Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: AMD Ryzen 5 a Ubuntu (nebo obecně Linux)  (Přečteno 1828 krát)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
AMD Ryzen 5 a Ubuntu (nebo obecně Linux)
« kdy: 20 Ledna 2020, 10:48:56 »
Provozoval jsem kdysi AMD (K6-2 450), pak přešel na Intel a od té doby po několik generací CPU a MB žádná změna...

Teď potřebuju zkompletovat jedno nové lepší kancelářské PC, přičemž a) Intely Core i5-8400 (co bych chtěl) moc nejsou, b) se u Intelu objevuje jedna bezpečnostní chyba za druhou.

Začal jsem tedy pošilhávat po AMD a jako logická volba mi vychází AMD Ryzen 5.

Provozuje to někdo s Ubuntu, popřípadě jinou linuxovou distribucí? Pokud ano, s jakou základní deskou (vybírat budu něco od Asusu, Gigabyte nebo MSI)?

Ptám se hlavně proto, že jsem našel dost informací zmiňujících různé problémy typu "Linux vůbec nelze nabootovat", "chce to aktualizaci na nejnovější BIOS" apod.

Neřešme zde výkon apod. (poradím si sám), jde mi skutečně jen o problematiku AMD versus Linux.

Díky za věcné odpovědi a zejména konkrétní zkušenosti.
« Poslední změna: 20 Ledna 2020, 10:52:46 od JirkaZ »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:AMD Ryzen 5 a Ubuntu (nebo obecně Linux)
« Odpověď #1 kdy: 20 Ledna 2020, 16:20:46 »
Mám AMD Ryzen 5 3600 na mobo MSI B450 Tomahawk Max (a GPU RTX 2060, 32 GB DDR4 RAM) a funguje to naprosto normálně. AMD je normální procesor, stejný jako Intel, akorát za normální peníze, s lepším výkonem a bez chyb (také jsem měla přes tímto Intel, konkrétně i5 7600k na Z270, kromě vyššího výkonu, nižší spotřeby, nižší teploty a nižší ceny při pořízení není ve funkčnosti rozdíl). Jinak Linux (momentálně KDE Neon, ale zkoušela jsem i Kubuntu a OpenSUSE Tumbleweed - vlastně pořád hledám dokonale funkční distribuci :) ) mi běží z M.2 SATA SSD, které je v PCI-E x4 kartě (ve slotu), protože moje deska má jen jeden M.2 slot a v něm je NVMe SSD pro Windows, což je a zřejmě ještě dlouho bude můj primární systém, rozhodně do té doby dokud budou v Linuxu problémy s běžnými věcmi jako dosud.

Každopádně v rámci možností Linuxu funguje normálně, stejně jako na Intelu.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:AMD Ryzen 5 a Ubuntu (nebo obecně Linux)
« Odpověď #2 kdy: 20 Ledna 2020, 18:28:41 »
...stolny pc-amd ryxen 5 2400G...mám...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:AMD Ryzen 5 a Ubuntu (nebo obecně Linux)
« Odpověď #3 kdy: 20 Ledna 2020, 19:29:42 »
Já mám AMD Ryzen 5 2600 na stolním počítači s Ubuntu Studiem a jsem s ním maximálně spokojený/á. Jediný problém byl, že jsem v setupu dlouho nemohl/a najít podporu virtualizace, než jsem zjistil/a, že u procesorů AMD se jmenuje úplně jinak, ale je tam a funguje dobře (dokonce i „nested virtualization“, ačkoliv tu tolik nepoužívám).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:AMD Ryzen 5 a Ubuntu (nebo obecně Linux)
« Odpověď #4 kdy: 20 Ledna 2020, 19:43:35 »
Já mám AMD Ryzen 5 2600 na stolním počítači s Ubuntu Studiem a jsem s ním maximálně spokojený/á. Jediný problém byl, že jsem v setupu dlouho nemohl/a najít podporu virtualizace, než jsem zjistil/a, že u procesorů AMD se jmenuje úplně jinak, ale je tam a funguje dobře (dokonce i „nested virtualization“, ačkoliv tu tolik nepoužívám).

A jakpak se tedy jmenuje?  :)

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:AMD Ryzen 5 a Ubuntu (nebo obecně Linux)
« Odpověď #5 kdy: 20 Ledna 2020, 22:11:05 »
A jakpak se tedy jmenuje?  :)

Jmenuje se „SVM mode“ a je v setupu v nastavení procesoru (alespoň u mě).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:AMD Ryzen 5 a Ubuntu (nebo obecně Linux)
« Odpověď #6 kdy: 20 Ledna 2020, 22:54:23 »
A jakpak se tedy jmenuje?  :)

Jmenuje se „SVM mode“ a je v setupu v nastavení procesoru (alespoň u mě).

Pokud jsem si všimnul, je "zkratka" SVM i u označení novějších (HWE) kernelů, možná to s tím souvisí?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.