Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Základní příkazy v terminálu  (Přečteno 31546 krát)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #25 kdy: 12 Února 2007, 19:32:46 »
Tu je nieco na siet:
sudo ethtool eth0              Informacie o siet karte
sudo ifconfig eth0             Test funkcnosti (pripojenia)
nslookup www.google.sk         zisti IP stranky
nslookup
nvidia-settings -q RefreshRate Aktualna frekvencia monitora s gr. nvidia
glxinfo | grep direct          Test 3d akceleracie
lsmod | grep ipv6              Kontrola zakazania IPv6, pri zakazani nesmie nic vypisat
which nazov programu           Napise kde na disku sa nachadza spustitelny subor
cat /etc/issue                 Zistenie distribucie linuxu
uname -a                       Zistenie verzie jadra
$ cat /proc/cpuinfo            Info o procesore
speaker-test -t wav -D plug:surround51 -c 5 test zvuku 5.1
sudo apt-get clean             Zmaze instalacne baliky z cache
sudo apt-get
sudo aptitude clean
sudo apt-get autoremove        stare nepotrebne subory



A par dolezitych suborov aj s cestou:
/etc/X11/xorg.conf            Nastavenie hardware graf. prostredia
/etc/apt/sources.list         Nastavenie odkial stahovat
/etc/environment              Nastavenie vyuzivania dalsich jazykov
/etc/fstab                    Nastavenie pripojenia disku pri starte
/boot/grub/menu.lst           Nastavenie bootovanie pri grub-e
/var/cache/apt/archives       Ulozisko deb balikov
/etc/network/interfaces       Sietova karta
/etc/resolv.conf              Nastavenie DNS
/var/log/Xorg.0.log           Chybove hlasenia X serveru
/etc/hosts                    Nastavenie siete
/etc/network/interfaces       Nastavenie siete(IP,mask,brana)
/etc/resolv.conf              Nastavenie DNS
/etc/usplash.conf             Rozlisenie prihlasovacej obrazovky
« Poslední změna: 24 Ledna 2008, 17:48:31 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Dominik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #26 kdy: 12 Února 2007, 19:58:57 »
Pozrite sa, či by neboli vhodné aj tie na tom linuxos.sk.
Nikdy nebolo tak dobre, aby nemohlo byť ešte lepšie....

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #27 kdy: 12 Února 2007, 20:02:15 »
No, chlapi, to je ono!!!

d0N0: z linuxos.sk jsem si ty pdfka už sosnul - a doporučuji to i dalším začátečníkům, když tak to setřiď a hoď to sem :)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #28 kdy: 12 Února 2007, 20:32:38 »
Kdyz jsem si pred par lety kupoval pocitac, dostal jsem k nemu (krom prazdneho disku a instalacnich cd) knihu nazvnanou Mandrakelinux 10.1 (dnesni distribuce Mandriva). Našel jsem tam titulek

Základní příkazy
apropos - Hledá podobné výrazy v indexu nápovědy, viz whatis
at - spuštění příkazu v určitou dobu
cat - vypis souboru
cd - prechazi mezi adresari. bez parametru prejde do domovskeho adr. uzivatele (~)
cp - kopiruje soubory
df - zobrazuje volne misto na oddilech
du - zobrazuje misto zabrane soubory
date - vypsani casu a data
eject - vysunuje a zasunuje cd/dvd mechaniku
find - hleda soubory podle zadanych kriterii
free - vypisuje obsazeni pameti
grep - vyhledava vyskyt retezce
halt - vypnuti systemu
chmod - meni pristupova prava k souborum
chown - meni vlastnika souboru a adresaru
init - prepina mezi urovnemi behu systemu (runlevely - pro pokrocile uzivatele)
kill - ukoncuje procesy
less - vypisuje obsah textovych souboru
ln - vytvari odkazy (linky) na soubory
locate - hleda soubory jinak a rychleji nez find. Musite mit nainstalovat balicek slocate, ktery si kazdy den udela index disku, ve kterem pak vyhledava.
mkdir - vytvari adresare
mount - pripojuje vymenna zarizeni
mv - presouva nebo prejmenovava soubory
nice - spousti programy se zmenenou prioritou
passwd - meni heslo uzivatele
ps - zobrazuje spustene procesy
pwd - vypisuje aktualni adresar
reboot - restartuje system
renice - meni prioritu jiz spustenych programu (pouze uzivatel root)
rm - maze soubory
shutdown - vypina (parametr -h) nebo resetuje (parametr -r) pocitac
sort - tridi zadana data
startx - spousti graficke prostredi z textove konzole
su - prepina identitu uzivatele
umount - odpojuje vymenna zarizeni
whatis - hleda vyraz v indexu napovedy. databaze se automaticky generuje kazdou noc z dostupnych manualovych stranek.
who - zobrazuje prihlasene uzivatele
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Michal Pavelka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #29 kdy: 12 Února 2007, 22:57:52 »
Ahoj, no ja jsem chtel jenom rict, ze se mi libi jak to Marp napsal. Pekny prispevek. Jsem zacatecnik v oblasti Linux a nestydim se za to!!!!!!!!! ;) ;)

