Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux  (Přečteno 30596 krát)

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« kdy: 20 Února 2007, 12:50:29 »
Jsou tu nejaci uzivatele obou systemu? Proc pouzivate oba systemy? Co se vam libi na jednom a co vam chybi na druhem?

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #1 kdy: 20 Února 2007, 13:39:27 »
Mac OS X používám v práci, Ubuntu doma.

Co se mi líbí na Mac OS X:
- namapování typografických znaků unicode na klávesnici - např. Shift+rAlt+ů = výpustka (…), Shift+rAlt+- = pomlčka (—) - opravdu výborná věc!
- přepínání pohledů v Finderu: ikony/jednoduchý/víceúrovňový
- možnost undo/redo při práci se soubory
- Spotlight
- Exposé
- Dashboard
- přítomnost BASHe :), moc mi to usnadňuje práci (navíc je tam ještě AppleScript)
- velmi konzistentně působící prostředí
- scrollování kuličkou myši (tedy pokud funguje)
- výborná podpora usnadňujících technologií - čtení, ovládání hlasem
- jde vidět, odkud GNOME převzalo pár dobrých nápadů (za což jsem moc vděčný)

Co se mi naopak nelíbí:
- malá možnost nastavení (standardními nástroji) - buďto vám vyhovuje způsob, který zamýšleli vývojáři, nebo prostě často máte smůlu.
- změna velikosti oken jen pomocí pravého dolního rohu
- chybí mi možnost "snapování" oken
- chybí mi možnost poslat okno do pozadí
- myšlenka menu odpojeného od aplikací (musím myší jezdit přes dva monitory)
- dock - při větším množství minimalizovaných podobných oken se stává nepřehledný
- nemožnost jednoduše vypnout efekty minimalizace/maximalizace (možná jsem špatně hledal)
- často zbytečně komplikované klávesové zkratky (např. Alt+Shift+Command+V = Paste and match stye v TextEditu)
- nehezká integrace X11
- hezky designovaná, ale poněkud nepraktická myš - problém trefit druhé tlačítko, scrollovací kulička velice poruchová - scrollování dolů nefunguje už na žádné z 12 myší u nás v práci :(

To jen tak na co jsem si okamžitě vzpomněl, bylo by toho víc. Každý systém má své výhody a nevýhody pro každého, např. dock a menu mi nevyhovuje, mnozí si ho však nastavují i v GNU/Linuxu.
Stranou ponechávám další věci, jako je pořizovací cena, dostupnost aplikací a fakt, že Apple prochází spousta nehezkých věcí jen díky tomu, že je žádanou konkurencí "zlého" Microsoftu.

PS: Ááá, teď jsem si ještě na jedno vzpomněl, protože jsem na to právě zase narazil. Mac OS X rozpoznává soubory podle přípony, nikoli obsahu. Při přejmenovávání ve Finderu se pak označí jméno i s příponou. Nepraktické, bohužel.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #2 kdy: 20 Února 2007, 15:24:19 »
Mam ted na par dnu moznost pouzivat pocitac s MAC OS X 10.4.8, a nektere veci se mi tam opravdu moc libi. Zejmena vzhled je opravdu trida, moc pekne se na to kouka. Prijemna je moznost instalace starych znamych aplikaci jako Firefox, Thunderbird, GIMP, OO.org, VLC, Mplayer a dalsi. Macarum opravdu zavidim kecalka Adium, podobne konfigurovatelnou aplikaci jsem v Linuxu zatim nenasel. Naopak svobodnou nebo alespon freeware aplikaci pro vypalovani, srovnatelnou s K3b nebo alespon GnomeBakerem zatim hledam marne...

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #3 kdy: 20 Února 2007, 16:08:40 »
Jo jo, Adium je príma. V přizpůsobitelnosti s ním může soutěžit máloco. A ještě perlička - je vydáno pod GPL a poháněno knihovnou libgaim.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #4 kdy: 20 Února 2007, 17:52:25 »
Citace: dratenik
...Adium...je vydáno pod GPL a poháněno knihovnou libgaim.
Vim, take jsem ho nasel na http://www.opensourcemac.org ;)

Petr Odut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #5 kdy: 20 Února 2007, 19:03:55 »
Já přispěju svými poznatky, napíšu zde pouze, co se mi na Mac OS X nelíbí:

