Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vyjížděcí konzole pro Gnome  (Přečteno 13253 krát)

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« kdy: 28 Února 2007, 11:21:19 »
Sháním něco jako tohle (pokud se nepletu, že to dělá to si myslim, že to dělá) http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=29153 ale pod Gnome.

Tzn má to dělat to, že po stisknutí klávesy vyjede zezhora konzole a po použití se pak sková, ale je připravena k dalšímu použití atd...
Sem nějak naučenej, že všechno vypínám a tak se mi hodně často stává, že si otevřu konzoli, pak jí zavřu, pak zase otevřu atd.. a tato fičura by promne kromě efektu byla i praktická...

Nemáte někdo odkaz nebo název programu?

makl

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 241
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #1 kdy: 28 Února 2007, 11:37:14 »
Pro gnome je tilda.
Včera se tu o podobných možnostech mluvilo.
"The box said that I needed to have Windows 98 or better ... so I installed Linux." --- LinuxNewbie.org
Acer TravelMate® 4672LMi, Ubuntu 7.04 Feisty Fawn

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #2 kdy: 28 Února 2007, 15:35:02 »
to je ale fičuryna.. luxusní :oP
je ještě něco jinýho, nebo todle je jediná aplikace co je?
fachá i pod Berylem nebo tak?

MicHo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 111
    • http://www.tm-league.wz.cz/TML2/
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #3 kdy: 28 Února 2007, 15:59:50 »
Program yakuake bezi pod Berylom (dokonca v Gnome) uplne v pohode, vcera som ho zacal pouzivat a mozem byt len spokojny.
Ubuntu 6.10, Gnome 2.16.1, Beryl 0.3.0...
Ak chcete vedieť, ako sa dá zo dňa na deň prejsť z XP na Linux, tak si pokecáme
 HOWTOs C++ Bash

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #4 kdy: 28 Února 2007, 16:57:59 »
Lama: mno ale je psanej pod KDE, tzn. natahá KDEčkový knihovny... Mam slabší notebook a tak.. tak se držím jen Gnome fičurin..

ale ta tilda vypadá zajímavě :o)
jenom si zjistím, jak udělat aby startila po startu, bo nestartí a přelouskám si to anglický menu co a jak nastavit a bude to ok...
nějak sem nenašel průhlednost jako má normální Gnome terminál, že prosvítí až na plochu
ale jinak tam průhlednost taky je... (mě nefachá, asi kvůli grafice, která to asi nepodporuje)

MicHo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 111
    • http://www.tm-league.wz.cz/TML2/
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #5 kdy: 28 Února 2007, 17:36:31 »
System->Preferences->Sessions, zvol si tretiu kartu s nazvom "Startup Programs" klikni na tlacidlo "Add" a napis "Tilda"... malo by sa ti to spustit pri startovani.
Ubuntu 6.10, Gnome 2.16.1, Beryl 0.3.0...
Ak chcete vedieť, ako sa dá zo dňa na deň prejsť z XP na Linux, tak si pokecáme
 HOWTOs C++ Bash

JanalTom

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #6 kdy: 28 Února 2007, 19:05:45 »
sudo apt-get install yakuake
Prominte me otazky, jsem totalni lama a zacatecnik, ale chci vedet vic ! Mejte se mnou prosim strpeni ... ;-)
Pouzivam Ubuntu 7.10
-JT-

Tomáš "Piškot" Petera

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 839
    • http://www.spolnet.cz
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #7 kdy: 28 Února 2007, 23:41:05 »
Poč sem cpeš to yakuake ?
Už to funguje ... tedy než se rozhodnu to zase poladit.

skurt

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #8 kdy: 01 Března 2007, 00:38:42 »
Zdravim, prosim Vas, uz jsem si precetl druhy prikaz typu napis todle...ono se ti to nainstaluje...a ono se mi to velky kulovy.

