Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 12.10 instalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB [Vyriešené]  (Přečteno 10626 krát)

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Kupil som dnes mininotebook Asus EEE PC 1015CX bez operac. systemu (a logicky bez CD/DVD ROM). Z webu Ubuntu som tiez dnes stiahol OS Ubuntu 12.10 a po najdeni programu na vytvorenie bootovacieho a instalacneho USB som vytvoril bootovaci/instalacny USB disk s Ubuntu 12.10. Po nastaveni v BIOS-e mininotebooku na primarne boot. zariadenie "USB" mi do PC Ubuntu nainstalovalo aj s balikmi jazykov, aktualizaciami. Po instalacii oznami, ze bol do PC system Ubuntu uspesne nainstalovany a treba ho restartovat. A tu nastava problem:
Ak necham bootovaci/instal. USB disk v slote a restartnem, dava mi dve moznosti - alebo znova instalovat, alebo "vyskusaj si Ubuntu priamo z USB". Ked dam tuto druhu moznost, vypíšu sa na uz ciernej obrazovke riadky roznych oznameni bledym pismom a na ich konci sa uz bohuzial nedeje nic, len blika kurzor. No ak PC vypnem a vyberiem USB a zapnem PC, nabehnu mi znova len nejake bledobiele textove vypisy s OK na konci a nedeje sa nic. Aj horna lista nastrojov sa mi objavi len pri instalacii Ubuntu z USB.
Spolieham sa na mudreho radcu, ze mi poradi, ako mam postupovat.
« Poslední změna: 05 Března 2013, 07:43:14 od bope »

janek-m

  • Host
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #1 kdy: 04 Března 2013, 19:47:01 »
Pravdepodobne sa počas inštalácie zapísal zavádzač systému na USB kľúč a nie do PC. Oprava je  jednoduchá. Nabootuj Live USB, klikni na vyskúšať a potom postupuj podľa WIKI: http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2?redirect=1#obnoven%C3%AD_grub2_pomoc%C3%AD_livecd

Ak by to nebolo jasné, tak otvor terminál a zadaj: sudo fdisk -l a výpis skopíruj sem.

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #2 kdy: 04 Března 2013, 20:08:22 »
Som fakt vfacny za odpoved, ale so zahanbenim priznavam svoju neodbornost, vdaka ktorej odpovedi prilis nerozumiem. Ved ja som Ubuntu 14.10 nabootoval na USB pomocou UniversalUSB Installer 1.9.2.6 ( http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/ ) - nie je to vytvorenie Live USB? Ak ano, tak ho mam, ale nerozumiem, kde mam mat moznost kliknut na "vyskusaj", a tiez nerozumiem co a kde je "terminal"  (na USB? v mininotebooku?)
Je mi to trapne ze takto neznale otravujem...     

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #3 kdy: 04 Března 2013, 20:10:26 »
Nemoze byt chyba v tom, ze mam USB naformatovane na NTFS a nie FAT32?

janek-m

  • Host
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #4 kdy: 04 Března 2013, 20:20:55 »
USB musí byť naformátované na FAT 32. Ak som dobre rozumel, tak Ubuntu je už nainštalované, ale bez USB kľúča sa nespustí? Cez Pedrivelinux som ešte neinštaloval. Ale ak sa dá spustiť Live systém, čiže pri boote ponúkne na výber - inštalovať Ubuntu alebo vyskúšať bez inštalácie, tak to bude v poriadku. Potom treba vybrať možnosť vyskúšať Ubuntu a po načítaní systému klikneš v bočnej liste na logo ubuntu a do vyhľadávača napíšeš terminál. Po otvorení programu tam zadaj ten príkaz a výpis skopíruj sem. Overíme, či je Ubuntu nainštalované, alebo nie.
Inak 12.10 nie je dobrá voľba. 12.04 LTS je odladená a má dlhodobú podporu.

Pozri ešte sem: http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1

a sem: http://wiki.ubuntu.cz/instalace/z_flash_disku
« Poslední změna: 04 Března 2013, 20:25:43 od janek-m »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #5 kdy: 04 Března 2013, 20:27:09 »
bope říká, že mu tam zůstane svítit OK. To už skoro vypadá, jako by zavaděč zavedl systém, ale při bootu se to zaseklo.

