Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Základní příkazy v terminálu  (Přečteno 31543 krát)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Základní příkazy v terminálu
« kdy: 11 Února 2007, 14:07:57 »
Šlo by, aby někdo zkušený zpracoval základní příkazy v terminálu i s vysvětlením, co a jak ten který příkaz provede? Na wiki již sice něco je, ale pro začátečníky by se hodilo zkrácené vydání např.:

sudo apt-get update = aktualizace softwaru, systému
sudo apt-get autoremove = odstranění nepotřebných balíčků
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg = nastavení Xserveru na původní hodnoty
cd /home/uživatel/Desktop = vstup do adresáře Desktop v domovském adresáři

atd.

Docela by se to hodilo vytisknout na A4 a mít po ruce, když dojde k problému i pro normální práci v Ubuntu.
« Poslední změna: 08 Října 2007, 08:40:04 od Marcel "Maky" Šuška »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 11 Února 2007, 14:32:41 »
mimochodem, je to doporucovane a opravdu se to nekdy hodi: psat si svoje vlastni HOWTO a seznamy prikazu.Clovek pak vi, co ma kde hledat. myslim, ze nema cenu mit nejaky cizi seznam s desitkami prikazu, u kterych stejne nevim, co delaji.
(i kdyz pak clovek nedela takovy zbytecnosti jako ja, kdy jsem si musel napsat skript, ktery mel naprosto stejnou funkci jako `pidof`, akorat se jmenoval `pid` a vyfiltroval mi pid procesu zadaneho jako parametr z vystupu ps.)
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 11 Února 2007, 14:53:05 »
Myslel jsem takové ty základní pro začátečníky zde na fóru, aby nemuseli přeskakovat do wiki nebo na googla. Protože jak tady koukám, spousta nováčků se ptá na věci, které zde již byly řešeny - to je logické, mají problém, chtějí ho vyřešit hned a vlastně neví, kde a jak hledat - a spousta administrátorů témat ty příkazy stále a stále vypisují.
Máš pravdu, že je dobré si dělat vlastní HOWTO - to je myslím základ pro práci v linuxu. Taky už si to dělám :)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Michal Pavelka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 11 Února 2007, 15:12:04 »
Jsem novacek v oblasti Linuxu a jsem jenom pro! Marp ma pravdu s tim resenim, ktere navrhoval. Me samemu by to hodne pomohlo, protoze bych nemusel s kazdou prkotinou otravovat kamose. A sam bych to vlastne diky tomu i naucil :)

Starejbar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 165
    • Starejbar
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 11 Února 2007, 15:32:54 »
No nevím k čemu by to bylo, základní příkazy si člověk zapamatuje rychle. Nejsem žádnej Linux guru, pokud mám nějakej problém tak vím kde hledat ;) (třeba tady) Dost toho už dělám z hlavy, ale je toho spoustu co si napamatuju, ale proč když to mám tady? Stačí hledat :)
Linux is like a wigwam, NO Windows, NO Gates and Apache inside.

Dominik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 11 Února 2007, 15:52:50 »
Také základné príkazy v Linuxe všeobecne sú dobre spracované na stránke http://www.linuxos.sk
Sú tam venované dva vcelku kvalitné články, lenže nie sú iba pre (k)Ubuntu.

Ešte by som chcel doplniť, že sú v sekcii Otázky nováčikov (vľavo hore).
Nikdy nebolo tak dobre, aby nemohlo byť ešte lepšie....

Pavelp

  • Host
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 11 Února 2007, 17:40:21 »
Neni mozne porad vodit za rucicku. Tyhle pozadavky plynou podle mne z nespravnych predstav dnesnich mladych lidi, ze potrebnou informaci je jim povinen poskytnout okamzite kdokoliv a v dostatecne mire. Tedy povinnost cizich. Mene uz casto nahlizeji povinnosti svych.
Zakladni prikazy na wiki jsou.  
Dal je uz potreba zapojit svoje vlastni dovednosti a vlozit trochu sveho usili, opravdu jen trochu. Urcite mene, nez pri vyhledavani jinych zajimavych oblasti webu. Drtiva vetsina linuxovych programu ma manualove stranky a dalsi dokumentaci a to vse je pristupne vsem.
Neni duvod psat navody porad dokola.

