Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aplikace na poznámky pro všechny možné OS  (Přečteno 4403 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Aplikace na poznámky pro všechny možné OS
« Odpověď #25 kdy: 06 Ledna 2020, 23:32:38 »
Nemáš za co :) Každý umí něco jiného.

Já jsem si taky vybrala a to spolehlivost a záštitu velké komerční firmy, u které jsou moje data ve 100% bezpečí. Vlastní řešení je bezva třeba pro filmy a jako jeden způsob zálohy, ale kdybys měl opravdu důležitá data, tak je budeš chránit lépe než oko v hlavě a budeš je mít několikanásobně zálohovaná. Ale to je samozřejmě tvoje věc, můj názor znáš a to že máš jiný je tvá věc. Ale prosímtě, nemať uživatele a hlavně si nevymýšlej, ano? Mohl by ti to někdo i uvěřit.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Aplikace na poznámky pro všechny možné OS
« Odpověď #26 kdy: 07 Ledna 2020, 09:32:17 »
Jsem rád za každý názor. Skoro vždy něco zajímavého přinese i pro mne.

Má poznámka k Vašemu psaní byla upřímná. Teď jsem to četl znovu a omlouvám se, ta má poznámka vyznívá ironicky. Ale není tak myšlena.

Nyní k věci.
Samozřejmě není žádná firma nesmrtelná, od firmy google až po firmu Gmisiycs. Zálohy jsou gro. Jen nastíním řešení, které už mi funguje, ale není zatím jako server, je to takový jakýsi "hlavní domácí komp".  Jde o HP 620. Je to vlastně dědeček. Disk jen 250 GB. k němu jsou momentálně připojeny dva tyto docky (https://li0.rightinthebox.com/images/1500x1500/201411/crktrv1416386073747.jpg) plné hardů. Jak trefně píšete, je to zaměřeno především na filmy. A hádejte, kolik TB může mít jednotlivý disk? Neomezeně. Cokoliv jsem tam šoupnul, chytlo se. Připojit se dají i další tyto stanice (docky), vlastně neexistuje žádný terabajtový limit. Proto nemám NAS, proto mluvím o skládaném řešení (bastlení). Funguje to jako domácí NAS, jen to méně papá. Daleko méně. Disky se normálně uspávají, takže žerou 0W/8W klid/provoz. Důvod, proč to celé není domácím serverem je USB2 a 100Mbit síťovka. Takže s dalším NTB se situace zlepší a stařičký server DEL půjde do důchodu.

Skutečně lze využít i NTB, aniž by z toho plynulo zvýšené riziko. Je to o zálohách.
Já bych citlivá data nesvěřil žádné firmě. Libovolně se tvářící. Přináší to i nevýhody ve formě tvorby software. Je to životní čas, který se nevrátí. Přesto, data jsou doma, nikdo se k nim nedostane. To je má priorita.
Otázka uložení dat třeba u Gůgla není totiž jen o firmě Gůgl. Ta může klidně být spolehlivá. Ale co lidé v serverovnách? Paranoia jak vyšitá? Ano a jsem na ni hrdý. Bezpečnost je v zálohách, nikoliv v redistribuci dat po světě mezi různými firmami.
« Poslední změna: 07 Ledna 2020, 09:43:25 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Aplikace na poznámky pro všechny možné OS
« Odpověď #27 kdy: 07 Ledna 2020, 10:43:48 »
...
Já bych citlivá data nesvěřil žádné firmě. Libovolně se tvářící. Přináší to i nevýhody ve formě tvorby software. Je to životní čas, který se nevrátí. Přesto, data jsou doma, nikdo se k nim nedostane. To je má priorita.
Otázka uložení dat třeba u Gůgla není totiž jen o firmě Gůgl. Ta může klidně být spolehlivá. Ale co lidé v serverovnách? Paranoia jak vyšitá? Ano a jsem na ni hrdý. Bezpečnost je v zálohách, nikoliv v redistribuci dat po světě mezi různými firmami.

Přesně tak. Frikulíni (a že jich je, jako by je shazovali...) naprosto nechápou celý princip toho, když především globalizátor (ale i menší firma) nabízí něco tzv. zdarma. Opakovaně mi není jasná jediná věc: je toto "nechápání" hloupost nebo úmysl?

Nic na tomto světě není zdarma, vždy je něco za něco. V případě jakýchkoliv digitálních služeb "zdarma" je to vždycky tak, že se člověk vzdává práva na soukromí a odevzdává svoje data třetímu subjektu. To je způsob platby za službu.

Vůbec nic na tom nemění různé mnohastránkové EULA apod. , ve kterých se lze nakonec stejně dočíst to, co píšu a navíc že onen "poskytovatel" vlastně za nic neručí.