Zkus hned po zapnutí držet klávesu SHIFT. Mělo by se objevit menu, jako tu http://www.muylinux.com/wp-content/uploads/2009/11/GRUB-2.jpg.
A tam zvol RECOVERY MODE. Nemohl bys vyfotit, co Ti to píše?
« Poslední změna: 04 Března 2013, 20:30:15 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #6 kdy: 04 Března 2013, 20:30:19 »
...a tiez nerozumiem co a kde je "terminal"  ...
...po načítaní systému klikneš v bočnej liste na logo ubuntu a do vyhľadávača napíšeš terminál. Po otvorení programu tam zadaj ten príkaz a ...
« Poslední změna: 04 Března 2013, 20:44:01 od Dano V »
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

janek-m

  • Host
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #7 kdy: 04 Března 2013, 20:31:49 »
"Ak necham bootovaci/instal. USB disk v slote a restartnem, dava mi dve moznosti - alebo znova instalovat, alebo "vyskusaj si Ubuntu priamo z USB". - táto veta ma metie. To sú tie možnosti, o ktorých som písal. ten výpis sudo fdisk -l by nám toho povedal viac.

EDIT: Navrhol by som urobiť ten bootovací USB kľúč ešte raz ale cez Unetbootin (odkaz som už uviedol vyššie) a nezabudnúť naformátovať predtým kľúč na FAT32 a potom pred inštaláciou najprv systém vyskúšať a až bude všetko fungovať, potom pristúpiť k inštalácii.
« Poslední změna: 04 Března 2013, 20:35:42 od janek-m »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #8 kdy: 04 Března 2013, 20:35:32 »
Přátelé, nebude nejjednodušší, když mu doporučíme stáhnout Ubuntu 12.04, které je pro tento model netbooku funkční?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

janek-m

  • Host
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #9 kdy: 04 Března 2013, 20:37:08 »
Přátelé, nebude nejjednodušší, když mu doporučíme stáhnout Ubuntu 12.04, které je pro tento model netbooku funkční?

Osobne súhlasím, aj som mu to navrhol  ;) Myslím, že problém bude v tom, že nemal naformátovaný kľúč na FAT32 ale na NTFS.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #10 kdy: 04 Března 2013, 20:39:31 »
Přátelé, nebude nejjednodušší, když mu doporučíme stáhnout Ubuntu 12.04, které je pro tento model netbooku funkční?

Osobne súhlasím, aj som mu to navrhol  ;) Myslím, že problém bude v tom, že nemal naformátovaný kľúč na FAT32 ale na NTFS.
Pravdu díš. Nevšiml jsem si.

Ubuntu 12.04 je reportováno jako funkční s tímto netbookem.
Mimochodem máme čest s grafikou Intel GMA3600, což je ta přeznačená.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #11 kdy: 04 Března 2013, 20:41:26 »
Přátelé, nebude nejjednodušší, když mu doporučíme stáhnout Ubuntu 12.04, které je pro tento model netbooku funkční?
Ale naučiť sa kde nájsť terminál je dobré aj pri 12.04  ;D
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #12 kdy: 04 Března 2013, 20:42:25 »
Přátelé, nebude nejjednodušší, když mu doporučíme stáhnout Ubuntu 12.04, které je pro tento model netbooku funkční?
Ale naučiť sa kde nájsť terminál je dobré aj pri 12.04  ;D
Ano. Nebo si pamatovat zkratku CTRL+ALT+T ;-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #13 kdy: 04 Března 2013, 21:01:22 »
Vážení páni, ste fakt dobrí! Až teraz chápem Vaše rady, pretože až teraz pri pripojení USB s FAT32 a s Ubuntu 12.04LTS mi ponúkol mininotebook tie možnosti, o ktorých ste mi radili "Vyskúšať z USB" a tak skúšam, Ubuntu nabehol a hneď mi ponúkol možnosť Inštalovať, takže verím, že to už pôjde. Potom vám dám vedieť, veľmi sa vám poďakujem a napíšem "Vyriešené". Dúfam...idem na to.

janek-m

  • Host
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #14 kdy: 04 Března 2013, 21:18:35 »
Len malá rada: pred inštaláciou otestuj riadne live systém, WIFI, aplikácie - proste ako funguje. Počas inštalácie daj pozor na to, aby sa zavádzač systému nainštaloval do PC (sda - bez čísla !!) nie na kľúč (pravdepodobne sdb).

