Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Oddělujete /home do samostatného oddílu?

Ano, vždy
Ano, pokud mám důvod
Jen když to jinak nejde
Nikdy
Jak poznám jestli je /home oddělené?

Autor Téma: Rozdělovat "/" a "/home"?  (Přečteno 6307 krát)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #25 kdy: 13 Května 2013, 17:39:51 »
o čem že je tu řeč?
jestli jít na pivo?  ;D
Ano ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #26 kdy: 13 Května 2013, 18:06:11 »
Myslím, že si tady děláte legraci. Rozdělení je nutnost.

Matesax

  • Host
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #27 kdy: 13 Května 2013, 18:12:07 »
Blbost to řešit... Já třeba mám data na vlastním partitionu - mimo vše. A že bych kvůli tomu řešil /home - proboha proč?

aksavaden

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 77
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #28 kdy: 13 Května 2013, 18:42:35 »
Podle me je prave pro nezkusene mit extra oddil /home
Zkuseny si system opravi a novacek zpravidla reinstaluje.
Po kazde reinstalaci kopirovat data tam a zpet by umorilo i vola  ;D

Matesax

  • Host
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #29 kdy: 13 Května 2013, 18:47:33 »
Jaká data? Logicky nejlepší je mít systém separovaný - co mám na CD, to mít na jednom partitionu, ostatek si ale nebudu cpát na stejný partition - nechci-li stále stahovat a instalovat jako idiot... Proto tvrdím, že oddělovat /cokoliv je blbost - to je prostě součást systému.

aksavaden

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 77
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #30 kdy: 13 Května 2013, 19:03:10 »
Je to vec nazoru.
Data = filmy, fotky, dokumenty, hudba

Matesax

  • Host
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #31 kdy: 13 Května 2013, 19:11:35 »
Tak ty bych tam necpal ani omylem - jak jsem psal - externí partition. Smysl má se bavit o datech získaných instalací softwaru...

aksavaden

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 77
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #32 kdy: 13 Května 2013, 19:21:20 »
Tak ty bych tam necpal ani omylem - jak jsem psal - externí partition. Smysl má se bavit o datech získaných instalací softwaru...
asi se kazdy bavime o necem jinem.

Matesax

  • Host
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #33 kdy: 13 Května 2013, 19:35:48 »
?

Bavím se o tom, že uživatelská data patří na externí partition - už jen když budeš chtít stejný film pustit v jiném OS. Ale místo toho bych zauvažoval, zda dělit /*bin...

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #34 kdy: 13 Května 2013, 21:18:52 »
No stále se domnívám, že rozdělení disku na root a home je zbytečné, možná i nežádoucí pro začínající uživatele.
(Nebavím se o extrémních případech, kdy je pro velká množství dat vhodné použít samostatné oddíly, nejlépe na jiném disku.)

Co je hlavním důvodem pro rozdělení oddílů, bezpečnost? Tím, že si home dám do samostatného oddílu mi přece nestoupne bezpečnost natolik, že bych se mohl vykašlat na zálohování.
Zejména je falešná bezpečnost při přeinstalaci systému, mám to v home, datům se nic nestane... To má dvě úskalí, za prvé je velká pravděpodobnost, že člověk zapomene na software, který si data ukládá mimo home, třeba postgresql a přijde o data (naštěstí tohle moc nováčků nemívá). Za druhé člověk je od přírody chybující tvor a není problém překlepnout se při přeinstalaci systému v nastavení oddílů... kdepak jste má data (hlavně při několikáté, v krátkém čase opakované přeinstalaci)

No pokud má jen disk root, při přeinstalci je člověk nucen přemýšlet o tom, že musí zálohovat data a tím je větší naděje že si vzpomene na data v jiných uložištích než je home... No a nepovede se instalace? Musím udělat zásadní zásah do rozdělení disku? Nevadí udělal jsem si zálohu...
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Matesax

  • Host
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #35 kdy: 13 Května 2013, 21:36:38 »
Proto píši, že by se mělo uvažovat o partitionování /*bin - do /home patří konfiguráky atp. - tam není co ztratit... (S vlastním partitionem s daty není nikdy co řešit.)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #36 kdy: 13 Května 2013, 21:59:54 »
?