Pavelp

  • Host
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #30 kdy: 13 Února 2007, 06:46:40 »
Tak naposledy pro #18: Nevidim nijakou nekonzistenci v tom co jsem psal na zacatku a co dal. Za svymi slovy si stojim.

A zkusime jeden prikladek:
1. klik http://www.ubuntu.cz/
2. klik http://wiki.ubuntu.cz/
3. klik http://wiki.ubuntu.cz/N%C3%A1vody
4. klik http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99%C3%ADkazov%C3%A1_%C5%99%C3%A1dka
5. ted mam na vyber:
http://wiki.ubuntu.cz/Termin%C3%A1l
http://wiki.ubuntu.cz/Z%C3%A1kladn%C3%AD_p%C5%99%C3%ADkazy
http://wiki.ubuntu.cz/Lehk%C3%BD_%C3%BAvod_do_taj%C5%AF_p%C5%99%C3%ADkazov%C3%A9_%C5%99%C3%A1dky

A tak dale, a tak podobne, napriklad kvantum navodu a FAQ Lukase Svobody.

Dejte mi jediny rozumny duvod, proc bych tohle mel delat za Vas. Ja zadny nevidim.

Znova opakuju, kdo se NECHCE naucit zakladani pocitacovou anglictinu, bude to mit v Linuxu tezky.

A jeste pro # 30. Tady nikdo nepsal, ze zacatecnici se maji za neco stydet, ale MUJ nazor je, ze by meli byt PODSTATNE samostatnejsi, pokud jde o ziskavani informaci o systemu.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #31 kdy: 13 Února 2007, 07:31:36 »
Citace: Pavelp
A zkusime jeden prikladek:
1. klik http://www.ubuntu.cz/
2. klik http://wiki.ubuntu.cz/
3. klik http://wiki.ubuntu.cz/N%C3%A1vody
4. klik http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99%C3%ADkazov%C3%A1_%C5%99%C3%A1dka
5. ted mam na vyber:
http://wiki.ubuntu.cz/Termin%C3%A1l
http://wiki.ubuntu.cz/Z%C3%A1kladn%C3%AD_p%C5%99%C3%ADkazy
http://wiki.ubuntu.cz/Lehk%C3%BD_%C3%BAvod_do_taj%C5%AF_p%C5%99%C3%ADkazov%C3%A9_%C5%99%C3%A1dky
No, tak zrovna tohle jsem v mém prvním příspěvku nemyslel a vy víte, co jsem měl na mysli...
Konkrétně jsem dokonce uvedl pár příkladů - hlavně bez té omáčky kolem, jak je kolem toho - viz Váš "prikladek:
5. ted mam na vyber...atd."
Pár lidí to zde, narozdíl od několika dalších, pochopilo a něco doplnilo... Vy jste jen zkopíroval odkazy a do téhle diskuze jste nepřinesl nic přínosného.
Nikde, ani náznakem jsem Vám nepsal, aby jste něco dělal za mě nebo za jiné. Založil jsem téma, aby něco zde měli začátečníci pohromadě, ne na 5, 10 či 20 kliknutí a dalšího čtení sáhodlouhých textů kolem třeba jednoho příkazu.
Z Vašeho pohledu to je nesmysl a zbytečné plýtvání Vaším časem, ale nikdo Vás nenutil odpovídat a nikdo Vám nepředepisoval nějakou povinnost - do této role jste se vžil sám.
Z pohledu mého, jako začátečníka v Linuxu, jsou podobné pomůcky přínosem. Pro Vás a další zkušené již ne, protože to pokládáte za samozřejmou věc, ale asi jste rychle zapomněli, že jste také někdy někde s něčím začínali.
Pokud již k tomuto tématu nemáte nic přínosnějšího, než uvedený příkládek, nedělejte zde antireklamu Linuxu. Pokud máte něco přínosnějšího, než jen odkazy, odkazy odkazů a znalecké mentorování nad neschopností nováčků, tak to "hoďte na plac bez zbytečných keců kolem".
Díky za pochopení a neberte to jako "útok" na Vaši osobu.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Pavelp