Výjimkou může být svět open source (není to vysloveně obchodní model), ale ani tam si nejsem 100% jistý bezpečností.

Ale každý si lehne tak, jak si ustele.


Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Aplikace na poznámky pro všechny možné OS
« Odpověď #28 kdy: 12 Ledna 2020, 17:27:10 »
Jsem rád za každý názor. Skoro vždy něco zajímavého přinese i pro mne.

Má poznámka k Vašemu psaní byla upřímná. Teď jsem to četl znovu a omlouvám se, ta má poznámka vyznívá ironicky. Ale není tak myšlena.

Nyní k věci.
Samozřejmě není žádná firma nesmrtelná, od firmy google až po firmu Gmisiycs. Zálohy jsou gro. Jen nastíním řešení, které už mi funguje, ale není zatím jako server, je to takový jakýsi "hlavní domácí komp".  Jde o HP 620. Je to vlastně dědeček. Disk jen 250 GB. k němu jsou momentálně připojeny dva tyto docky (https://li0.rightinthebox.com/images/1500x1500/201411/crktrv1416386073747.jpg) plné hardů. Jak trefně píšete, je to zaměřeno především na filmy. A hádejte, kolik TB může mít jednotlivý disk? Neomezeně. Cokoliv jsem tam šoupnul, chytlo se. Připojit se dají i další tyto stanice (docky), vlastně neexistuje žádný terabajtový limit. Proto nemám NAS, proto mluvím o skládaném řešení (bastlení). Funguje to jako domácí NAS, jen to méně papá. Daleko méně. Disky se normálně uspávají, takže žerou 0W/8W klid/provoz. Důvod, proč to celé není domácím serverem je USB2 a 100Mbit síťovka. Takže s dalším NTB se situace zlepší a stařičký server DEL půjde do důchodu.

Skutečně lze využít i NTB, aniž by z toho plynulo zvýšené riziko. Je to o zálohách.
Já bych citlivá data nesvěřil žádné firmě. Libovolně se tvářící. Přináší to i nevýhody ve formě tvorby software. Je to životní čas, který se nevrátí. Přesto, data jsou doma, nikdo se k nim nedostane. To je má priorita.
Otázka uložení dat třeba u Gůgla není totiž jen o firmě Gůgl. Ta může klidně být spolehlivá. Ale co lidé v serverovnách? Paranoia jak vyšitá? Ano a jsem na ni hrdý. Bezpečnost je v zálohách, nikoliv v redistribuci dat po světě mezi různými firmami.

Tak to jsem ráda, že to není ironie, ale opravdu to tak vyznělo.

Jinak já jsem měla docela dlouho jako domácí server HP 6005 s Phenomem II X2, 8 GB RAM a v něm OpenMediaVault běžící z flashdisku + 2x2 TB + 1x4 TB disky. Jenže jsou tu dva problémy, které jsou pro mě docela zásadní. 1. spotřeba elektřiny, ten Phenom prostě žere. 2. operační systém jako takový. OMV je celkem fajn a pokud se do něj nijak nehrabu a spokojím se s výchozím nastavením, tak i funguje. Ale já jsem asi trochu náročnější a některé věci potřebuji navíc, např. VPN kvůli torrentům a to je věc, která se mi v OMV prostě nepodařila rozběhnout. Když jsem se řídila návodem od mého poskytovatele, tak jsem nainstalovala VPN a nastavila jsem na který server se má připojovat. Ale nefunguje mi automatické spuštění VPN po startu systému a navíc to bylo omezeno jen na 100 Mbps (mám internet 150 Mbps, takže tohle omezení vnímám silně negativně, když můžu stahovat 17 MBps proč bych měla stahovat jen 12 MBps, ve Windows i v Linuxu (Kubuntu a OpenSUSE) to jede plnou rychlostí, v OMV prostě ne). Další věc byla nastavení UPS, strávila jsem tím několik dnů a nakonec jsem našla jeden řádek - dvě slova - která se ručně zapíšou do konfigurace a pak to funguje. Kdyby to šlo nainstalovat, tak bych zkusila Xigma NAS nebo FreeNAS, jenže ani jeden z těchto systémů na ten Phenom nejdou nainstalovat, u jednoho se ani neobjeví boot loader a u druhého se to kousne po vybrání že chci instalovat. Velký Linux nebo dokonce Windows Server (když pominu licenci) jsou pro tento účel tak trochu kanón na vrabce (i když Windows Server fungoval).

