Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku  (Přečteno 2929 krát)

fandosaurus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« kdy: 25 Února 2015, 21:52:56 »
Ahoj, dostal se mi i do ruky ntb, s nainstalovanýmá XP..No, co vám budu povídát hrůza děs co se týčče rychlosti.. tak jsem se rozhodl ž tam nahraju nějaou debianovou distribuci.. a protože již delší dobu používám ubuntu na svém stolním PC jko rimární systém rozhodl jsem se pro něj... Vzhledem k tomu že se jednáo netbook vyřadil jsem instalaci přes CD.. a rozhodl jsem se pro instalaci přes LiveUSB.. Ovšem notebook nerozeznává vůbec flash disk.. a v BIOSU se fleška vůbec nehlásí.. takže jsem se rozhodl pro wubi.. mountnul jsem cd přes deamon, a wubi se nespustilo.. error nnenapsal a nepozadí se taky nespustil.. takže vás tímhle všechny prosím o pomoc ve vyřešení tohoto problému.. už jsem vážně docea zoufalý..
Děkuju
Ntb: ASUS EEE PC 100H

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #1 kdy: 25 Února 2015, 22:02:42 »
Co to je za verzi ? Wubi už se dávno nepoužívá. Spíš bych se snažil rozchodit ten flash disk. Určitě funguje ?
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

fandosaurus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #2 kdy: 25 Února 2015, 22:14:11 »
Samořejmě vím že se WUBI nepoužívá.. al byl to jediný jiný způsob.. je to Ubuntu 12.04
PS.. flashdisk a%t už jakýkoliv to nerozpozná.. a je jedno jestli jde o flashdisk s LiveCD, normální flashdisk, nebo třeba mobilní internet

geofre

Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #3 kdy: 25 Února 2015, 22:28:46 »
Samořejmě vím že se WUBI nepoužívá.. al byl to jediný jiný způsob.. je to Ubuntu 12.04
PS.. flashdisk a%t už jakýkoliv to nerozpozná.. a je jedno jestli jde o flashdisk s LiveCD, normální flashdisk, nebo třeba mobilní internet

Jednou jsem řešil podobný problém (BIOS notebooku nechtěl přijmout boot z flashky) tak jsem to vyřešil vyndáním disku z notebooku a připojením k mému osobnímu pc, kde boot z flashky proběhl naprosto korektně a taky instalace systému na disk se povedla okamžitě...
Ubuntu Mate 14.04 LTS / W7 64-bit

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #4 kdy: 25 Února 2015, 22:32:59 »
Jo jo, zrovna jsem to chtěl navrhnout. Lepší, než Wubi.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

samot65

Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #5 kdy: 26 Února 2015, 05:44:28 »
Asi před týdnem jsem instaloval Xubuntu na starší Siemens Amilo (taky XP) a odmítal mi cokoliv číst z USB flash 8GB, nakonec jsem zkusil čtečku karet do USB s 2GB kartou a ta fungovala. Nevím jestli tam není nějaké omezení velikosti paměti?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #6 kdy: 26 Února 2015, 13:50:28 »
Je mi též divné, že to flashku nebere. Ty neťasy jsou dělány na to, že nemají mechaniku a bootuje se z USB.

Ještě je tuším možný jeden způsob, bez vyndání HDD, ale nezkoušel jsem, je to teorie a taky trochu patlačka:

1. Ještě v XP použít nejlépe EaseUS partition master a zmenšit sys. oddíl (předpokládám jeden oddíl přes celý HDD) tak o 2 - 4 GB

2. Ve volném místě utvořit oddíl, naformátovat a nahrát data s instalací Linuxu

3. Dále přehrát zavaděč na Grub4dos  (ke stažení aplikace i s GUI pro Windows) a přidat řetězový zavaděč a konfigurační soubor s parametry. Asi by jsi musel vyzkoušet do jakého oddílu, ale možná je to jedno. A tady už nastává ten problém - musel by se vylaborovat ten konfigurák, tak aby spustil tu instalaci.

