Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)  (Přečteno 5218 krát)

Jurajus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« kdy: 23 Března 2014, 12:20:03 »
Ahoj, doteď jsem měl na jednom fyzickém disku Ubuntu(respektive Lubuntu 12.04 LTS) a na druhém fyzickém disku nepoužívané Win7.
Řekl jsem si že zkusím misto Win7 nainstalovat Debiana Wheezy. Stáhl jsem si min. obraz(asi 200MB) pro síťovou instalaci, zkopíroval na USB a nabootoval z něj. Následně jsem fyzický disk kde byli Win7 přerozdělil a zformátoval (/ ex4 - jako zaváděcí, /home ext4, swap). Při ukládání změn mi partman oznámil, že chybí oblast EFI, to jsem ignoroval, protože nevim co to pořádně je a nikdy jsem EFI oblast nevytvářel.
Po dokončení instalace se mi nepodařilo nabootovat. Při pokusu nabootovat z disku, kde mám Ubuntu hláška: "error: no such device: 0dcd-1078 GRUB RESCUE>" a při pokusu nabootovat z disku kde je Debian mi začne problikávat černá obrazovka s kurzorem.
Řekl jsem si ok, zničil jsem si Ggrub a tak jsem disk s ubuntu odpojil a pokusil se o instalaci Debianu znova, prerozdělil jsem disk a instaloval, ale výsledek je pořád stejný - tohle by se přeci povést mělo?
Nabootoval jsem z CD ubuntu, takže se můžu pokusit opravit grub(http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2?redirect=1) na disku s ubuntu, ale to nevýřeší debiana...
Prosím dokáže mi někdo poradit a osvětlit co sem vlastně pokazil a jak to napravit?

Dimitrij Fedoryno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #1 kdy: 23 Března 2014, 12:33:17 »
Myslím si že tam asi bude 2x grub. Nevím proč Debian - Ubuntu. Volil bych jeden z nich, rozhodně né oba protože si myslím že je to zbytečné. Při rozdělování disků jsi měl zvolit manuální volbu a poté v ní vytvořit buď swap + / nebo jen / :D pokud používáš jeden oddíl.
Arch Linux, Intel Core i7 3930K 3,3 GHz (6x) (3,8 GHz) 12mb, 32 GB DDR3 - 1 600 MHz, 2 TB (240 GB SSD), GeForce GTX660 - 1 536 MB - stram-cpu 1 920ks, 875 W

Jurajus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #2 kdy: 23 Března 2014, 12:42:49 »
Myslím si že tam asi bude 2x grub.
Odpojil jsem disk s ubuntu a instalaci nebianu pustil znovu a zkusil nabootovat a nic - kde mam dvakrat grub tedkom?
Při rozdělování disků jsi měl zvolit manuální volbu a poté v ní vytvořit buď swap + / nebo jen /
Však jsem manuální volbu použil, udělal jsem si akorát ješ oddíl pro /home, to ničemu nevadí.

Prosim somebody help me.. :(

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #3 kdy: 23 Března 2014, 13:52:49 »
Citace
mi začne problikávat černá obrazovka s kurzorem
to mi příde spíš jako chyba v debianu, že nemůže nahodit Xka než že nemůže nabootovat díky grubu.
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l
sudo parted -l
lspci

Jurajus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #4 kdy: 23 Března 2014, 14:46:43 »
No vsak jsem zkousel odpojit disk s ubuntu a debiana preinstalovat a bez uspechu, to vylucuje grub(kuli grubu mi nenaskoci ubuntu). Spis by me zajimalo jak jsem ten grub rozsekal, aby se to priste neopakovalo.
Ted se ho pokousim zotavit podle navodu (http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2?redirect=1) ale nejde mi to.

V tom navodu se mi nezda toto:
Citace
Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        3199    25695936    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3            3836        9729    47343524+   5  Extended
/dev/sda5            3836        5751    15390238+  83  Linux
/dev/sda6            9596        9729     1076323+  82  Linux swap / Solaris
* nyní potřebujete vědět, které zařízení (a který diskový oddíl) obsahuje váš nainstalovaný linuxový systém, v našem příkladě to je /dev/sda5.
Rekl bych ze oddil na kterem je nainstalovany system je v tomto pripade SD1 s priznakem BOOT a ne sda5 kde je ledasco(zrejme /home) ??????????????

