Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 12.10 instalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB [Vyriešené]  (Přečteno 10625 krát)

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #50 kdy: 05 Března 2013, 00:23:56 »
A keď mi teraz pri inštalácii stále bliká led harddisku, tak sa to asi inštaluje do PC, nie? Len aby sa to vedelo aj spustiť z PC.

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #51 kdy: 05 Března 2013, 00:37:20 »
Tak a so zatajeným dychom dúfam, že to je ok! Dvakrát som PC reštartol (USB vytiahnuté, BIOS nastavený na HD) a dvakrát mi systém riadne nabehol. Ešte vyriešiť to rozlíšenie obrazovky, niekto ste mi poradili skúsiť aktualizovať, tak uvidím. Ak to pôjde aj zajtra, píšem "VYRIESENE". Už teraz ale žasnem, že ste boli ku mne všetci, najma ty a Janek takí milí, trpezliví, obdivujem vás a ďakujem vám!

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #52 kdy: 05 Března 2013, 00:48:38 »
Môžem potom poslať ten výpis z Terminálu?
To ti aj niekto môže zakázať? :D Jasné že pošli. :)
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #53 kdy: 05 Března 2013, 00:55:20 »
Teraz už asi zaspím, lebo si fakt začínam opatrne myslieť, že je to OK. Stiahol som aktualizácie, teraz ich aplikuje. Ak by to zajtra šlapalo, tak ani nemusím poslať ten výpis, nie?
No vieš, ja som už v rokoch, čerstvý predčasný (dobrovoľne) dôchodca, totálny PC samouk, ale už dosť veľa rokov a len vďaka tomu sa viem trochu pohybovať medz PC. Ale vždy to bol len Windows a samozrejme že ovládam len málilinko viac ako úplne bežný užívateľ. Takže mi veľmi dobre padla vaša trpezlivosť s 60-ročným "ujom", ktorý má veľmi rád PC a všetko okolo nich :-)
PRAJEM POKOJNÚ DOBRÚ NOC.

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #54 kdy: 05 Března 2013, 01:04:59 »
Čoskoro dobré ránko :D Aspoň, že nie si konzervatívny a neprístupný učiť sa novým veciam  ;)
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #55 kdy: 05 Března 2013, 07:41:03 »
Dobré ráno, Ubuntu funguje, ale nie je správne rozlíšenie monitora a nedá sa nastaviť, lebo v Nastavení systému/Vzhľad mi dáva jedinú možnosť - 1920x1280 (16:10) a aby obraz nebol roztiahnutý do šírky, malo by byť 1920x1080 (16:9). No čomu už vôbec nerozumiem je to, že pri kliku v hornej lište celkom vpravo (kde je aj vypínanie) na "Monitory..." mi tiež dáva jedinú možnosť, ale tu už je to 800x600 (4:3).

janek-m

  • Host
Re:Ubuntu 12.10 nainstalovane z USB do notebooku sa neda spustit bez USB
« Odpověď #56 kdy: 05 Března 2013, 07:48:49 »
Tak ako čítam, dotiahnuté do konca :)) Dúfam, že všetko šlape. Ešte by si mohol sem dať obrázok plochy, zdá sa mi podľa tohoto: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=67014.msg479170#msg479170, že je to Unity 2D. A keďže je to na Netbooku, ten bočný panel je zbytočne veľký a zaberá miesto, takže by nebolo zlé spojazdniť 3D.
Rozlíšenie: Nemám Ubuntu, ale ak si dobre pamätám, tak to nie je v položke Vzhľad. Nastavenie systému → Obrazovka a monitor

[příloha smazaná administrátorem]

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Som veľmi rád že môžem aj tebe srdečne poďakovať za veľkú ochotu a trpezlivosť!Že na fóre budú odborníci som predpokladal. Ale milo ma zaskočila vaša ochota a tolerancia až bez hraníc.
No to rozlíšenie žiaľ nejde zmeniť, skúsil som aj podľa návodu na webe ubuntu príkaz "gnome-display-properties" ale mi vypíše že sa nenachádza...

[příloha smazaná administrátorem]

janek-m

  • Host
Niet za čo, rado sa stalo. Všetci sme nejak začínali a bojovali s nejakými problémami :)
Otvor Domovský priečinok, na ľavej strane je prehľad diskov (oddielov), nájdi ten s názvom "KOREŇ" - otvor ho a preklikaj sa súbormi:
etc/X11/xorg.conf . V xorg.conf. sú informácie o rozlíšení. Skopíruj ten text a daj ho sem.  Ešte problém s rozlíšením môže súvisieť aj s grafikou. Preto som chcel vidieť obrázok plochy - hlavne bočného panelu. Inštaloval si dodatočné ovládače??  http://wiki.ubuntu.cz/ovlada%C4%8De_grafick%C3%BDch_karet
« Poslední změna: 05 Března 2013, 08:22:37 od janek-m »

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Našiel som to, u mňa sa to volá Domovský priečinok/Súborový systém/root (koreň) a tam mi po kliku oznámi "Obsah priečinka sa nepodarilo zobraziť. Nemáte potrebné oprávnenie."