Michal Pavelka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 11 Února 2007, 18:13:49 »
Nevim, ale myslim, ze ten co si poprve v zivote nainstaluje Linux vubec nevi co ma delat. Takze si myslim, ze kdyby tady bylo napsano par zakladnich prikazu a to dohromady s vysvetlivkou bylo by dobre. Protoze kdyz nekdo zacina, ma spoustu problemu s tim a s tim a proto je vzdy velice zdlouhave hledat neco na foru, kdyz vlasne poradne nevi co chce. Nic vic nic min. Chapu, ze neni porad mozne dokola neco co uz je napsane. No, ale abych to zhrnul, je to slozite :D :D

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 11 Února 2007, 18:42:55 »
Co takle při registraci na toto forum dát pro každého defaultně do poznámek pod čarou a ještě při registraci jej nato upozornit:
Odkaz na stránku s příkazama na wiki, odkaz na google, a další důležité odkazy.

potom bude každý informovaný a když mu někdo odpoví sudo apt-get install haleluja , dojde mu, že to je příkaz a klikne pod svůj příspěvek na odkaz příkazy kde si ho najde ...
Trochu drastická metoda jak někomu vnutit povědomí o některých základních stránkách, ale určitě to pomůže...

Pavelp

  • Host
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 11 Února 2007, 18:58:29 »
Tohle uz se nescetnekrat diskutovalo a zamitlo v obecne diskusi
#9: Slozite to je, viz ta obecna diskuse, ale musi existovat urcita hranice a pravidla hry. Novi zacnajici uzivatele si musi uvedomit, ze ti kdo odpovidaji nejsou POVINNI odpovidat, ale cini tak dobrovolne. Ze urcita mira vlastni iniciativy bude VZDY nutna. Kdyz tohle neuzna, neni to nikdy ke skode nejakeho Linuxu, ale vzdy jen toho tazatele.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 12 Února 2007, 13:07:11 »
Citace: Pavelp
Neni mozne porad vodit za rucicku. Tyhle pozadavky plynou podle mne z nespravnych predstav dnesnich mladych lidi, ze potrebnou informaci je jim povinen poskytnout okamzite kdokoliv a v dostatecne mire. Tedy povinnost cizich. Mene uz casto nahlizeji povinnosti svych.
Zakladni prikazy na wiki jsou.  
Dal je uz potreba zapojit svoje vlastni dovednosti a vlozit trochu sveho usili, opravdu jen trochu. Urcite mene, nez pri vyhledavani jinych zajimavych oblasti webu. Drtiva vetsina linuxovych programu ma manualove stranky a dalsi dokumentaci a to vse je pristupne vsem.
Neni duvod psat navody porad dokola.
Ad "Není možné porad vodit za rucicku. Tyhle pozadavky plynou podle mne z nespravnych predstav dnesnich mladych lidi, ze potrebnou informaci je jim povinen poskytnout okamzite kdokoliv a v dostatecne mire. Tedy povinnosti cizich."
- Vážený Pavlep, zde se docela ukázal jistý egoismus a jisté opovrhování ostatními, kteří nejsou na takové úrovni jako Vy. Nikdo zde nehovoří o povinnosti poskytovat okamžitě cokoliv - pouze Vy. Kdo chce poradí, kdo ne, neporadí. Ale aby odpověď pro nováčka v Linuxu vypadala třeba takto, jak jsem zde mnohokrát zahlédl:
Otázka: "Nejde mi to a to, jak to mám udělat?"
Odpověď: " Nauč se hledat! -odkaz-, -odkaz-, -odkaz-..." Tak to mi nepřipadá šťastné a už vůbec ne férové!
Ad "Drtiva vetsina linuxovych programu ma manualove stranky a dalsi dokumentaci..."
- No, to je sice ve většině případech pravda, ale z cca 80% jsou v angličtině a ne všichni jsou  v tomto jazyku sběhlí, někteří AJ nerozumí vůbec :)
Závěr: Pokud neumíte poradit, pomoci nováčkům a dnešním mladým lidem (mimochodem jsem taky nováček a vlastně i mladý člověk - je mi 40 let), tak raději neodpovídejte - jen tím odradíte. Nikdo se Vás neprosí o nějakou povinnost, nikdo Vám nepřikazuje, že něco musíte. Jestli Vám jde o zviditelnění, jaký jste vlastně linuxový guru a dokázání si, jak jste to vlastně těm mladým natřel, pak jsou na internetu zajímavější diskuze pro -náctileté.
Jsem přispěvatelem a diskutérem na serveru www.bojovaumeni.cz, kde se mnoho a mnoho mladých lidí ptá, ale nikdy bych si nedovolil, pokud umím poradit a pomoci, abych někoho takto "poslal do *censored* a pak dělal machra"! Znovu a znovu, novým a stále novým lidem, které bojové umění zajímá odpovídám, co jsem opakoval třeba tisíckrát a nikdy mě nenapadlo, že je to pro mě obtěžující a jako člověk, který provozuje bojová umění cca 25 let BERU JAKO SVOU POVINNOST radit a pomáhat těm, kteří o to požádají.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Pavelp

