Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: PayPal  (Přečteno 6387 krát)

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
PayPal
« kdy: 04 Června 2019, 15:26:16 »
Ahoj,

Jedná se sice o téma mimo Linux, ale i tak bych se ráda zeptala a určitě se tu najde někdo se zkušenostmi.

První dotaz je ohledně toho když budu PayPal používat pro placení. Zde si založím osobní účet a připojím platební kartu. Pokud následně použiji PayPal účet k zaplacení a peníze se strhnou z karty (účet nebude předem nabitý) tak platím nějaké poplatky? Tedy budu třeba za hosting platit 1 500,- Kč a zaplatím tedy 1 500,- Kč nebo i nějaký poplatek k tomu.

Ten složitější dotaz je ohledně přijímání plateb. Na stránkách bych umožnila aby mi návštěvník mohl poslat nějakou částku jako příspěvek. Jako příklad třeba 100,- Kč. K tomu bude opět stejný účet jako výše. A zde budu platit nějaký poplatek za přijetí platby? Návštěvník že svého účtu pošle tedy 100,- Kč a mě se na účet připíše 100,- Kč nebo třeba 100,- Kč - poplatek?

Pokud bych takhle obdržela platby a chtěla je převést na bankovní účet, tak se zde platí nějaký poplatek?

A otázka ještě více mimo. Jak na účetnictví u takhle přijatých plateb? Ty by se měli danit při připsání na PayPal účet nebo v okamžiku, kdy se převedou na bankovní účet?

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:PayPal
« Odpověď #1 kdy: 04 Června 2019, 17:31:17 »
Odpovím částečně, neb jsem vše nezkoušel.

Takže já jsem si založil PayPal účet (mimoto Skril a ještě 5 dalších, ale o tom asi jindy).
Nikdy jsem jej neprovázal se svým účtem v bance. Jakmile se prováže, stane se součástí účtu a to nechci. Chci mít nějaké drobné bokem. Jelikož účet PayPal není provázán s bankovním účtem, mám na něm limit 10000kč ročně. Tzn suma pohybů na účtu je deset klacků za rok, nikoliv maximální částka.
PayPal (i všechny ostatní platební služby) jsou licencovány ČNB. Tedy jde o oficiální součást Vašich platebních aktivit, jakmile PayPal spárujete s kartou/účtem. Z toho se odvíjí i daně. A také případný EET bonz vašich zákazníků superčechovi, šišlajícímu děcku Babišovi a jeho rektsledů.  Daní se tedy okamžitě všechno, co se dle zákona okamžitě danit má. Pokud PayPal nespárujete s bankou, nedaní se nic, protože se nedá určit, komu účet patří. Za to jste odměněna oním desetitisícovým limitem.

Poplatky:
Ty se pořád mění. Mění se tak rychcle, že jsou častěji stejné, než jiné. Nedělám si srandu.
Obecně ale posílající neplatí nic (hahaha). Poplatek se strhne z poslané částky. Takže Gmisiycs  pošle 100kč, Kattnienika nedostane 100kč.  Obvykle se poplatek pohybuje kolem 1.54%, ovšem výsledná suma nesmí být menší než - a to se právě pořád mění -  Loni jsem si všiml, že to byla dvacka. Takže cca 20 CZK + 1.54 % je strženo z poslané částky.
Příspěvky na mých stránkách dopadají takto:
Příspějete 50 CZK - Obdržíme 38 CZK
Příspějete 100 CZK - Obdržíme 86 CZK
Příspějete 200 CZK  - Obdržíme 182 CZK
Příspějete 400 CZK  - Obdržíme 374 CZK

Převod na bankovní účet a zpět je prý zadara - nemám ověřeno.

PayPal umožňuje, ale je třeba kopat hluboko do meníček, "Poslat jednorázovou částku kamarádovi". Ta je zcela zdarma. Netuším, jestli je tato aktivita nějak kontrolována a limitována. Když jsme testovali nastavení PayPalu u nás, přeposílali jsme si 50 až 100 kč s kolegou cca 5x za sebou. Klaplo to. Nezchudli jsme.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:PayPal
« Odpověď #2 kdy: 04 Června 2019, 17:35:21 »
PS: Ještě existuje profi verze účtu. Netestováno, nebudu kecat. Základem je ale paušální platba za vedení a minimum za pohyby. Pro mnoho plateb určitě profi, protože umožňí i plnou automatizaci služeb, tedy prováže PayPal s funkcemi Vaší stránky.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:PayPal
« Odpověď #3 kdy: 04 Června 2019, 18:47:16 »
Chápu. Ještě zjistit jak je to s placením z karty a bude to celé.

Tedy situace, kdy k účtu je napojená karta a já u obchodníka zaplatím tak, že se to strhne z karty. Zda zde platím poplatek či ne.

K těm daním. Ono by se jednalo asi o pár příspěvků třeba na provoz. Nejedná se o prodej, takže bez účtenky. I tak by se to mělo danit jako dar, ale počítám že to bude pár stovek za rok. :)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:PayPal
« Odpověď #4 kdy: 04 Června 2019, 20:26:10 »
Vůbec neuvádíte, zda na to celé máte živnost či to (co vlastně?) chcete dělat "nějak soukromě" (nedovedu si představit jak, tím spíš, že to probíráme tady veřejně).

V momentě, kdy máte živnost a nějakým způsobem obchodujete se zahraničím (což je třeba i nákup či prodej služby za 1,- Kč), tak si s ohledem na tento báječný stát dejte majzla, abyste se nestala nuceným plátcem DPH či alespoň "identifikovanou osobou".

Viz třeba https://www.jakpodnikat.cz/platce-dph-registrace-povinna.php a k tomu třeba https://www.euro.cz/archiv/pokyn-od-andreje-financni-urady-protahuji-registrace-platcu-dph-1260823

Hrátky s Paypalem jsou proti zdejšímu bolšbyrokratovi naprostá selanka.

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:PayPal
« Odpověď #5 kdy: 05 Června 2019, 05:49:23 »
Dobře, nebudeme řešit danění. To celé pak zkusím pořešit se známou co v účetnictví pracuje. Spíše se pobavme o těch poplatcích.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:PayPal
« Odpověď #6 kdy: 05 Června 2019, 18:30:09 »
Poplatek se strhává z poslané částky.

Kupující nezaznamená změnu. Prodávajícímu přijde méně.

A ty daně jsou jednoduché. V den, kdy obdržíte výdělek je i "Datum uskutečnění zdanitelného plnění". Podle druhu zboží a služeb a ročního obratu platíte daň ročně až denně. Ale nejste Arcelor, takže asi ročně. Váš protějšek má ale k datu uskutečnění zdanitelného plnění nárok na platební(výdajový) doklad a ve své firmě ve svém režimu si může uskutečnit daňový odpočet.
Takže povinnost zaplatit daň (když je člověk blbý a přizná to) vzniká okamžitě. I když vám dám na náměstí dvacku do čepice, vzniká daňová povinnost. Existují způsoby, jak legalizovat nezdaněné příjmy, a to mluvím o těch zákonných. Naštěstí máme ty účetní a daňové poradce. Budete-li litovat pětistovky za pokec při obědě, zaplatíte dvanáctinásobek plus pokutu za špatné spočtení a pokutu za pozdní plnění atd.

Nej myšlenka tohoto vlákna je: Poradím se s profíkem v daném oboru.

PS: Platby na mé stránce nezdaňuji a nemusel bych, ani kdyby šlo o živnost. A je to legální. Jde to, ale nutně musíte proniknout do detailu. Teprve pak se ukáže jednoduchost řešení.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.