Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: /media/user  (Přečteno 3790 krát)

messner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
/media/user
« kdy: 28 Října 2019, 15:05:21 »
Ahoj,
jak mají být správně nastavena práva k adresáři /media/user? Předpokládám, že vlastníkem by měl být uživatel. Objevily se problémy s flashkami, které předtím fungovaly. Připojí se, ale nelze zobrazit obsah:
Nelze otevřít dokument „file:///media/user/KINGSTON

Také nefunguje vypalování, po vložení prázdného disku se objeví:
Nelze připojit Prázdný Disk DVD+R
Umístění je již připojeno

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:/media/user
« Odpověď #1 kdy: 28 Října 2019, 15:19:11 »
Vlastníkem je user. Nastavení:
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R user:user /media/user
Práva jsou 750 (rekurzivně). Nastavení:
Kód: [Vybrat]
sudo chmod 750 -R  /media/user
Pokud nejdou otevřít flešky, nejprve zjisti vlastnictví/práva a pak je podle potřeby změň.
Imho co jsi prováděl od doby než se problémy objevily?
« Poslední změna: 28 Října 2019, 15:21:07 od juwa2 »

messner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:/media/user
« Odpověď #2 kdy: 28 Října 2019, 20:12:03 »
Díky, flasky už otevřít jdou, ale objevuje se tohle
An operation is already pending
U disků (datatresordisc) se nic nezměnilo, problém bude jinde.

Zhroutil se mi systém, nefungovalo žádné z jader, musel jsem ho obnovit ze zálohy pomocí tar.
Potom nastal ten problém. Vlastníkem /media/user byl root, myslel jsem si, že to tak být nemá, ale myslet a vědět není totéž.


juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:/media/user
« Odpověď #3 kdy: 28 Října 2019, 21:29:42 »
Díky, flasky už otevřít jdou, ale objevuje se tohle
An operation is already pending
U disků (datatresordisc) se nic nezměnilo, problém bude jinde.

Zhroutil se mi systém, nefungovalo žádné z jader, musel jsem ho obnovit ze zálohy pomocí tar.
Potom nastal ten problém. Vlastníkem /media/user byl root, myslel jsem si, že to tak být nemá, ale myslet a vědět není totéž.

1. Na všech mých systémech je vlastníkem složky /media/user  vždycky  user Takto je to správně. Běžný user nikdy nemůže být root...

2. Pokud už zálohuješ/obnovuješ pomocí TAR (nic proti tomu), je třeba to umět (použít správné příkazy a parametry - ze záloh je např. třeba vyloučit všechny mountpointy, jiné filesystémy, ošetřit vlastnictví atd.)

A právě zde bych viděl příčinu problémů s vlastnictvím/právy na obnoveném systému.
Dále jde o to, co bylo vlastně zahrnuto do zálohy a jak to bylo obnoveno (opět záležitost příkazů).
Je vhodnější mít system a /home na extra oddílech a zálohovat každé do zvláštního archivu. V případě pádu systému stačí obnovit pouze system, /home se obnovovat nemusí...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Takže shrnuto - příčinou je (tvoje) chyba při záloze nebo obnově. Nyní z toho "vybruslíš" pouze reinstalací.
Můžeš zachovat (neformátovat) /home (= velká výhoda) máš -li ho zvlášť.
A pro zálohu/obnovu příště raději zvol jiný, "blbuvzdornější" způsob, je jich dost.
V opačném případě si metodu TAR budeš muset řádně nastudovat.
« Poslední změna: 28 Října 2019, 22:07:18 od juwa2 »

messner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:/media/user
« Odpověď #4 kdy: 29 Října 2019, 20:08:53 »
Používal jsem tar k zálohování celých oddílů, v minulosti se mi osvědčil.
Startuji z DVD Knoppix, přejdu do příslušného oddílu a potom

sudo tar cvzf /media/cesta/sdax,tar.gz ./

Při obnově samozřejmě xvzf. Je to špatně? Tak je to uvedeno v knize Knoppix na maximum, je ovšem poněkud starší.
Existuje lepší způsob k zálohování celých oddílů? Zatím jsem ho nenašel.

