Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Dotazy lám  (Přečteno 10406 krát)

mego

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Dotazy lám
« kdy: 27 Listopadu 2013, 11:56:26 »
Zdravím. Som v ubuntu nový a mal by som niekoľko lamerských dotazov ohľadom ubuntu:

1. Chcel by som si nastaviť rozloženie klávesnice podľa seba, respektíve, aby som to správne napísal, chcem si určiť, aby som zavináč mohol písať ako ctrl+alt+v (ľavé), nikoliv altGr+v; chcel by som si nastaviť, aby som mohol hranaté zátvorky písať ako ctrl+alt+f/g... dá sa to nejako, aby som si nastavil skratku na konkrétny znak? Toto potrebujem hlavne kvôli html,php a css tvorbe
2. Dá sa nejako zmeniť si vzhľad presne podľa seba? Vo wiruse XP napríklad som si mohol kompletne prerobiť farebnú škálu podľa seba a potom ju používať. Dá sa niečo také aj v ubuntu, či sa musím uspokojiť s prednastaveným balíkom?
3. Stiahol som VLC Media player. Má v sebe všetky kodeky na prehrávania formátov mp3 a pod., alebo si ich musím doinštalovať ručne?
4. Dá sa nastaviť na vypínacie tlačidlo na ntb, aby mi book pri stlačení tohto tlačidla prešiel do hibernácie?

Ďalšie budem podľa potreby pridávať neskôr. Za vašu pomoc vám veľmi ďakujem :)
PS: Ak som zle umiestnil, prosím admina, alebo moda, aby presunul tému tam, kde patrí ;)

Kiaobcui

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 178
  • .. the more you are able to hear.
Re:Dotazy lám
« Odpověď #1 kdy: 27 Listopadu 2013, 12:09:22 »
1. Rozlozenie klavesnice si nastavis v Nastaveni systemu/klavesnice/rozlozeni klavesnice.
Ale nechapem, jak si chces urcovat tie klavesy, kazdy koho poznam koduje normalne v angl jazyku, kedze vsetky tieto jazyky z angl. vychadzaju. Ale rob ako ti vyhovuje.

2.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install tweakpotom chod na gnome-look.org a stahuj si temy pre gtk

3. Pokial viem, ked otvoris nepodporovany format, ubuntu ti ponukne moznost nainstalovat potrebny soft, kodek.
4. Da, ale neviem ako.
5. pozri wiki
"Uživatelé Linuxu jsou spíše komunitou. Jednají s lidmi, ne s korporacemi."

mego

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re:Dotazy lám
« Odpověď #2 kdy: 27 Listopadu 2013, 13:04:42 »
1. Ja "kódujem" najmä webové stránky, kde často používam hranaté zátvorky a súčasne píšem slovenský text. Preto je blbosť každých 10 sekúnd prepínať klávesnicu, kvôli špeciálnym znakom :O
Pri skratkách mi píše niečo s pojmom "super", napríklad ctrl+super+f (príklad). Čo to je to super? To je windows tlačidlo?
2. Tie témy viem, že sa dajú sťahovať, ja som myslel, či si nemôžem nejakým spôsobom vytvoriť vlastnú tému
3. Idem skúsiť
4. -
5. wiki pozerám priebežne

Kiaobcui

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 178
  • .. the more you are able to hear.
Re:Dotazy lám
« Odpověď #3 kdy: 27 Listopadu 2013, 13:13:25 »
Ano, Super je windows tlacitko (netusim preco sa vola super)
Temy tvorit neviem, s tym ti neporadim. Ale je ich tam mrte, mozno by si mohol nejaku editovat.
Alebo skus Emerald.
Nejake efekty sa daju nastavit aj v CompizConfig, pozri moje video
« Poslední změna: 27 Listopadu 2013, 13:18:54 od Kiaobcui »
"Uživatelé Linuxu jsou spíše komunitou. Jednají s lidmi, ne s korporacemi."

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Dotazy lám
« Odpověď #4 kdy: 27 Listopadu 2013, 13:16:49 »
Netusim proc se ta klavesa nazyva "widli tlacitko". Hint: co bylo driv, klavesnice nebo widle?
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Rover623

Re:Dotazy lám
« Odpověď #5 kdy: 27 Listopadu 2013, 13:29:58 »
1) To lze, mrkni se na tohle http://www.abclinuxu.cz/clanky/pystromo-sikovne-pre-mapovani-klaves

2)Vzhledy pro GTK3 se dělají podobně jako webovky (CSS styly), pokud umíš udělat stránku, najdi si nějaký vzhled na gnome-look.org jako předlohu a myslím, že si to snadno upravíš podle sebe a to nejen barvy. Vzhled potom nastavíš v Ubuntu Tweak. Návod na jeho instalaci najdeš na Wiki.

