Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: OO.o úprava [vyřešeno]  (Přečteno 5747 krát)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
OO.o úprava [vyřešeno]
« kdy: 15 Dubna 2014, 07:13:28 »
 Dobré ráno.
Řeším menší problém a nemohu na to nikde přijít. Možná to bude tím že nevím o nějakém podrobném návodu na používání Open ofice org.
Píši obsah mé práce a pokouším se ho srovnat po levé, ale i pravé straně. Jenže se mi srovná levá, nebo pravá strana, ale obě ne a ne (viz obr).  Neví někdo jak to srovnat na obou stranách?

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 19 Dubna 2014, 20:17:45 od Jana »
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

geofre

Re:OO.o úprava
« Odpověď #1 kdy: 15 Dubna 2014, 07:18:28 »
Dobré ráno.
Řeším menší problém a nemohu na to nikde přijít. Možná to bude tím že nevím o nějakém podrobném návodu na používání Open ofice org.
Píši obsah mé práce a pokouším se ho srovnat po levé, ale i pravé straně. Jenže se mi srovná levá, nebo pravá strana, ale obě ne a ne (viz obr).  Neví někdo jak to srovnat na obou stranách?

Nejde použít zkratka Ctrl+J (po označení celého obsahu)
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:OO.o úprava
« Odpověď #2 kdy: 15 Dubna 2014, 07:31:05 »
Ctrl+J nijak nereaguje.   :(

Ubuntu 16.04 LTS 64bit

janek-m

  • Host
Re:OO.o úprava
« Odpověď #3 kdy: 15 Dubna 2014, 07:44:05 »
Odporučil by som Vám písať OBSAH do tabuľky - 2 stĺpce a 1 riadok. Po napísaní obsahu tabuľku "zneviditeľniť" v úpravách tabuľky. Takto nám to niekedy povedali na VŠ. Budú pekne zarovnané všetky riadky a aj čísla.  ;)

[příloha smazaná administrátorem]

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:OO.o úprava
« Odpověď #4 kdy: 15 Dubna 2014, 07:59:28 »
Citace
písať OBSAH do tabuľky - 2 stĺpce a 1 riadok.

Díky za odpověď, ale šlo by to trochu rozepsat?
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

janek-m

  • Host
Re:OO.o úprava
« Odpověď #5 kdy: 15 Dubna 2014, 08:08:12 »
Díky za odpověď, ale šlo by to trochu rozepsat?

Neviem, čo treba rozpisovať  :) Tam kde chcete písať OBSAH vložte tabuľku: Tabuľka →  Vložiť → Tabuľka, v otvorenom okne nastavíme Stĺpce 2, Riadky 1. Vytvorí sa nám iba taký úzky pás tabuľky. Stredový pás tabuľky ťahom premiestnime na pravú stranu na čísla, väčší obsah tabuľky bude skúžiť na text. A už stačí iba písať.

Po napísaní omodríme celú tabuľku a na spodnej strane sa ukáže menu (príloha) na úpravu tabuľky. Iba odstránime orámovanie (lepšie je povedané, že ho zneviditeľníme)

EDIT// To, čo ste už napísali prekopírujte na inú prázdnu stranu a o napísaný obsah v pôvodnom dokumente zmažte. Po vytvorení tabuľky ho naspäť prekopírujte do tabuľky.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 15 Dubna 2014, 08:14:01 od janek-m »

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:OO.o úprava
« Odpověď #6 kdy: 15 Dubna 2014, 09:09:01 »
Je to takto správně? A dá se udělat aby tečky byly až k číslu? A jak se tabulka zneviditelní?
Má lišta vypadá trochu jinak - viz obr2