  • Host
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #32 kdy: 13 Února 2007, 07:43:23 »
****************
Nikde, ani náznakem jsem Vám nepsal, aby jste něco dělal za mě nebo za jiné. Založil jsem téma, aby něco zde měli začátečníci pohromadě, ne na 5, 10 či 20 kliknutí a dalšího čtení sáhodlouhých textů kolem třeba jednoho příkazu. [/cite]
*****************

"Aby to meli pohromade .... mene nez 5 kliknuti."  Dekuju, ze potvrzujete moje nazory.

Vite, (prosim nevysvetlujte si to jako uhybani od tematu) ono v zivote to byva casto daleko vice "kliknuti" nez jen 5, nebo 20. Ale to mozna znate z vlastni zkusenosti.

Souhlasim, ze dalsi diskuse na toto tema je neprinosna.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #33 kdy: 13 Února 2007, 07:46:22 »
Marp: mate namysli neco jako "tahak", nemylim se?
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Pavelp

  • Host
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #34 kdy: 13 Února 2007, 07:50:36 »
Citace: donny
Marp: mate namysli neco jako "tahak", nemylim se?
Nevydrzim to - tahak si (za nasich mladych let) delal KAZDY SAM. Nevim, ale jak je to ted.
Mozna jsou je povinni delat ucitele.

vadimo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 891
    • Linux Tips & How to
Asus A6M - Ubuntu 7.10
Asus wl500b
IPBOX 200 - na ceste

rkamen

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #36 kdy: 13 Února 2007, 12:32:21 »
Myslím, že by se mohlo hodit i tohle: http://people.debian.org/~debacle/refcard/refcard-cs-a4.pdf.

Neo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 344
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #37 kdy: 13 Února 2007, 13:06:42 »
Jako úplná lama se odvážím vstoupit do vašeho povídání. Snažím se na cizím počítači přehodit v grubu systém který nabíhá jako první a v návodu jsem našel pěkný příkaz pro konsoli ale pro Ubuntu. Já mám Kubuntu a tak nějak si nepamatuju jak jsou ty příkazy. Na svém PC bych to asi někde načet, vím, že na webu to někde je, ale nějak to nemůžu najít. Mě by se nějaký základní přehled příkazů i s variantama pro Kubuntu případně další moc hodil. Jo ten příkaz je: gksudo gedit /boot/grub/menu.lst poraďte někdo jak to je pro Kubuntu. Díky
Ubuntu 17.04.

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #38 kdy: 13 Února 2007, 13:44:15 »
kdesu kate /boot/grub/menu.lst

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #39 kdy: 13 Února 2007, 17:25:37 »
haha to je poprvé, co vidím na internetu vážnější diskusi na úrovni, a každý má svým způsobem pravdu... zajímavé...

Mno co se podpory nováčků týče, je pravda, že když se někdo zeptá jak nainstalovat Linux, nebo zapnout počítač, pro jeho dobro je nejlepší mu hodit link na stránky, kde je popis instalace a popis funkce spínače, protože je to tam krok za krokem a velmi podrobně napsáno :oP ...