* Finder se sice umí připojit na FTP, neumí na něj uploadovat
* QuickTime (free) neumí fullscreen
* V systému chybí kvalitní textový editor jako je např. Gedit nebo Kate v Gnome/KDE

* Absence jednotné správy instalovaného softwaru (od výrobce) a on-line repozitářů jako u moderních linuxových distribucí
* nemožnost změny vzhledu v čisté instalaci (budiž, že výchozí styl je hodně dobrý)
* nelze nastavit jakákoliv barva na pozadí (např. černá), pouze předvolená

* mazání souborů nelze pomocí klávesy Delete
* nelze soubor přímo odstranit, prvně musí být vhozen do koše
* pro otevření souboru/složky ve finderu nelze použít Enter, ale Jabko+O

BTW seznam není ani zdaleka kompletní

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #6 kdy: 20 Února 2007, 19:26:38 »
OK, souhlasím s Xodutem, je to na pytel. :)

Ale aby se to trochu vyrovnalo: Programy si hlídají, kam se přesunují soubory. Např. když dám "Open recent", otevřu vybraný dokument, i když jsem jej mezitím přesunul třeba na jiný síťový server. To samé paltí pro ukládání. Výborná věc, v Ubuntu mi to občas chybí.

A na FTP je docela dobrý Opensource program Cyberduck.

Vojtin

  • Host
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #7 kdy: 20 Února 2007, 19:34:59 »
Já jsem si vlastně macka koupil převážně kvůli hardwaru. Nějakou dobu (asi půl roku) jsem si vybíral NTB okolo 12"LCD, o existenci jabka jsem samozřejmě věděl, tak jednoho dne jsem zabrousil na apple.cz a sháněl informace o NTB. Hned mě zaujal Macbook s konfigurací CoreDuo 512RAM 60GB integrovaná grafika, ale v tý době (léto) stál přes 40000Kč. Dalším kandidátem byl IBM 12", podobná konfigurace i cena. Co mluvilo jasně pro, byla výdrž na baterii a vydina zkoušky pro mě nového operačního systému.
U maca udávaných až šest hodin (reálně s wifi jsem kolem 5ti hodin), u IBM to bylo až 2hodiny.
Nějakou dobu jsem hledal dál a když na podzim přišlo zlevnění na 35000Kč za macbooka byla volba jasná. Dokoupil jsem 160GB HDD a posléze dostal 512RAM a Eyetv-digitální televizi. (v tý době jsem zrušil UPC telku, protože tam fakt nic nedávaj, nechtělo se mi platit 200Kč měsíčně za nic + poplatky ČT.)
Nějaký čas jsem měl dualboot s ubuntu, ale po jedný aktualizaci maca mi nešla aktualizace, zjistil jsem, že problém byl v blíčku, který jsem musel kvůli ubuntu nainstalovat-rEFIt. Ubuntu šlo pryč, já přeinstaloval macosx a od tý doby je vše v pořádku. Možná existovalo jiný řešení, ale já prostě ubuntu na macbookovi nepotřeboval-časem to vyřešim parallels desktop.
Co mě vcelku zarazilo při shánění informací bylo to, že neexistuje 100% funkční čeština na MACOSX-jedu na anglickym systému. Navíc česká lokalizace stojí 500Kč.(některé dodatečné programy jsou v češtině).
To jsem začal chápat, že si jabko nechá vše pořádně zaplatit. (je jedno kdo, prostě neni to linux).
Co se týče programového vybavení tak s tím jsem naprosto spokojen. Zvykl jsem si i na iTunes, iPhoto je software fakt povedenej to se dá říci i o celém iLife 2006. FrontRow s dálkou taky bez komentáře-prostě supr.
Za ty skoro tři měsíce na mě nevyskočila, žádná divná hláška (jen jsem párkrát zavařil Safari :-) )
Asi dvakrát se mi podařilo OSX tak zblbnout, že přestalo reagovat :-)
Design Tigera je fakt užasněj a celý OSX je tak intuitivní až jsem se divil.
Vadí mi nemožnost maximalizace okna něčim jinym než myší,
změna velikosti oken jen pomocí pravého dolního rohu,
shánění programů na internetu stejně jako pro windows-komfort žádnej, navíc je zde spousta softu free, trial, jiný zkušební verze, dema a placený programy-takže pokus omyl.
Náročnost na paměť je taky vyšší než jsem předpokládal.
Samozřejmě mnohem menší konfigurovatelnost čehokoliv, narozdíl od Ubuntu.
Co se mi naopak moc zamlouvá je trackpad. Dvěma prsty se dá scrolovat nahoru, dolu i do stran!
Jednotlačítková myš-geniální, trackpad to má vyřešeno=dva prsty na trackpad a zmáčknout tlačítko-žádný přehmaty na druhý tlačítko.
Design macbooku se mi strašně líbí, žádný díry ze stran, ze spod, všechno prostě hezky zakulacený s čistejma liniema. Nabíjení je vyřešeno přes magnetickej konektor, zakopneš o šnůru a ta se prostě odpojí-vyzkoušeno :-) Adaptér do zásuvky je malej s dlouhou šňůrou, která je na dvě části. Macbook je tichej, až když mu zatopim je slyšet větrák, má otáčky až 6200ot/min. Na "volnoběch" 1500ot/min.
Žádný zbytečný LED diody jen jedna bílá zepředu-když spí jen svítí, když spí a je zavřenej tak LED "dýchá". Pak už jen zelený diody na NumLock a CapsLock a na kameru ve víku.
Zatim prostě nadšení a jsem rád, že ho mam i s OSX.
Ubuntu zůstává na PC.


