Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat  (Přečteno 9777 krát)

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« kdy: 31 Prosince 2013, 15:47:20 »
Dobrý den,

rád bych požádal o pomoc. Tak asi přes rok používám ubuntu 12.04, architektura amd-64, až dosud vše běželo relativně bez problémů. Od včera mi najednou nejede ovladač grafické karty nVidia GTX 280, který předtím hladce fungoval. Nemohu si vzpomenout, jestli jsem včera náhodou neodklepl nějakou aktualizaci. Při startu počítače vše při pokusu o zavedení OS skončí černou obrazovkou s "rozsypaným čajem všech barev".

Dosud jsem používal driver ze standardní nabídky ubuntu / nastavení systému / dodatečné ovladače, doporučená verze 319 (dlouhodobě stabilní).  Zkoušel jsem všechny drivery ve standardní nabídce, ale výsledek je pořád stejný. Pomůže jen přeinstalace OS, pak ale běží jen bez grafické karty. Při pokusu o instalaci ovladače opět selže.

Prosím o radu, co s tím.

Díky, Mirek

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #1 kdy: 01 Ledna 2014, 11:17:47 »
jak sa dostanete do negrafickeho rezimu, cize stlacenim  dohromady CTRL+ALT+F1 tak skuste zadat.

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg
sudo apt-get install xserver-xorg
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get purge nvidia-current
sudo apt-get install nvidia-current
sudo reboot
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #2 kdy: 01 Ledna 2014, 19:35:17 »
Takže jsem provedl příkazy, jak je popsáno výše. První příkaz vypsal hlášení, že xserver není nainstalován, což mě překvapilo. Druhý jej úspěšně nainstaloval. Čtvrtý příkaz opět vypsal, že nvidia-current není nainstalován, což jsem očekával, protože jsem jej předtím sám odinstaloval, jinak by mi OS vůbec nenaběhl. Pátý příkaz nainstaloval verzi ovladače nvidia 304.88. Přestože všechny příkazy byly úspěšně provedeny, tak bohužel po restartu mi opět naběhla černá obrazovka. Jen pro změnu místo rozsypaného čaje na ní někdo rozsypal barevné kostky.

Používám verzi ubuntu 12.04.2, kernel 3.5.0-44 nebo 3.5.0-23.  Zjistil jsem, že částečně OS zotavím tak, že po černé obrazovce nechám OS naběhnout v recovery mode a přepnu na starší kernel 3.5.0-23. OS potom naběhne, ale jen do rozlišení 1024 x 768 bez grafické akcelerace. Unity kupodivu naběhne, ale tak nějak neúplně (některé prvky nejsou prokresleny atd.). Po odinstalování ovladače nvidia

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get purge nvidia*
mi pak OS naběhne i do rozlišení 1920 x 1200, opět bez akcelerace.

Hledal jsem na internetu a dočetl se, že prý je možné, že po aktualizaci OS může být nainstalován (chybně!) ovladač graf. karty jiné verze, než vyžaduje nainstalovaný kernel. Je to možné? Kde prosím najdu nějakou tabulku kompatibility, tzn. které verze kernelu a ovladače patří k sobě?

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #3 kdy: 01 Ledna 2014, 20:10:00 »
Takže s podezřením na nesoulad mezi verzí jádra a ovladače jsem otevřel Synaptic, doinstaloval nejnovější nabídnutou verzi jádra 3.8.0-34, a poté znova provedl výše popsané příkazy. Výsledek: grafická akcelerace opět funguje! Problém vyřešen, mockrát děkuji za radu.

Jenom pořád nerozumím tomu, jak se mohlo stát, že verze jádra a ovladače nesedí navzájem?! Nejprve přestal fungovat ovladač (pravděpodobně po nějaké aktualizaci), poté jsem několikrát přeinstaloval OS z instalačního DVD (vždy s formátováním diskového oddílu, kde je uložen OS, takže načisto).

Máte pro to někdo nějaké vysvětlení?

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #4 kdy: 02 Ledna 2014, 19:31:50 »
Bohužel včerejší optimismus byl pouze dočasný. Když jsem dnes nastartoval počítač, opět skončil černou obrazovkou s rozsypanými barevnými kostkami.
  • instalace jiného kernelu skončila stejně ...
    pokus o instalaci nativních ovladčů nvidia 331.xx zdánlivě uspěl, ale při restartu počítač uvízl v procesu "armory ..." nebo tak nějak ..
    pokus o instalaci ubuntu verze 13.10 uvízl při ohledání disku, takže nedokončen ...

Prosím o radu, jak diagnostikovat, co je příčinou těchto problémů.

