Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: True Crypt  (Přečteno 9115 krát)

Kingskid

  • Host
True Crypt
« kdy: 19 Března 2006, 10:53:25 »
Nepoužíváte někdo pod Ubuntu TrueCrypt? Můžete se podělit o instalační zkušenosti? Hledal jsem na anglickém fóru, ale postup se zdá být značně komplikovaný. (Používal jsem tenhle prográmek pod WXP a tam byla instalace směšně prostá, proto mě překvapuje, že v Ubuntu to vypadá na alespoň hodinovou práci a ne zrovna pro začátečníka.)

MarrLiss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 901
True Crypt
« Odpověď #1 kdy: 19 Března 2006, 22:40:56 »
Na strance tvurce je i *.deb pro Ubuntu a pak je instalace na jeden radek v konzoli (popsany v prilozenem README).
Prestigio Nobile 1590: P-M 740, 1 GB RAM, NV 6600
Ubuntu FF

Kingskid

  • Host
True Crypt
« Odpověď #2 kdy: 20 Března 2006, 17:08:02 »
Tahle operace však vyžaduje superuživatelská práva. Jelikož jsem Ubuntu neinstaloval v expert režimu, nenabídl mi vytvoření superuživatele. Jak ho můžu vytvořit, abych mohl spustit instalaci z příkazové řádky?

MarrLiss

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 901
True Crypt
« Odpověď #3 kdy: 20 Března 2006, 17:10:33 »
Na ubuntu/kubuntu se pouziva prikaz sudo [prikaz], ktery spusti prikaz s pravy superusera (zadava se vlastni heslo).
Prestigio Nobile 1590: P-M 740, 1 GB RAM, NV 6600
Ubuntu FF

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
True Crypt
« Odpověď #4 kdy: 20 Března 2006, 17:28:29 »
Eventuálně pokud chceš rootí konsoli tak sudo bash, pokud roota na stálo, tak sudo passwd, zadat heslo, potvrdit, a poté už se přes příkaz su zahlásíš na roota. J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

Kingskid

  • Host
True Crypt
« Odpověď #5 kdy: 20 Března 2006, 20:17:18 »
No jo, jenže já jsem během instalace heslo pro roota nezadával (nebyl jsem vyzván), takže se teď nemůžu přihlásit.
Pravda, nechal jsem instalaci běžet bez dozoru a třeba to přeskočilo nebo mi to děti odentrovaly bez hesla. Teď tedy nevím, co dál. Nerad bych dělal celou instalaci znovu. je sice snadná, ale musel bych si zase všechno znovu nastavovat atd.

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
True Crypt
« Odpověď #6 kdy: 20 Března 2006, 20:40:12 »
Se sudem použiješ své heslo, tak to je. J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

Kingskid

  • Host
True Crypt
« Odpověď #7 kdy: 21 Března 2006, 06:33:42 »
V konzoli jsem napsal sudo dpkg -i truecrypt_4.1-0_i386.deb a obdržel sjem hlášku, že nelze přistoupit k archivu: není souborem ani adresářem.
Napadá mě, jestli jen stačí zadat v konzoli tento příkaz nebo zda musím ještě předtím nějak nasměrovat konzoli do adresáře, kde je onen *.deb soubor?

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
True Crypt
« Odpověď #8 kdy: 21 Března 2006, 06:39:43 »
Musíš se stát součástí složky, ze které chceš instalovat balíček. Jinak neví kde ho má hledat, tzn.
cd /neco/jeste_neco/atd
Pak pro jistotu zkontroluj příkazem
ls
zdali opravdu vidíš na balíček a pak to spusť.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Kingskid

  • Host
True Crypt
« Odpověď #9 kdy: 21 Března 2006, 06:46:12 »
V Domovském adresáři mám složku Programy a v ní mám složku Truecrypt_4.1. V té je onen *.deb soubor. Jak to mám napsat do konzole, abych se k souboru dostal a mohl dát příkaz k instalaci?

Kingskid

  • Host
True Crypt
« Odpověď #10 kdy: 21 Března 2006, 07:04:29 »
Tak jsem se zaradoval, když se mi podařilo v konzoli dostat do adresáře s příslušným souborem. Zadal jsem příkaz k instalaci a takhle to skončilo:


Kingskid

  • Host
True Crypt
« Odpověď #11 kdy: 21 Března 2006, 07:13:55 »
Hm, zdá se, že můj kernel už je 2.6.12-10-386. Tak tohle už je vyšší dívčí.

