Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: VLC nezobrazuje  (Přečteno 11411 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #25 kdy: 19 Ledna 2020, 17:38:06 »
Takže když mám AMD tak tam můžu dát bezpečně všechny tyto parametry a PC v ohrožení nebude?

Ty uvedené bootovací parametry "vypínají" bezpečnostní patche (záplaty). Použije je ten, kdo dává přednost výkonu před "bezpečností".
Tyto bezpečnostní patche snižují (z principu) výkon HW. U staršího dokonce podstatně (viz testy na phoronix.com).
Proto je třeba si vybrat - buď bezpečnost, nebo výkon.

P.S. Je možno porovnat výkon PC s vypnutými/zapnutými záplatami.
Osvědčila se komprimace nějaké složky s mnoha soubory (10000+), např. profilu Chrome do archivu .7z  Měří/porovná se čas potřebný k vytvoření archivu.



juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #26 kdy: 19 Ledna 2020, 17:43:18 »
U toho Handbrake mi šlo o to, zda funguje GPU akcelerace při převodu.

Při tom škálování 1.7 je problém pouze u VLC?

Zkusilas ten VLC .AppImage? Nebo VLC snap?

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #27 kdy: 19 Ledna 2020, 17:51:11 »
Ty uvedené bootovací parametry "vypínají" bezpečnostní patche (záplaty). Použije je ten, kdo dává přednost výkonu před "bezpečností".
Tyto bezpečnostní patche snižují (z principu) výkon HW. U staršího dokonce podstatně (viz testy na phoronix.com).
Proto je třeba si vybrat - buď bezpečnost, nebo výkon.

P.S. Je možno porovnat výkon PC s vypnutými/zapnutými záplatami.
Osvědčila se komprimace nějaké složky s mnoha soubory (10000+), např. profilu Chrome do archivu .7z  Měří/porovná se čas potřebný k vytvoření archivu.

No to chápu, ale není to odpověď na mojí otázku. Mám CPU AMD, které těmito chybami netrpí, to i kernel pro AMD má aplikované tyto opravy a snižuje to výkon i na AMD? Když dám ty parametry, tak se zvýší výkon i na AMD? A změní to nějak jeho bezpečnost, když AMD chybama Spectre, Meltdown atd netrpí?

U toho Handbrake mi šlo o to, zda funguje GPU akcelerace při převodu.

Při tom škálování 1.7 je problém pouze u VLC?

Zkusilas ten VLC .AppImage? Nebo VLC snap?

Co používám tak jsem našla problém jen u VLC. AppImage ani snap jsem nezkusila, zkusím to teda a dám vědět. Ale mám takový pocit, že Handbrake při škálování 1.7 také nefunguje, ještě to ověřím.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #28 kdy: 19 Ledna 2020, 18:26:27 »
No to chápu, ale není to odpověď na mojí otázku. Mám CPU AMD, které těmito chybami netrpí, to i kernel pro AMD má aplikované tyto opravy a snižuje to výkon i na AMD? Když dám ty parametry, tak se zvýší výkon i na AMD? A změní to nějak jeho bezpečnost, když AMD chybama Spectre, Meltdown atd netrpí?

Neexistuje žádný "kernel pro AMD". Kernel je jenom jeden a má aplikované záplaty. Instaluje se na všechny PC stejný bez ohledu jaký je tam CPU.
Ano, AMD některými chybami netrpí, jinými ano. Intel je na tom hůře.
Dopad na výkon AMD - vyhledej si testy. Můžeš to taky orientačně posoudit viz výše.
Udělej si test pomocí toho checkeru (viz výše) a uvidíš...
Vypnutí záplat vždy bezpečnost sníží a výkon zvýší. Jde jen o to, o kolik (pro různá CPU a různé úlohy to bude různé).

P.S. Na Windows jdou ty záplaty zkontrolovat/vypnout taky pomocí https://www.grc.com/inspectre.htm
« Poslední změna: 19 Ledna 2020, 18:28:08 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #29 kdy: 19 Ledna 2020, 18:29:29 »
Aha, to jsem nevěděla. Jinak ten test bych si ráda udělala, ale obávám se že nevím co s tím, poslal jsi odkaz kde jsou nějaké soubory, nevím co s nima. Ale to je asi jedno, ty záplaty problém nezpůsobují tak je nechám radši aktivní.

