Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Grafický editor.  (Přečteno 7999 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Grafický editor.
« kdy: 09 Dubna 2020, 14:25:30 »
Nějaký tip pro jednoduchý, malý, lehký grafický editor - něco jako Malování ve Win7?
- ořezat, velikost, rozlišení, vložit text, kreslení čar, vkládání koleček/šipek - ty jsou moc fajn/čtverců apod.
Popř. ještě doplňkově s nějakou základní úpravou jasu, kontrastu, ostrosti ...
Nechci to však řešit ani přes Wine ani snap, flat apod.
« Poslední změna: 09 Dubna 2020, 14:41:21 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Grafický editor.
« Odpověď #1 kdy: 09 Dubna 2020, 14:49:00 »
Na to, co popisuješ, používám k plné spokojenosti XnViewMP
Má balíčky i pro linux
https://www.xnview.com/en/xnviewmp/#downloads
« Poslední změna: 09 Dubna 2020, 19:13:04 od Luban »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Grafický editor.
« Odpověď #2 kdy: 09 Dubna 2020, 19:10:18 »
Pinta
GNU Paint
KolourPaint
Gnome Paint
MyPaint (u mě jsou tam nějaké problémy se závislostmi, např. koliduje s GIMPem atd.)

Základní operace s bitmapami (zejména ty v dotazu citované) umí i vektorový OO/LO Draw. Zejména dodatečné dokreslování různých prvků se v něm dělá podstatně lépe a kvalitněji než v jakémkoliv bitmapovém editoru.

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Shutter
« Odpověď #3 kdy: 09 Dubna 2020, 19:49:59 »
Shutter - na malůvky a popisky, původně je Shutter určen na snímání obrazovky
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Shutter
« Odpověď #4 kdy: 10 Dubna 2020, 08:33:49 »
Shutter - na malůvky a popisky, původně je Shutter určen na snímání obrazovky

Shutter je nejlepší nástroj na screenshoty jaký znám. Má vestavěný šikovný editor (ořez, šipky, text, rozostření, tvary atd.)
Navíc je možno editovat libovolné obrázky (soubor > otevřít).

Kdo neví, tak Shutter má nový PPA  Takže si ho přidejte do zdrojů SW.
Komu po instalaci nefunguje vestavěný editor (ikona "Upravit" na horním panelu zmizela nebo je zašedlá), napraví to snadno takto  ;)
« Poslední změna: 10 Dubna 2020, 09:04:13 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grafický editor.
« Odpověď #5 kdy: 10 Dubna 2020, 09:20:32 »
To zni  dobre. Zatim jsem vyzkousel gpaint, gnome-paint - ty jsou na prd. Xpaint nejak blblo prepinani a nenasel jsem tam rozumny resize - ale hlavne blbnul. Jaks taks sel Drawing, ale taky tomu neco malo chybelo.
Zatim mi z toho vylezl nejlepe LO Draw i kdyz se s nim pracuje dost kostrbate, a jeste zkusim Pintu.
Jinak chtit kombinaci jednoducheho kresleni a upravy fotek v jedne aplikaci je asi dost neskromne - co? Jako upravit jas, kontrast, ostrost, svetelnost, barevnost fotky a jeste dodat pokresky a poznamky ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re:Grafický editor.
« Odpověď #6 kdy: 10 Dubna 2020, 09:58:53 »
Zkus Krita (je v repozitáři), sic určena pro KDE prostředí. Na kreslení je zaměřený, ale uvádí se, že jednoduché úkony s fotkami zvládá. Z diskuse:
Citace
Q: Is the KDE Krita application suitable for photography, or is it mostly intended for digital painting by graphic artists?
A: It's definitely suitable but I prefer Gimp.
« Poslední změna: 10 Dubna 2020, 10:09:44 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Grafický editor.
« Odpověď #7 kdy: 10 Dubna 2020, 11:38:33 »
Jinak chtit kombinaci jednoducheho kresleni a upravy fotek v jedne aplikaci je asi dost neskromne - co? Jako upravit jas, kontrast, ostrost, svetelnost, barevnost fotky a jeste dodat pokresky a poznamky ...

No, první část je práce pro bitmapové editory, druhá (po "a ještě") spíš pro vektorové, přesněji objektově orientované...

Ale Draw má tyto schopnosti prakticky všechny a vůbec to není "kostrbaté" - naopak. Stačí ho umět ovládat, ev. spojit jeho možnosti s jiným programem. Jinými slovy: napřed bitmapu upravit, pak ji doplnit.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Grafický editor.
« Odpověď #8 kdy: 10 Dubna 2020, 16:05:24 »
Jinak chtit kombinaci jednoducheho kresleni a upravy fotek v jedne aplikaci je asi dost neskromne - co? Jako upravit jas, kontrast, ostrost, svetelnost, barevnost fotky a jeste dodat pokresky a poznamky ...