Citace
Po napísaní omodríme celú tabuľku a na spodnej strane sa ukáže menu (príloha) na úpravu tabuľky.
to nějak nefunguje.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 15 Dubna 2014, 09:18:53 od Jana »
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

janek-m

  • Host
Re:OO.o úprava
« Odpověď #7 kdy: 15 Dubna 2014, 09:20:37 »
noo obsah už vyzerá lepšie, nie??  :)
Citace
A dá se udělat aby tečky byly až k číslu?
Ak to chcete mať takto, že bodky pôjdu až k číslu, tak v momentálnom nastavení to nepôjde.  Ale dá sa to spraviť. V bunke, kde sú čísla, tak tie treba zmazať, potom omodriť celú tabuľku, pravý klik myšou do tabuľky → Bunka → Zlúčiť. No a potom bude treba dorobiť bodky a dopísať čísla.
Citace
A jak se tabulka zneviditelní? Má lišta vypadá trochu jinak - viz obr2
Aj vaša lišta vyzerá rovnako ako moja, iba vy sa pozeráte inde  ;D Keď kliknete do tabuľky, tak na spodu (nie na vrchu) sa zobrazí menu, na prácu s tabuľkami - orámovanie, pridávanie buniek a pod. - obrázok, čo som postol vyššie, a tam satčí kliknúť na rámček a vybrať neorámovaný. Tabuľka musí byť omodrená.
« Poslední změna: 15 Dubna 2014, 09:23:56 od janek-m »

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:OO.o úprava
« Odpověď #8 kdy: 15 Dubna 2014, 09:35:02 »
Prosím ukažte mi kam mám kliknout na tabulky. viz obr.

Na zmizení rámu tabulky už jsem přišla  :)  pravý klk do tabulky →tabulka→uspořádání čar.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 15 Dubna 2014, 09:53:49 od Jana »
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

janek-m

  • Host
Re:OO.o úprava
« Odpověď #9 kdy: 15 Dubna 2014, 10:13:27 »
Pozrite prílohu. neviem teraz, čo presne potrebujete urobiť.

EDIT// Ak by sa Vám rámček uvedeným spôsobom nepodarilo odstrániť, tak omodrite tabuľku a v menu LO kliknite na Tabuľka → Vlastnosti tabuľky → Orámovanie → a tam kliknite na neorámovanú tabuľku.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 15 Dubna 2014, 10:21:17 od janek-m »

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:OO.o úprava
« Odpověď #10 kdy: 15 Dubna 2014, 10:23:27 »
Citace
Ak to chcete mať takto, že bodky pôjdu až k číslu, tak v momentálnom nastavení to nepôjde.  Ale dá sa to spraviť. V bunke, kde sú čísla, tak tie treba zmazať, potom omodriť celú tabuľku, pravý klik myšou do tabuľky → Bunka → Zlúčiť. No a potom bude treba dorobiť bodky a dopísať čísla.

Zkusila jsem to, sice se mi to sloučit podařilo, ale čísla se zase po napsání rozhodily, ale asi to takto stačí - viz obr.
janek-m podařilo se ti mne navést do situace kdy vzhledem k novým zkušenostem už to nějak snad zvládnu. No, uvidím.
V každém případě ti děkuji za ochotu mi pomoci ++ 

[příloha smazaná administrátorem]
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

janek-m

  • Host
Re:OO.o úprava
« Odpověď #11 kdy: 15 Dubna 2014, 10:26:35 »
Podľa obrázka to vyzerá na úplne odstránenú tabuľku, nevidím tam svedlošedý rámček - Viď moju prílohu s úpravou tabuľky. Mne tie čísla zostali pekne zarovnané.  ;)

strepon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re:OO.o úprava
« Odpověď #12 kdy: 15 Dubna 2014, 14:22:39 »
Zdá se, že jde o obsah vytvářený ručně – a to je spousta zbytečné práce (při vytváření i při aktualizaci). Správně se obsah vytváří automaticky, je potřeba používat pro nadpisy styly a pak použít Vložit → Rejstříky a tabulky (návody na to jsou, stačí hledat). Odpadne tím taky zmíněný problém se zarovnáním.