Toho debiana jsem asi urcite spatne prerozdelil, protoze jsem neudelal oddil extendet do ktereho sem mel teprve udelat swap a /home.  A taky tam bude neco s tim EFI oddilem...

janek-m

  • Host
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #5 kdy: 23 Března 2014, 15:29:17 »
Citace
Rekl bych ze oddil na kterem je nainstalovany system je v tomto pripade SD1 s priznakem BOOT a ne sda5 kde je ledasco(zrejme /home) ??????????????
Nie. Na sda1 je NTFS oddiel, čiže je tam nainštalovaný Windows a tá hviezdička znamená zavádzač systému. V tomto príklade je Linux nainštalovaný na rozšírenom oddiele a je vytvorený / root oddiel, čiže systém (sda5) a swap (sda6).

Ak chceš vidieť u seba podrobné rozdelenie oddielov na HDD, tak si vygeneruj Boot-info-cript. Na WIKI je však už zastaralý postup - tento sa už dá nainštalovať priamo v systéme - napr. cez terminál:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install boot-info-script cl-awk a spustí sa tiež cez terminál príkazom:
Kód: [Vybrat]
sudo boot_info_script       # Ubuntu 12.04
Kód: [Vybrat]
sudo bootinfoscript         #od Ubuntu 12.04Po spustení sa vygeneruje  RESULTS*.txt aj s oznamom cesty, kde bol uložený.

Jurajus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #6 kdy: 23 Března 2014, 17:20:21 »
Tak jsem obnovil GRUB pomoci LiveCD a v nabidce grubu se mi objevil i Debian a bez problemu nabehne.
Samotny Debian mi nešel kuli tomu že jsem nevytvořil EFI oblast.
Jak je ale možný že při instalaci debianu jsem si rozbil grub na jinem disku? Je možné mít na každém disku grub?
Když to budu instalovat znova a budu postupovat korektně (tj. vytvořím si efi oblast pro debiana) opět si rozbiju grub na druhem disku? ? ? Prostě když budu instalovat v EFI modu a budu mít na jiném disku MBR tak si vždy zničím Grub?
Mohl by mi někdo vysvětlit trochu teorie, prosím?
Přecet jsem si ze EFI/UEFI je novejší náhrada za bios. A že tabulka GPT co mi vznikla při instalaci debianu je novější náhrada za MBR.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #7 kdy: 23 Března 2014, 17:29:34 »
Nejjednoduší je během instalace mít druhý disk odpojený a po instalaci ho připojid a prověst update grubu. Pak si jen v biosu vybereš disk z kterého budeš zavádět. V případě Efi je situace už jiná protože zavádíš přímo z biosu, kde je vytvořená oblast na disku ve FAT formátu s informacemi o všech systémech, které bootuješ. Nebo tak nějak podobně  :) osobně jsem se s tím zatím nesetkal janek-m se rád rozepíše a mohl by to podrobněji vysvětlit díky.

