Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přehrávání hudby a videa ze síťového disku  (Přečteno 16679 krát)

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« kdy: 06 Února 2007, 14:09:49 »
Prosím o pomoc s následujícím problémem. Mám doma FileServer od WD, ke kterému mám  připojenou tiskárnu a na něm muziku a filmy. Z ububtu můžu na něj zapisovat i číst, připojil jsem snadno i tu síťovou tiskárnu. Když však chci spustit nějaký film nebo muziku, tak mi přehrávač napíše, že nemůže z uvedeného zařízení číst. Z Woknousů není žádný problém přehrát cokoliv. Pokud film nebo muziku zkopíruju na lokální disk je jedno jestli na linux partition nebo FAT32 tak to chodí bez problémů.
Díky

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #1 kdy: 06 Února 2007, 15:34:53 »
Jaký protokol používáte pro spojení s tím počítačem? Pod jakým OS to běží? Co za služby na tom běží?  FileServer od WD mi nic neříká (a asi to není podstatný).
Guido

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #2 kdy: 06 Února 2007, 16:52:46 »
Je to v podstatě externí disk od Western Digital NetCenter 250GB USB+LAN. Mám ho připojený síťovým kabelem do WIFI ADSL routeru. Mám k tomu připojený 4 poče přes WIFI a kromě připojení na inet sdílí tenhle "file print server". Rozhodl jsem se vyměnit woknousi za linux a tak jsem začal s jedním počem. Až se mi vše podaří rozchodit tak dám linux i na ostatní 3.

Ávíček

Robert

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 512
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #3 kdy: 06 Února 2007, 17:12:33 »
a sakra. pardon omlouvám se, fakt sem to chtěl přesunout do sítí, kde je podle mě zakopanej pes.

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #4 kdy: 06 Února 2007, 18:37:41 »
Citace: Avicek
Je to v podstatě externí disk od Western Digital NetCenter 250GB USB+LAN. Mám ho připojený síťovým kabelem do WIFI ADSL routeru. Mám k tomu připojený 4 poče přes WIFI a kromě připojení na inet sdílí tenhle "file print server".
No vida, už jsme se propracovali k routeru :-)

Tak ještě jednou. Co Vám na tom routeru běží za OS? Asi Windows? Jakým způsobem k tomu routeru/externímu disku přistupujete - tzn. jakým způsobem to máte "nasdílený"? Víte jaké protokoly se dají pro přístup na ten router použít? Běží tam nějaké služby? Jakým způsobem ten disk připojujete? Hlavně ten přístupový protokol je zásadní věc - tady asi bude ten problém.

Taky nepíšete, jakým způsobem ty multimediální soubory spouštíte. V grafice? V terminálu? Jak přesně vypadá ta chyba?

V podstatě asi používáte buď NFS nebo Sambu, možná by mohl být problém v mountování.
Guido

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #5 kdy: 06 Února 2007, 19:33:46 »
Otevřu v grafickém prohlížeči složku s muzikou, dvakrát poklepu hodí to tuhle zprávu:

Totem nemohl přehrát 'smb://wd-netcenter/Dokumenty/Muzika/EN/Abdullah Ibrahim/African River/Abdullah Ibrahim & Ekaya - 05 - Sweet Samba.mp3'. Nemohu číst ze zdroje.

Pokud se chci např totemu dostat na síťový disk, tak to nejde.

Router je SMC 7904WBRB k němu je připojen ten externí disk přes lan port. O tom adsl-wifi routeru nic víc nevím. prostě zapnu a chodí. správa je pomocí inetovýho browseru. Slouží jen pro připojení do WAN tedy do internetu pomocí vestavěného ADSL modemu.
Podobně je na tom externí disk. Správa přes browser. Když jsem se poprvé chtěl přihlásit, nechal jsem prohledat místní síť a pč sám našel disk a připojil. Nemám na tom žádnou zásluhu. Navíc má 2 host USB porty. Když jsem chtěl připojit tiskárnu, zadal jsem jeho IP adresu a průvodce připojení síťové tiskárny mi ji nabídl. Pak jsem jen zvolil ovladače a bylo.

Předpokládal jsem, že když na ten externí disk můžu zapisovat a číst z něj, že nebude problém. Jak vidno, nic není tak snadné jak vypadá.
Bohužel toho o linuxu mnoho nevím tedy spíš nic.