Na druhou stranu odkazovat někoho na DP3 nebo cizojazyčné stránky je taky trochu postavené na hlavu.. Ano je dobré si DP3 přečíst a mít jej, ale v těch 1k stránkách člověk nic nenajde pokud to nemá projeté.. Taktéž hledat ano, ale člověk se většinou sám sebe zeptá co? Ono popsat problém na odstavec je snadné, ale do 3 slov, aby to našlo to co člověk chce a nic víc? Todle taky chvilku trvá, než se to člověk naučí...

nějaké ty příkazy:
Sečte velikost skrytých souborů:
$ du -shc --exclude=.. --exclude=. .*  

Uložení stream videa (youtube):
$ mplayer -dumpfile abc.rm -dumpstream mms://194.79.29.71/xyz

Převod stream formátu rm na avi:
$ mencoder -ovc xvid -xvidencopts bitrate=500:pass=2 -oac mp3lame -lameopts mode=1:q=3 soubor.rm  -o soubor.avi

tykaje se LVM:
Zjišťuje VG:#vgscan --mknodes
Připojuje svazky:# vgchange -ay
Připojení LVM FS:#mount /dev/name_vg/home /mnt/name_lg_home

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #40 kdy: 13 Února 2007, 17:28:34 »
koukám, kromě příkazů pro nováčky se nám to zvrhlo i na nejdůležitější odkazy pro nováčky :)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #41 kdy: 13 Února 2007, 17:33:54 »
Citace: Czario
koukám, kromě příkazů pro nováčky se nám to zvrhlo i na nejdůležitější odkazy pro nováčky :)
Díky Czario - máš správnej přístup k věci :)

P.S. k tomu stahování videa z  YouTube či Google - není lepší plugin VideoDownloader do Firefoxu??? Já s tím stahuji flv soubory bez problémů a VLC Player to v pohodě přehraje.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #42 kdy: 13 Února 2007, 17:34:02 »
Citace: Neo
Jo ten příkaz je: gksudo gedit /boot/grub/menu.lst poraďte někdo jak to je pro Kubuntu. Díky
a zrovna tohle je i ve FAQ...

rivl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 95
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #43 kdy: 13 Února 2007, 18:08:43 »
Srdečně zdravím
také jsem se rozhodl přispět z pohledu začátečníka. Ubuntu mám od listopadu 06. Některé věci jsem zatím vůbec nerozdejchal (aktualizace E61 s Evolution, čučet do direktorářů ve win apod.) Je pravda, že info je ve vláknech, ale prohledat a vybrat to správné je opravdu časově náročné.  Rozdejchat připojení Bluetooth s E61 mě stálo celou noc a toj sem něco málo věděl o MAC adresách apod. Když jsem si koupil nový HD, čekal jsem, že se připne jako ve woknech, ale bohužel, než jsem našel info a vůbec zjistil jak to asi fachá, vyřešil problémy s přístupem, byly cca 2hod fuč.
Z mýho pohledu by mně pomohlo řazení skupin vláken podle témat : např. Mobilní tel., tiskárny, síťovky, havárie, HD, SW, apod. Rychleji by se v tom hledalo.
Pro mě jsou nejlepší polopatistické návody typu - nainstalovali jste si U6.10 a todle doinstalovat - to je napsaný úplně perfektně a mě to ze začátku moc pomohlo. Nyní mám U7.04 a už se v tom začínám trošičku malinko orientovat díky fórům o Linuxu.
Je mně 48 a s tím věkem co tady uvádíte nemáte pravdu. Pro představu - když jsem byl na střední tak ještě v prváku jsme počítali na logáru jestli vůbec víte co to je. Takže začínal jsem u logára. Můj syn, je mu 16 začínal na w98 a na střední se bude učit o Linuxu a o programování (dle rozvrhu školy). To jen aby jste pochopili trochu ten rozdíl věku.
Takže s náma začátečníkama v Linuxu byste studující omladino měli mít trochu trpělivosti.

Pavelp

  • Host
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #44 kdy: 13 Února 2007, 18:58:42 »
Vite, asi nemuzete takhle generalizovat. Tady nejsou jen studenti. Jsou tu deti i slovutni kmeti / ja se dam na poezii snad. V tom mem inicialnim prispevku jsem se zrejme  spatne vyjadril s tim vekem. napsal jsem "mladych", melo to byt spise "prevazne mladych" Ono je to taky o dobe a zivotnim stylu. "Ted hned jed na dovolenou a zaplatis na podzim". "Ted hned si kup vanocni darky a zaplatis v lete"
A mas exekuci na plat jen to fikne. To je ta rychlost a nenasytnost doby.