Jo a co mě nejvíc nasralo bylo to, že quicktime je jen ořezanej a za plnou verzi chtěj 30$ u nás 1300Kč. To jsem vážně nepochopil, že ho nedaj v PRO verzi :(
S některými vady, které zazněli výše souhlasím, ale dá se zvyknout.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #8 kdy: 20 Února 2007, 20:11:58 »
Quicktime - jeste ze existuje VLC :)
Dualboot s Ubuntu? Ubuntu existuje i pro Intel Macy?
Centralni sprava softwaru pres jednotny repozitar je opravdu super vyhoda Linuxu.


Mohl bys mi prosim poslat (trebas na email, aby nekdo nenamital ze to sem nepatri) seznam programu, ktere jsi si oblibil? Take dost tapu kdyz hledam program na urcitou cinnost.

Vojtin

  • Host
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #9 kdy: 20 Února 2007, 20:19:16 »
JJ VLC je supr a funguje i s tou dálkou.
Programů mam asi 70 :) Co přesně?
Jsem na jabberu.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #10 kdy: 20 Února 2007, 22:11:05 »
Bohuzel nejabbruju.

Zajima me vsechno - strih a konverze audia a videa, nastroje na sledovani a spravu site, matematicky a jiny vedecky software, hudebni prehravace krome itunes, komprimatory, sikovne widgety atd. Ve Windows a v Linuxu mam sve oblibene (vesmes svobodne) programy, v MacOS zatim jen postupne hledam vhodne nahrady.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #11 kdy: 20 Února 2007, 22:33:27 »
Mohu-li poprosit Vojtine, klidne ten seznam prográmku dej sem, ať je srovnání (ostatně je to i název vlákna).
Myslím, že by to mohlo zajímat víc lidí, než jen mě a Lukáše :).

Vojtin

  • Host
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #12 kdy: 21 Února 2007, 00:05:11 »
VLC, Mplayer, QuickTime, Movie Time DVD Player - přehrávání videa (nemam ještě úplně vybráno, každý má něco)
iMovie - střih videa
iTunes - přehráván hudby, rip z CD, tvoření hudebních CD, umí i videoklipy
iPhoto - prohlížení, úprava fotek, umí i vytvořit video z fotek v různý kvalitě
iWeb - tvoření webu-viz můj podpis
tyhle všechny apple prográmky (iLife) spolu umějí krásně spolupracovat drag&drop
Adium, iChat - komunikace ICQ, Jabber...
Safari - prohlížeč internetu-používám i integrovanou rss
Bits on Wheels - torrenty
Comic Life - tvorba komiksů - docela sranda
Cyberduck - FTP
Dict OS X - slovník cz-aj
FireStarter - vypalovací program (nějak jsem ho nezkoušel, zatim jsem si vystačil s vypalováním ve Finderu)
HandBrake, MacTheRipper - rip DVD, druhý jsem ještě nezkoušel
Musorg - jako easytag
NeoOffice - open office upravený pro OS X
Preview - něco jako evince
TextEdit -
ImageWell - rychlý zmenšení obrázku+ odeslání třeba na FTP
Finder - prohlížeč souborů + se přes něj připojuju na HDD v linuxu nebo ve win
Disk Utility - vytváření disků .dmg, dají se komprimovat (AES-128), zaheslovat, vytviřet různé velikosti...
Keychain Acces - správa hesel, poznámek a vše tajné
Network Utility - je stejný jak v ubuntu
WhatSize - jako baobab
Terminál - je terminál
pak několik prográmků na správu OS X Main menu, Onyx, Monolingual, TinkerTool
Chicken of VNC - vnc
iCal - calendář, úkoly
Mail - email
vědecký software - nevim co si pod tim mam představit :)
Widgety moc nepoužívám, protože nejdou dát na plochu, nebo jen nad ostatnimi. Widgetů je plno a většinou zadara.
Spotlight - vyhledávání čehokoliv-dost dobrý
Všechno je to zdarma a většina i součástí Tigera.
Jinak existuje projekt fink, který umí apt-get takže správa sitě klidně přes terminál. :)