Bavím se o tom, že uživatelská data patří na externí partition - už jen když budeš chtít stejný film pustit v jiném OS. Ale místo toho bych zauvažoval, zda dělit /*bin...
S filmem je problém jedině když obsahuje DRM. Jinak ho můžeš mít kdekoliv a přístup na souborové systémy není problém. Jen Windows se musí trošku šťouchnout.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #37 kdy: 13 Května 2013, 22:02:37 »
Proto píši, že by se mělo uvažovat o partitionování /*bin - do /home patří konfiguráky atp. - tam není co ztratit... (S vlastním partitionem s daty není nikdy co řešit.)
Trochu nesouhlasím, home není určeno jen pro konfigurační soubory, patří tam i data. To snad adresáře jako Dokumenty, Hudba, Videa jsou jen na matení nepřítele tělem?
Systém má nějakou filozofii ukládání dat, a myslím, že je vhodné ji dodržovat... (i za cenu linků, mountovacích bodů oddílů a jiných fičurek linuxu, ale to jsme už u nestandardních případů.)
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Matesax

  • Host
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #38 kdy: 13 Května 2013, 22:05:59 »
?

Bavím se o tom, že uživatelská data patří na externí partition - už jen když budeš chtít stejný film pustit v jiném OS. Ale místo toho bych zauvažoval, zda dělit /*bin...
S filmem je problém jedině když obsahuje DRM. Jinak ho můžeš mít kdekoliv a přístup na souborové systémy není problém. Jen Windows se musí trošku šťouchnout.

Šlo mi o to, že když si uděláš oddíl na data, je to oddíl na data... Jasně - /home je myšleno na uživatelská data, ale už jen Ubuntu /home standardně nemá... :) (Když instalujete ručně,) A že by /root byl náhražkou /home když existuje jen jeden uživatel je blbost - /root nemá strukturu /home... (Dovoluji se opravit se - když jsem někde uváděl těch 60%, zahrnoval jsem takové ty běžné instalace - ale když si tak zavzpomínám, snad žádná uživatelská instalace nepřidala /home - proto jej neberu jako standard... (Vyjímaje *BSD.) )
« Poslední změna: 13 Května 2013, 22:08:52 od Matesax »

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #39 kdy: 13 Května 2013, 22:25:59 »
Matesax přestaň už plácat ty nesmysly. Víš o linuxových systémech houby a budeš tady furt někoho školit.

Aby bylo jasné, na co jsem reagoval:
Citace
Jasně - /home je myšleno na uživatelská data, ale už jen Ubuntu /home standardně nemá...  (Když instalujete ručně,) A že by /root byl náhražkou /home když existuje jen jeden uživatel je blbost - /root nemá strukturu /home...

/home Ubuntu standardně vytváří, pokud si dáš ruční nastavení, je na tobě, abys připojil, co je třeba. /root je samozřejmě výchozí $HOME roota.
« Poslední změna: 13 Května 2013, 22:42:27 od GdH »

nezik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 723
    • Chalupa Himmelreich
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #40 kdy: 14 Května 2013, 03:16:01 »
já mám /home na samostatném disku, stejně tak i videa, hudbu a fotky. :D takže včetně systému 5disků :D
Ubuntu 16.04
Kdesu není první slovo Hanáckeho opilce po probuzení, ale příkaz systému.
Ubuntu - nejlepší pařba od Diabla II. ;D

Matesax

  • Host
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #41 kdy: 14 Května 2013, 05:50:11 »
Matesax přestaň už plácat ty nesmysly. Víš o linuxových systémech houby a budeš tady furt někoho školit.

Aby bylo jasné, na co jsem reagoval:
Citace
Jasně - /home je myšleno na uživatelská data, ale už jen Ubuntu /home standardně nemá...  (Když instalujete ručně,) A že by /root byl náhražkou /home když existuje jen jeden uživatel je blbost - /root nemá strukturu /home...

/home Ubuntu standardně vytváří, pokud si dáš ruční nastavení, je na tobě, abys připojil, co je třeba. /root je samozřejmě výchozí $HOME roota.

Aha - zajímavé - proč tedy /root nemá žádnou složku pro uživatelská data? (Stažené, Dokumenty,...) Kde si mám nastavit /home? V té instalaci nebylo na výběr. (Ty asi myslíš prípojný bod - OK - to netuším, zda tam bylo - připojil jsem rovnou /.)

(Proměnná $HOME ukazuje na hlavní adresář - ~/ - nic víc.)