Rover623

Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #5 kdy: 02 Ledna 2014, 21:50:42 »
Všechno vyhodit, zbavit se konfiguráků, použít jádro 3.11 a ovladač 304 update

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #6 kdy: 02 Ledna 2014, 22:03:33 »
Jak se zbavím konfiguráků?

Rover623

Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #7 kdy: 03 Ledna 2014, 01:00:35 »
Nejsnadněji asi Ubuntu Tweakem, má buď vlastní repozitář
Kód: [Vybrat]
ppa:tualatrix/ppa nebo je v repozitáři GetDeb http://www.getdeb.net/welcome/

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #8 kdy: 03 Ledna 2014, 16:57:04 »
Pardon, chtěl jsem se vlastně zeptat: které to jsou soubory a kde je najdu?

Rover623

Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #9 kdy: 03 Ledna 2014, 17:15:28 »
To si teď nejsem jistý, je jich celkem dost a na více místech, každopádně je nutné odstranit /etc/X11/xorg.conf a před instalací nového ovladače je dobré odstranit i konfigurace starých balíků. Ty mají obvykle stejný název jako instalovaný balík.

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #10 kdy: 03 Ledna 2014, 22:02:31 »
Po přidání zdroje se mi podařilo nainstalovat Ubuntu Tweak, ale nejsem si jistý, co přesně v něm mám hledat k odstranění. V sekci Úklid / Systém / Konfigurační soubory balíčků mi nabízí k odstranění jen starší jádra 3.5.0-23 a 3.5.0-44, žádné jiné soubory k odstranění nenabízí.

Soubor /etc/X11/xorg.conf na disku není vůbec vytvořen.

Ze Synapticu jsem doinstaloval jádra:
linux-headers-generic                                        3.2.0.58.69
linux-headers-generic-lts-quantal                    3.5.0.45.51
linux-headers-generic-lts-raring                        3.8.0.35.35
linux-headers-generic-lts-saucy                         3.11.0.15.14

a pokusím se k nim postupně napárovat ovladač nvidia 304.188.

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #11 kdy: 03 Ledna 2014, 23:33:04 »
Bohužel stále nevede ani jedna z možností k výsledku.

Když zadám příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove --purge xserver-org

tak dostanu chybové hlášení, že "E: Nelze najít balík xserver-org".

Když zadám příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install xserver-orgtak dostanu totožné chybové hlášení "E: Nelze najít balík xserver-org."

Je to v pořádku?

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #12 kdy: 03 Ledna 2014, 23:55:32 »
ten balik se bude jmenovat spis xserver-xorg, ale fakt neni dobry napad ho odinstalovat, jen pokud ho nechces pak nainstalovat znovu zpet
« Poslední změna: 03 Ledna 2014, 23:57:10 od donny »
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #13 kdy: 04 Ledna 2014, 12:14:43 »
To spíš vypadá, že jsi povyšoval na 12.04.3 nainstalováním linux-lts-quantal, nejsem si jistý, jestli 12.04.2 nepoužívá jádro pouze 3.2. Já jsem to samé provedl na 2 počítačích, na jednom se slabším hw to proběhlo v pohodě, gk nvidia, ale 32-bit systém.

Na druhém poči. s sx86_64 jsem po povýšení skončil v konzoli, chvíli jsem tápal, než jsem zjistil, že nemá cenu opravovat nvidia ovladač, když zcela chybí xorg. Stalo se tedy to samé co popisuješ a o čem tady také byla kdesi debata. Po instalaci xorgu a firemního nvidia ovladače zase naběhlo grafické prostředí, pouze jsem ještě musel doinstalovat různé drobnosti, které také zmizeli odinstalováním xorgu, protože na něm závisí. Ve /var/log/apt/history.log bys měl teoreticky zjistit, co přesně se dělo.

Jinak toto povyšování je úplně zbytečné, pokud nepotřebuješ podporu nějakého hw, který neběží se starším jádrem a v novějším podpora už je. Já jsem to provedl víceméně kvůli podpoře dvb-t tuneru technaxx...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #14 kdy: 04 Ledna 2014, 19:24:05 »
Bohužel včerejší experimenty s verzemi kernelu a ovladače k ničemu nevedly, zkoušel jsem různé kombinace jak jsem psal výše, nakonec jsem kolem třetí hodiny raní dokončil asi tak patnáctou přeinstalaci OS, problém s nefunkčním ovladačem stále přetrvává jako na začátku, restart skončí černou obrazovkou. Díky za upozornění, chybu s překlepem xorg jsem nakonec objevil i sám, i když mi to nějakou dobu trvalo.