Jinak Handbrake funguje i když nastavím škálování a VLC nefunguje při jakémkoliv škálování, od 1.1 nahoru. Zkusím tedy ten snap.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #30 kdy: 19 Ledna 2020, 18:48:00 »
Tak zkusila jsem nejdřív AppImage a ten nefungoval vůbec, program se spustil, ale kousnul se a video nepřehrával. Tak jsem zkusila snap a ten funguje i se škálováním, takže to snad už bude ok. Jak ten snap vlastně funguje? Bude se to normálně aktualizovat jako když to bylo nainstalované přes Synaptic?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #31 kdy: 19 Ledna 2020, 18:53:02 »
Jinak ten test bych si ráda udělala, ale obávám se že nevím co s tím, poslal jsi odkaz kde jsou nějaké soubory, nevím co s nima.

Stáhni si a v Terminálu spusť skript spectre-meltdown-checker.sh příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo sh "/cesta/ke/spectre-meltdown-checker.sh"
Výsledkem je takováto zpráva (je mnohem delší, na obrázku je vidět jenom začátek).
« Poslední změna: 19 Ledna 2020, 19:03:33 od juwa2 »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #32 kdy: 19 Ledna 2020, 18:56:16 »
Tak zkusila jsem nejdřív AppImage a ten nefungoval vůbec, program se spustil, ale kousnul se a video nepřehrával. Tak jsem zkusila snap a ten funguje i se škálováním, takže to snad už bude ok. Jak ten snap vlastně funguje? Bude se to normálně aktualizovat jako když to bylo nainstalované přes Synaptic?

Ano, snapy se aktualizují automaticky. Poslední tři verze zůstávají, starší se mažou. Jediná nevýhoda je, že snapy zabírají dost místa (veškeré knihovny si táhnou s sebou). To VLC samotné má snad 1,5 GB...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #33 kdy: 19 Ledna 2020, 19:42:29 »
Díky moc za obojí. Snap asi není špatná věc, ale mít v něm všechno tak nestačí asi ani terabajtový disk... Ale funguje to a to je hlavní :) A teď nastal čas na řešení dalšího problému, jdu založit vlákno :D (půjde to někdy bez problémů?)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #34 kdy: 20 Ledna 2020, 23:01:11 »
Ještě mě (poněkud opožděně) napadlo - jedeš na X nebo na waylandu? (lze přepínat na logon screen). Protože grafický server by s tím mohl souviset (s tím jak se chová to škálování).
Na čem momentálně jedeš zjistíš příkazem
Kód: [Vybrat]
echo $XDG_SESSION_TYPE

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #35 kdy: 20 Ledna 2020, 23:57:16 »
abby@Daemon-Linux:~$ echo $XDG_SESSION_TYPE
x11

Nějak mě ani nenapadlo tohle řešit. Ale co jsem tak četla o Waylandu tak doufám, že tenhle nedodělek bude nejdřív dokončen než bude nasazen, spousta normálních věcí v tom prý nefunguje. Myšlenka je asi dobrá, ale provedení pokulhává.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #36 kdy: 21 Ledna 2020, 01:27:10 »
T. J. jedeš na "X"....
Držs se od waylandu co nejdál - jak jen to půjde..
Nicméně zdejší komunitě dlužíš odpověď zda ten problém se škálováním se děje i na waylandu. Zkusit to není zase "tolik práce"....
« Poslední změna: 21 Ledna 2020, 01:29:15 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #37 kdy: 21 Ledna 2020, 13:12:36 »
Opravdu ma snap VLC 1,5GB? To je velikost celeho funkcniho operacniho systemu - to bych se bal mit na pocitaci - to musi umet spoustu veci, mozna i odecitat a odesilat vse, co uzivatel dela. Jinak nechapu, proc by prehravac mel mit takovou velikost. To proste bude nejake smecko urcite ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #38 kdy: 21 Ledna 2020, 13:27:48 »
Opravdu ma snap VLC 1,5GB? To je velikost celeho funkcniho operacniho systemu - to bych se bal mit na pocitaci - to musi umet spoustu veci, mozna i odecitat a odesilat vse, co uzivatel dela. Jinak nechapu, proc by prehravac mel mit takovou velikost. To proste bude nejake smecko urcite ...

