Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přehrávání videa z smb share  (Přečteno 4799 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Přehrávání videa z smb share
« kdy: 04 Března 2020, 11:47:37 »
Na desktopu mám smb share připojený v /etc/fstab a tam to funguje normálně, ale na notebooku, který přenáším, na toto fstab nepoužívám a připojuji se ke sdílené složce podle potřeby tím, že zadám v Dolphinu (KDE) smb://adresa_serveru/složka a připojím se. Jenže když si chci takhle pustit video tak se nejdřív kopíruje do .cache a pak teprve spustí, což je špatně. Správně se má rovnou spustit, stejně jako když mám sdílenou složku připojenou přes fstab. Jak toho můžu docílit aniž bych to do fstab zadávala a při každém startu mimo domácí síť viděla chyby ohledně připojení a trvalo by spuštění navíc zbytečně dlouho? Děkuji.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #1 kdy: 04 Března 2020, 12:07:21 »
V ostatních správcích souború se to chová jak?
Tipuji, že pokud ten tvůj delfín spustíš s právy roota, tak to bude přehrávat normálně.
Nicméně jak už víme, v tom KDE je to docela problém....

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #2 kdy: 04 Března 2020, 13:50:56 »
Zkoušela jsem Krusader a je to to samé. S právy roota to spustit nejde, protože se někdo nesmyslně rozhodl že to nepotřebujeme :(

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #3 kdy: 04 Března 2020, 15:32:51 »
Jako že ten FM nelze spustit jako root? To se asi musí dneska udělat via pkexec - to ti kdyžtak Juwa popíše přesněji ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #4 kdy: 04 Března 2020, 20:59:22 »
Ako veľké je to video a koľko to na tvojom systéme trvá než sa rozbehne z toho share?
Bežne používam smb share na virtuálnych mašinách a nevšimol som si, že by štartovalo video z caja, alebo Krusader nejak oneskorene z toho share.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #5 kdy: 04 Března 2020, 21:22:11 »
Jako že ten FM nelze spustit jako root? To se asi musí dneska udělat via pkexec - to ti kdyžtak Juwa popíše přesněji ...

Ne, to už jsme řešili - tam (v tom KDE) je to neprůstřelné, žádným způsobem to jako root nespustíš...
Zkoušel jsem to i u sebe na běžném Ubuntu. Ostatní aplikace jako root spustit jdou (pkexec), ale KDE aplikace ani náhodou.... :(

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #6 kdy: 04 Března 2020, 21:24:23 »
Zkoušela jsem Krusader a je to to samé. S právy roota to spustit nejde, protože se někdo nesmyslně rozhodl že to nepotřebujeme :(

No ono by to především chtělo vyzkoušet jiného než KDE souborového správce....
(nautilus, nemo, caja, doublecmd....)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #7 kdy: 05 Března 2020, 13:45:46 »
Ako veľké je to video a koľko to na tvojom systéme trvá než sa rozbehne z toho share?
Bežne používam smb share na virtuálnych mašinách a nevšimol som si, že by štartovalo video z caja, alebo Krusader nejak oneskorene z toho share.

Od pár desítek MB po pár desítek GB, týká se to každého videa ze sdílené složky.

No ono by to především chtělo vyzkoušet jiného než KDE souborového správce....
(nautilus, nemo, caja, doublecmd....)

Je nějaký správce který si sebou nenatáhne půlku Gnome? Já to samozřejmě zkusím, ale aby se mi tam nenatáhla spousta zbytečností.

edit: tak jsem zkusila Double Commander a nepřišla jsem na to jak se tam připojit ke sdílené složce. Procházení sítí jako obvykle nefunguje a zadání smb://atakdále jsem tam nikde nenašla...

edit2: nainstalován Nautilus a přehrává normálně. Dá se to stejné zařídit i v KDE nebo je to bez šance a jediné možnosti jsou buď to nepoužívat nebo přejít na Gnome? A pokud je jediná možnost přejít na Gnome, dá se to nějak udělat i bez nutnosti znova instalovat celý systém? A dá se do Gnome doplnit některá funkcionalita z KDE (seznam bych dodala :) ).