Když už by se měl obsah psát a zarovnávat ručně, místo tabulky bych použil tabulátory, dají se pak nastavit automatické tečky mezi názvem a číslem.

janek-m

  • Host
Re:OO.o úprava
« Odpověď #13 kdy: 15 Dubna 2014, 17:11:27 »
Zdá se, že jde o obsah vytvářený ručně – a to je spousta zbytečné práce (při vytváření i při aktualizaci).
Pokiaľ ide o krátke dokumenty a krátke obsahy, tak to nie je až taký problém. Obsah v tabuľke sa dá pekne zarovnať, ale všetko je to o zvyku a zručnosti poradiť si.
Citace
Správně se obsah vytváří automaticky, je potřeba používat pro nadpisy styly
Áno, dá sa  ;) kto však pri práci nepoužíval štýly, tak mu to nepomôže. Vytvorenie automatického obsahu tiež nie je práve najjednoduchšia záležitosť. (http://www.openoffice.cz/navody/vytvarime-obsah-dokumentu)
Citace
Když už by se měl obsah psát a zarovnávat ručně, místo tabulky bych použil tabulátory, dají se pak nastavit automatické tečky mezi názvem a číslem.
Toto som nepochopil, ako to myslíte "použiť tabulátori, ... automatické bodky medzi názvom a číslom"
« Poslední změna: 15 Dubna 2014, 17:13:50 od janek-m »

strepon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re:OO.o úprava
« Odpověď #14 kdy: 15 Dubna 2014, 19:07:53 »
Jasně, u krátkých dokumentů to nemá smysl řešit, ale u odborné práce jako v tomhle případě by měl být automatický obsah samozřejmost (stejně jako používání stylů). Nic složitého na tom není, je to otázka pár kliknutí.

K těm tečkám: v nastavení tabulátorů je volba "Vyplnit znakem", v tomhle případě by stačilo přidat na pravý okraj textové oblasti tabulátor vpravo a u "Vyplnit znakem" zvolit tečky, které se pak samy doplní mezi text na začátku a na konci řádku.

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

janek-m

  • Host
Re:OO.o úprava
« Odpověď #16 kdy: 18 Dubna 2014, 12:05:29 »
Obsah jako tabulka????
To je zvěrstvo a fůra zbytečné práce...
Ak ste si pozorne prečítali  otázku zakladateľky témy, tak je jasné, že otázka neznela "Ako vytvoriť obsah" ale ako zarovnať už vytvorený obsah, keďže Obsah už bol vytvorený.  Jeho prekopírovanie do tabuľky bolo podľa mňa najjednoduchším a najrýchlejším riešením, ako ho zarovnať. A či to bolo "zverstvo", k tomu sa nebudem vyjadrovať. Každý nech si pomôže ako vie  ;)


Dano V

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 990
Re:OO.o úprava
« Odpověď #17 kdy: 18 Dubna 2014, 12:11:55 »
Obsah jako tabulka????
To je zvěrstvo a fůra zbytečné práce...
Ak ste si pozorne prečítali  otázku zakladateľky témy, tak je jasné, že otázka neznela "Ako vytvoriť obsah" ale ako zarovnať už vytvorený obsah, keďže Obsah už bol vytvorený.  Jeho prekopírovanie do tabuľky bolo podľa mňa najjednoduchším a najrýchlejším riešením, ako ho zarovnať. A či to bolo "zverstvo", k tomu sa nebudem vyjadrovať. Každý nech si pomôže ako vie  ;)
matee to myslel dobre, mne to príde veľmi užitočné.  Odo mňa K+ (doteraz som orientáciu po dokumente riešil cez navigátor, už nemusím :D)  matee díkes
U12.04 do 04.2017  K3.2.0-60
...Ne vždycky spolu budeme souhlasit, ale to není důvod k neslušnému chování. Každý se občas může cítit zklamaný, ale je vždy potřeba se chovat tak, aby se zklamání neproměnilo v osobní útok. Je nutné si uvědomit, že v komunitě, kde panuje napětí a stres, se toho moc neudělá... ;)
http://www.ubuntu.cz/komunita/pravidla