  • Host
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 12 Února 2007, 14:11:09 »
marp: Nepochopil jste ani za mak, co jsem chtel rict. Jestli je nekomu 14, 40, nebo 64, na tom ZDE VUBEC NEZALEZI. Opakuju, jde (mi) o to, ze v dnesni "instantni" dobe je obecne snaha okamzite ihned ted mit vysledek, za cenu minimalniho vlastniho usili. To nehodlam podporovat, takze VZDY budu alespon to minimalni vlastni usili pozadovat.
A k tomu memu hodnoceni, prosim abyste se jej pro priste laskave zdrzel, nemam o ne zajem a dale upozornuju, ze neni vhodne zde pouzivat sprosta slova. A kdyz uz poukazujete na ta jina fora, i ja znam jina fora o Linuxu, kde by podobne dotazy byly smeteny daleko ostrejsim zpusobem.

PS. Jestli nekdo nerozumi, resp. odmita rozumet anglictine, bude to mit v Linuxu opravdu tezke ....

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #13 kdy: 12 Února 2007, 14:41:33 »
Citace: Pavelp
PS. Jestli nekdo nerozumi, resp. odmita rozumet anglictine, bude to mit v Linuxu opravdu tezke ....
Já třeba angličtině moc nerozumím, učil jsem se povinně rusky, jiná doba. Angličtinu neodmítám, ale dělá mi problémy. Takže bych příkazy opravdu v češtině nejen pro nováčky uvítal, bylo by to pro mne rychlejší, než si vzpomenout na ekvivalent.

Citace: Pavelp
Neni mozne porad vodit za rucicku. Tyhle pozadavky plynou podle mne z nespravnych predstav dnesnich mladych lidi, ze potrebnou informaci je jim povinen poskytnout okamzite kdokoliv a v dostatecne mire.....
V práci mám pod sebou několik lidí. Když něco neví, ptají se, což je správné. Pokud se ptají znova, asi jsem jim to špatně vysvětlil. Tak jdu na konkrétní místo a znova vysvětluji, vedu je za ručičku. Prostě to někomu špatně zapaluje, ale to neznamená, že je dotyčný méněcenný. Umí zase jiné věci. Kdybych každého poslal k "šípku" asi bych dlouho ve firmě nevydržel. Pravděpodobně jsi nikdy nevychovával nebo aspoň nehlídal malé děti, ty musíš vodit za ručičku a stále vysvětlovat, jinak ti budou dělat stále do plínek!!! Tak je to i s nováčky, jsou to malé děti, které se ptají na otázky dokola a ty jako zkušený bys jim měl podat pomocnou ruku. S takovým přístupem můžeme takové fórum zavřít. Na Mandrivě je plno nezodpovězených otázek (zabírají zbytečně místo), jen proto, že někdo odpoví třeba: "jestli tomu nerozumíš, tak se na to vy...." Nováčka to odradí, pak se nediv, že se o Linuxácích říká, že jsou to nabubřelci, dělají ramena, jsou nepřístupní. Takovou reklamu Linux a Ubuntu zvlášť nepotřebuje!!

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 12 Února 2007, 14:55:35 »
Zastal bych se Pavlap. Nejde o to, dělat machra, ale těžko se vysvětluje něco, o čem dotyčný vůbec nic neví. (Nad některými vlákny člověk neví, zda se má smát, nebo brečet ;)) Navíc se tady skutečně tak 75% dotazů (hrubým odhadem) točí dokola, takže je to jen o hledání. Kdo si chce informace najít, najde si je, bez ohledu na to, zda umí či neumí anglicky. V této souvislosti se mi zdá zcela zbytečné, vypisovat seznam příkazů (jakých vlastně?). Dovoluji si však umístit zde odkaz na pdf formát 3. aktualizovaného vydání knihy LINUX Dokumentační projekt. Je tam maximum ve srozumitelné formě, zbytek ve wiki a fóru :).