Na samostatných oddílech mám kromě /home i /usr /opt /tmp a /var. U některých je to možná zbytečné, ale kdysi vyšel návod "Jak správně rozdělit disk"

U /media/user jsem to tak předpokládal, ve starších příručkách se o tom nepíše, nejnovější ještě nemám prozkoumané.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:/media/user
« Odpověď #5 kdy: 29 Října 2019, 21:01:12 »
Ano, máš to špatně (ten příkaz). Sice bych sem mohl napsat správné příkazy, ale vzhledem k tomu, že se postupy liší podle toho o jaký oddíl (systémový, běžný s daty atd.) se jedná (navíc pomocí TAR můžeš zálohovat i přímo z běžícího systému), bude lepší pokud zvolíš jednodušší metodu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Takže oddíly raději zálohuj pomocí Clonezilla (buď nabootuj z flešky nebo doinstaluj do live). Je to naprosto spolehlivé řešení, na bázi sektorů.
Další možností je třeba Timeshift (snapshoty). To funguje na bázi souborů.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ale pokud bys snad trval na TARu, inspirovat se můžeš třebas zde
Nicméně musím tě (na základě vlastní zkušenosti) upozornit, že to chce nejprve na pár pokusech vyzkoušet/doladit aby to fungovalo jak má.
To se týká zejména "exclude". Taky u obnovy je třeba pohlídat, jak se to vlastně rozbalí (úrovně složek = parametr  "--strip-components=1").
Pár užitečných a praktických poznámek/zkušeností k tomu najdeš v příloze..
Takže nakonec možná uznáš, že sázka na jistotu bude lepší. A odpadnou ti starosti s vlastnictvím/právy na obnoveném systému.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Být tebou, vůbec bych se nerozmýšlel a použil rovnou Timeshift (rsync). Zejména na zálohy syst. oddílu. Případný rollback je pak hračkou, v podstatě jeden restart....
« Poslední změna: 29 Října 2019, 21:22:30 od juwa2 »

messner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:/media/user
« Odpověď #6 kdy: 30 Října 2019, 20:59:50 »
Předpokládal jsem, že tar zabalí soubory do archivu, nic víc. Postupoval jsem dle návodu, očekával jsem, že je správně. Tar je v každém linuxovém systému a vypadalo to jednoduše. Knoppix se mi zdál z live distribucí nejpřívětivější,
Mimochodem na wiki je podobný postup pro zálohu a obnovu systému. Asi už nebude aktuální.
Vyzkouším Clonezillu a Timeshift.V Knoppixu asi nebudou. Používají nějakou kompresi?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:/media/user
« Odpověď #7 kdy: 30 Října 2019, 21:33:49 »
Předpokládal jsem, že tar zabalí soubory do archivu, nic víc. Postupoval jsem dle návodu, očekával jsem, že je správně. Tar je v každém linuxovém systému a vypadalo to jednoduše. Knoppix se mi zdál z live distribucí nejpřívětivější,
Mimochodem na wiki je podobný postup pro zálohu a obnovu systému. Asi už nebude aktuální.
Vyzkouším Clonezillu a Timeshift.V Knoppixu asi nebudou. Používají nějakou kompresi?

1. Na TARu se v podstatě nezměnilo nic - pouze je třeba ho (k zálohám systému nebo /home) používat se správnými parametry (viz výše).
Ani mě se to napoprvé nepovedlo bezchybně - musel jsem to nejprve "vychytat"...

2. Clonezilla kompresi používá. Záloha oddílu je cca 1/2 velikosti "obsazených" dat na zálohovaném oddíle
Timeshift (rsync snapshoty) - první snapshot je v podstatě kopie souborů 1:1, další snapshoty jsou přírůstkové (zálohují se pouze změněné soubory. Nezměněné se hardlinkují.

3. Clonezillu si sice nainstalovat můžeš (z normálního repo), ale pak je stejně použitelná pouze pro offline (nepřipojené oddíly).
Z tohoto důvodu je groo použití prostřednictvím bootflešky (vytvořit bootflešku s Clonezillou, nabootovat z ní a pracovat s oddíly).

