ati X1450, Intel Core2Duo T5500, 2.5GB RAM ...)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.