Western digital k němu dodává i nějaké ovladače nebo co "NetCenter GPL Source Code and Tools" na adrese:
http://support.wdc.com/download/index.asp?cxml=n&pid=16&swid=41
Tedy pokud máte zájem Já jsem nic z toho nepotřeboval.
Podle chybové hlášky bych řekl, že protokol je samba. Takže asi budete mít pravdu, že chybička je v mountování. Ale nevím kde jak proč a hlavně co s tím. :-)

Díky

Ávíček

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #6 kdy: 06 Února 2007, 19:38:51 »
Jo
ještě jsem zapoměl. Z vlastností sdíleného hlavního adresáře:
Typ: x-directory/smb-share
Umístění: smb://wd-netcenter
Ale přiznám se, že nevím, kde ten adresář smb v Systému souborů hledat

Ávíček

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #7 kdy: 06 Února 2007, 21:55:05 »
Jo, takže už to dostává obrysy. Nejsem sice odborník na Sambu, ale třeba se k něčemu dopracujeme. Bohužel teď nemám po ruce žádný Windows, takže to nebudu moci vyzkoušet.

Předpokládám, že k tomu externímu disku se proklikáte přes Nautilus. S tím by neměl být problém. Ten bude asi v tom, že Totem neumí protokol smb, to můžu zítra vyzkoušet, až se dostanu do Win síťě.

Doporučil bych vyzkoušet přehrát ty soubory i v nějakém jiném přehrávači. Zkuste třeba MPlayer nebo xine. MPlayer umí přehrát kde co a taky dobře streamuje.

Nicméně problém je potřeba vyřešit tím, že si ten externí disk někam namapujete. Předpokládám, že ten router běží furt, takže nejjednodušší by bylo zapsat ten disk do /etc/fstab. Ten konkrétní zápis Vám napíšu zítra, až se dostanu k Windows. Tím pádem by se Vám ten externí disk vždycky po nabootování přimountoval do filesystému.
Guido

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #8 kdy: 07 Února 2007, 09:19:26 »
Díky za radu. Myslím, že by to mohlo řešit problém.
Předpokládáte správně, že router běží pořád.
Večer vyzkouším nainstalovat jiné přehrávače a uvidím. Pokud by to nefungovalo, vyzkouším zapsat disk do /etc/fstab podle Vaší rady.

Díky

Ávíček

Skeletonix

  • Host
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #9 kdy: 07 Února 2007, 10:21:14 »
Nejsnažší bude připojit disk, jen taková malá drobnost místo smbfs bych využil cifs. U smbfs se mnoho uživatelů setkává s problémem češtiny.

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #10 kdy: 07 Února 2007, 11:19:24 »
Tak, trochu jsem se v tom povrtal. Pro začátek zkuste triviální věc: Naklikejte si v Nautilu ten sdílený adresář, klepněte na nějaký ten soubor, který nejde přehrát pravým tlačítkem, dejte Otevřít pomocí aplikace... a vyberte Totem. Asi je to blbost, ale zkuste to.

Jinak co te týká té samby tak tady je pěkný návod: Trvalé připojení sdílených složek Windows. Tam bych je dodal, že pokud máte ve Windows doménového uživatele, tak je tam ještě potřeba přidat doménu:
Kód: [Vybrat]
//wd-netcenter /mnt/share smbfs uid=bigzorro,credentials=/home/guido/.smbpaword,workgroup=my_domain 0 0
//wd-netcenter /mnt/share cifs uid=bigzorro,credentials=/home/guido/.smbpaword,domain=my_domain 0 0
Guido

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #11 kdy: 07 Února 2007, 21:18:57 »
Napsalo mi to tohle poté, co jsem to chtěl přimountovat
Mounting the DFS root for a particular server not implemented yet
No ip address specified and hostname not found


ve fstab mam přidáno
Kód: [Vybrat]
//wd-netcenter /mnt/share smbfs uid=avik,credentials=/home/avik/.smbpassword,workgroup=doma 0 0
//wd-netcenter /mnt/share cifs uid=avik,credentials=/home/avik/.smbpassword,domain=doma 0 0
Prostě někde je něco jinak. :-)

Ávíček

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #12 kdy: 07 Února 2007, 22:39:36 »
To jsem se asi špatně vyjádřil do fstab si dejte jenom jeden z těch řádků, podle toho, jestli chcete použít protokol smb nebo cifs. IMHO je to jedno, nechte tam, co bude fungovat. Možná bude chtít si trochu pohrát s nastavením. Koukám, že tam máte napsanou doménu - pokud nemáte ve Windows doménové uživatele, tak to není potřeba uvádět.