Sam vidite, (pisete v prispevku) ze Linux NENI jednoduchy, i kdyz se to casto proklamuje. Sam pisete ze jste hledal NA FORECH - odvozuju z toho, ze ne jen na jednom. To je ta trocha snahy, o ktere se zminuju.  Jenze marp nechce hledat, chce to hned a tady. Proto muj nazor je takovy, jaky jsem napsal. Ono totiz zakladni prikazy jsou tak stare, jako system sam, s Ubuntu to nema nic spolecneho, Ubuntu je JEN jedna z distribuci. Takze si dovolim zakoncit nesmrtelnymi Mireckovymi slovy: "Seucit, seucit, seucit! "

rivl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 95
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #45 kdy: 13 Února 2007, 19:14:06 »
OK, ale vy se třeba Linuxem zabýváte. Ale já jsem uživatel, který si sedne k počítači a musí vypotit nějakou tu zprávičku, tabulku, poslat mejlíka s přílohou, no prostě pracovat s počítačem. Wokna jsem opustil, protože mě často zachvacovala "modrá smrt" a nechci investovat do výkonějšího HW, když nehraju hry. Zatím se potvrzuje, že Linux je stabilnější a verse U7.04 je určitě svižnější. Takže když potřebuju něco udělat a místo toho strávím hodně času hledáním ve fŕech, tak to není o tom, že nechci hledat, ale o tom, že potřebuju dělat co mě živí a ne hledat ve fórech a řešit věci se systémem. Nicméně, když se to doladí, tak je to fajn.
Jo a moc se nevyznám v názvech SW. Nevíte někdo o CRM (sledování aktivit směřovaných na zákazníky)?

Pavelp

  • Host
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #46 kdy: 13 Února 2007, 19:29:36 »
S tim uzivatelem mate plnou pravdu, jenze ona je trosku zavadejici ta reklama, jak moc je to "happy & easy". Neni to jednoduche a vyzaduje to usili. Ale ve velke vetsine pripadu se da system dokonfigurovat tak, ze muzete bezne pouzivane programy nahradit jejich open-source ekvivalenty v slusne kvalte. Ale nasypat do hrnku, zalit varici vodou, zamichat a za tri minuty to je hotove - tak to jeste dlouho fungovat nebude.

Ad CRM
Na Linuxu asi nic takoveho nebude. Jen jako soucast velkych IS, ktere bud bezi na linuxovem serveru, nebo umoznuji byt spusteny na linuxovych stanicich. Na doma, resp. open source asi nic.

rivl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 95
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #47 kdy: 13 Února 2007, 19:49:22 »
Takže pro úplnost - co jsem nerozdejchal poradíte :
1. Mobilní tel. Nokia E61 - spojeno přes BlueTooth PC2PC MSI - můžu posílat soubory do tel. a i z telefonu, ale nedokážu se sesynchronizovat s Evolution. E61 není podporována Gnokií ani Wammu apod. - maj to na webu.
2. Z wXP ke mně to jde. Já do WXP ne. Řešil jsem to přes Sambu. Oba počítače jsou vidět. Hesla zařazena apod, ale bohužel kužel. Tak až todle vyřešim, tak budu very Happy.
Moc díky za rady.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #48 kdy: 14 Února 2007, 08:18:34 »
Citace: Pavelp
Jenze marp nechce hledat, chce to hned a tady. Proto muj nazor je takovy, jaky jsem napsal. Ono totiz zakladni prikazy jsou tak stare, jako system sam, s Ubuntu to nema nic spolecneho, Ubuntu je JEN jedna z distribuci. Takze si dovolim zakoncit nesmrtelnymi Mireckovymi slovy: "Seucit, seucit, seucit! "
Vážený Pavlep, z čeho usuzujete, že nechci hledat??? Jen, že jsem chtěl pro začátečníky něco v jednom "fochu"???
Každopádně, a to jsem zde již uváděl, se zajímám o Linux již dva roky a Ubuntu je od loňského podzimu moje zatím poslední a doufám, že jistě poslední distribuce, protože mi prostě vyhovuje nejvíce.
Ty příkazy, jak jste je nazval "taháky", jsou potřeba stále - přece jenom nemám v hlavě jen Linux :) a pokud mi třeba klekne systém - mojí chybou třeba, tak je pro mě lepší vzít kus papíru a začít makat v příkazové řádce než pátrat v paměti - rozhodně to ušetří spoustu času.
Až budu mít takové znalosti v Linuxu, že papír nebudu potřebovat, tak ho zcela jistě nevyhodím, ale předám někomu, kdo ho bude potřebovat v tu chvíli.