Dominik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #15 kdy: 12 Února 2007, 15:05:19 »
Ináč, ako som už spomenul, na tej stránke linuxos.sk sú príkazy, ktoré by nováčik mal ovládať. Takže tu je ten zoznam "základných" príkazov a v slovenčine (ktorú zrejme ovláda každý na tomto fóre ;) ).
Nikdy nebolo tak dobre, aby nemohlo byť ešte lepšie....

Robert

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 512
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #16 kdy: 12 Února 2007, 15:09:51 »
"Šlo by, aby někdo zkušený zpracoval základní příkazy v terminálu i s vysvětlením, co a jak ten který příkaz provede?"

To už udělalo tisíce chytřejších lidí před námi.  Výsledkem je dokumentace k systému. Nikdo z toho nevybere "základní příkazy" notabene aby se vešly na jednu A4.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #17 kdy: 12 Února 2007, 15:43:57 »
Citace: Pavelp
marp: Nepochopil jste ani za mak, co jsem chtel rict. Jestli je nekomu 14, 40, nebo 64, na tom ZDE VUBEC NEZALEZI. Opakuju, jde (mi) o to, ze v dnesni "instantni" dobe je obecne snaha okamzite ihned ted mit vysledek, za cenu minimalniho vlastniho usili. To nehodlam podporovat, takze VZDY budu alespon to minimalni vlastni usili pozadovat.
A k tomu memu hodnoceni, prosim abyste se jej pro priste laskave zdrzel, nemam o ne zajem a dale upozornuju, ze neni vhodne zde pouzivat sprosta slova. A kdyz uz poukazujete na ta jina fora, i ja znam jina fora o linuxu, kde by podobne dotazy byly smeteny daleko ostrejsim zpusobem.

PS. Jestli nekdo nerozumi, resp. odmita rozumet anglictine, bude to mit v Linuxu opravdu tezke ....
Pochopil jsem dobře, co jste chtěl říct. A napsal jste to tak, jak jste to myslel. Teď se to snažíte zlehčit a otočit, ale to je alibismus.
Právě, že snaha je u nováčků veliká, snaží se, hledají, zkoušejí - a když jim to holt nešlape, tak se obrátí tady na fórum, aby zde našli pomoc. Nezobecňujte, že je v dnešní "instantní" době obecně snaha okamžitě ihned teď mít výsledek za cenu minimálního úsilí. Ono je to totiž zřejmě normální, že pokud něco nešlape, na něčem děláte, tak to chcete opravit, aby to šlapalo - určitě to nenecháte jen tak, s tím, že za den, dva, za týden to nějak vyřešíte.

A k tomu hodnocení - nehodnotil jsem Vás. Napsal jsem, jak to vidí začátečník a ten si, bohužel, udělá obraz o linuxu i tím, že navštíví různá fóra, kde mnohdy narazí na egoismus, povýšenost a zesměšňování - toto není myšleno na konkrétní osobu nebo konkrétní fórum.

No a k tomu, čeho se mám nebo nemám zdržet a jestli je nebo není vhodné používat "sprostá" slova (nemyslím, že slovo *censored* je slovo sprosté) - myslím, že v dnešní době mi nikdo nemůže a nebude přikazovat, co můžu říct či napsat. Vyjadřuji svobodně svůj názor a buď se líbí nebo nelíbí.

P.S. K té angličtině - já osobně problémy nemám a byť nejsem nějaký velký patriot, domnívám se, že pokud žiju v Česku, mluvím česky, mám lokalizovanou distribuci, pak očekávám, že se na pomoc či podporu mohu spolehnout v českém jazyce. Proto zřejmě vznikají lokalizace OS, proto vzniká třeba i wiki.ubuntu v češtině. Chápu, že základ OS, práce v terminálu a mnoho dalšího je v angličtině, v základním jazyce počítačových programů a systémů. A právě kvůli tomu byl vytvořen můj úvodní dotaz, tj. jaký je základní příkaz v terminálu a co to znamená česky.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #18 kdy: 12 Února 2007, 15:53:48 »
Citace: indianek
"Šlo by, aby někdo zkušený zpracoval základní příkazy v terminálu i s vysvětlením, co a jak ten který příkaz provede?"