Vyzkoušej to XnView  - www.xnview.com/en/xnviewmp/
Je to sice prohlížeč, ale umí toho dost.
Umí hromadné operace s fotkami, do obrázku lez přidat jednoduchou grafiku, text a další.
Používám na linuxu a macOS.
LO Draw používám taky, ale spíše na vektorovou grafiku (schémata, letáčky, atd.).
Hodně záleží, co přesně potřebuješ dělat. Univerzální jednoduché řešení neexistuje. Každý program má své +/-.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grafický editor.
« Odpověď #9 kdy: 10 Dubna 2020, 17:44:08 »
Prave, ze jen tech par veci, tak jsem nechtel tahat megakanony jako Gimp. A Krita uz je taky poloprofi moloch, co jsem koukal. Paradoxne jsem se chtel LibreOffice zbavit uplne a nakonec ten Draw od nich bude nejspis pro me nejlepsi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Grafický editor.
« Odpověď #10 kdy: 10 Dubna 2020, 22:12:59 »
Zbavit se LibreOffice?

Hm, to bych mohl zahodit počítač úplně a jít třeba zametat nebo tak něco... Mrtwošrot opice úspěšně ignoruju odsampoč, takže ještě v době Windows jsem provozoval různé balíky typu 602 PC Suite, StarOffice apod.

Vznik a zejména pak následný vývoj OpenOffice a LibreOffice byl pro mě doslova vysvobozením a hlavně jsem pak zjistil, co všechno lze v tom sw dělat.

No a protože jsem jaksi "nezařazenej" ve spoustě věcí a ohledů, tak z balíku LO používám Draw asi nejvíc. Fascinuje mě svoboda tvorby dokumentu v něm a přitom nepřekombinované, téměř intuitivní ovládání...

Podotýkám, že kompatibilita s okolím je pro mě přitom zcela zásadní. O to víc mě vytáčí výkřiky typu "bez M$O to prostě nejde".

To platí snad jen pro velmi složité dokumenty s makry, náročným formátováním atd., u kterých je zároveň nutné, aby byly editovatelné více osobami na různých PC nezávisle na sobě.

No a zpátky k dotazu: rychlé znázornění všech možností editace bitmapy v LO Draw je na screenshotu v příloze. Úmyslně ponecháno v původní velikosti a rozlišení, aby vše bylo čitelné...
« Poslední změna: 10 Dubna 2020, 22:26:30 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grafický editor.
« Odpověď #11 kdy: 17 Dubna 2020, 20:32:54 »
Zbavit se LO ve smyslu najít lepší alternativu - je tam hodně hloupých funkcí, které znepříjemňují práci víc, než pomáhají, špatná detekce a přepínání jazyků a hlavně zobrazování v MSO.
Po hrubém odzkoušení nadějně vypadá litevský OnlyOffice, kde v Linuxu bohužel nefunguje OCR plugin - slíbena oprava do další verze - a německý FreeOffice. Nejlepší kompatibilitu s MS formáty má, dle recenzí, čínský WPS, ale nemá podporu Open Document a je to v Ubuntu gigový balík ...
Jestli bude nálada, tak to odzkouším trochu hlouběji.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Grafický editor.
« Odpověď #12 kdy: 17 Dubna 2020, 21:20:13 »
Zbavit se LO ve smyslu najít lepší alternativu - je tam hodně hloupých funkcí, které znepříjemňují práci víc, než pomáhají, špatná detekce a

Tohle jsem nikdy nepozoroval... Prostě všechno funguje tak, jak potřebuju.

Po hrubém odzkoušení nadějně vypadá litevský OnlyOffice

Free je jen základní verze a za vyšší se platí "maličkost" - litřík ročně a navíc je to formou pro mě zcela nesnesitelného "pronájmu", prostě plať pořád, ne že by sis koupil licenci jednou provždy. Vyšší verze je ale zaměřena na různé cloudy a podobné hrůzy, takže nezájem. Nicméně časem bych očekával zpoplatnění i základní verze, je to logické, komerční firma musí vydělávat. Nebo místo peněz alespoň reklamy či šmírování...

a německý FreeOffice.