Myslím však, že je opravdu jednodušší ten HDD vyndat a nainstalovat Linux na jiném PC.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #7 kdy: 26 Února 2015, 13:58:18 »
Jo, Frugal instalace by šla taky. Já mám jako Frugal jenom Puppy, ale tady je něco ohledně Ubuntu : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1801434

edit : odkaz
« Poslední změna: 26 Února 2015, 14:13:26 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

livan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #8 kdy: 26 Února 2015, 17:03:10 »
Čo sa týka viditeľnosti USB pri bootovaní, tak to by sa malo dať nastaviť v UEFI/Biose len takto z hlavy neviem ako sa u teba taká položka volá. Treba popátrať v nastaveniach biosu, či tam také nastavenie nie je. Druhá možnosť, niekedy sa flash disk skrýva v položke HDD, raz som tiež nevedel nájsť flash disk, nastavil som vo výbere na HDD a po stlačení Enter sa voľba rozklikla a tam bol na výber aj flash disk.
nikdy nehovor nikdy a nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe
DELL Latitude E6220, 4 GB RAM, Intel i5, 275 GB SSD, Manjaro XFCE

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #9 kdy: 26 Února 2015, 17:36:00 »
Čo sa týka viditeľnosti USB pri bootovaní, tak to by sa malo dať nastaviť v UEFI/Biose len takto z hlavy neviem ako sa u teba taká položka volá. Treba popátrať v nastaveniach biosu, či tam také nastavenie nie je. Druhá možnosť, niekedy sa flash disk skrýva v položke HDD, raz som tiež nevedel nájsť flash disk, nastavil som vo výbere na HDD a po stlačení Enter sa voľba rozklikla a tam bol na výber aj flash disk.

Jo, vypadá to, že tahle mašina to má skutečně pod položkou HDD. viz : http://sodoityourself.com/install-xp-on-asus-eee-pc-from-usb-flash-drive/

ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

fandosaurus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #10 kdy: 26 Února 2015, 19:46:51 »
Ahoj, děkuju všem za spolupráci :) bohužel zrovna nemám přístup k mému osobnímu pc tak jsem se rozhoddl pro Traceruv postup... dám vědět jak to dopadlo :)  Díky všem :)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #11 kdy: 26 Února 2015, 19:49:50 »
Ahoj, děkuju všem za spolupráci :) bohužel zrovna nemám přístup k mému osobnímu pc tak jsem se rozhoddl pro Traceruv postup... dám vědět jak to dopadlo :)  Díky všem :)

Použij ten návod na Frugal.

edit : jinak chápu to tak, že to USB není ani mezi pevnými disky v BIOSu ?
« Poslední změna: 26 Února 2015, 19:58:57 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

fandosaurus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #12 kdy: 26 Února 2015, 20:05:24 »
Dobře podívám se na to..
Jen pro porádek..
Rozdělím disk ve WinXP a pak pokračuju podle návodu ?
Ano, chápeš to dobře.. USB pro BIOS neexistuje..

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #13 kdy: 26 Února 2015, 20:09:47 »
Dobře podívám se na to..
Jen pro porádek..
Rozdělím disk ve WinXP a pak pokračuju podle návodu ?
Ano, chápeš to dobře.. USB pro BIOS neexistuje..

Záleží, jestli tam chceš ty XP nechat. Pokud ne, postupuj podle : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1801434
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #14 kdy: 27 Února 2015, 12:55:28 »
Přiklonil bych se k radě Martyje. Je vždycky snažší a mnohdy jistější, když to udělá SW. Jen jsem nevěděl, že Unetbootin umí přenést instalačku i na HDD. Na druhou stranu proč ne - princip je tentýž. Teoreticky by takto měli jít použít i jiné obdobně funkční SW, pakliže nemají vyselektován pouze výběr USB zařízení - tuším, že to některé SW z bezpečnostních důvodů měly.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

fandosaurus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:Pomozte mi nainstalovat ubuntu na notebooku
« Odpověď #15 kdy: 09 Března 2015, 19:44:45 »
No všechno to trvaloponěkud déle.. ale vše je funkční :)
Flashdisky už fungují jak maji.. ale mám problém s modemem konkrétně HUAWE E3131 .. modem  to vůbec neinicializuje.. pro lsusb vůbec nexistuje... a výpis vypadá takhle...
Bus 003 Device 002: ID 413c:3016 Dell Computer Corp. Optical 5-Button Wheel Mouse
Bus 005 Device 002: ID 04f2:b071 Chicony Electronics Co., Ltd 2.0M UVC Webcam / CNF7129
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
.
Taky mi to při startu hlási něco ve smyslu USB 1-5 not accepting adress.. mám založit nový topic nebo to vyřešíme tady ? :) .. jinak po připojení modem problíkává.. a vyměnit jsem ho taky zkoušel..

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.