(Zvláštní, že vím houby, ale pořád více, než ty. Je mi jedno, kde je co napsané - já to měl v ruce a používal to - tomu se říká fakt...)
« Poslední změna: 14 Května 2013, 05:54:38 od Matesax »

jmp

  • Host
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #42 kdy: 14 Května 2013, 07:12:42 »
Citace
(Zvláštní, že vím houby, ale pořád více, než ty. Je mi jedno, kde je co napsané - já to měl v ruce a používal to - tomu se říká fakt...)

převelice přeceňujete své znalosti, schopnosti, dovednosti a zkušenosti
pokud na ty Vaše plky někdo skočí, tak je nebezpečí, že ten někdo přijde nejen o data, ale i o život, protože mu vzteky praskne žilka...

podle Vašeho dosavadního projevu je spoustě lidí zřejmé, že jste dost mimo
prostě takovej B.P. (zatím nevím jestli víc Brouk Pytlík, nebo Baron Prášil)

teďka je otázka, jestli to je nevědomé, nebo děláte zle úmyslně
bylo by potřeba Vás speciálně označit tak, aby každý okamžitě viděl, že na Vaše projevy nemá v žádném případě brát zřetel!

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #43 kdy: 14 Května 2013, 08:02:43 »
(Zvláštní, že vím houby, ale pořád více, než ty. Je mi jedno, kde je co napsané - já to měl v ruce a používal to - tomu se říká fakt...)

jmp to napsal hezky. Já měl snahu ti pomáhat pochopit problém, jenže je to ztráta času, ty si žiješ v jiné dimenzi mezi svými "binárními rozsahy a jinými moderními technologiemi W98" a je ti jedno, kde je skutečnost. Nikdy jsi se nenamáhal ověřit si, o čem píšeš, doměnky ti stačí. Původně jsem myslel, že když se se mnou přestaneš hádat, je to kvůli tomu, že jsi pochopil, ale zjevně je to horší.

Ravensun

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 405
  • LL - jako Linux lama :o)
    • Linux a MSI M655 notebook
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #44 kdy: 14 Května 2013, 10:55:30 »
mám rozdělený disk na /boot / a /home. Chtěl bych oddíly šifrovat. Ale nevím co všechno má smysl šifrovat. Samozřejmě /home má pro mě smysl, ale má smysl /boot nebo / (root)? Co si o tom myslíte vy?
Sabayon Gnome-Shell,  MSI M655 AMD Turion64 2GHz, 2x512DDR, ATI X1600 256MB DDR3, PATA, webcam sn9c201, cardreader oz711mp1, bluetooth, wifi ralink rt2500, 
Ubuntu 12.04  64bit, Desktop Intel Pentium D 3,4GHz 800MHz FSB, 2x2GB RAM DDR2, MSI N560GTX-Ti Hawk,
http://maps.google.com/maps?f=q&hl=cs&geocode=&q=http:%2F%2Fufaak.wz.cz%2Fubuntu%2Fubuntu.php&ie=UTF8&z=5  -  Mapa ubunťáků

beer

  • Host
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #45 kdy: 14 Května 2013, 10:58:36 »
mám rozdělený disk na /boot / a /home. Chtěl bych oddíly šifrovat. Ale nevím co všechno má smysl šifrovat. Samozřejmě /home má pro mě smysl, ale má smysl /boot nebo / (root)? Co si o tom myslíte vy?

Šifrování bere výkon a komplikuje záchranu dat. Pokud bys šifroval, tak jen /home, nebo si můžeš vytvořit šifrovaný oddíl separátně třeba přes truecrypt a tam dávat jen ta data, která potřebuješ šifrovat. Já šifrování nepoužívám.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Rozdělovat "/" a "/home"?
« Odpověď #46 kdy: 14 Května 2013, 11:00:28 »
mám rozdělený disk na /boot / a /home. Chtěl bych oddíly šifrovat. Ale nevím co všechno má smysl šifrovat. Samozřejmě /home má pro mě smysl, ale má smysl /boot nebo / (root)? Co si o tom myslíte vy?
Já si udělal separé šifrovaný oddíl (truecrypt) a to co chci šifrovat tam simlinkama napojil... nemyslím si že má smysl šifrovat /, vzhledem k tomu že to jsou generické binárky a akorát by to systém zpomalilo...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.