4. Oproti tomu Timeshift je běžná aplikace, může zálohovat přímo z běžícího systému (= i momentálně připojené oddíly).
Rovněž obnovu (rollback) spustíš z běžícího systému (= obnáší restart).
Pouze v případě havárie disku nabootuješ live, nainstaluješ Timeshift a spustíš obnovu. (samozř. v tom případě musí být záloha jinde než na disku který zhavaroval (klidně na externím - jediná podmínka je linuxový FS (ext4).
Takže si ho v každém případě nainstaluj:
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:teejee2008/timeshift
sudo apt-get update
sudo apt-get install timeshift

A zálohování Clonezillou je pak samozř. i nadále možné...

messner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:/media/user
« Odpověď #8 kdy: 31 Října 2019, 21:27:51 »
Pokud dobře chápu ten Timeshift, pro obnovení celého systému je třeba mít první snapshot i všechny následující. Umožňuje i pravidelné zálohy (denní, týdenní, měsíční), pak je třeba ponechat všechny od prvního do posledního?
Clonezilla by měla existovat i jako iso obraz, to by mělo jít i vypálit.

V návodu na wiki je uveden podobný příkaz, jaký jsem použil já. Ale bootoval jsem z Knoppixu, vstoupil do oddílu pomocí cd a zálohoval na externí hadr.

Pokud jsou návody špatně, čemu mám potom věřit?

Na ničem netrvám, jenom se mi to zdálo jednodušší.

Mimo obnovy systému jsem ještě mazal některá jádra a příslušné moduly v /lib/modules

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:/media/user
« Odpověď #9 kdy: 31 Října 2019, 22:19:23 »
1. Soubory v snapshotech jsou hardlinkované. Jednotlivé snapshoty jsou proto na sobě nezávislé (není to jako klasické inkrementální zálohy).
Tím pádem je můžeš libovolně mazat. Kromě toho je tam i automatické odstraňování.
----------------
Dobře si rozmysli, co všechno do zálohy zahrneš. Doporučuji vyloučit celé /home nebo aspoň nejobjemnější věci v něm.

2. Ano, Clonezilla je distribuována jako .iso  Ale vypalovat ho nemusíš, praktičtější je vytvořit si bootflešku (a ještě lépe multiboot flešku s více nástroji).

3. Ne všechny návody co se kde válí musí nutně být správné/přesné. Chce to napřed je vyzkoušet nanečisto. Ty jsi to použil hned naostro a výsledek už znáš....
A ne, jednodušší to není (než zálohovací nástroje), i když i jejich základem je pouze obyčejný příkaz. Např. v případě Timeshiftu je to rsync

4. Ano, staré kernely je třeba kvůli místu odstraňovat, ale jádra a moduly nelze jen tak mazat - je třeba odinstalovat příslušné balíky.
Abys je nemusel hledat/odinstalovávat ručně, můžeš použít tento skript:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
# Skript k čištění starých kernelů. Aktuální + jeden starší ponechává.
# Dále vyčistí apt cache a staré konfig. soubory.

OLDCONF=$(dpkg -l|grep "^rc"|awk '{print $2}')
CURKERNEL=$(uname -r|sed 's/-*[a-z]//g'|sed 's/-386//g')
LINUXPKG="linux-(image|headers|modules|ubuntu-modules|modules-extra|restricted-modules)"
METALINUXPKG="linux-(image|headers|restricted-modules|)-(generic|i386|server|common|rt|xen)"
OLDKERNELS=$(dpkg -l|awk '{print $2}'|grep -E $LINUXPKG |grep -vE $METALINUXPKG|grep -v $CURKERNEL)
YELLOW="\033[1;33m"
RED="\033[0;31m"
ENDCOLOR="\033[0m"

echo -e $YELLOW"Seznam starých config souborů k odstranění:"$ENDCOLOR
echo $OLDCONF
echo "----------------------------------------------------------"
echo "----------------------------------------------------------"
echo -e $YELLOW"Seznam starých kernelů k odstranění:"$ENDCOLOR
echo $OLDKERNELS
echo
echo -n -e "\e[41mChcete tyto položky odstranit (y/n)? \e[0m "
read answer
if [ "$answer" != "${answer#[Yy]}" ] ;then
    echo -e $YELLOW"Čištění apt cache..."$ENDCOLOR
    sudo apt-get clean
    echo -e $YELLOW"Odstraňování starých config souborů..."$ENDCOLOR
    sudo dpkg --purge $OLDCONF
    echo -e $YELLOW"Odstraňování starých kernelů..."$ENDCOLOR
    sudo dpkg --purge $OLDKERNELS
    sudo update-grub
    echo "Všechny položky byly odstraněny"
    echo "Will exit............"
    sleep 3
else
    echo "Nebyla odstraněna žádná položka"
    echo "Will exit............"
    sleep 3
fi
echo -e $YELLOW"Script ukončen!"$ENDCOLOR
sleep 3; exit
« Poslední změna: 01 Listopadu 2019, 04:08:11 od juwa2 »