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Inštaloval som dostupné aktualizácie. Ovládače neboli v tom?

janek-m

  • Host
Ale boli, len niekedy treba siahnuť aj po dodatočných. Pozri sem: http://wiki.ubuntu.cz/ovlada%C4%8De_grafick%C3%BDch_karet

Ten súbor otvoríme cez terminál: gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Takže nateraz by som ťa už ušetril trápenia so mnou, pretože som našiel možnosť "dodatočné ovládače" a hoci to nevyzeralo na ovládač na grafiku, stiahol som ho, potom ma vyľakalo automatické reštartovanie, po znovaprihlásení je už rozlíšenie v poriadku.
Keby som sa mohol a vedel vám, páni, odvďačiť za vašu pomoc!!!

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Všetky tvoje a Danove rady si idem pre istotu skopírovať do PC. Existuje nejaký zoznam príkazov do prík. riadka (terminálu)?

janek-m

  • Host
 :) to je OK. Ešte sa trochu pohraj s nastavením, uprav si bočný panel (zmenšiť) - položka VZHĽAD, lebo na Netbooku to zaberá miesto. Ak môžeš, daj sem ešte ten obrázok obrazovky, ako vyzerá ten bočný panel, či je to 2D alebo 3D. 2D sa totiž nedá veľmi upravovať.
Alebo: do terminálu zadať: glxinfo | grep direct a ak vypíše direct rendering: Yes, tak 3D akcelerácia funguje.

Nemusíš si nič vypisovať, veľmi dobre je spracovaná WIKI: http://wiki.ubuntu.cz/
« Poslední změna: 05 Března 2013, 08:51:49 od janek-m »

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Až mi je skoro ľúto, že už momentálne nemám veľký dôvod komunikovať s odborníkmi :-) ... Rád sa učím tieto veci...
OK, uložím si tú adresu wiki...
Ten bočný panel pri tomto správnom rozlíšení jednak nie je príliš široký, jednak som si nastavil, aby sa objavoval len keď sa dotknem myšou ľavého okraja obrazovky. Ale vyskúšam aj tvoju radu, už som to niekde tiež zbadal (2D-3D).
Prosím ťa, existuje niekde nejaký zoznam tých príkazov do Terminálu?

janek-m

  • Host
Ten zoznam neviem, či niekde existuje. Na WIKI sú popísané nejaké príkazy. Ja osobne som si potrebné príkazy vždy kopíroval do jedného dokumentu aj s komentárom, na čo slúži. Zatiaľ sa s tým nezaťažuj. Po čase si nejaké príkazy osvojíš.  ;) Ešte by som ti odporučil nainštalovať UBUNTU TWEAK, je to program na nastavovanie, inštaláciu a úpravu prostredia.
Cez terminál: (príkazy si do terminálu z tadiaľto postupne kopíruj, neprepisuj ručne)
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak

EDIT: Terminál niektorí takmer vôbec nepoužívajú, je tu Centrum softvéru, kde každý nájde, čo potrebuje. Napr. moja manželka ani netuší, že niečo také existuje a Linux používa bez problémov  ;D
« Poslední změna: 05 Března 2013, 09:11:51 od janek-m »

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
OK, zariadim sa podľa tvojich rád, mám podobný systém vo veciach ako píšeš ty.
Ten Tweak som tu už niekde zbadal ako ponuku na stiahnutie/inštal.
Takže nateraz po uplynutí 24 h. dám aspoň potlesk tebe aj Danovi V a niekedy (čo u mňa môže byť aj veľmi skoro :-/  ) sa zas rád obrátim na ochotných ľudí, ktorí sa proste vynikajúco vyznajú...

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Ešte sem predsa len niečo pripíšem:  našiel som skvelú stránku http://www.linuxsoft.cz/  kde sú aj tie príkazy podľa kategórií...
Pekný deň, tu v tomto Brezne máme aj teraz pred obedom mínus 3 st.C :-(

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Bope mohl by jsi prosím ještě přiložit screenshot "Dodatečných ovladačů"?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

bope

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
Neviem ci si myslel na toto?

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 05 Března 2013, 15:11:46 od Roman "Rovano" Vacho »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Děkuji. tento :-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Všetky tvoje a Danove rady si idem pre istotu skopírovať do PC. Existuje nejaký zoznam príkazov do prík. riadka (terminálu)?
??? Dano tu bol len ako pozorovateľ nijaká rozumná a vecná odpoveď z neho nevyšla (aj ja sa len učím)  ;)
Toto celé mal v réžii janek-m  :D
Aj mne bolo potešením ;)
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.