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
True Crypt
« Odpověď #12 kdy: 21 Března 2006, 09:09:48 »
Zkus napsat:
cd /home/vaclav/Programy/truecrypt-4.1
jestli správně čtu viz výše obrázek. Vždy se musí uvádět celá cesta k cíli od kořene disku.
Citace: Kingskid
Hm, zdá se, že můj kernel už je 2.6.12-10-386. Tak tohle už je vyšší dívčí.
Proč si myslím, že jde pouze o provokaci.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

wentura

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
True Crypt
« Odpověď #13 kdy: 21 Března 2006, 09:55:50 »
Citace: GlidingFLY
Zkus napsat:
cd /home/vaclav/Programy/truecrypt-4.1
jestli správně čtu viz výše obrázek. Vždy se musí uvádět celá cesta k cíli od kořene disku.
Citace: Kingskid
Hm, zdá se, že můj kernel už je 2.6.12-10-386. Tak tohle už je vyšší dívčí.
Proč si myslím, že jde pouze o provokaci.
mno, mozna jo, ale to by bylo trapny, spis to je poctej clovek, kterej ma asi vsechny veci poznamenany v notysku....ale zajimavy je ze nevi jak se dostat do adresare a pritom ti napise kernel

zutroy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 282
True Crypt
« Odpověď #14 kdy: 21 Března 2006, 11:24:11 »
Citace
mno, mozna jo, ale to by bylo trapny, spis to je poctej clovek, kterej ma asi vsechny veci poznamenany v notysku....ale zajimavy je ze nevi jak se dostat do adresare a pritom ti napise kernel
Treba protoze se mu verze kernelu vypisuje pri kazdym startu v grubu.. :)
"I'm not crazy. Don't call me crazy! I'm just not user-friendly."
:-P

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
True Crypt
« Odpověď #15 kdy: 21 Března 2006, 12:30:36 »
Citace: wentura
Citace: GlidingFLY
Zkus napsat:
cd /home/vaclav/Programy/truecrypt-4.1
jestli správně čtu viz výše obrázek. Vždy se musí uvádět celá cesta k cíli od kořene disku.
Citace: Kingskid
Hm, zdá se, že můj kernel už je 2.6.12-10-386. Tak tohle už je vyšší dívčí.
Proč si myslím, že jde pouze o provokaci.
mno, mozna jo, ale to by bylo trapny, spis to je poctej clovek, kterej ma asi vsechny veci poznamenany v notysku....ale zajimavy je ze nevi jak se dostat do adresare a pritom ti napise kernel
Ale no tak pánové, každý neumí s Linuxem jako vy. Pokud to má člověk jen kvůli práci, tak je to pochopitelné, že neumí s konsolí.
A mimochodem já jsem taky docela mimo, buď mi něco uniklo nebo fakt nevím jak to, že to nechce vzít ten kernel??? J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
True Crypt
« Odpověď #16 kdy: 21 Března 2006, 13:00:06 »
Ne, ne tak jsem to nemyslel. Mně se jenom nelíbí invektivy tohoto typu:
Citace: Kingskid
Hm, zdá se, že můj kernel už je 2.6.12-10-386. Tak tohle už je vyšší dívčí.
To si pak už musím myslet, že tu příkazovku neumí schválně. A jenom na vysvětlenou, já si také myslím, že by uživatelé OS-mů nemuseli umět příkazovku, aby mohli normálně pracovat. Ta by měla sloužit pouze pro pokročilou správu pokročilými správci. Já ji též neovládám na této úrovni. Ovšem základy jsem se snažil naučit. Mimochodem od DOSu se to moc neliší a v MacOSX je terminál také pro tyto potřeby. A standartní uživatel o něm vůbec nemusí ani vědět. Je to trend a podle mně správný.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

wentura

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
True Crypt
« Odpověď #17 kdy: 21 Března 2006, 13:50:57 »
ale to jo. terminal ale by mel byt zaklad (samozrejme na nejake rozumne urovni)....roury a presmerovani uz je neco vyssiho (podle me), ale zakladni operace by si mel kazdy projit, protoze je to nejjednodussi a nejrychlejsi....v macOS jsem terminal pouzival a ne jen k administraci.
S "novym" trendem souhlasim, ale pokud se nekdo stara o linux doma a sdili ho s nekolika uzvateli (kteri jsou zvykli na w*dows) tak by mel umet trochu vice nez oni.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
True Crypt
« Odpověď #18 kdy: 21 Března 2006, 13:52:22 »
Stazeny DEB balicek s TrueCryptem je evidentne pripraveny pouze a vyhradne pro ubunti jadro 2.6.12-9-386. Pokud mate nainstaloavne jadro 2.6.12-10-386, bud se budete muset vratit k predchozi verzi jadra, nebo pockat na novejsi verzi TrueCrypt. Jeste si prostudujte dokumentaci k TrueCrypt, vyzaduje take pritomnost zdrojovych kodu jadra?