Jestli to dobre chapu, je tohle mistnost pro zacatecniky...jsem zacatecnik a proto prosim, nechte si prikazy, ktere Vam mozna funguji v Linuxu co uz mate nastaveny a poslete mi nejaky chronologicky postup pro instalaci te vychytavky na terminal...budu Vam velice vdecen.
Honza

ped

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #9 kdy: 01 Března 2007, 02:00:35 »
piskot: protoze se naucil nazev noveho balicku a ted ho musi vsude psat? :D (i v pripade ze se tazatel pta na Gnome aplikaci a pozdeji se tady pise ze yakuake je KDE, atd... proste nevadi, pochlubit se musi... :) )

skurt: jestli neco nefunguje, je dobre sem prekopirovat vystup toho programu, protoze "nefunguje" nam nic nerekne.
(ve sve vestecke kouli ted vidim ze mas mozna nainstalovany cisty neposkvrneny system kde repositar "universe" jesti zakazany, skus v balickovacim softu (synaptic nebo adept) najit manazovani repozitaru a povolit "universe" repozitare. Pak by mela fungovat i ta prikazova radka.)

Co se tyce povolovani repozitaru, tak bych rekl ze urcite na Wiki bude o tom neco napsane, jestli ne tak at tyden nezeru. :D

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #10 kdy: 01 Března 2007, 02:12:36 »
Citace: skurt
Zdravim, prosim Vas, uz jsem si precetl druhy prikaz typu napis todle...ono se ti to nainstaluje...a ono se mi to velky kulovy.

Jestli to dobre chapu, je tohle mistnost pro zacatecniky...jsem zacatecnik a proto prosim, nechte si prikazy, ktere Vam mozna funguji v Linuxu co uz mate nastaveny a poslete mi nejaky chronologicky postup pro instalaci te vychytavky na terminal...budu Vam velice vdecen.
Honza
Nejdrive si prosim prectete FAQ, WIKI a navody zde na foru. Pak mozna pochopite, jak vsechno funguje.  Nesnazte se instalovat programy a upravovat nastaveni systemu jen prostym opisovanim prikazu, ktere vam nekdo poradi, aniz byste vedel, co presne delate.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #11 kdy: 01 Března 2007, 07:23:22 »
Citace: skurt
Zdravim, prosim Vas, uz jsem si precetl druhy prikaz typu napis todle...ono se ti to nainstaluje...a ono se mi to velky kulovy.

Jestli to dobre chapu, je tohle mistnost pro zacatecniky...jsem zacatecnik a proto prosim, nechte si prikazy, ktere Vam mozna funguji v Linuxu co uz mate nastaveny a poslete mi nejaky chronologicky postup pro instalaci te vychytavky na terminal...budu Vam velice vdecen.
Honza
A nemyslíte, že je chyba i ve vás? Ono sdělení "a ono velký kulový" je pro nás velmi směrodatné...
Vy teď máte v podstatě 2 možnosti - pídit se po tom, proč se to nenainstalovalo (http://wiki.ubuntu.cz/FAQ | http://wiki.ubuntu.cz/Instalace_program%C5%AF | http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99id%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD_zdroj%C5%AF) nebo se zeptat dotazem typu:
Chtěl jsem nainstalovat program XY, instaloval jsem ho příkazem XY, ale vyskočila mi chyba XY, co s tím?

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #12 kdy: 01 Března 2007, 08:59:22 »
skurt:
moje věštecká koule říká dvě možnosti:
1) nemáš povolené repozitáře: popis na http://wiki.ubuntu.cz/ viz předchozí příspěvek
2) vše se ti nainstalovalo a velký kulový, nikde nic.
Spusť terminál a napiš tilda

JanalTom

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #13 kdy: 01 Března 2007, 09:12:21 »
Citace: piškot
Poč sem cpeš to yakuake ?
pardon az po odeslani jsem si uvedomil, ze to ma byt pouze pro Gnome ...
Prominte me otazky, jsem totalni lama a zacatecnik, ale chci vedet vic ! Mejte se mnou prosim strpeni ... ;-)
Pouzivam Ubuntu 7.10
-JT-

skurt

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #14 kdy: 01 Března 2007, 23:45:30 »
2ped: ok, takze co je to: repositar, universe, synaptic, adept a co presne pro me znamena najit a povolit?
ad Wiki...tam jsem taky nasel akorat hromadu nefunkcnich prikazu...
ad nefunkcni...cokoli, co napise not found, stop, is not st.. apod.