Jo, SoftMaker, to je to, co spamuje všude možně a po instalaci do Kubuntu jsem to nemohl vystát, protože si to (přesně v arogantním stylu M$) přepnulo všechny možné souborové asociace na sebe. Pak to začalo snad vyžadovat nějako registraci či co (už si přesně nevzpomínám) a to byla poslední kapka k tomu, aby to letělo pryč. Ale ani odinstalace nebyla úplně OK a nechalo to po sobě nějaký bordel, který bylo nutné dořešit ručně... Jo a matně si vybavuju, že při pokusu o otevření několika M$ dokumentů, se kterými v LO nebyl žádný problém, to ve FreeOffice nešlo buď vůbec, nebo špatně.

Nejlepší kompatibilitu s MS formáty má, dle recenzí, čínský WPS, ale nemá podporu Open Document a je to v Ubuntu gigový balík ...

Jo, čínskej proprietární soft (pročpak ho asi čínská firma nějak kontrolovaná tamním bolševikem dává zdarma?), to je do světa open source fakt skvělá myšlenka... Bohužel mám tenhle bazmek na Androidu (tam nějak nic rozumnějšího není) a kdybych mu rootovsky nezakázal kde co, tak nevím... A to si nedělám iluze, že tam spousta dalších věcí nezůstala skrytá. Jedna z relativně bezvýznamných, za to o to víc nasíracích lahůdek byla zasílání zpráv na displej uprostřed noci...

Na PC mi to nesmí ani omylem.

Jestli bude nálada, tak to odzkouším trochu hlouběji.

Já už jsem toho vyzkoušel fakt dost a pro mě osobně nemá LO konkurenci. Funkčně zcela uspokojivý, přičemž nemá dnes běžné "manýry" popsané výše. Plně sdílím názor Petra Valacha na konci příspěvků na konci diskuse k https://www.openoffice.cz/recenze/onlyoffice-nenapadny-ale-zajimavy-kancelarsky-balik .

Já bych i zaplatil, ale doby, kdy se zaplatilo jednou a člověk koupil kvalitu, ty jsou nenávratně pryč. Alespoň tedy v případě globalizátorů - malé firmy si ještě semtam drží úroveň (dokud nejsou globalizátorem požrány).

Dnes je "standardem" onen zhovadilý, stále placený pronájem a k tomu ještě šmírování od A až do Z, ať už vnitřní formou (nejrůznější souhlasy v EULA), nebo cloudovým použitím, nebo lépe oboje najednou. No a spousta stáda zblblého xichtoknihou a podobnými úchylnostmi tomu ještě tleská...
« Poslední změna: 17 Dubna 2020, 21:32:00 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grafický editor.
« Odpověď #13 kdy: 17 Dubna 2020, 21:46:58 »
Taky jsem WPS odepsal prakticky hned.
Jo - jeden z těch programů chtěl po 3 dnech nějakou registraci. Zatím jsem to prolétl zběžně, takže dík za předané zkušenosti, co budu sledovat. Ještě se chci mrknout, kam se posunul Abiword a Gnumeric. Ease už nejspíš moc nevypadá ...
K těm by jsi měl také nějaké postřehy?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Grafický editor.
« Odpověď #14 kdy: 17 Dubna 2020, 22:03:59 »
Ještě se chci mrknout, kam se posunul Abiword a Gnumeric. Ease už nejspíš moc nevypadá ...
K těm by jsi měl také nějaké postřehy?

Abiword nepoužívám (otevřel jsem ho snad jednou v životě), Gnumeric jsem nedávno použil v nějakém speciálním případě importu (už nevím přesně , o co šlo, ale bylo tam hodně dat a Gnumeric byl výrazně rychlejší než LO nebo tak něco). Název Ease slyším (čtu) dnes poprvé a našel jsem, že  to snad je (mělo být?) cosi na prezošky (např. http://dfens-cz.com/jak-usporadat-spravny-meeting/).

Jinak naprosto dominantně zůstávám u LO, protože je zdaleka nejkomplexnější (nepoužívám z něj snad jen Base, i když i na tu část se léta chystám...) a prostě řeší všechny moje potřeby. Kromě toho mě fascinuje jeho tvorba, kdy na něm pracuje z celého světa kde kdo od jednotlivců až po velké firmy a pořád to dobře funguje.

Ne že by neměl chyby (co je nemá?), ale pro mě jsou bohatě kompenzovány tím vším ostatním.