NAS mi slouží hlavně na filmy a seriály, zálohu fotek a mnou vytvořených videí, zálohu opravdu důležitých dokumentů (které ale jsou zálohované i jinde, např. externí disky a Google Drive), jako print server a možná zkusím rozběhnout Next Cloud. Kdyby fungoval nějaký NASový operační systém na 100% tak bych si asi toho Phenoma nechala, sice má oproti dedikovanému řešení fakt vysokou spotřebu, ale zase už je doma a ta spotřeba vs pořizovací cena NAS by trvalo pár let než by se vyrovnalo. Ale je tu problém v tom OS, prostě nefunguje tak jak má. A já to chci jednou nastavit a pak to nechat bez mého zásahu běžet deset let :D

Mimochodem, ty boxy vypadají dobře, kde se dají koupit a kolik stojí? Jak to funguje připojené přes USB 3, není to zabržděné? A jaký vlastně používáš OS na tom HP 620? On má SUB 3.x nebo máš přídavnou kartu?

Přesně tak. Frikulíni...
...
...Ale každý si lehne tak, jak si ustele.

Tvůj názor, není nutné ho vnucovat všem jako jedinou pravdu, jsou i lidé s jinými názory.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Aplikace na poznámky pro všechny možné OS
« Odpověď #29 kdy: 26 Ledna 2020, 22:48:31 »
Ty boxy jsem nenašel, ani stránky firmy. Buďto je někdo koupil, nebo zkrachovali. Takže i když jsem našel pár prodejců, kteří to mají v nabídce, v případě závady je to nereklamovatelné a hrubě to nedoporučuji.
Připojené to bylo přes USB3 ( = SATA2) nebo RJ-45 (=SATA3). Rychlost ušla. Já to degradoval do USB3 rozbočovače, což způsobilo zpomalení při kopírování mezi disky. Nicméně je to původně koncipováno jako CLONE DOCK, tzn. že do 1. slotu dáte zdroj a do ostatních prázné stejné (anebo větší) disky a udělá to klon na všechny, které tam budou, a sice zároveň.

Existují obdobné výrobky s lepšími parametry, koneckonců ona MAIWO mají již 10 let za sebou.
Např. jsem při gůglení MAIWO našel toto Orico za 108$, což je srovnatelná cena, ale už to umí disky 10TB (maiwo 4TB) a uvádějí přímo podporu Linuxu (maivo neuvádělo).

Existují elegantní možnosti, pokud nejedete na NTB ale X-TOWER, těch je celá řada druhů a vybírají se podle ceny, neboť jde jen o plech, zohýbaný, prostříhaný snýtovaný, jmenuje se ICY DOCK. Tady ilustrační video i s časem =169 , anebo moderněelegantní technologická libůstka je 6 disků do jednoho slotu a jak to tam narvat kladivem =366 . Ale i toto se dá připojit jako exter, pokud to má RJ-45 port. Jinak by vedlo z kompu 7 kabelů místo dvou a sata může mít max. 1 metr.
« Poslední změna: 26 Ledna 2020, 23:13:15 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Aplikace na poznámky pro všechny možné OS
« Odpověď #31 kdy: 28 Ledna 2020, 20:01:19 »
zeleno to bych mohla, ale Evernote je placený. Já ho kdysi používala a přešla jsem na OneNote když ho zpoplatnili.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:Aplikace na poznámky pro všechny možné OS
« Odpověď #32 kdy: 29 Ledna 2020, 11:06:12 »
Jasne, neuvedomil som si, že Basic verzia ti na poznámky nestačí. [url]https://www.jendanet.cz/je-evernote-opravdu-zdarma/[url]

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Aplikace na poznámky pro všechny možné OS
« Odpověď #33 kdy: 29 Ledna 2020, 12:58:42 »
Právě, já to sice mám pro soukromé použití, ale náročnější než tvůrci zamýšleli, více zařízení, složitější poznámky...

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Re:Aplikace na poznámky pro všechny možné OS
« Odpověď #34 kdy: 20 Února 2020, 13:10:27 »
Možná další multiplatformní poznámkovník https://www.qownnotes.org/

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Aplikace na poznámky pro všechny možné OS
« Odpověď #35 kdy: 20 Února 2020, 13:34:49 »
Vypadá zajímavě, OwnCloud můžu rozběhnout na NASu. Ale nenašla jsem apps pro iOS a Android...

Korek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re:Aplikace na poznámky pro všechny možné OS
« Odpověď #36 kdy: 20 Března 2020, 16:51:40 »
Vypadá zajímavě, OwnCloud můžu rozběhnout na NASu. Ale nenašla jsem apps pro iOS a Android...
Tak ja nasel na ios nextcloud ktery sam hodlam brzo pouzit pres Mox, ktery uz mam doma.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.