2lukas svoboda: to je sice pekne, ale to si taky muzu pozadat o preruseni studia, skoupit svetovou literaturu o Linuxu, tri roky si cist a pak zjistit, ze to stejne nedokazu aplikovat...ja nechci pochopit Linux...ja chci prijit na to, zda se opravdu da odvadet prace obdobna oknum v systemu co je free...musim se ucit veci do skoly, kde po me chteji linux/unix...ne znat, ale umet pouzivat, to je oc mi jde.
Jinak 1) nemusis mi vykat 2) diky za prinosnou radu 3) kdyz mi nekdo poradi napis tohle, tak to nepovazuji za delam neco co nevim co to je...

2ostatni: Kamosova mamka rikavala: Diky, ale srandu si muzes delat ze svoji *censored*. Takze diky

No a teda abych nebyl za barbara, za ktereho me stejne mate, tak to bylo asi takhle (na 90%, protoze ted uz bootovat znova Linux nebudu):
sudo apt-get install tilda -ten prikaz
vysledek: neco jako unknown location of package tilda nebo tilda not found

Tak ted se do me muzete s hrdosti pustit znova

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #15 kdy: 01 Března 2007, 23:51:33 »
Skurt: Opravdu nemusíte přerušit studium a tři roky se učit Linux (moje zkušenosti s Ubuntu se stále počítají spíš na měsíce...), ono by úplně stačilo udělat dvě věci - pořádně si přečíst naše odpovědi a podívat se ty odkazy.
http://wiki.ubuntu.cz/FAQ - přečtení max. hodina a dostanete odpověď na 95% dotazů - na zbytek dotazů jsou tam linky na kvalitní, srozumitelné články, které nikoho nenutí chápat podstatu Linuxu (pokud nechce) a jejich přečtení je také otázkou maximálně několika hodin.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #16 kdy: 02 Března 2007, 07:45:17 »
skurt: Dal bych vám zadání "seznamte se s Windows". Byl byste neznalý člověk počítačů. Nadával byste na Windows úplně stejně.
Linux je jiný než Win a podle toho se také člověk musí přizpůsobit. A dle mého názoru jste si pořádně ty odpovědi nepřečetl a neuvažoval nad nimi. ..

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

skurt

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #17 kdy: 02 Března 2007, 20:44:38 »
Mno, tak to diky za cenne rady, ted uz Linux ovladam na urovni: expert...
Jinak ne ze bych na Ty Vase stranky, co mi na ne posilate linky nejak zvlast *censored*...to ne, to ja si je oteviram...ovsem to aby me presvedcili o tom, ze jestli neco nejsou, tak srozumitelne jim obvykle moc dlouho netrva...chilli hodina atd. ..tak mozna pro Vas...ja tak kazdou vetu sestkrat...bez vysledku prirozene a misto odpovedi halda novych dotazu...super...budu o tom premyslet....anebo taky ne

Prosim Vas, jestli je tu nekdo, kdo by byl ochotny mi nejak pomoci...radou, nikoliv hlaskami o tom, ja je Linux dobrej a jak si mam cist neco, co mi v zivote nepomuze, jako tihle prevleceni linouchInaci, tak me kontaktujte na skurt.holding@seznam.cz, nebo 292707181...byl bych velice vdecny...

Jinak, kdybyste nahodou byly odrazeni, slibuji konverzaci typu: Jak? Tak? Dik.
...a dam Vam pokoj...
Honza

ped

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #18 kdy: 02 Března 2007, 21:04:18 »
skurt:
Je mi lito, ale alespon techto par kroku proste musite nastudovat najednou a pochopit co pisu, budu se snazit byt maximalne strucny a k veci:

synaptic a adept = nazvy dvou programu urcene pro praci s baliky v grafickem prostredi.

balik = pripravena aplikace k nainstalovani (vetsinou cela instalace spociva v tom, ze v synapticu najdete balik s aplikaci, kterou potrebujete, pravym tlacitkem vybere volbu "nainstalovat" a tyto zmeny nekde nahore ikonkou potvrdite, a zacne instalace ... nekdy se jeste pta jestli chcete doinstalovat dalsi baliky, ktere ten vami vybrany balik potrebuje ke sve funkci, staci rict "ano").