Není, je to u snapu zcela běžná věc, flatpak je na to ještě hůř.
Příčina je ta, že zatímco normální VLC (má 30 MB) využívá systémové knihovny systému, ten snapový VLC si vše táhne s sebou, proto je tak obrovský. Na druhou stranu ale ke svému běhu nic (ze systému) nepotřebuje (žádné závislosti atd.).
VLC.AppImage má 126MB, po spuštění dojde k rozbalení do (/tmp), tam je toho pak pochopitelně víc...
« Poslední změna: 21 Ledna 2020, 14:07:36 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #39 kdy: 21 Ledna 2020, 14:05:16 »
1,5 GB snad nemaji ani vsechny knihovny v cerstve nainstalovanem systemu - proto mi to prijde podezrele. Jedine, ze by to bylo tak, aby to fungovalo na vsech verzich a bazich Linuxu - stejne na Ubuntu jako na Redhatu. Pak by to davalo smysl.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #40 kdy: 21 Ledna 2020, 14:13:01 »
1,5 GB snad nemaji ani vsechny knihovny v cerstve nainstalovanem systemu - proto mi to prijde podezrele. Jedine, ze by to bylo tak, aby to fungovalo na vsech verzich a bazich Linuxu - stejne na Ubuntu jako na Redhatu. Pak by to davalo smysl.

Každý snap je v systému mountnutý jako virtuální disk. Nic ti nebrání prozkoumat jeho obsah (read only).

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #41 kdy: 21 Ledna 2020, 14:21:31 »
T. J. jedeš na "X"....
Držs se od waylandu co nejdál - jak jen to půjde..
Nicméně zdejší komunitě dlužíš odpověď zda ten problém se škálováním se děje i na waylandu. Zkusit to není zase "tolik práce"....

Já bych to i vyzkoušela, ale jak to mám udělat když už mám nainstalovanou snap verzi VLC která to nedělá? To mám snap verzi zase odinstalovat, nainstalovat normální VLC, přepnout na wayland, tam to vyzkoušet, přepnout zpět na x, odinstalovat normální VLC a nainstalovat snap verzi? No, možná to během dne zkusím :D

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #42 kdy: 21 Ledna 2020, 14:40:52 »
Nemusíš nic odinstalovávat. Verze VLC můžeš mít obě současně (tu snapovou i tu normální).

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #43 kdy: 21 Ledna 2020, 16:09:35 »
Aha no aspoň že tak. Vyzkouším to a dám vědět. Ale ještě si trochu postěžuju :(



Mám takový dojem že KDE Neon také nebude to pravé ořechové. Kromě toho že blbne škálování s VLC (což se teda podařilo vyřešit) tak nefunguje nastavení grub a teď jsem navíc zjistila že nefunguje "Správce diskových oddílů KDE", který používám pro trvalé připojení ostatních disků, vytvořím přípojný bod, dám uložit a ono to zapíše místo mě do /etc/fstab, ale v tomto případě ne, sice mi to napíše že to tam zapíše a že je to nevratné, ale nezapíše se nic... Sice by bylo řešení to prostě napsat ručně, ale proč bych to dělala když na to je pěkný a přehledný grafický nástroj. Ale ten v aktuálním Neonu prostě nefunguje :(

Je šance že se to brzo opraví? Má smysl zkoušet používat Neon? Mě se líbí že je tam nové KDE a tohle prostředí mám fakt ráda a třeba v Kubuntu je KDE dost osekané a musela jsem tam doinstalovat milion dalších věcí, tady je všechno potřebné. Ale jestli je to takhle polofunkční... Co případně místo Neonu aby to mělo nové KDE a fungovalo to? Aby to zkrátka nebyla dva roky stará vykopávka.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #44 kdy: 21 Ledna 2020, 16:18:16 »
Hmmm, tak to na waylandu nevyzkouším i když snaha byla. Vybrala jsem na přihlašovací obrazovce "Plasma (Wayland)", přihlásila jsem se, zčernaly oba monitory a PC přestal na cokoliv reagovat, nefungovala ani kontrolka num lock, ani přepnutí do textového režimu, nefungovalo nic kromě vypnutí podržením zapínacího tlačítka. Naštěstí po novém spuštění mi naběhlo KDE normálně na X a zdá se že to běží dál.
V čem může být problém že se to takhle zachovalo? Příliš nový HW? Ovladače grafiky přímo od Nvidie a ne ty nefunkční open ****?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #45 kdy: 21 Ledna 2020, 16:37:27 »
Vypadá to na ty drivery.
A ten Správce diskových oddílů KDE spouštíš s právy roota?  Pokud ne, pak je logické, že se do fstab nic neuloží...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #46 kdy: 21 Ledna 2020, 16:43:03 »
Tak to fakt nevyzkouším protože zbavovat se Nvidia ovladačů se mi fakt nechce, s Noevau nebo jak se to jmenuje to spíš nefunguje než ano.