Nevím jak jste obeznámen s fstab (určitě pomůže man fstab). Ta první položka je nějaký síťový disk: //pocitac/aresar/adresar. Drhá položka říká kam se to má připojit - čili v tom mém příkladu se předpokládá, že máte vytvořený adresář /mnt/share.

Pokud by nezabíral ten fstab, zkuste to ještě připojit ručně - s tím bývá většinou méně problémů (opět nemám po ruce Windows, tak píšu jen z hlavy):
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t smbfs -o rw,uid=avik,credentials=/home/avik/.smbpassword,workgroup=doma //wd-netcenter/nejaky_adresar /mnt/shareJo a ještě ta chybová hláška. Říká, že ten síťový počítač nebyl nalezen - čili to wd-netcenter musí být buď DNS název daného počítače, nebo je tam také možné uvést IP adresu.
Guido

Phil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #13 kdy: 07 Února 2007, 23:21:44 »
Zdravím všechny,
chtěl jsem sem jenom dát vědět, že jsem zkusil ručně podle nápovědy toto:
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t smbfs -o username=jmeno,password=heslo //wd-netcenter/Shared_Files /home/filip/Desktop/SharedTo mi funguje, a mplayer takto přehrává (stejně tak xmms). Chtěl bych se ale zeptat na zápis v případě, že sdílený adresář má ve jméně mezeru - jak by se to napsalo? Zajímá mně zápis jak takto ručně, tak do fstab. Případně ještě zápis pro případ, že sdílení nevyžaduje login. Mohl by to sem prosím někdo popsat?

Phil

Phil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #14 kdy: 08 Února 2007, 00:54:07 »
Citace: Phil.cz
Případně ještě zápis pro případ, že sdílení nevyžaduje login.
Tak tohle jsem si už našel - stačí použít quest v seznamu těch parametrů, tedy:
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t smbfs -o quest //wd-netcenter/Shared_Files /home/filip/Desktop/SharedJinak jsem si zkoušel hrát s parametry iocharset a codepage (aby to umělo pracovat s diakritikou), ale úspěch se nedostavil. Možná byl ale problém v použitých kódových stránkách, které jsem zkusil. Zkoušel jsem utf8, cp1250 a iso8859-2.

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #15 kdy: 08 Února 2007, 08:42:23 »
přihlášení bez loginu: Parametr guest (pozor ne quest) slouží pro přihlášení bez hesla (což není úplně totéž).

Zápis s mezerou: Mělo by stačit uvodit mezeru zpětným lomítkem: /mnt/nejaky\ adresar

kódová stránka: Na Ubuntu se používá kódování UTF-8. Pokud ho chcete nastavit při mountování, nepoužívá se klíč iocharset, ale nls=UTF-8
Guido

Phil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #16 kdy: 08 Února 2007, 09:57:41 »
Citace: Guido
přihlášení bez loginu: Parametr guest (pozor ne quest) slouží pro přihlášení bez hesla (což není úplně totéž).

Zápis s mezerou: Mělo by stačit uvodit mezeru zpětným lomítkem: /mnt/nejaky\ adresar

kódová stránka: Na Ubuntu se používá kódování UTF-8. Pokud ho chcete nastavit při mountování, nepoužívá se klíč iocharset, ale nls=UTF-8
Děkuji za rady. Mezera takto funguje dobře. Čeština ale stále nefunguje. Zobrazí se místo toho jiný znak (nesmysl), a po kliknutí na takovou složku tato zmizí.

Skeletonix

  • Host
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #17 kdy: 08 Února 2007, 10:41:21 »
jak jsem psal, zkuste smfs nahradit cifs

Phil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #18 kdy: 08 Února 2007, 11:34:33 »
Citace: Skeletonix
jak jsem psal, zkuste smfs nahradit cifs
To jsem zapomněl zmínit, už včera jsem zkoušel i to cifs, a chová se to stejně. A to i dnes s tím parametrem nls.

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #19 kdy: 09 Února 2007, 00:06:37 »
Díky ručně to přimountovat jde:
 
Citace: Guido
Pokud by nezabíral ten fstab, zkuste to ještě připojit ručně - s tím bývá většinou méně problémů (opět nemám po ruce Windows, tak píšu jen z hlavy):
 
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t smbfs -o rw,uid=avik,credentials=/home/avik/.smbpassword,workgroup=doma //wd-netcenter/nejaky_adresar /mnt/shareJo a ještě ta chybová hláška. Říká, že ten síťový počítač nebyl nalezen - čili to wd-netcenter musí být buď DNS název daného počítače, nebo je tam také možné uvést IP adresu.
Ta hláška je tam proto, že žádnej DNS server není.
Bohužel pomocí  fstab mi to nefachá. Je nějaké jiné řešení než ručně?