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #15 kdy: 04 Března 2013, 21:25:20 »
WiFi je plne OK,no ušlo mi to s tým zavádzačom, som už niekde v polovici inštalácie, uvidím kde dalo ten zavádzač. A prosím ťa, ak to budem musieť opraviť, kde ustriehnem aby to bolo sda a nie sdb?
Ma naštvala Alza z ktorej mi to dnes doviezli, lebo tam mal byť Ubuntu inštalovaný, dali aj nálepku, a nebolo tam nič, len vypisovalo na čierny dsiplej MBR 13:

janek-m

  • Host
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #16 kdy: 04 Března 2013, 21:31:48 »
Pozri tu: http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1 - obrázky, tam je to popísané aj s obrázkami. Predpokladám, že si si zvolil automatickú inštaláciu, takže disk budeš vyberať v úvode. Ale nepredbiehajme, ak by sa predsa len vyskytol  problém, budeme ho riešiť potom  ;)

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #17 kdy: 04 Března 2013, 21:37:07 »
áno - pretože som tam nejakým spôsobom už mal Ubuntu 12.10 a teraz som dal na tvoju radu 12.04LTS, zvolil som strednú možnosť, teda zrušiť všetko čo na HD bolo a nanovo dať Ubuntu 12.04LTS. Inštalácia sa blíži ku koncu, ak mi dá reštartovať, mám najprv vytiahnuť inštal. LiveUSB?

janek-m

  • Host
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #18 kdy: 04 Března 2013, 21:41:59 »
Klikni na reštartovať a až keď sa naozaj reštartne vyber USB kľúč. Keby si mal CD, tak sa automaticky vysunie.

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #19 kdy: 04 Března 2013, 21:51:59 »
Zdá sa že aplikácie sú funkčné, idem teda reštartnúť, mám nejaký roztiahnutý obraz a v nastaveniach mi udáva že je  1920x1280 a keď kliknem na možnosť na hornej lište celkom vpravo, kde je aj "Monitory", tak mi dáva 800x600 a nedá sa mi to zmeniť.
No tak teraz som reštartol, nabehlo heslo, vybral som USB a zadal heslo a ide to. Len obraz je vpravo roztiahnutý až za displej a teda čapatý na šírku...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #20 kdy: 04 Března 2013, 21:56:52 »
Zkus spustit, jestli ovšem můžeš, aktualizaci.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #21 kdy: 04 Března 2013, 22:01:51 »
Ano, teraz som spustil spravu aktualizacii a oznamilo, ze nie vsetky mozu byt prevzate a hned nato mi zhasol displej a po restarte sa nic nedeje, nenabehlo to, to znamena, ze som zavadzac systemu ulozil na USB...? Ja nestastnik neodborny?

janek-m

  • Host
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #22 kdy: 04 Března 2013, 22:05:14 »
To zistíme: Nabootuj Live USB a klikni na vyskúšať, otvor terminál a zadaj sudo fdisk -l a výpis daj sem.

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #23 kdy: 04 Března 2013, 22:18:11 »
Znova som to spustil cez USB, nabehlo, v Termináli je napísané toto:boris@boris-1015CX:(vlnovka)$

janek-m

  • Host
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #24 kdy: 04 Března 2013, 22:20:29 »
No to je OK, napíš tam ten príkaz hneď za to $,po napísaní príkazu ENTER,  bude to chcieť heslo, tak ho tam napíš - nebude sa pri tom kurzor vôbec pohybovať, ale v skutočnosti sa bude heslo písať. po napísaní klik na ENTER

Výpis skopíruj a daj sem do code #.
« Poslední změna: 04 Března 2013, 22:32:23 od janek-m »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.