messner

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 97
Re:/media/user
« Odpověď #10 kdy: 04 Listopadu 2019, 21:20:08 »
Chápal jsem to tak, že první snapshot je plná záloha systému a potom se zálohují přírůstky (rozdíly) od poslední zálohy a tedy, že jsou na sobě závislé. není mi to moc jasné.

Vím, že ne všechny návody, co najdu, jsou správné, ale wiki.ubuntu.cz jsem považoval za důvěryhodný zdroj. Tím by měla být i příručka napsaná autorem Knoppixu. Používal jsem ten způsob mnoho let a problémy s tím nebyly, nezdá se mi, že bych to neměl vyzkoušené.

Kdysi jsem se pokusil rozdělit flešku na více oddílů a skončilo to její smrtí, tak nevím jestli by se mi to s multibootem podařilo.

Děkuji za cenné informace a ten skript, raději bych však ponechal i nějaký další kernel, ten poslední (nebo předposlední) nemusí fungovat vždy bez problémů.  Což se už také stalo.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:/media/user
« Odpověď #11 kdy: 04 Listopadu 2019, 22:58:38 »
Chápal jsem to tak, že první snapshot je plná záloha systému a potom se zálohují přírůstky (rozdíly) od poslední zálohy a tedy, že jsou na sobě závislé. není mi to moc jasné.

Ano, takto fungují standardní inkrementální zálohy. Ovšem snapshotů rsync (o snapshotech btrfs ani nemluvě) se tohle netýká.
Takže jednotlivé snapshoty jsou na sobě naprosto nezávislé, můžeš je libovolně mazat (první, od prostředka, poslední atd.). Na zbývající snapshoty to nemá žádný vliv.

Podrobné vysvětlení by bylo na delší dobu, nicméně tobě prozatím musí stačit, že to takto zkrátka funguje.
P. S. Nastuduj si, co je to hardlink... ;)
« Poslední změna: 04 Listopadu 2019, 23:22:16 od juwa2 »

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:/media/user
« Odpověď #12 kdy: 05 Listopadu 2019, 08:29:33 »
Já jsem odjakživa k záloze linuxových systémů používal/a příkaz dd, něco jako:

Kód: [Vybrat]
dd if=/dev/sda3 of=zaloha25 status=progress # pro zálohování
dd if=zaloha25 of=/dev/sda3 status=progress # pro obnovení

Výhodou je, že to bude fungovat kompatibilně na jakémkoliv Linuxu, i velmi starém (jen na těch starších je potřeba vynechat parametr „status=progress“, protože ho nepodporují) a bez nějakého zvláštního software (ale předpokladem je nabootovat z live USB/live DVD či z jiného systémového oddílu). Nevýhoda je, že na to musí být diskový oddíl připravený (ideálně jen malý systémový oddíl a domovské adresáře buď na jiném oddílu; pokud jsou domovské adresáře na stejném oddílu, je možno při obnově nejprve vytvořit zálohu poškozeného systému a tu pak připojit jako oddíl a „vytáhnout“ z ní soubory, které se od původní zálohy změnily; doufám, že je mi rozumět). Vytvořené zálohy je možno zkomprimovat příkazem „gzip“, ale trvá to velmi dlouho, takže doporučuji udělat zálohu nekomprimovaně a komprimovat až dodatečně.

Ale Timeshift už nějakou dobu zkouším a připadá mi spolehlivý a hodně pohodlný, takže na něj časem možná přejdu.

A k tématu: na mých instalacích Ubuntu je vlastníkem všech adresářů v adresáři /media root a mají práva "drwxr-x---+", takže úplně špatně to asi nebude (nevím, co přesně je tam to „+“). Vlastnictví adresáře /media/user/LABEL pak může být různé, podle toho o jaké jde zařízení a jaký je na něm souborový systém.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.