Díky

Ávíček

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #20 kdy: 09 Února 2007, 08:47:36 »
Citace: Avicek
Bohužel pomocí  fstab mi to nefachá. Je nějaké jiné řešení než ručně?
Jiná možnost IMHO není. Buď fstab nebo ručně - to že si to naklikáte v Nautilusu je taky ruční připojení, akorát že Nautilus udělá tu práci za Vás. Problém je, že ta složka je virtuální.

Zároveň to, že se do té složky dostanete přes Nautilus znamená, že to připojit jde. Teď je potřeba jenom najít ty správné parametry.

Jestli jsem to správně pochopil - ruční připojení Vám funguje a připojení přes fstab nefunguje? Pokud by Vám fungovalo to ruční připojení, dá se automatické připojení vyřešit i jinak. Ale preferoval bych ten fstab.
Citace: Avicek
Ta hláška je tam proto, že žádnej DNS server není.
DNS není nutnost - je to jenom pomůcka, abyste si nemusel pamatovat IP adresy. Každopádně každý počítač, který je zasíťovaný, musí mít přidělenou IP adresu. Tzn. že buď Vám tam někde běží DHCP server, který ty adresy přiděluje, nebo jsou ty IP adresy nastavený "natvrdo" ručně.

Takže při tom mountování můžete místo //nazev_pocitace/adresar zadávat //ip.ad.re.sa/adresar, např. pro fstab:
Kód: [Vybrat]
//192.168.1.12/filmy /mnt/share smbfs uid=avik,credentials=/home/avik/.smbpassword,workgroup=doma 0 0
Guido

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #21 kdy: 09 Února 2007, 09:32:32 »
Citace: Guido
Jestli jsem to správně pochopil - ruční připojení Vám funguje a připojení přes fstab nefunguje? Pokud by Vám fungovalo to ruční připojení, dá se automatické připojení vyřešit i jinak. Ale preferoval bych ten fstab.
Ano ručně to jde. Samozřejmě bych preferoval připojení přes fstab taky. Moc tomu nerozumím, jsem v linuxu naprostý začátečník, ale jsem již ledacos pochopil - od minulého týdne, kdy jsem linux prvně nainstaloval. :-)

Pokud bych měl mountovat přes IP adresu, tak bych musel nastavit pevnou adresu pro tenhle server. Což není problém.
Vyzkouším večer, co to udělá.

Díky.

Ávíček

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #22 kdy: 09 Února 2007, 09:36:00 »
Pokud to jde ručně s tím názvem počítače, půjde to i s fstab.

Zkuste sem napsat příkaz, jak pouštíte to ruční připojení a co máte napsáno ve fstab.

Jinak abych se vrátil k původnímu problém: když to připojíte ručně, tak už Vám to v tom adresáři /mnt/share jde spouštět?
Guido

Avicek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #23 kdy: 09 Února 2007, 10:54:33 »
Citace: Quido
Jinak abych se vrátil k původnímu problém: když to připojíte ručně, tak už Vám to v tom adresáři /mnt/share jde spouštět?
Ano. Jakmile je to přimountovaný tak to chodí bez problémů. Muzika i filmy.



Citace: Quido
Zkuste sem napsat příkaz, jak pouštíte to ruční připojení a co máte napsáno ve fstab.
pro ruční mountování:
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t smbfs -o rw,uid=avik,credentials=/home/avik/.smbpassword,workgroup=doma //wd-netcenter/Dokumenty /mnt/share/ve fstab:

Kód: [Vybrat]
//wd-netcenter /mnt/share smbfs uid=avik,credentials=/home/avik/.smbpassword,workgroup=doma 0 0Teď mě napadlo, když na to tak koukám. Nemá být za //wd-netcenter i jméno adresáře, který chci mountovat? Nebo je to jedno?

Díky

Ávíček

Guido

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Přehrávání hudby a videa ze síťového disku
« Odpověď #24 kdy: 09 Února 2007, 10:56:23 »
Citace: Avicek
Nemá být za //wd-netcenter i jméno adresáře, který chci mountovat?
Jo, to by mohlo být ono. Protože samozřejmě nesdílíte počítač, ale určitý adresář (na tom počítači).
Guido

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.