janek-m

  • Host
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #8 kdy: 23 Března 2014, 18:58:34 »
janek-m se rád rozepíše a mohl by to podrobněji vysvětlit díky.
Ty si ale milý. Myslíš, že som Superman??  :) Ja som tiež iba užívateľ.
Jak je ale možný že při instalaci debianu jsem si rozbil grub na jinem disku?
Ak sú v PC dva HDD, tak je jasné, že jeden je nastavený ako bootovací. Inštalátor Ubuntu však vidí oba disky (sda, sdb) a ak sa inštaluje napr. na sdb ale zavádzač systému sa nainštaluje na sda, tak sa automaticky prepíše zavádzač na uvedenom disku. Nepostol si žiadny výpis, ale ak je napr. na jednom HDD tabuľka oddielov MSDOS a na druhom GPT, alebo ak jeden systém bol nainštalovaný bez UEFI a druhý s UEFI, tak je jasné, že to nemohlo fungovať a ako si uviedol, rozbilo to GRUB.
Citace
Je možné mít na každém disku grub?
Samozrejme a tým pádom budú oba disky bootovateľné, ale ako uviedol Cuore, bude potrebné v Biose prehadzovať poradie bootovania – čiže určiť, ktorý disk bude bootovať. Toto sa praktizuje aj pri dualboote Linux + Windows,  ak si niekto nechce nechať prepísať Win-zavádzač. Ak nechce prehadzovať v Biose disky, tak nabootuje Ubuntu a v terminále zadá
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubčím sa prehľadajú všetky dostupné systémy a napr. Win by sa mal objaviť v Grube.
Čiže mohol by si to takto vyskúšať aj ty – nainštalovať na každý HDD systém samostatne s Grubom, potom nastaviť jeden z HDD ako prioritný a zadať uvedený príkaz. Ale ak je naozaj jeden systém inštalovaný v legacy móde a druhý v Uefi, tak neviem, či to bude fungovať.
Citace
Když to budu instalovat znova a budu postupovat korektně (tj. vytvořím si efi oblast pro debiana) opět si rozbiju grub na druhem disku? ? ? Prostě když budu instalovat v EFI modu... 
Otázkou je, či aj Ubuntu bolo nainštalované v UEFI móde alebo nie. Ak nainštaluješ Debian samostatne na jeden z diskov a vytvoríš samostatný zavádzač, tak nie.


Jurajus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #9 kdy: 23 Března 2014, 19:25:56 »
Ubuntu disk ma tabulku MBR, nechapu proc, nikdy jsem  na legacy mod neprepinal, ani to nemuzu v setupu najit momentalně.

Jestli to dobře chápu tak instalátor debianu šáhl do grubu druhého disku a rozbil ho, protože druhý disk byl nastaven v setupu jako bootovací???Kdybych pozměnil bootovaci pořadí nebo druhý disk uplne odpojil, instalátor by si hrál ne svém disku a neposkodil by tak druhy zavadec. Pak bych mel vedle sebe dva disky s dvouma zavadecema, jeden MBR a druhy s GPT.

janek-m

  • Host
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #10 kdy: 23 Března 2014, 19:45:16 »
Jestli to dobře chápu tak instalátor debianu šáhl do grubu druhého disku a rozbil ho, protože druhý disk byl nastaven v setupu jako bootovací???
Nie, takto sa to nedá brať. Je jedno, ktorý disk je počas inštalácie bootovateľný. Ja neviem, ako vyzerá inštalátor v Debiane, ale isto je tam možnosť:
 1. vybrať disk, na ktorý sa bude inštalovať
 2. vybrať, kam sa nainštaluje zavádzač systému.
A tu treba usledovať, aby sa zavádzač systému zapísal na HDD, kde sa inštaluje Debian (čiže napr. sdb – nie na disk, kde je Ubuntu.)
Je to to isté, ako keby si si chcel nainštalovať  Debian napr. na  USB kľúč. Tak v inštalátore vyberieš USB a na USB dáš zapísať aj zavádzač systému.

Jurajus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #11 kdy: 23 Března 2014, 21:07:04 »
 2. vybrať, kam sa nainštaluje zavádzač systému.

Tuhle volbu si nevybavuju. A myslim ze tam ani neni. Ale to jeste prozkoumam.
Jen si vybavuju ze pri vytvareni oddilu jde nastavit oddil jako bootovatelny, tak jsem nastavil "/" prvniho debianiho disku. Zustal tak i nastaven oddil "/" z druheho ubuntiho disku. Tam je mozna zakopanej pes...
« Poslední změna: 23 Března 2014, 21:25:07 od Jurajus »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #12 kdy: 23 Března 2014, 21:16:59 »
Citace
Ty si ale milý. Myslíš, že som Superman??   Ja som tiež iba užívateľ.
No hlavně vím, že s EFI a UEFI si už něco dělal, takže máš praktické skušenosti s instalací. Proto by nebylo odvěci se rozepsat, jak by měl tímto způsobem instalace správně postupovat a proč mu nemůže ubuntu nabootovat, když je instalováno klasicky a debian nainstaloval už pomocí EFI.