Shrnuti: Muzete si to predstavit jako 1 balik = instalacni CD s programem ve svete Windows. Synaptic/Adept je jako kartoteka s pohodlnym ovladanim k sbirce instalacnich CD s ruznym SW.

repozitar = samotna sbirka baliku nekde na internetu.

povoleny repozitar = repozitar o kterem synaptic vi, a z ktereho nacte seznam programu.

Vas problem: balik "tilda" neni ve sbirkach programu (repozitarich), ktere jsou povolene po instalaci Ubuntu.
V Ubuntu najdete v menu program pro nastavovani repozitaru (je tam pro to specialni program), a povolte repozitar typu "universe" (baliky, ktere nejsou primou soucasti Ubuntu, a za jejich kvalitu/bezpecnost Ubuntu team neruci, ale mely by fungovat a vetsinou opravdu funguji).

Pote jiz balik "tilda" najdete treba v tom synapticu (nejdriv kliknete na "reload" aby se nacetl seznam baliku z tech novych repozitaru).

(jestli ne, tak neni ani v "universe" repozitari, ale v nejakem externim, ktery Ubuntu team vubec nespravuje a pak bych predesle prispevatele nemel vubec rad, protoze na to meli upozornit)

ped

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #19 kdy: 02 Března 2007, 21:08:47 »
Jinak az si zvyknete na to co je balik, repozitar a trochu si osahate aplikace ktere jsou nainstalovane hned po instalaci, mozna budete prekvapen jak zacnou davat ty Wiki stranky najednou mnohem vetsi smysl a bude vam taky stacit hodina.

Samozrejme jestli cekate od Ubuntu ze bude fungovat jako Windows, tak mate smulu, je to jiny system, tak divne jako Windows proste jenom kvuli vam fungovat nebude, byl by to krok zpatky. Je holt na vas, aby jste udelali krok vpred. A nemusite spechat, Ubuntu bude vzdy zdarma a dostupne, takze muzete ten krok delat rychlosti, ktera vam vyhovuje. Klidne i 5 let.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #20 kdy: 02 Března 2007, 21:19:44 »
skurt: Nechci vás urazit, ale mám takový dojem, že se nesnažíte. Návody na Wiki mi přijdou jednoduché a srozumitelné - pozor než se do mě pustíte, že se mi to řekne, když Ubuntu rozumím, tak vězte, že jsem také začínal a není zas tak dávno (loňské jaro a léto) a těchto návodů (a návodu Lukáše Svobody na nastavení po instalaci) jsem se držel a velmi dobře jsem jim porozuměl, pokud se jedná o FAQ, tak se také nedomnívám, že by byly nějak složité a nepřehledné, ale pokud ten dojem máte, povězte nám (mi) to, rád se poučím - FAQ jsou totiž z větší části moje dílo.

A ještě jedna věc - teď se dívám, že ped vám zde podal velmi názorný a jednoduchý návod, jestli to nepochopíte ani z něj, tak už nevím, jak to lépe vysvětlit...

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #21 kdy: 02 Března 2007, 21:22:46 »
Ped: Divím se, že máte takovou trpělivost. Skurt evidentně chce vše přinést až pod nos a ještě nakrmit. Ne, takoví lidé mají zažitý způsob instalace z Windows a nic je nepřesvědčí změnit své návyky. Proto bych radil zůstat tam kde je a nemusí se tu "pachtit s tím naším suprdupr LinuCHem".
Kdo nechce, nemusí...

Jinak Tilda je z Universe:
Citace
pavel@pavel-stolni:~$ sudo aptitude show tilda
Password:
Balík: tilda
Stav: nenainstalovaný
Verze: 0.09.4-0ubuntu2
Priorita: volitelný
Sekce: universe/x11
Správce: Daniel Holbach
Velikost po rozbalení: 184k
Závisí na: libatk1.0-0 (>= 1.13.1), libc6 (>= 2.5-0ubuntu1), libcairo2 (>= 1.3.10), libconfuse0 (>= 2.5), libfontconfig1 (>= 2.4.0), libglib2.0-0 (>= 2.12.9),
             libgtk2.0-0 (>= 2.10.3), libncurses5 (>= 5.4-5), libpango1.0-0 (>= 1.15.5), libvte9 (>= 1:0.13.3), libx11-6, libxcursor1 (> 1.1.2), libxext6,
             libxfixes3 (>= 1:4.0.1), libxft2 (> 2.1.1), libxi6, libxinerama1, libxrandr2, libxrender1
Poskytuje: x-terminal-emulator
Popis: Linux terminal which behaves like terminals in shooter games
 Tilda is a Linux terminal taking after the likeness of many classic terminals from first person shooter games, Quake, Doom and Half-Life to name a few, where the terminal has no border and is hidden from the desktop till a key or keys is hit.