To už udělalo tisíce chytřejších lidí před námi.  Výsledkem je dokumentace k systému. Nikdo z toho nevybere "základní příkazy" notabene aby se vešly na jednu A4.
Asi jste nepochopil, že zde jde o opravdu ZÁKLADNÍ příkazy, jak jsem naznačil. Nejde vůbec o dokumentaci k systému a nejde už vůbec o nějakou "vysokou školu Linuxu". Takže snad těch třicet, čtyřicet či padesát základních příkazů, se kterými se začátečník (pozor, jsme v sekci "konverzace pro úplné začátečníky") setká, se na A4 vejde, ne?
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Robert

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 512
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #19 kdy: 12 Února 2007, 16:05:58 »
a jaké jsou podle vás ty "základní příkazy" ? Základní práce v terminálu je obsahem prvních kapitol skoro všech knih o Linuxu.

Co třeba: Linux  - Příručka českého uživatele systému http://www2.vltava.cz/store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE00641227
Nebo:  Používáme Linux - 3. aktualizované vydání http://www2.vltava.cz/store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE00666246

Robert

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 512
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #20 kdy: 12 Února 2007, 16:11:44 »
nebo co třeba tohle?

    * bg - odeslání procesu na pozadí
    * bzip2 - komprimace souborů na základě algoritmu Burrows-Wheeler
    * cat - řetězení souborů a tisk jejich obsahu na standardní výstup
    * chmod - změna přístupových práv k souboru
    * chown - změna vlastníka a skupiny souboru
    * cd - přepnutí adresáře
    * cp - kopírování souborů a adresářů
    * date - tisk a nastavení datumu a času
    * df - přehled připojených diskových oddílů
    * echo - zobrazení řádku textu
    * diff - porovnání obsahu souborů
    * fg - nastavení procesu jako aktuálního
    * find - hledání souborů v adresářové struktuře
    * grep - tisk řádku souboru odpovídající vzoru
    * gzip - komprimace souborů na základě algoritmu Lempel-Ziv (LZ77), přípona gz
    * gunzip - dekomprimace souboru gz
    * head - tisk začátku souboru
    * info - nástroj pro čtení dokumentů ve formátu Info
    * kill - zaslání signálu procesu
    * less - lepší more
    * ln - vytvoření odkazu
    * logout - odhlašení uživatele
    * ls - zobrazení obsahu adresáře
    * man - rozhraní pro čtení manuálových stránek
    * md5sum - vytvoření a kontrola MD5
    * mkdir - vytvoření adresáře
    * more - nástroj pro prohlížení obsahu souboru na obrazovce počítače
    * mount - přípojení souborového systému
    * mv - přesunutí (přejmenování) souborů
    * nl - tisk obsahu souboru na standardní výstup včetně čísla řádku
    * passwd - změna hesla uživatele
    * ps - přehled aktuálních procesů
    * pwd - tisk cesty aktuálního adresáře
    * rm - odstranění souboru nebo adresáře
    * rmdir - odstranění adresáře
    * scp - nástroj pro vzdálené kopírování
    * sort - seřazení řádků souboru
    * ssh - klient pro vzdálený přístup
    * tail - tisk konce souboru
    * tar - nástroj pro archivaci
    * touch - změna časového otisku souboru
    * umount - odpojení souborového systému
    * uniq - tisk neopakujících se řádků
    * wc - tisk počtu řádků, slov, znaků, bytů souboru
    * wget - neinteraktivní nástroj pro stahování souborů
    * who - tisk přihlášených uživatelů
    * whoami - tisk efektivního userid (interpretováno jako jméno aktuálního uživatele)

jsou to ty základní? nebo nějaké jiné?

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #21 kdy: 12 Února 2007, 16:12:16 »
Citace: nikola
Zastal bych se Pavlap. Nejde o to, dělat machra, ale těžko se vysvětluje něco, o čem dotyčný vůbec nic neví. (Nad některými vlákny člověk neví, zda se má smát, nebo brečet ;)) Navíc se tady skutečně tak 75% dotazů (hrubým odhadem) točí dokola, takže je to jen o hledání. Kdo si chce informace najít, najde si je, bez ohledu na to, zda umí či neumí anglicky. V této souvislosti se mi zdá zcela zbytečné, vypisovat seznam příkazů (jakých vlastně?). Dovoluji si však umístit zde odkaz na pdf formát 3. aktualizovaného vydání knihy LINUX Dokumentační projekt. Je tam maximum ve srozumitelné formě, zbytek ve wiki a fóru :).
Nikolo, jsme na diskuzním fóru??? Někdy mám pocit, že jsem na "odkazovacím" fóru :)