jmp

  • Host
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #13 kdy: 23 Března 2014, 21:59:34 »
hlavně asi jen tak nezkloubí dohromady bootování, kdy jeden os očekává BIOS s MBR a druhý (U)EFI s GPT

kde všude ten dotaz je? http://forum.root.cz/index.php?topic=8671.msg89743;topicseen#new

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #14 kdy: 24 Března 2014, 10:12:24 »
Ještě že žádné takové problémy nemám, mně se to nestane. Co tam máte za data, že potřebujete druhý disk?
« Poslední změna: 24 Března 2014, 10:14:36 od phplus »

Jurajus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #15 kdy: 24 Března 2014, 12:09:52 »
To Janek-m: Tak tam je ke konci instalace volba, kde se mne to pta jestli chci instalovat grub na první disk(první - nevim co tim presne myslí), kdyz dam NE tak mi to da moznost nahrat grub libovolne na kterekoliv zarizeni :)

Jeste zajimavost, stahl jsem si jiny CD obraz Debiana s LXDE a ten uz se mi v EFI modu neinstaluje... ale na druhou  stranu bych tam tu GPT tabulku rad mel a vyzkousel ji :)

To jmp:
Citace
kde všude ten dotaz je?
všude tam kam jsem ho dal, proč?Něco proti něčemu?

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #16 kdy: 24 Března 2014, 12:48:48 »
Citace
všude tam kam jsem ho dal, proč?Něco proti něčemu?
jo to je... co když to veřeší dřív než tady  :'(

janek-m

  • Host
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #17 kdy: 24 Března 2014, 12:57:25 »
Citace
všude tam kam jsem ho dal, proč?Něco proti něčemu?
jo to je... co když to veřeší dřív než tady  :'(
Myslíš na Root.cz?? Nevyriešia, my (ubuntu.cz) sme predsa lepší  ;D
To Janek-m: Tak tam je ke konci instalace volba, kde se mne to pta jestli chci instalovat grub na první disk(první - nevim co tim presne myslí), kdyz dam NE tak mi to da moznost nahrat grub libovolne na kterekoliv zarizeni :)
Tak to bude ono. Znovu opakujem, že Debian som ešte neinštaloval, takže neviem, aké možnosti ponúka inštalátor. Mohol by si postnúť aspoň výpis zo:
Kód: [Vybrat]
sudo parted -lnech máme predstavu, ako vyzerá HDD a ako a čo je na ňom.

jmp

  • Host
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #18 kdy: 24 Března 2014, 13:45:32 »
abych ještě více vypíchl myšlenku - už na rootu jsem psal, že BIOS bootuje z MBR a (U)EFI ze "speciální" fat32 partišny na disku s GPT rozložením

tedy je žádoucí mít oba systémy nastavené stejně a ne jeden tak a druhý naopak

a pokud se někde v tomto roztříštěném řešení problému dopracujete k výsledku (a je jedno, kde to bude), tak doufám, že zjištěné příčiny a nalezené řešení dáte k dispozici všude, kde je dotaz položen...


Jurajus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #19 kdy: 24 Března 2014, 16:32:12 »
Citace
a pokud se někde v tomto roztříštěném řešení problému dopracujete k výsledku (a je jedno, kde to bude), tak doufám, že zjištěné příčiny a nalezené řešení dáte k dispozici všude, kde je dotaz položen...
Uz se stalo... a jen co jse dostanu dom tak sem hodim i vypis tech disků.

Jurajus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #20 kdy: 24 Března 2014, 21:07:56 »
Parted:
Kód: [Vybrat]
Model: ATA ST500DM002-1BD14 (scsi)
Disk /dev/sda: 500GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: msdos

Number  Start   End     Size    Type      File system     Flags
 1      1049kB  51,1GB  51,1GB  primary   ext4            boot
 2      51,1GB  500GB   449GB   extended
 5      51,1GB  59,1GB  7999MB  logical   linux-swap(v1)
 6      59,1GB  500GB   441GB   logical   ext4


Model: ATA WDC WD3200BEVT-6 (scsi)
Disk /dev/sdb: 320GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: msdos