edit3: tak přechod na Gnome není řešení, našla jsem návod jak ho nainstalovat a ne, je fakt ošklivé a funkčně omezené, takže je otázka jak to zprovoznit v KDE.
« Poslední změna: 05 Března 2020, 15:00:36 od Abby »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #8 kdy: 07 Března 2020, 10:35:13 »
Namiesto smb://adresa_serveru/složka pripoj share pomocou príkazu
sudo mount -t cifs //DRIVE ~/homedir/ -o user=user,pass=pass
Takto to pripájam v mint19.2 skriptom a žiadne oneskorenia som nezbadal.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #9 kdy: 09 Března 2020, 12:18:03 »
Pěkné, takže místo jednoho kliknutí na zástupce napíšu šíleně dlouhý příkaz, který nemám šanci si zapamatovat nebo vytvořit skript, když nevím jak se to dělá. Navíc tohle řeší jen moje sdílené složky. Co když se budu potřebovat připojit ke sdílené složce jinde? Procházení sítí nefunguje, ale někdo mi sdělí IP adresu, tak ji zadám ve správci souborů, řekne si to o přístupové údaje a bude to fungovat takhle napůl. Nebo budu bůhvíjak dlouho vzpomínat jak se píše ten příkaz a nakonec to vyřešíme tak že spustím Windows nebo přes flashdisk nebo si místo notebooku vezmu MacBook.
Prostě ráda bych to vyřešila systémově. Dolphin jako správce souborů to má umět a dělá to špatně, je tam nějaká chyba nebo dělám něco já špatně, ale ráda bych to vyřešila v GUI, ne v terminálu. GUI tam je proto aby se používalo a aby to zjednodušovalo. Tobě možná přijde příkaz v terminálu jednoduchý, ale pro mě je složitý a nejen že si ho nedokážu zapamatovat, já si ho ani nechci pamatovat, považuji to za zbytečné. Už takhle si pamatuju spoustu zbytečností, které bych z uživatelského hlediska vůbec neměla znát a mám plný OneNote poznámek o Linuxu, což je taky věc která by neměla být potřeba.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #10 kdy: 09 Března 2020, 12:35:36 »
Môžeš to apoň vyskúšať či to bude lepšie, alebo tak isto. Myslím, že skript som ti kedysi dávnejšie poslal. Môžem znova ak bude potrebné. Robil som v ňom nejaké úpravy aby fungoval v Mint-e. Mám to nastavené tak, že to simuluje fstab. Po prihlásení do účtu sa primapujú všetky potrebné zložky z NAS-u. Nemusím sa o nič starať. Dokonca to mám jednoduchšie ako to chceš spraviť ty pomocou nejakej ikonky. Nemusím už ani na tú ikonku poklepávať.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #11 kdy: 09 Března 2020, 13:49:17 »
Pěkné, takže místo jednoho kliknutí na zástupce napíšu šíleně dlouhý příkaz, který nemám šanci si zapamatovat nebo vytvořit skript, když nevím jak se to dělá.

Vytvoření skriptu:
Otevři textový editor > Soubor > Nový a vlož tam:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
notify-send "Hurá! Už umím vytvořit skript." -t 60000 -i face-laugh

Dej uložit jako test.sh   Nastav mu spustitelnost a spusť ho.... ;)
« Poslední změna: 09 Března 2020, 14:05:34 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #12 kdy: 09 Března 2020, 19:21:42 »
Děkuju :) A jak s tím připojením jinde než doma?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #13 kdy: 09 Března 2020, 20:53:03 »
Děkuju :) A jak s tím připojením jinde než doma?

To už jsme přece řešili, že nová verze samby nemá funkci observe (procházet). Tím pádem pokud neznáš přesnou adresu složky do které se chceš připojit, máš smůlu.
Ano, je to hrozně nepraktické/nepříjemné.
Řešením je nainstalovat starší verzi samby která tuto funkci ještě má a zamknout ji. Konkrétní verzi ti neřeknu, ale zjistit ji by neměl být až takový problém (cca rok zpět).

P.S. Schovávat si starší binárky není tak docela od věci - protože jeden neví, co bude zase v nové verzi "na draka". 
Pokud starší binárku máš, můžeš se jednoduše vrátit (apt remove > apt install > apt hold).
V běžných repozitářích totiž starší binárky nebývají.
A novější neznamená automaticky lepší, mnohdy je to (bohužel) naopak.... :-[

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #14 kdy: 09 Března 2020, 21:03:16 »
Celkom jednoducho. V skripte, ktorý sa štartuje po prihlásení do účtu sa nadefinuje hostname servera na ktorý je potrebné sa pripojiť.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #15 kdy: 09 Března 2020, 21:49:38 »
juwa2:
Prechádzanie sietí funguje aj na protokole SMB2. Podmienkou je aby bol na serveri spustený nmbd daemon. Je to súčasť NetBIOS funkcionality
Beží to na 138/UDP – prehliadanie počítačov v sieti (NETBIOS datagram service). Funguje to len na lokálnej sieti.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Přehrávání videa z smb share
« Odpověď #16 kdy: 09 Března 2020, 22:00:21 »
juwa2:
Prechádzanie sietí funguje aj na protokole SMB2. Podmienkou je aby bol na serveri spustený nmbd daemon. Je to súčasť NetBIOS funkcionality
Beží to na 138/UDP – prehliadanie počítačov v sieti (NETBIOS datagram service). Funguje to len na lokálnej sieti.

No nevím...
Pokud neomezím sambu na verzi 1  nebo nedám starší verzi (která ještě procházení podporuje), tak zkrátka (windows) PC v síti nevidím/procházet nemůžu.
A protože jsem funkční řešení (pro sebe) našel, dále se tím už zabývat nehodlám, mám jiné důležitější věci k řešení....

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.