Jestli se zhruba 75% dotazů točí dokola, pak je to zřejmě normální (mimochodem, je to normální i na mnou odkazovaném fóru www.bojovaumeni.cz).
Vezmi si příklad: Někdo si koupí časopis, kde je CD/DVD s linuxovou distribucí. Několik let používal widle a chce si vyzkoušet i linux. fajn, něco si o tom přečte, naistaluje si třeba Ubuntu a narazí na první problémy - pochopitelně, protože je to jiné než widle. První, co ho napadne, pokud nemá "přítele na telefonu", je internet. Zadá si "ubuntu", najde si toto fórum a místo toho, aby použil "Hledat", založí téma, protože ON má ten a ten problém a chtěl by pomoct. Samozřejmě, že ten problém popíše vlastními slovy... A co se stane, když jako první dostane odpověď:"Použij Googla..." , "Najdi si to zde na fóru...", nebo dokonce řadu smějících se smajlíků??? Takový člověk, pokud není vůči tomu imunní, ihned nabyde dojmu, že ta komunita je nějaká divná, že založí diskuzní fórum, kde neporadí a ještě ho zesměšní (třeba)... Pak si na PC hodí zpátky widle a o linuxu už v dobrém nemluví.
Je tohle smyslem??? Jasně, výběr OS je svobodná volba a linux je o svobodě, že - to je jediná věc, kterou mu poradí, když to v dobré víře na fórum oznámí.
Tohle ale není dobrá propagace linuxu. Jde přece o to, aby se takovým začátečníkům pomohlo a ukázalo, že linux je LEPŠÍ než majoritní OS.

Uff, to je ale dlouhé... Asi něco připravím v tomto smyslu na můj blog :)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #22 kdy: 12 Února 2007, 16:23:13 »
Citace: indianek
a jaké jsou podle vás ty "základní příkazy" ?   Základní práce v terminálu je obsahem prvních kapitol skoro všech knih o Linuxu.

Co třeba: Linux  - Příručka českého uživatele systému http://www2.vltava.cz/store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE00641227
Nebo:  Používáme Linux - 3. aktualizované vydání http://www2.vltava.cz/store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE00666246
Fajn, ty knihy je dobré mít, to je jasné. Ale ty příkazy, co jsi napsal dále, to není to, co jsem myslel.

Protože začátečník dostane např. radu, že si má otevřít terminál, stáhnutý soubor rozbalit do své domovské složky a z té ho nainstalovat.
Pak se ten začátečník musí ptát, jak to má udělat a dostane třeba radu, zadej tam tento příkaz....... a tím ho rozbalíš.
Potom se musí znova ptát: "tak jsem to udělal a co mám udělat teď?" a dostane zase další radu, zadej to a toto a nainstaluj to...
A tak dokola...

Koukni se na to z pohledu začátečníka, ne z pohledu zkušeného uživatele Linuxu.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Robert

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 512
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #23 kdy: 12 Února 2007, 16:44:26 »
myslím, že se nedohodnem. podle mě nelze vytvořit žádný univerzální návod pro začátečníky jak pracovat s operačním systémem, který by měl méně než desítky stovky nebo tisíce stran dle vyžadované podrobnosti. v základní dokumentaci instalované česky spolu s ubuntu jsou popsány ty nejzákladnější operace a má to kolik? 50? stran. o každé stránce v tomto manuálu se dá napsat 10 nebo 100 dalších podrobnějších instrukcí a návodů.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #24 kdy: 12 Února 2007, 18:40:08 »
Vyštrachal jsem ze svého debilníčku pár příkazů, které jsem několikrát použil nebo používám. Myslím, že právě marp měl tohle na mysli.

gksudo gedit /etc/apt/sources.list            - otevře se sources list, pro úpravu a dodání zdrojů
sudo rm -R /home/uzivatel/.Trash             - na vysypání koše, když nejde něco z koše vysypat
sudo killall gnome-panel                           - restartuje panely, když neposlouchají
sudo killall nautilus                                    - restartuje plochu
sudo lshw           - vypíše konfiguraci hardware
sudo apt-get upgrade                               - aktualizuje systém
sudo apt-get update                                 - příkaz seznámí systém s balíčky

Pokud máte taky nějaké příkazy, které používáte hoďte to sem, nějak to dáme dohromady.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.