Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: BURG/GRUB odstraněny Linux partitiony  (Přečteno 1240 krát)

Boost

  • Host
BURG/GRUB odstraněny Linux partitiony
« kdy: 08 Dubna 2013, 10:06:38 »
Zdravím,
pomocí „grub customizer“ jsem smazal všechny Linux partitiony a při bootování se mi zobrazí pouze jediná partitiona pro Windows. Používám BURG a napadlo mě, zda by se nedaly tyto partitiony manuálně přidat z příkazové řádky BURGu, ke které se mohu dostat při bootování myslím pomocí klávesy 'c'.

Pokud to však nejde, neexistuje nějaký jiný způsob, jak opětovně tyto partitiony na seznam přidat, abych se mohl dostat do Ubuntu?

Díky za odpovědi.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:BURG/GRUB odstraněny Linux partitiony
« Odpověď #1 kdy: 08 Dubna 2013, 11:10:38 »
Asi nejjednoduššeji přes livecd, v něm otevřený terminál a zadaný příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/linux
sudo mount -o defaults,rw /dev/sdaX /media/linux                   #za X dopln spravne cislo root oddilu
sudo chroot /media/linux
update-grub
exit
Spravne cislo oddilu zjistis z 1) klikaci cestou z Gparted nebo 2) z vypisu "sudo fdisk -l" (male L)
« Poslední změna: 08 Dubna 2013, 11:12:39 od Martin "sachy" Šácha »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Boost

  • Host
Re:BURG/GRUB odstraněny Linux partitiony
« Odpověď #2 kdy: 08 Dubna 2013, 14:20:41 »
Takže pomocí LiveCD jsem se úspěšně dostal k terminálu a všechny příkazy se provedly až na poslední „update-grub“. Po zadání tohoto příkazu vyskočí tato chybová hláška:

„error: cannot find a device for / (is /dev mounted?)“

Ještě jednou zdůrazňuji, že všechny příkazy proběhly bez chyby. Na internetu jsem se dočetl, že by problém mohl být v příkazu „chroot“, avšak jsem Linux – beginner, tudíž vůbec nemám tušení, kde je chyba a co mám hledat.

Dokázali byste mi poradit?

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:BURG/GRUB odstraněny Linux partitiony
« Odpověď #3 kdy: 08 Dubna 2013, 14:53:07 »
Jo, na to jsem zapoměl... před tím "update-grub" napiš
Kód: [Vybrat]
mount -t bind /dev /media/linux/deva pokud by to nefungovalo, tak místo "chroot" (tj chroot vůbec nedělej)
Kód: [Vybrat]
update-grub --root-directory=/media/linux --recheck /dev/sda
« Poslední změna: 08 Dubna 2013, 14:58:41 od Martin "sachy" Šácha »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Boost

  • Host
Re:BURG/GRUB odstraněny Linux partitiony
« Odpověď #4 kdy: 08 Dubna 2013, 15:21:03 »
Při použití prvního příkazu mi to opět vyhodí chybovou hlášku: „can't find update-grub in /etc/fstab or /etc/mtab“.
Při použití druhého příkazu mi to vyhodí: „unrecognized option: '--root-directory=/media/linux'“

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:BURG/GRUB odstraněny Linux partitiony
« Odpověď #5 kdy: 08 Dubna 2013, 15:49:30 »
Tak už snad jen generický návod na opravu http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=66687.0
Zkus nejdřív použít klikátko které zmínil Rradek (v tom vlákně hned pod návodem)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Boost

  • Host
Re:BURG/GRUB odstraněny Linux partitiony
« Odpověď #6 kdy: 09 Dubna 2013, 18:44:39 »
Tak nakonec jsem tedy nainstaloval vyšší verzi UBUNTU vedle Windows a původního Ubuntu. Nainstaloval se nový GRUB a momentálně mám na PC tedy 3 OS.

Nemohl bys mi prosím poradit, jakými příkazy mohu původní GRUB zapsat do 1 partitiony, abych mohl bez úhony smazat nové UBUNTU s novým GRUBEM? Pokud totiž odstraním nově nainstalované UBUNTU, automaticky se odstraní i nově nainstalovaný GRUB a počítač neví, z čeho má bootovat.

Díky

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:BURG/GRUB odstraněny Linux partitiony
« Odpověď #7 kdy: 09 Dubna 2013, 19:01:57 »
Jo, na to jsem zapoměl... před tím "update-grub" napiš
Kód: [Vybrat]
mount -t bind /dev /media/linux/deva pokud by to nefungovalo, tak místo "chroot" (tj chroot vůbec nedělej)
Kód: [Vybrat]
update-grub --root-directory=/media/linux --recheck /dev/sda
mount /dev/sdx /mnt pak update-grub x je jeho root

Boost

  • Host
Re:BURG/GRUB odstraněny Linux partitiony
« Odpověď #8 kdy: 12 Dubna 2013, 08:54:05 »
Snažil jsem se jak jsem mohl, ale pokaždé při použití výše uvedených příkazů se objevila nějaká chyba. Strávil jsem s tím už docela dost času a přestalo mě to bavit. Vyřeším to zálohou dat a úplnou reinstalací. To je pro začátečníka jako jsem já nejlehčí řešení.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:BURG/GRUB odstraněny Linux partitiony
« Odpověď #9 kdy: 12 Dubna 2013, 09:18:32 »
S tím nikdo nic neudělá, to by si musel sednout k Tvému počítači. Doporučuji Ti vřele  si něco přečíst o linuxu a terminálu. Hodně štěstí.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.