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
True Crypt
« Odpověď #19 kdy: 21 Března 2006, 15:31:30 »
Citace: wentura
ale to jo. terminal ale by mel byt zaklad (samozrejme na nejake rozumne urovni)....roury a presmerovani uz je neco vyssiho (podle me), ale zakladni operace by si mel kazdy projit, protoze je to nejjednodussi a nejrychlejsi....v macOS jsem terminal pouzival a ne jen k administraci.
S "novym" trendem souhlasim, ale pokud se nekdo stara o linux doma a sdili ho s nekolika uzvateli (kteri jsou zvykli na w*dows) tak by mel umet trochu vice nez oni.
Ale jistě, terminál by opravdu měl být základ, ale jde spíš o to, že také nemusí, že Linux je o volbě a i toto umožňuje :-) ...ale abychom neodbíhali:
Zkus si sehnat zdrojáky toho a zkompilovat to, to už proboha přece jít musí...Zdrojáky bývají v archivu (.tbz/.tgz). J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

Kingskid

  • Host
True Crypt
« Odpověď #20 kdy: 21 Března 2006, 17:31:41 »
Věta o "vyšší dívčí" byla pouhým povzdechem, že jsem v koncích. Verzi kernelu umím najít, protože jsem se nedávno vrtal v Grubu. S konzolí jsem ovšem nikdy nepracoval a nevím jaké příkazy se při práci s ní používají. Ze screenshotu je patrné, že jsem hádal, jak zadat cestu do zvoleného adresáře.
Tedy žádná provokace, pouze neohrabaný začátečník, který si zatím přečetl "Kiss Good Bey To The Blue Screen Of Death" a dál pokračuje metodou pokus omyl.
Jak se můžu vrátit ke starší verzi kernelu aniž bych si poškodil instalaci?

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
True Crypt
« Odpověď #21 kdy: 21 Března 2006, 17:52:15 »
Přes Synaptic, najdi a nainstaluj. Ale není lepší to zkompilovat? Tedy jsou-li k disposici zdrojáky, ale to většinou bývají...J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
True Crypt
« Odpověď #22 kdy: 21 Března 2006, 19:14:15 »
O.K. Kingskid, jsem tě špatně pochopil. Občas se ve fórech, i v tom našem objeví nějaký takový exot, tak jsem opatrnej. Beztak si myslím, že až popularita Ubuntu bude stoupat, jak bude stoupat zájem uživatelů, budou se nám množit čím dál více různé flamy a fudy atd......
Botanicus, Kingskid psal, že je neohrabaný začátečník. Já myslím, že nejlepší pro něj bude cesta krz Synaptic. Kompilace ze zdrojů to je právě ta "vyšší dívčí" ;)
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
True Crypt
« Odpověď #23 kdy: 21 Března 2006, 19:30:54 »
Citace: GlidingFLY
O.K. Kingskid, jsem tě špatně pochopil. Občas se ve fórech, i v tom našem objeví nějaký takový exot, tak jsem opatrnej. Beztak si myslím, že až popularita Ubuntu bude stoupat, jak bude stoupat zájem uživatelů, budou se nám množit čím dál více různé flamy a fudy atd......
Botanicus, Kingskid psal, že je neohrabaný začátečník. Já myslím, že nejlepší pro něj bude cesta krz Synaptic. Kompilace ze zdrojů to je právě ta "vyšší dívčí" ;)
Je, no, ale já si právě nejsem tak úplně jist, jak je to s aktualisací jádra? Nenahrazuje se to ? (používám svůj sources.list, který sídlí na partition s Gentoo a mám tam prostě a jenom položku Ubuntu 6.04) No pokud ne, tak bude asi nejsnažší to připsat do menu.lst odkaz na ono vytoužené jádro a dát to aby se to bootovalo implicitně...J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
True Crypt
« Odpověď #24 kdy: 21 Března 2006, 20:01:04 »
No já se domnívám, že pokud potřebuje jádro 2.6.12-9-386 tak stačí toto pomocí Synapticu nainstalovat, ono přibude v boot manageru buď jako první položka anebo další. Pak stačí toto jádro zvolit bootmanagerem a bootovat. Čistě obecně.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.