Automator - vytváření skriptů myší drag&drop - ještě jsem se nedostal k tomu se s tim naučit.
MissingSync - synchronizace s WM5, přijde mi lepší než ActiveSync. Stál 40$
EyeTV - digitální tuner velikosti usbflash+supr soft na editaci, export nahraného videa cca 3000,-

MarrLiss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 901
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #13 kdy: 21 Února 2007, 08:29:30 »
Citace: Vojtin
Widgety moc nepoužívám, protože nejdou dát na plochu, nebo jen nad ostatnimi. Widgetů je plno a většinou zadara.
widgety na plochu
quicktime do full screen
Prestigio Nobile 1590: P-M 740, 1 GB RAM, NV 6600
Ubuntu FF

Vojtin

  • Host
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #14 kdy: 21 Února 2007, 11:32:25 »
Citace: MarrLiss
Citace: Vojtin
Widgety moc nepoužívám, protože nejdou dát na plochu, nebo jen nad ostatnimi. Widgetů je plno a většinou zadara.
widgety na plochu
quicktime do full screen
Znam to, čtu tyto stránky.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #15 kdy: 21 Února 2007, 21:31:53 »
Citace: xodut
* Absence jednotné správy instalovaného softwaru (od výrobce) a on-line repozitářů jako u moderních linuxových distribucí...
Tohle se zda byt sikovne: http://blog.prvnimac.cz/405161_item.php

Vojtin

  • Host
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #16 kdy: 21 Února 2007, 22:06:50 »
Tohle jsem taky videl, ale veř že jsem v tom hledal az asi po 14 dnech co jsem jabko měl.

http://members.chello.cz/vodo/prg.png

Tomáš Kubíček

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
    • http://www.foto-reklama.cz
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #17 kdy: 22 Února 2007, 11:26:28 »
Doma mám dva Macíčky ještě s Mac OsX 10.3.9 (Panher). Chápu všechny výše uvedené nevýhody, nicméně pro běžného uživatele tyto nevýhody nebudou asi tak podstatné. Pro mě má Mac jasné výhody...INTUITIVNOST...vše je přehledné, nastavení systému, síťování, sdílení, tisk...vše je velice jednoduše nastavitelné...(i pro laika)....STABILITA...na Macu pracuju asi 5 let a neměl jsem zatím problém, že by se mi kompletně zaseknul systém...APLIKACE...jedna z mnoha základních macovských aplikací iTunes mě dostala...je to fakt nádherný prográmek...protože pracuju v grafice, tak potřebuju pracovat v profesionálních programech Adobe...ty na Linuxu nespustím...Colormanagement a kalibrace...na Macu no problém...v Linuxu to není procházka růžovým sadem...AdiumX taky používám...úžasný prográmek...na ftp používám Cyberduck...na vypalování BurnX...na office Neofficce...prohlížení fotek buď iPhoto, nebo prográmek od Canonu Image Browser...nekradu software, co potřebuju mám legálně koupené, nebo free alternativu...nemám problémy s ovladačema na tiskárnu, mám je přímo od výrobce včetně utilit (sledování stavu toneru, čištění tiskových hlav. atd...) Právě jsem si taky koupil síťovou barevnou laserovou tiskárnu Lexmark (podporuje Win, Mac, Linux)...její zprovoznění na Win a Mac otázka dvou minut...v Ubuntu na podstatně déle a to mám přímo ovladače pro Linux (deb balíček)...