Ano, určitě jsem v poslední době povyšoval z 12.04.2 na 12.04.3, ale mám neurčitý dojem, že k tomu došlo asi tak před měsícem. Proto nerozumím tomu, proč zrovna 30.12.2013 OS zkolaboval - odpoledne jsem počítač vypnul (možná předtím běžel i několik dní v kuse), a když jsem jej tentýž den večer zapnul, tak už OS nenaběhl (skončil černou obrazovkou). Ne, povyšovat z 12.04.2 na 12.04.3 nutně nepotřebuji, dokonce bych byl klidně spokojen jen i s 12.04.1, ale instaloval jsem prostě automaticky balík aktualizací, hlavně kvůli těm bezpečnostním, a mlčky jsem předpokládal, že apt řeší závislosti mezi balíky tak, aby si odpovídaly verze jádra a ovladače.

Co mě docela mate je to, že mi nepomůže ani přeinstalace OS na čistě zformátovaný diskový oddíl - tohle konečné řešení mi totiž dosud vždy nakonec zabralo, a stálo mě méně času než hledat chybu. Zkoušel jsem z DVD nainstalovat verzi 12.04.1 i 12.04.2, poté jsem instaloval standardní ovladače před celkovou aktualizací systému i po ní (včetně povýšení), ale výsledek je pořád stejný. Tedy i v situaci, kdy používám jádro 3.2.0-xx z verze 12.04.1 a ovladač 304.xx, bez jakékoliv aktualizace, opět problém s ovladačem nastane, přestože před půl rokem tahle konfigurace běžela bez problémů.

Abych téhle zapeklité situaci lépe porozuměl, rád bych se zeptal na několik věcí:
  • Jaký balík v Linuxu mohu použít k otestování grafické karty, abych mohl vyloučit HW problém s kartou?
    Jaké jsou závislosti mezi verzemi jádra, ovladače a xorg? Podle jakých pravidel je mohu mezi sebou kombinovat? Když např. instaluji ovladač 304.116 ke kernelu 3.11.xx, a poté zavedu kernel 3.2.xx, co se stane s přeloženými a nakonfigurovanými balíky pro předchozí kernel?
    Všimnul jsem si, že když příkazem "sudo apt-get install nvidia-current" nainstaluji ovladač k jádru 3.11.xx, tak mi proces vypisuje průběžná hlášení, že nvidia-current je verze 304.116, ale nvidia-settings je verze 331.xx. Je to v pořádku?
    Jak mohu nastavit grub, aby mi zaváděl testovanou verzi jádra, a ne automaticky tu nejnovější? Usnadnilo by mi testování různých konfigurací.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale už mi docházejí nápady, jak problém řesit.

M.

Rover623

Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #15 kdy: 04 Ledna 2014, 21:46:05 »
Měl jsem stejný problém, pokud už jste dělal přeinstalaci (na čisto, je nutné zlikvidovat i konfiguraci nVidia v /home). tak můžete zkusit můj postup. Povolte si v nastavení "Nevydané aktualizace" a aktualizujte systém, následně nahraďte jádro 3.5 nebo 3.8 jádrem 3.11 a zlikvidujte stará jádra. Pak vyhledat pomocí "Dodatečných ovladačů" drivery a nainstalovat verzi 331.20, měla by to být hned ta první bez čísla a trochu podivně u ní bude svítit "Licence: Svobodná"

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #16 kdy: 05 Ledna 2014, 19:34:01 »
Uffffff, ovladač konečně opět pracuje, takže mám opět grafickou akceleraci!

Co mi nakonec pomohlo, byla ta poslední rada: povolil jsem "Nevydané aktualizace", aktualizoval OS, a poté nainstaloval přes "Dodatečné ovladače" nejnovější verzi nVidia ovladačů 331.20.  Poté na zkoušku 3-4 restart, kdy se ovladač zavedl vždy správně. Pravděpodobně se potkal nejnovější ovladač s nejnovějším jádrem, a tahle konfigurace asi k sobě patří. Mockrát děkuji!!!

Nicméně mám obavu, co nastane, až zase přijdou nějaké další aktualizace. Ještě v lednu má být vydána verze 12.04.4, která určitě přinese novější verzi jádra, a všechno se zas rozjede?! Jak prosím zabráním dalším nechtěným aktualizacím, když ale naopak o ty bezpečnostní stojím?

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #17 kdy: 05 Ledna 2014, 20:02:09 »
nesmíš aktualizovat jádro jinak pak musíš překompilovat nvidia modul pro to jádro

Rover623

Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #18 kdy: 05 Ledna 2014, 20:11:28 »
Nové jádro se vám samo nenainstaluje, bude se aktualizovat jen to stávající (3.11), spadnout už by to nemělo.