 Homepage: http://tilda.sourceforge.net/

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

ped

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 166
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #22 kdy: 02 Března 2007, 21:49:34 »
milhouse: z launchpad.net u meho profilu: "Ubuntero: Yes" :)
Tak se snazim, no... abych to dodrzoval ... i kdyz pri psani predeslych prispevku jsem nevedel jestli se driv valet na zemi smichem nebo busit hlavou do zdi. Ale zase chapu ze jestli nechce venovat 2-3 vikendy cteni alespon zakladnich veci kolem Ubuntu, tak musi byt poradne vyjukanej.. na druhou stranu nikdo ho nenuti "ten linux" rozjet hned, muze klidne svym tempem... A nevim kam tak specha s instalaci dalsiho terminalu kdyz jeste nechape ani nejjednodussi + nejbezpecnejsi zpusob distribuce SW v Ubuntu, timhle stylem bude urcite velmi bezstarostny, kdyz nejakou aplikaci bude potreba stahnout primo jako "deb" a nainstalovat lokalne a az bude mit stesti na nejaky spravny "deb" s dependency hell, tak teprv PAK zacne mit pocit ze v tom Linuxu nic nefunguje... :D

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #23 kdy: 02 Března 2007, 22:36:43 »
Program tilda jsem neznal, ale VELMI rychle jsem si na nej zvykl. Super. Diky za tip :)

skurt

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Vyjížděcí konzole pro Gnome
« Odpověď #24 kdy: 03 Března 2007, 03:27:23 »
2ped: Tak oukej, rekneme, ze zhruba chapu, nevim, jak je to mozne, ale po drobne utrape s okny jsem zabalil instalaci do oken a nainstaloval jsem si to Ubuntu znovu klasicky do zvlastniho oddilu...pak jsem marne hledal ty repozirare...a kdyz jsem je nasel, tak jsem zjistil, ze tam ta skupina universe je povolena, tak jsem tam napsal sudo...install...tilda a jelo to...coz nechapu, jak muzu nainstalovat dvakrat to same...stejne...a s jinym nastavenim.
Az si zvyknu na balik...ono vzhledem k tomu, ze jsem si tam neco naklikal a ono se to stahlo a nainstalilo samo, tak se to da povazovat za pokrok, jenze tim jsem se nic nenaucil a hlavne ta tilda, co jsem stahnul...pro zmenu nefunguje...pro pana rejpala o kus niz...jo, precetl jsem si k tomu jak man, tak help, ale proste to vyhazuje nejakou chybu a ta tilda se da pouzivat jenom, dokud je ta chyba vyhozena, kdyz dam v konzoli ctrl+c, tak se mi konzole vrati do cekani na prikaz a tilda uz zase nefunguje...

2vojtech: No nebojte se, fakt se neurazim. Divejte, vezmete to tak, ze jsem retardovanej a mate duvod, proc to nechapu...proste kdyz se kouknu do padesatistrankoveho manualu ve kterem si mam neco najit a nevim, co hledam, co to ctu a proc vlastne...tak uznejte sam, ze z toho nic moc nepochopim...no a kdyz hledam nejake klicove slovo, jako je install...a opisu nasledujici prikaz tak nefunguje...to co bych potreboval je:
1) zmackni tohle
2) jdi do konzole
3) napis tam tohle
no, ja to udelam, zabere to a ja se budu ptat, proc jsem tam mel psat tohle a ne tamto jako minule treba...

2milhouse: *censored*

2lukas: nooo, tak to byste mi mohl napsat, jak to mam nastavit, protoze mi to nejde ani v tom grafickem rozhrani, ani v konzoli s temi pismenky za pomlckou co pise tilda --help

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.