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:OO.o úprava
« Odpověď #18 kdy: 18 Dubna 2014, 17:14:23 »
matee to možná nemyslel špatně,ale chtěla jsem si to odzkoušet a porovnat, asi jsem fakt lama. Vůbec nevím co to po mě chce, např. toto:

2.2. Záložka Položky
Zde se definuje pořadí položek tak jak budou zobrazovány na každém řádku. Pro vkládání slouží tlačítka pod řádkem "struktura".
"E#" - číslo kapitoly příslušného nadpisu
"E" - položka = celý text odstavce příslušného nadpisu
"T" - tabelátor. Ve výchozím stavu je u něj nastaveno zarovnání doprava a vyplnění znakem "." - to zapříčiní že čísla stránek budou zarovnaná vpravo a od názvů kapitol je budou oddělovat tečky
"#" - číslo strany na které je odstavec příslušného nadpisu
! POZOR - úpravy je potřeba provádět pro každou použitou úroveň zvlášť
Ondra.kl: Osobně vkládám mezi položky "E#" a "E" jednu mezeru navíc - pro odsazení.

Obsah se mi nepodařilo tímto způsobem uskutečnit.   :-[
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:OO.o úprava
« Odpověď #19 kdy: 18 Dubna 2014, 17:45:35 »
v příloze je přiložena šablona pro vytváření obsahu, je potřeba používat styly - nadpisů a pak se to generuje samo. Nedovedu si představit dokument o 20 stranách a psát ten obsah ručně. Podkapitoly jsou odsazeny myslím, že je to tak správně, pro přehlednost.

https://www.dropbox.com/s/nx5w3z7xu7nmsj7/sablona_obsah.ott

a abyste neřekli, že to není jak autorka požaduje, tak přikládám i šablonu s obsahem zarovnaným vlevo

https://www.dropbox.com/s/csovvxdo8ctx6un/sablona_obsah_vlevo.ott

kdyby byl zájem, mám i šablonu k celé práci.. titulní stránka, úvodní listy, obsah, tělo práce:) a literatura zásadně pře BiBus

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 18 Dubna 2014, 17:54:31 od matee »
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:OO.o úprava
« Odpověď #20 kdy: 18 Dubna 2014, 18:18:38 »
Zkoušela jsem to podle videa na odkazu a hned na začátku je navigátor který ale vypadá úplně jinak než můj. To co on tam kliká mi tu vůbec nejde, žádná možnost rozkliknout + tady nemám
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:OO.o úprava
« Odpověď #21 kdy: 18 Dubna 2014, 18:53:52 »
Zkoušela jsem to podle videa na odkazu a hned na začátku je navigátor který ale vypadá úplně jinak než můj. To co on tam kliká mi tu vůbec nejde, žádná možnost rozkliknout + tady nemám
a co ty šablony? To ti nepomůže? Jen si tam nakopíruješ svůj text a pravým tlačítkem dáš aktualizovat rejstřík


kdyby se ti to nepovedlo, tak ti to naformátuju matejovo@gmail.com
« Poslední změna: 18 Dubna 2014, 19:28:44 od matee »
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:OO.o úprava
« Odpověď #22 kdy: 18 Dubna 2014, 20:50:26 »
V mém prvním (původním) dotaze je obr, který má levou stranu vertikálně hrbolatou a já potřebuji mít nejen pravou, ale i levou stranu rovnou.  Když jsem to pracně kopírovala do šablony, tak text začal mizet a po kliknutí na aktualizovat rejstřík se nic nedělo. Vím že něco dělám nesprávně, ale co, nemám tušení.
Nejlépe a vcelku rychle se mi to podařilo pomocí tabulky viz obr

[příloha smazaná administrátorem]
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re:OO.o úprava
« Odpověď #23 kdy: 19 Dubna 2014, 09:38:08 »
Za dobu řešení problému zde na fóru by Jana měla nadpisy vzorově ostylované a obsah jak správně napsal Strepoň vygenerovaný.

