Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prechod 16.04 na 14.04 co nejjedodussi  (Přečteno 1084 krát)

petrfm

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Prechod 16.04 na 14.04 co nejjedodussi
« kdy: 07 Prosince 2016, 13:35:52 »
Ahoj,
nechal jsem se unest a nainstaloval si 16.04. Prijde mi, ze ten system je nedodelany. Porad neco pada, zustavaji viset okna, meni se mi charset v thunderbirdu, zustava viset nautilus, atd. Mel jsem predtim Kubuntu 14.04 a krom toho, ze KDE se mi zda jako zbytecny moloch, tak ten system byl uzasne stabilni, defakto nebyl zapotrebi restart.

16.04 restartuju i 2x denne, kdyz se mi rozleti cely DE, nebo zustane neco viset, apod. Prijde mi, ze ten system jeste neuzral a rad bych presel na 14.04, protoze to mam jako pracovni NB a potrebuju PRACOVAT a ne ladit chyby. Jen dodam, ze nemam zadny exoticky HW, jde o Lenovo X230 s Intel grafikou.

Pripravim se o neco tim downgradem, krome tech bajecnych restartu ? Ma 16.04 neco vyznamneho navic, co by mi mohlo chybet? Prusvih je, ze mam nainstalovanou spoustu softu, vse mam prizpusobene. Stravil jsem nad tim dva dny. Desi mne predstava, ze to budu vsechno delat znova. Da se nejak jednoduse downgradovat, nebo je lepsi cista instalace? Pokud prenesu /home slozku, zachova se mi asi vetsina nastaveni u softu, ktery jsem si doinstaloval, ze?


Diky za rady a tipy, P.

WeltRaum

  • Host
Re:Prechod 16.04 na 14.04 co nejjedodussi
« Odpověď #1 kdy: 07 Prosince 2016, 14:26:10 »
Downgrade z 16.04 späť na 14.04 nie je možné. Jedinou možnosťou je urobiť čistú inštaláciu.
Citace
Prusvih je, ze mam nainstalovanou spoustu softu, vse mam prizpusobene. Stravil jsem nad tim dva dny. Desi mne predstava, ze to budu vsechno delat znova.
Ak máš vytvorený samostatný /home oddiel, tak všetky nastavenia by sa mali po preinštalácii zachovať.

petrfm

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:Prechod 16.04 na 14.04 co nejjedodussi
« Odpověď #2 kdy: 07 Prosince 2016, 14:34:15 »
extra oddíl nemám, ale asi nebude problém to zkopírovat, nebo ještě lépe zálohovat třeba pomocí deja-dup (ubuntu interního zálohovacího sw) a pak jen obnovit, je tak?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Prechod 16.04 na 14.04 co nejjedodussi
« Odpověď #3 kdy: 07 Prosince 2016, 15:44:13 »
To je len nastavenie tych programov, programy budes musiet instalovat znova.
Ak si pamatas ake balicky to boli tak tie programy jednoducho nainstalujes jednym prikazom
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install balicek1 balicek2 balicek3Ked si nieco doinstalovavas tak si v textovom subore tento zoznam takto pripravuj a pri preinstalacii ho jednoducho prekopirujes do terminalu. Usetri ti to kopu roboty.
« Poslední změna: 07 Prosince 2016, 15:47:20 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Prechod 16.04 na 14.04 co nejjedodussi
« Odpověď #4 kdy: 07 Prosince 2016, 16:54:50 »
Na zálohu použij aptik.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Prechod 16.04 na 14.04 co nejjedodussi
« Odpověď #5 kdy: 07 Prosince 2016, 17:58:15 »
Ano, na zálohu nainstalovaných programů použij Aptik - je to velice elegantní řešení - uvidíš sám.
Veškeré konfigurace a osobní soubory je vhodné (zálohování, reinstalace) mít zvlášť na oddíle /home
Takto to rozdělit lze i dodatečně. Takže to před reinstalací udělej, ušetří ti to spoustu času a práce.
Potom nainstaluj Aptik a vše zálohuj. Půjde to rychle, záloha má jenom pár kB (ano, to není chyba).
Můžeš ji klidně uložit na /home
Po instalaci 14.04 se zachováním /home znovu nainstaluj Aptik a proveď obnovu. Uvidíš ten cvrkot...
Veškeré programy budou zpět jak byly původně. Konfiguraci si načtou původní z /home který zůstal zachován. Během chvilky můžeš pracovat...

petrfm

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re:Prechod 16.04 na 14.04 co nejjedodussi
« Odpověď #6 kdy: 07 Prosince 2016, 19:52:15 »
Pánové, díky moc za rady. Teď potřebuju pracovat, ale jak budu mít chvíli času, asi to zkusím. Možná se mi podaří vychytat ty chyby co mi pijou krev v 16.04 za provozu, ale jestli se začnou projevovat další, testnu 14.04. Možná si udělám jen klon disku, abych se pak mohl vrátit z5 k 16.04, ale potřeboval bych vyzkoušet, jestli na stejném železe 14.04 bude bez bugů. Kdybych měl druhý disk, bylo by to snadné, ale mám tady SSDčko a plotnových disků jsem se zbavil. Navíc bych pak jasně nadržoval 16.04, která jela z SSD :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.