3) Nainstaluj balík ubuntu-restricted-extras

4) Ano dá, nainstaluj dconf editor a přejdi v něm na "org/gnome/settings-daemon/plugin/power" a u button-power nastav "hibernate".

beer

  • Host
Re:Dotazy lám
« Odpověď #6 kdy: 27 Listopadu 2013, 13:44:43 »
Netusim proc se ta klavesa nazyva "widli tlacitko". Hint: co bylo driv, klavesnice nebo widle?

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_key

Nejdříve byly widle (všechny verze do win 95), pak teprve vznikla tato klávesa, a poté došlo k vydání windows 95.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Dotazy lám
« Odpověď #7 kdy: 27 Listopadu 2013, 13:46:53 »
Netusim proc se ta klavesa nazyva "widli tlacitko". Hint: co bylo driv, klavesnice nebo widle?

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_key

Nejdříve byly widle (všechny verze do win 95), pak teprve vznikla tato klávesa, a poté došlo k vydání windows 95.

Tak se podíváme ještě dál: http://en.wikipedia.org/wiki/Super_key_%28keyboard_button%29
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

mego

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re:Dotazy lám
« Odpověď #8 kdy: 27 Listopadu 2013, 13:57:38 »
2. v CSS som doma... tak idem na to a hádam sa do toho dostanem

beer

  • Host
Re:Dotazy lám
« Odpověď #9 kdy: 27 Listopadu 2013, 14:04:44 »
Netusim proc se ta klavesa nazyva "widli tlacitko". Hint: co bylo driv, klavesnice nebo widle?

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_key

Nejdříve byly widle (všechny verze do win 95), pak teprve vznikla tato klávesa, a poté došlo k vydání windows 95.

Tak se podíváme ještě dál: http://en.wikipedia.org/wiki/Super_key_%28keyboard_button%29

Citace
In most non-Windows operating systems the super key is mapped to the Windows key and is the preferred term for that key.[3][citation needed]

Z toho vyplývá, že windows key a super key jsou jabka  a hrušky, akorát že v ne windows systémech je v současnosti super key mapována na klávesu windows a je tím názvem v ne windows systémech označována.

mego

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re:Dotazy lám
« Odpověď #10 kdy: 27 Listopadu 2013, 14:19:17 »
1. Ako to mám nainštalovať? Respektíve- Som absolútnym začiatočníkom v ubuntu, mám ho druhý deň. Podľa toho návodu na danej stránke neviem nainštalovať Pystromo :( Archív mám stiahnutý v Downloads a rozbalený tiež v downloads s názvom "pystromo". Čo mám písať do konzoly?

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Dotazy lám
« Odpověď #11 kdy: 27 Listopadu 2013, 14:32:28 »
1. Chcel by som si nastaviť rozloženie klávesnice podľa seba, respektíve, aby som to správne napísal, chcem si určiť, aby som zavináč mohol písať ako ctrl+alt+v (ľavé), nikoliv altGr+v; chcel by som si nastaviť, aby som mohol hranaté zátvorky písať ako ctrl+alt+f/g... dá sa to nejako, aby som si nastavil skratku na konkrétny znak? Toto potrebujem hlavne kvôli html,php a css tvorbe

nastavit to urcite pujde, ale ubuntu (linux obecne) nedela nic co jde proti standardum .. ubuntu proste vypisuje po stisku klaves ty znaky, ktere jsou na tech klavesach namalovane :) .. pokud si chces nastavit, aby se po stisku *a* napsalo *b*, tak to muzes, ale tvoje snaha mit to "jako ve vindous" (jak jsi na to byl zvykly a nijak jinak) je spise usmevna

2. Dá sa nejako zmeniť si vzhľad presne podľa seba? Vo wiruse XP napríklad som si mohol kompletne prerobiť farebnú škálu podľa seba a potom ju používať. Dá sa niečo také aj v ubuntu, či sa musím uspokojiť s prednastaveným balíkom?

neznam presne unity ale myslim si, ze KDE jsou pro Tebe ve Tvem pripade mozna vice vhodna a vice friendly, protoze se tam logika UI vice podoba zminenym XP .. s barvama si v KDE muzes samozrejme delat co chces