Složité to není ani náhodou. Při správném stylování generují cvičně obsah žáci v páté! třídě, kteří si to zkouší.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

janek-m

  • Host
Re:OO.o úprava
« Odpověď #24 kdy: 19 Dubna 2014, 13:32:33 »
Složité to není ani náhodou. Při správném stylování generují cvičně obsah žáci v páté! třídě, kteří si to zkouší.
Nemám rád takéto posmešné reakcie. Čo ste týmto chceli povedať?? Že možno aj niektorí SŠ/VŠ nemajú vedomosti žiakov 5. ročníka?? Zakladateľke témy táto Vaša poznámka zrejme nepomôže.

@Jana - pokúsil som sa napísať zrozumiteľný návod, skús sa teda "pohrať" a poskúšaj. Na prvý pohľad to vyzerá hrôzostrašne, ale pokusmi a omylom prídeš na všetko a do budúcnosti budeš písať texty s pomocou štýlov   :)
VLOŽENIE OBSAHU
Otvoriť prácu, kde sa bude vkladať obsah →Štýly a formátovanie (F11) → v okne bude aktívna hneď prvá ikonka Štýly odseku.
Najprv vytvoríme štýly pre nadpisy → napr. pre KAPITÁLKY použijeme „Nadpis 1“ a Podkapitálky „Nadpis 2“
Klik pravým tl. myši na „Nadpis 1“ → Upraviť → v novej tabuľke upravíme písmo = kapitálky sú zvýraznené  s väčším písmom, čiže napr.: Times New Roman (ďalej TNR) → Tučné → 14 pt (ak by miesto pt boli pri veľkosti %, tak % zmazať a napísať pt.)
Podobne postupujeme pre štýl podkapitálok. Pravý klik myšou na „Nadpis 2“ → Upraviť → napr. TNR → tučné → 12 pt.

Teraz v texte postupne označujeme (omodríme) každý nadpis a podľa toho, či sa jedná o kapitálku alebo podnadpis dvojklikom zaktivujeme príslušný štýl – napr.: omodriť nadpis 1 KAPITOLA  → dvojklik na Nadpis 1 atď. = týmto máme upravené nadpisy a podnadpisy cez Štýly.

Keďže ideme vytvárať obsah, je ešte potrebné použiť štýly obsahu. Na tej istej karte v Štýloch a formátovní pravý klik na Obsah 1 → Upraviť → V tabuľke upravíme Písmo → TNR → tučné → 12 pt (ak nechcete mať v obsahu kapitálky tučným písmenom, tak vyberte normálne), Odsadenie a rozostupy = všade 0 cm, Riadkovanie → obyčajne 1,5 → Zarovnanie vľavo → OK

Podobne vytvoríme ešte štýl Obsah 2 pre podkapitálky → klik pravým tl. myši → Upraviť → Písmo → TNR → Normálne → 12 pt → Odsadenie a rozostupy = všade 0 cm, ak nechceme, aby boli podkapitálky odsadené ďalej od okraja, Riadkovanie 1,5 → Zarovnanie vľavo → OK.

V menu LO klik na Vložiť | Registre a tabuľky | Zoznamy a obsahy = tu môžeme upraviť napr. Nadpis na OBSAH, nie je zlé odstrániť fajočku pri „Zamknuté proti ručným zmenám“ - ak niečo v obsahu „vyskočí“, bude sa môcť upraviť aj ručne.
Ak sme si pre obsah nenechali prázdnu prvú stanu, tak  presunieme kurzor na prvú stranu pred prvé slovo a stlačíme CTRL a ENTER čím sa vloží pred dukument prázdna strana.
HOTOVO

[příloha smazaná administrátorem]

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.