Není to tak, že bych Ubuntu, nebo linux obecně shazoval, jen pro moji práci není použitelný a proto jedu na Macu....Ubuntu používám, ale mám ho na PC na hraní si, rozšiřování obzorů a pro dceru na běžné surfování po netu...Na Mac hardware nebudu linux dávat...taky proč když tam mám Mac OsX...
------------------------------------------------------------------------------------
Intel Mini Mac 1,83 Ghz, 2 GB RAM, MAC OSX 10.4.11, virtuálně XP přes Parallels Desktop; dual boot OpenSuse 11 Gnome a Win XP na AMD SEMPRON,  Ubuntu 8.04 na AMD k7
http://www.foto-reklama.cz

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #18 kdy: 22 Února 2007, 12:08:01 »
No, já už viděl párkrát na našich pracovních Macích "Grey Screen Of Death" - moc pěkné, v grafice, dokonce ve vícejazyčném provedení. A jednou jedinkrát dokonce i kernel panic(!). No nevěřil jsem vlastním očím. škoda, že jsem u sebe neměl foťák, taková věc se na Macu běžně nevídá, stabilita systému je skutečně obdivuhodná. U aplikací je to o něco horší, sem tam něco spadne, ale pokud se zrovna Finder neuvede do nepoužitelného stavu, nic zas tak hrozného se neděje.

Nastavit si cokoli v klikacích nástrojích je velké plus Macu. Do terminálu (kromě bashových scriptů) jsem musel pouze jednou, to když někdo přinesl DVD s dvěma soubory s českou diakritikou (k svému překvapení jsem zjistil, že DVD bylo páleno v K3B!). Finder je nebyl schopný zkopírovat, bash si s tím (díky doplňování tabulátorem a escapování znaků) poradil hravě.