Předpokládám že ano, protože to po mě při spuštění chce heslo. Ale nějak nevím jak spustit program s právy roota ručně, když zadám ALT+F2 a tam třeba kdesu kwrite tak mi to nabídne instalaci nějakého editoru a když to samé napíšu v konzoli tak mi to napíše "kdesu: příkaz nebyl nalezen", přitom kdesu bych měla mít nejspíš nainstalovaný (příloha). A když napíšu sudo kwrite tak mi to napíše nějakou hovadinu o bezpečnosti - "Executing KWrite with sudo is not possible due to unfixable security vulnerabilities."

Takže to co fungovalo dřív teď nefunguje a já nevím co s tím.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #47 kdy: 21 Ledna 2020, 17:32:20 »
Grafické aplikace se nyní spouštějí s právy roota pomocí pkexec
Některé aplikace ale k tomu vyžadují přísl. soubor .policy ve složce
Kód: [Vybrat]
/usr/share/polkit-1/actions
Vytvořit soubor .policy pro nějakou aplikaci je snadné. Jako "mustr" lze použít některý ze stávajících. Zde je na ukázku tento soubor (/usr/share/polkit-1/actions/org.gnome.gedit.policy) pro gedit:
Kód: [Vybrat]
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE policyconfig PUBLIC
 "-//freedesktop//DTD PolicyKit Policy Configuration 1.0//EN"
 "http://www.freedesktop.org/standards/PolicyKit/1/policyconfig.dtd">
<policyconfig>

 

 <vendor>Gedit</vendor>
 <vendor_url>http://gnome.org/</vendor_url>
 <icon_name>text-editor</icon_name>


 <action id="org.gnome.gedit">
 
 <description>Run Gedit as root</description>
 <description xml:lang="cs">Spustit Gedit jako root</description>
 <message>Authentication is required to run Gedit as root.</message>
 <message xml:lang="cs">Pro spuštění aplikace Gedit jako root se vyžaduje autentizace.</message>
 <defaults>
 <allow_any>no</allow_any>
 <allow_inactive>auth_admin</allow_inactive>
 <allow_active>auth_admin</allow_active>
 </defaults>
 <annotate key="org.freedesktop.policykit.exec.path">/usr/bin/gedit</annotate>
 <annotate key="org.freedesktop.policykit.exec.allow_gui">true</annotate>
 </action>

</policyconfig>

Dříve se ke spouštění GUI aplikací s root právy používalo gksu (gksudo, kdesu). To je nyní už z dister vypuštěno. Nicméně se dá doinstalovat (použijí se dva balíčky z Artfull) a normálně funguje dál...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Takže napřed zjisti jakým příkazem se daná aplikace spouští (podívej se do spouštěče, je to soubor .desktop, otevři ho v txt editoru).
Příkaz je v řádku který začíná EXEC=  Před příkaz dopiš pkexec a zkus to spustit. Pkexec funguje i při spouštění z Terminálu.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #48 kdy: 21 Ledna 2020, 18:15:15 »
Děkuji, zkusila jsem ten KWrite a Dolphin a oba mi řekli následující a odmítli se spustit...

Kód: [Vybrat]
qt.qpa.xcb: could not connect to display
qt.qpa.plugin: Could not load the Qt platform plugin "xcb" in "" even though it was found.
This application failed to start because no Qt platform plugin could be initialized. Reinstalling the application may fix this problem.

Available platform plugins are: wayland-org.kde.kwin.qpa, eglfs, linuxfb, minimal, minimalegl, offscreen, vnc, wayland-egl, wayland, wayland-xcomposite-egl, wayland-xcomposite-glx, xcb.

Neúspěšně ukončen (SIGABRT)

Co s tím? Nemám nejmenší tušení co to po mě chce.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nezobrazuje
« Odpověď #49 kdy: 21 Ledna 2020, 19:04:59 »
Tak u KDE aplikací, jak jsem nyní ke svému překvapení zjistil to takto jednoduše nefunguje - u ostatních ano.

Zkus to na základě tohoto článku ještě takto:
Kód: [Vybrat]
pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY KDE_SESSION_VERSION=5 KDE_FULL_SESSION=true dolphin
pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY KDE_SESSION_VERSION=5 KDE_FULL_SESSION=true kwrite

Další postupy zde Ovšem tam už se jedná o editaci souborů v hexaeditoru....
« Poslední změna: 21 Ledna 2020, 19:36:53 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.