Number  Start   End     Size    Type      File system     Flags
 1      1049kB  20,0GB  20,0GB  primary   ext4
 2      20,0GB  320GB   300GB   extended
 5      20,0GB  24,0GB  3999MB  logical   linux-swap(v1)
 6      24,0GB  320GB   296GB   logical   ext4

fdisk
Kód: [Vybrat]
Disk /dev/sda: 500,1 GB, 500 107 862 016 bajtů
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 60 801, celkem 976 773 168 sektorů
Jednotky = sektory po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 4096 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 4096 bajtů / 4096 bajtů
Identifikátor disku: 0x000c1465

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sda1   *        2048    99805183    49901568   83  Linux
/dev/sda2        99807230   976771071   438481921    5  Rozšířený
Oddíl 2 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
/dev/sda5        99807232   115429375     7811072   82  Linux swap/Solaris
/dev/sda6       115431424   976771071   430669824   83  Linux

Disk /dev/sdb: 320,1 GB, 320 072 933 376 bajtů
hlav: 240, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 41 345, celkem 625 142 448 sektorů
Jednotky = sektory po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 512 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 512 bajtů / 512 bajtů
Identifikátor disku: 0x0006d044

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sdb1            2048    39063551    19530752   83  Linux
/dev/sdb2        39065598   625141759   293038081    5  Rozšířený
/dev/sdb5        39065600    46876671     3905536   82  Linux swap/Solaris
/dev/sdb6        46878720   625141759   289131520   83  Linux



Kód: [Vybrat]
Oddíl 2 nezačíná na hranici fyzického sektoru.Vadi to necemu? Moc se mi to nelibi... je mozna naprava?

jmp

  • Host
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #21 kdy: 24 Března 2014, 21:18:23 »
zarovnání oddílu 2 ničemu nevadí - je to rozšířený oddíl a jsou na něm další logické disky a ty jsou zarovnané ...

janek-m

  • Host
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #22 kdy: 25 Března 2014, 07:24:11 »
Podľa výpisu je na obidvoch diskoch tabuľka oddielov MSDOS, systémy boli nainštalované bez UEFI a sda je nastavený ako bootovací. Je ešte stále nejaký problém s Grubom alebo je to už OK?

Citace
Oddíl 2 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
Plátí to, čo uviedol jmp. fdisk ukazuje veľmi rád tieto hlášky. Všimni si, že výpis z parted -l nič také neuvádza.

Jurajus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #23 kdy: 25 Března 2014, 07:40:53 »
Citace
Podľa výpisu je na obidvoch diskoch tabuľka oddielov MSDOS, systémy boli nainštalované bez UEFI a sda je nastavený ako bootovací. Je ešte stále nejaký problém s Grubom alebo je to už OK?
Nene uz zadnej problem.
Vim jak rict, kam se ma nainstalovat grub.Vim jak nastavit bootovací příznak takze ok:)
A jak jsem psal výše a potvrdilo se mi to: Vzal jsem stejný obraz CD a přeokopíroval jsem ho na USB hlasku(dd if= of=) a vypalil na CD(v podstate asi taky dd if= of=), a kdyz se na tyto media podívám v bootovacím menu setupu, take se USB hlasi jako UEFI a CD klasicky, usbe se mi dokonce hlasilo dvakrat, jednou jako uefi a klasicky. Podle toho co zvolim se pak instaluje v danym modu a vytvori se bud GPT nebo MBR.
Setup: ASUS UEFI Bios utiliti 1006 x64


janek-m

  • Host
Re:Nepovedena instalace Debianu k Ubuntu (2 fyzicke disky)
« Odpověď #24 kdy: 25 Března 2014, 08:03:07 »
Citace
usbe se mi dokonce hlasilo dvakrat, jednou jako uefi a klasicky
Áno, presne tak je to pri Biose s UEFI. Čiže je dôležité vedieť, v akom móde je inštalovaný prvý systém a tak prispôsobiť aj druhý. Nemožno mať miš-maš tabuľku oddielov - čiže UEFI a Legacy, Toto by nefungovalo.

Tak označ vlákno ako [VYRIEŠENÉ]  ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.