3. Stiahol som VLC Media player. Má v sebe všetky kodeky na prehrávania formátov mp3 a pod., alebo si ich musím doinštalovať ručne?
ano, mel by mit, obecne potrebujes mit aby slo vsechno tyto kodeky: lame, ffmpeg, libxine1, libdvdcss .. zbytek uz by mely doresit samotne aplikace a jejich built-in kodeky

4. Dá sa nastaviť na vypínacie tlačidlo na ntb, aby mi book pri stlačení tohto tlačidla prešiel do hibernácie?
tady se asi bud pomerne nezajimave opakovat ale ano, v KDE je mozne cokoliv :)

hint: KDE ~= Kubuntu ;)

tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Dotazy lám
« Odpověď #12 kdy: 27 Listopadu 2013, 14:35:09 »
1. Ako to mám nainštalovať? Respektíve- Som absolútnym začiatočníkom v ubuntu, mám ho druhý deň. Podľa toho návodu na danej stránke neviem nainštalovať Pystromo :( Archív mám stiahnutý v Downloads a rozbalený tiež v downloads s názvom "pystromo". Čo mám písať do konzoly?
priprav se na to, ze ze zacatku to bude zkraje trosku vrzat a skripat .. mozna budes frustrovany apod .. nicmene prosim vez, ze linux pouzivaji miliony lidi na svete, takze se nenech odradit .. ono se to podda a za nejakou dobu budes vsemu rozumet ..
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

mego

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re:Dotazy lám
« Odpověď #13 kdy: 27 Listopadu 2013, 14:36:02 »
NTZ, skorej si potrebujem nastaviť špeciálne znaky, aby sa písali tak, ako som zvyknutý vo worde... teraz keď mám hľadať na tejto klávesnici, ako napíšem množinové zátvorky, tak to sa môžem rovno obesiť. Potrebujem, aby sa písali ako ctrl+alt+b a ctrl+alt+n
Jasné, že nechcem, aby mi klávesa A písala písmeno B... a možno keby na klávesnici toho nebolo tak veľa napísaného... lenže tam je to písané pre obidve klávesnice a ja pri tvorbe stránok potrebujem písať v slovenskej (texty stránok atď)

mego

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re:Dotazy lám
« Odpověď #14 kdy: 27 Listopadu 2013, 14:37:06 »
1. Ako to mám nainštalovať? Respektíve- Som absolútnym začiatočníkom v ubuntu, mám ho druhý deň. Podľa toho návodu na danej stránke neviem nainštalovať Pystromo :( Archív mám stiahnutý v Downloads a rozbalený tiež v downloads s názvom "pystromo". Čo mám písať do konzoly?
priprav se na to, ze ze zacatku to bude zkraje trosku vrzat a skripat .. mozna budes frustrovany apod .. nicmene prosim vez, ze linux pouzivaji miliony lidi na svete, takze se nenech odradit .. ono se to podda a za nejakou dobu budes vsemu rozumet ..

Dobre, ale potreboval by som presný postup toho, čo napísať do konzoly, aby som to pystromo nainštaloval. Dá sa mi pomôcť? :)

Kiaobcui

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 178
  • .. the more you are able to hear.
Re:Dotazy lám
« Odpověď #15 kdy: 27 Listopadu 2013, 14:39:30 »
Nic ma do toho samozrejme neni, ale myslim, ze druhy den s Ubuntu bude tazke programovat.
"Uživatelé Linuxu jsou spíše komunitou. Jednají s lidmi, ne s korporacemi."

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Dotazy lám
« Odpověď #16 kdy: 27 Listopadu 2013, 14:42:04 »
jiste da, ale ja pystromo neznam, ani netusim o co jde :D .. urcite Ti poradi nekdo, kdo to vi .. jen okrajova informace .. ono neni pystromo v repozitarich ? neda se to nainstalovat jako normalni balik ?

edit:
https://launchpad.net/pystromo

^^ aha, tak ted uz vim co je pystromo .. na to se vykasli .. 3x fuj .. pokud dosud neumis pouzivat klavesnici tak jak se ma pouzivat tak je vhodny cas na to, se to naucit: TED :P .. jestli si chces za kazdou cenu premapovat sve klavesy aby se chovaly jako ve win, tak s tim ti nepomuzu a naopak se tomu budu potajmu za firewallem vesele usklibat .. v KDE se da nastavit emulace windowsi klavesnice - Just For Your Information
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

mego

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re:Dotazy lám
« Odpověď #17 kdy: 27 Listopadu 2013, 15:25:33 »
Problem je ten, že neviem, čo je repozitar, neviem, či mám KDE a ani neviem, čo to je (ale utfg to zistí...)