Trochu obrátím: Vyučuji bojové umění, které provozuji přes 25 let - myslím, že mé zkušenosti a spousta vychovaných žáků hovoří o tom, že jsem v této oblasti odborník. Pokud ke mě přijde nováček, který bojové umění viděl jen ve filmu nebo někde na předváděčce, jistě ho nepošlu hledat "odkazy", ale začnu mu vysvětlovat takové triviální věci, jako je správně sevřená pěst. Pak mu začnu vysvětlovat a učit ho, jak má tou správně sevřenou pěstí provést rychlý a perfektní úder atd. Chápete, že toho žáka budu muset několik let "vést za ručičku"??? Byť mu bude třeba 50 let...
To je, myslím, správný přístup k začátečníkům - nikoliv nadřazenost, přehazování sem a tam, odkazování tam a tady. Ale nikdo se nenaučí bojové umění, když bude jen koukat na "odkazy", když nebude mít rady a zkušenosti od mistrů, kteří mu budou třeba 100x nebo 1000x vysvětlovat jednu a tutéž věc, dokud to ten žák nepochopí a neprovede skvěle.
Vám, Pavlep, takový přístup chybí a nezlobte se na mě, z Vašich příspěvků na mě dýchá egoismus a povýšenectví.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Základní příkazy v terminálu [vyřešeno]
« Odpověď #49 kdy: 14 Února 2007, 10:27:23 »
Citace: Pavelp
Jenze marp nechce hledat, chce to hned a tady. Proto muj nazor je takovy, jaky jsem napsal. Ono totiz zakladni prikazy jsou tak stare, jako system sam, s Ubuntu to nema nic spolecneho, Ubuntu je JEN jedna z distribuci. Takze si dovolim zakoncit nesmrtelnymi Mireckovymi slovy: "Seucit, seucit, seucit! "
Myslím si, že marp nechce všechno a hned, jen chtěl, aby měl příkazy pohromadě, až mu a nejen jemu, klekne PC. Já se taky rýpal v Ubuntu a kleklo mi (3x). Jenže jsem neznal příkazy, tak co myslíš, že jsem udělal. Tak jak jsem to dělal jak na widlích, formát a znova nainstalovat. Místo toho, abych měl pár příkazů a zjistil si co se stalo a opět se dostal do systému. Tohle není jen můj případ, bylo nás víc a stále bude.
Pak se na fóru zakládají nové témata se stejným problémem, protože dostal odkaz na jinou stránku (třeba anglickou) a byl namydlený.
Jenže nováček je zaplaven informacemi, které mu nic neříkají. Zkoušel třeba jiná distra (v Mandrivě se třeba nepoužívá sudo). Jak se v tom má potom vyznat. Nechá si třeba nainstalovat Kubuntu, ale někde na fóru se prokliká odkazy a přečte si, že příkaz, který pravděpodobně potřebuje, někdo zkoušel, ale v Ubuntu. Nováček neví, jestli ho může použít a má v tom chaos, jestli ten či onen příkaz může ve svém distru vůbec použít. Nechce přece, aby mu PC kleklo, tak založí další otázku, kde se mu dostane odpovědi nebo zase odkaz.
Takže je to potom začarovaný kruh jen proto, že "někdo" místo toho aby stiskl vícekrát klávesy na klávesnici a napsal postup, dá pár odkazů, které nováčkovi nic moc neřeknou.
Pokud nováček přechází z widlí, je zvyklý si odklikat ok, ok, next, next, finish, restart.
No a tady by to mohlo vypadat podobně: odkaz, odkaz, odkaz, založit nové vlákno, odkaz, odkaz.
Tím se nechci dotknout ostatních, kteří mají trpělivost s nováčkama, ale i se zkušenými uživateli Ubuntu. Většina lidí na fóru tady vodí za ručičku, i když občas zaskřípou zubama. Těm všem je potřeba poděkovat.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.