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #19 kdy: 05 Ledna 2014, 20:14:46 »
nevím jak je to u nvidie ale u amd se mi to vždy rozbilo když jsem aktualizoval jádro jen o to koncové dvojčíslí

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #20 kdy: 05 Ledna 2014, 20:16:05 »
Ono hlavně bez nahlédnutí do žádného logu těžko říct, co se vlastně dělo.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #21 kdy: 05 Ledna 2014, 20:20:50 »
nevím jak je to u nvidie ale u amd se mi to vždy rozbilo když jsem aktualizoval jádro jen o to koncové dvojčíslí
Záleží jakým způsobem a jaký ovladač jsi měl nainstalovaný. Jak popisuješ se chová systém když jsou ovladače kompilované bez dkms
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Rover623

Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #22 kdy: 05 Ledna 2014, 20:21:36 »
U té nVidie vím co se stalo, při instalaci selže zavedení DKMS a instalace se nedokončí korektně

Mirek Ambrož

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #23 kdy: 06 Ledna 2014, 15:06:33 »
Bohužel, opět byl můj včerejší optimismus pouze dočasný.   :o

Včera počítač několikrát po sobě při restartu zavedl ovladač správně a akcelerace pracovala taky správně. Když jsem ale ráno opět zapnul počítač, celý problém se opakoval, opět černá obrazovka s náhodnými barevnými obrazci. Před chvílí jsem jej po několika hodinách zapnul znova, a tentokrát zavedl ovladač bez problémů.  ::) Vůbec už nevím, co si o tom mám myslet.

Ani jsem nevěděl, že je v /home nějaký konfigurační adresář /home/.nv. Také jsem jej jednou po upozornění zkusil smazat, ale v chování OS nebyl vidět žádný rozdíl. Ale myslím, že to nemůže mít žádný vliv, protože k havárii ovladače dojde ještě předtím, než se vůbec objeví přihlašovací obrazovka uživatelů, takže OS stejně neví, kterého uživatele bude přihlašovat ...

Smazat všechna jádra kromě jednoho už víckrát nechci. Během pokusů jsem to jednou udělal, pak se opět zopakovala havárie ovladače, a pak už se mi nepodařilo OS zotavit. Buď se mi nepodařilo vůbec vyvolat zavedení OS v rescue režimu, nebo mi z CL root# nešlo smazat soubory patřící k ovladačům nVidia. Chybové hlášení o souborech /var/log/atd., jako by souborový systém byl read-only. A protože jiné jádro k zavedení nainstalováno nebylo, tak mi nakonec nezbylo než opět přeinstalace celého OS ...

Klidně sem dám nějaký log, ale nevím který soubor a jak jej sem přidat - může také jít o dost velký soubor.

Jak ověřím, jestli jsou ovladače kompilované s DKMS nebo bez? Příp. doinstaluji DKMS?


sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:ubuntu 12.04.2 - nvidia driver přestal pracovat
« Odpověď #24 kdy: 06 Ledna 2014, 19:37:03 »
Bohužel, opět byl můj včerejší optimismus pouze dočasný.   :o

Včera počítač několikrát po sobě při restartu zavedl ovladač správně a akcelerace pracovala taky správně. Když jsem ale ráno opět zapnul počítač, celý problém se opakoval, opět černá obrazovka s náhodnými barevnými obrazci. Před chvílí jsem jej po několika hodinách zapnul znova, a tentokrát zavedl ovladač bez problémů.  ::) Vůbec už nevím, co si o tom mám myslet.

Ani jsem nevěděl, že je v /home nějaký konfigurační adresář /home/.nv. Také jsem jej jednou po upozornění zkusil smazat, ale v chování OS nebyl vidět žádný rozdíl. Ale myslím, že to nemůže mít žádný vliv, protože k havárii ovladače dojde ještě předtím, než se vůbec objeví přihlašovací obrazovka uživatelů, takže OS stejně neví, kterého uživatele bude přihlašovat ...

Smazat všechna jádra kromě jednoho už víckrát nechci. Během pokusů jsem to jednou udělal, pak se opět zopakovala havárie ovladače, a pak už se mi nepodařilo OS zotavit. Buď se mi nepodařilo vůbec vyvolat zavedení OS v rescue režimu, nebo mi z CL root# nešlo smazat soubory patřící k ovladačům nVidia. Chybové hlášení o souborech /var/log/atd., jako by souborový systém byl read-only. A protože jiné jádro k zavedení nainstalováno nebylo, tak mi nakonec nezbylo než opět přeinstalace celého OS ...

Klidně sem dám nějaký log, ale nevím který soubor a jak jej sem přidat - může také jít o dost velký soubor.

Jak ověřím, jestli jsou ovladače kompilované s DKMS nebo bez? Příp. doinstaluji DKMS?
Otevři konzoli, zkopíruj, vlož a odentruj.
Kód: [Vybrat]
cat /var/log/Xorg.0.log | grep kmsPřípadně se můžeš pochlubit celým logem /var/log/Xorg.0.log, pokud bude obsah moc velký, dá se sem připojit celý soubor jako příloha.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.