Potom znie otázka, kde nájdem schému klávenisce? Celej aj s tými znakmi, ktoré k šťastiu potrebujem

Kiaobcui

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 178
  • .. the more you are able to hear.
Re:Dotazy lám
« Odpověď #18 kdy: 27 Listopadu 2013, 15:35:53 »
To si ale musis nastudovat a hlavne babrat sa stym.
Schemu klavesnice:       Nastavenie systemu/Klavesnice/nastaveni rozlozeni.
Staci kliknut na malu ikonku klavesnice. :)

KDE je prostredie. Ty ale mas zrejme cistu instalaciu ubuntu, cize ak chces prejst na KDE,
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install kubuntu-desktop
Pri prihlaseni do systemu kliknes vyssie nad tvoje meno a vyberes Kubuntu
« Poslední změna: 27 Listopadu 2013, 15:41:23 od Kiaobcui »
"Uživatelé Linuxu jsou spíše komunitou. Jednají s lidmi, ne s korporacemi."

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Dotazy lám
« Odpověď #19 kdy: 27 Listopadu 2013, 15:38:27 »
nevim, ale na ceske klavesnici pravy_alt dela jakoby mod anglicke .. takze v ceske klavesnici napise pravy_alt+5 "%" (priklad) .. ja pouzivam klavesnice americkou, na ceskou prepinam zridkakdy .. naucis se psat budes muset sam .. bohuzel jsem o klavesnici a rozlozeni znaku hodne dlouho nepremyslel neb nemam problem pouzivat linux i windows .. spis jedine co delam je, ze si prepinam ceskou a anglickou klavesnici ..

nejak nechapu o cem mluvis .. podle me se v ubu pise na ceske klavesnici naprosto stejne jako ve win .. s anglickou klavesnici je shoda 99%

zaver: neumim pomoct, psat na klavesnici se musis naucit sam
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

mego

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re:Dotazy lám
« Odpověď #20 kdy: 27 Listopadu 2013, 15:42:13 »
Šli by ste do ďábla všetci, koľko vás tu je... úplne mi stačilo povedať, že windowsácke alt+ctrl je kompatibilné s AltGr (čiže s pravým alt)

aha

<>{}[]^&#`

Kiaobcui

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 178
  • .. the more you are able to hear.
Re:Dotazy lám
« Odpověď #21 kdy: 27 Listopadu 2013, 15:45:13 »
Stracam sa v tom, co vlastne chces..
"Uživatelé Linuxu jsou spíše komunitou. Jednají s lidmi, ne s korporacemi."

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Dotazy lám
« Odpověď #22 kdy: 27 Listopadu 2013, 15:47:14 »
Šli by ste do ďábla všetci, koľko vás tu je... úplne mi stačilo povedať, že windowsácke alt+ctrl je kompatibilné s AltGr (čiže s pravým alt)

aha

<>{}[]^&#`

Ano to je, ale kdo mohl tušit, že to tak složitě popíšeš mapováním kláves  ;D
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Dotazy lám
« Odpověď #23 kdy: 27 Listopadu 2013, 15:48:19 »
Šli by ste do ďábla všetci, koľko vás tu je... úplne mi stačilo povedať, že windowsácke alt+ctrl je kompatibilné s AltGr (čiže s pravým alt)

aha

<>{}[]^&#`
:D

jsem myslel ze to vis, akorat ze Ti to nevyhovuje .. no, nicmene jsem rad, ze Ti to alsespon trochu pomohlo, ackoliv je to samozrejme o zvyku :)
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

mego

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re:Dotazy lám
« Odpověď #24 kdy: 27 Listopadu 2013, 15:49:57 »
Chcel som napísať tieto znaky <>[]{}` a ;
Lenže klasická windowsová klávesnica, kde povedzme znak { sa píše kombináciou kláves ctrl+alt+b, nefunguje. Naproti tomu, funguje AltGr+b pre znak {
Takže toto som celý čas chcel. Teraz sa môžem ísť smelo venovať tým templatom

//edit: jj, ospravedlňujem sa, že som to nevedel a že som to opísal jak Homo Erectus kvantovú singularitu

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.