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #19 kdy: 22 Února 2007, 16:51:16 »
Osobně považuji MacOSX včetně Apple HW za nadčasové ve srovnání s tím co máme dalšího k dispozici. Není nic lepšího a za tímto je dlouhá propastná mezera.
Cenově je ovšem méně dostupný pro většinu celého světa. Pokud si lidé mohou vybrat, tak ve valné většině je kvalita a užitná hodnota vůbec nezajímá. To platí po celém světě. Proto je Macintosh obecně méně rozšířen. Vždy byl drahý.
Na systému MacOSX je vidět, že jej vyvíjí tým schopných programátorů s jasnou vizí kam se dostat. Mají přesně stanovená pravidla a ta striktně dodržují. Když sledujete vývoj tohoto operačního systému od klasické verze až po současnou, jasně je vidět, že linie je stále stejná. Snahou je pokud možno co nejvíce usnadnit uživatelovi práci s počítačem a jeho využití k osobním či obecným potřebám. Tuto linii od začátku vývoje vývojáři OS Macintosh nikdy neporušili. Ať se dělo co se dělo. Už Classic sám o sobě byl a stále je velmi propracovaný uživatelsky přívětivý systém, který u konkurentů stále nemá srovnání. Osobně jsem vyrůstal jak se vznikem DOS/Windows a později Macintosh od verze 7.0 - to byly moje začátky s tímto systémem. Jakmile jsem ho poznal ihned jsem pochopil jací lidé na něm pracují.
S Linuxem jsem tu a tam koketoval chca poznat něco dalšího, ovšem vždy jsem pohořel právě na tom nejdůležitějším. A tím je snadná instalace a rychlé obeznámení se s prací pod tímto systémem. Pak dlouho nic protože jsem byl zklamán s jakou "hrubostí" jsem se u tohoto systému setkal. Jednalo se o Mandráka, kterého jsem se snažil dostat i na Appla. Což o to, dostat to tam šlo, ale používat ne.
Obrat nastal když jsem asi po 12-ti leté práci s MacOS-X zatoužil znova kouknout pod pokličku dalšího vývoje jiných OS než jsou ty za prachy. Hlavně kvůli té neoprávněné nadřazenosti M$ Windows. Ten mně totiž nadzvedává z mnoha důvodů, i těch o kterých se obecně nepíše a nejsou příliš obecně známé. Jde o špionáž v osobních datech. Ta už je pod tímto systémem natolik propracovaná, že není proti tomu obrany. Pouze jediná. Tou je odklon k jiné alternativě.
Ubuntu přišlo právě vhod. Zkusil jsem tedy verzi 5.x tam jsem začal se starším HW. No a mám ho dones ve verzi 6.06 LTS na tom samém. Z obecného pohledu potřeb běžného uživatele je tam vše co potřeba doma tak i v kanclu. Avšak na vyšší urověň nasazení si musíme ještě počkat. Zatím na to nemá Linux obecně. Je ještě příliš daleko ke snadnosti používání pro obecný svět. Jakmile jednoho nutí zamýšlet se nad tím, zdali si to mohu koupit aby mi to fungovalo s tím co mám, je zle. Vykašle se na to a najde si jednodušší možnosti, které existují. Jedinou devizou linuxu je cena. Ale to už dneska nestačí. Věřte mi.
Mnohé mi na linuxu vadí, ale nejvíce to, že zkrátka řečeno "každá ves jiný pes". Co program to jiná písnička, jiná pravidla používání, intuitivnost není, pouze u některých a to výjimečně. Jedná se hlavně o aplikace, které pracují na více systémech. Tam si vývojáři dají záležet. Jinak je to velmi zlé. Opravdu velmi zlé.
Již pouhý přechod z verze 6.06 na 6.10 znamenal například v práci Gnome změny zásadní a zcela nepochopitelné. Typickým příkladem (Nautilus) je pravý klikanec na soubor, volba Přejmenovat, CTRL-C a šup s tím vedle na soubor. Dojde k něčemu co nemá smyslu za mák. Vono se to zkopíruje celé. Ale já chtěl pouze přejmenovat na to samé. Nevím zdali se jedná o chybu či záměr. Pokud by to však měl být záměr tak je to hloupost. Nikde jinde to tak nefunguje. Tak proč by mělo zde? A přece. To byl pouze jeden příklad kvůli názornosti.
Zkrátka, každému říkám když se začně řeč o tom co bych si měl pořídit. Vždy odpovídám: pokud máš peníze kup si Appla s MacOSX a pokud nemáš moc na vyhazov, pořiď si levné PC a loupni tam Ubuntu 6.06 LTS. Budeš spokojen, protože pokud nehraješ hry a potřebuješ okno do světa, tak tento ti plně vyhoví a udrží tě v bezpečí od napadení sajrajtem, kterého je kolem nás už tolik, že není snadné to neustále sledovat a přijímat další a další a další opatření. To je totiž svět M$ Windows.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #20 kdy: 22 Února 2007, 19:02:54 »
Na sedmičkový systém si pamatuji ze školy, byl dost nestabilní (z dnešního pohledu), ale i tak jsme na něj docela zírali. V té době zrovna začínaly w95, což byla opravdu bída. Jinak mnohé věci v něm zas moc intuitivní nebyly, např. odmountování diskety přetažením do koše - no tedy promiňte, ale snad i nejzarytější fanda Apple uzná, že tohle se moc nepovedlo.

Co se týče překopírování celého souboru místo názvu v Edgy, určitě bych takovouhle věc považoval za bug a ihned hlásil (používám Dappera, doma zkusím v live CD Feisty).

Skeletonix

  • Host
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #21 kdy: 22 Února 2007, 19:39:11 »
Nejspíš to byl BUG, u mne se to chová normálně !

Pavelp

  • Host
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #22 kdy: 22 Února 2007, 22:10:01 »
Souhlasim s GlidingFLY az na nepatrnou nepresnost. Spravne ma byt:
"Kazdy pes - jina ves" Jinak je to OK. Holt my puristi ....

nikola

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 944
    • http://home.tiscali.cz/nikola
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #23 kdy: 23 Února 2007, 11:32:10 »
Jak to tady čtu, asi sbalím PC a jdu si koupit macka. Rád bych se zde uživatelů zeptal na jejich zkušenosti (jsou-li) se střihem videa.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Srovnání MacOS X vs. Ubuntu GNU/Linux
« Odpověď #24 kdy: 23 Února 2007, 11:47:33 »
No je pravda že to vypadá super (bratránek má doma jen apply, tak ho vyvzpovídám).
Přiznivec však není Radek Hulán.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.