Doufám, že vydrží i původní Open Office a že si budou zdravě konkurovat, nebo se naopak doplňovat a vzájemně inspirovat....
« Poslední změna: 17 Dubna 2020, 23:00:00 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grafický editor.
« Odpověď #15 kdy: 18 Dubna 2020, 09:42:23 »
No osobně se mi zdá OpenOffice takový zkousnutelnější než LO - pracuje se mi s ním trochu lehčeji, ale podporou standardů za LO zaostává o několik let ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grafický editor.
« Odpověď #16 kdy: 21 Dubna 2020, 19:02:44 »
Tak opravdu ten LO Draw vypadá nejlíp k tomu, co jsem chtěl. Mám však jeden veliký problém. Když tam vložím nějaký obrázek/fotku a na té udělám nějaké úpravy - např. dokreslím červené kolečko a šipku pro zvýraznění nějakého místa, tak jsem opravdu nepřišel na to, jak ten výsledný obrázek uložit, tak aby tam ty dokreslůvky zůstaly a zároveň tam nebyla ta bílá stránka coby podklad. Abych pravdu řekl, tak to vůbec nechápu, proč tam je - smysl by měl možná jenom její obrys - takhle je to podle mě stupidní kontrafunkční pruda.
Kdyby někdo věděl, jak to udělat, tak budu velice vděčný za radu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re:Grafický editor.
« Odpověď #17 kdy: 21 Dubna 2020, 19:13:58 »
Stačí dát označit a exportovat výběr. Potom tam bude jen to označené. :) Taky tohle často používám. ;)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Grafický editor.
« Odpověď #18 kdy: 21 Dubna 2020, 19:27:19 »
Tak opravdu ten LO Draw vypadá nejlíp k tomu, co jsem chtěl. Mám však jeden veliký problém. Když tam vložím nějaký obrázek/fotku a na té udělám nějaké úpravy - např. dokreslím červené kolečko a šipku pro zvýraznění nějakého místa, tak jsem opravdu nepřišel na to, jak ten výsledný obrázek uložit, tak aby tam ty dokreslůvky zůstaly a zároveň tam nebyla ta bílá stránka coby podklad. Abych pravdu řekl, tak to vůbec nechápu, proč tam je - smysl by měl možná jenom její obrys - takhle je to podle mě stupidní kontrafunkční pruda.
Kdyby někdo věděl, jak to udělat, tak budu velice vděčný za radu.

Jak proč tam stránka je? Přece to je dokument (zobrazitelný, tisknutelný, cokoliv....), tak je to prostě plocha, na které jsou rozloženy jeho jednotlivé prvky... Jinými slovy papír, na kterém je něco napsáno nebo nakresleno.

Bitmapa (pokud neobsahuje průhlednost) je vždycky obdélníková (kdy čtverec je zvláštním případem obdélníku). No a pokud k takové bitmapě dokreslím něco, co přesahuje její obrys a chci to celé znovu exportovat jako bitmapu, tak pořád musím respektovat to, že výsledkem opět bude obdélník. No a tam, kde není ani původní bitmapa, ani dokreslené prvky, bude onen podklad...

No a když mi vadí, že podklad je větší než to, s čím pracuju, tak si buď zvětším kresbu, nebo zmenším plochu, nebo označím (vyberu) to, co chci exportovat (+ případně dám Seskupit) a dále exportuju výběr nebo ono seskupení...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grafický editor.
« Odpověď #19 kdy: 21 Dubna 2020, 21:02:15 »
Díky za tipy - zítra to zkusím - dneska jsem už vyřízenej ....
Večeru zdar pánové :-)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grafický editor.
« Odpověď #20 kdy: 22 Dubna 2020, 12:07:59 »
Jan:
Nemohu najít možnost "exportovat výběr" - můžeš mě prosím navést blíže - třeba i s obrázkem a vyznačením. Jak přesně označit a kde najdu volbu "exportovat výběr"?

Jirka:
Seskupit jsem dal - to pak už nenabízí volbu uložit po pravém tlačítku - dále platí, že žádnou možnost exportovat seskupení či výběr jsem po hodině nenalezl.

Možná  neznám správný způsob, jak označit, aby se mi tyto volby objevily ...

Tak hotovo vymalováno - pořád jsem se snažil najít položku či volbu o exportu výběru a malinkatý čtvereček se slabounkým písmem "výběr" v levém spodním rohu dialogového okna exportu unikal mému všimnutí. Mohli to soudruzi trochu zvýraznit, když už zvolili tuto koncepci :) - uuuff ....

Ale instalovat ho samotný, pokud člověk neužívá více aplikací balíku LO však není moc efektivní - natahá to přes 200MB a to už se do toho snad vejde Gimp s Inkscape dohromady a s tím už se dá dělat profesionálně ...
« Poslední změna: 22 Dubna 2020, 12:37:13 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Grafický editor.
« Odpověď #21 kdy: 22 Dubna 2020, 14:06:48 »
Jirka:
Seskupit jsem dal - to pak už nenabízí volbu uložit po pravém tlačítku - dále platí, že žádnou možnost exportovat seskupení či výběr jsem po hodině nenalezl.

Možná  neznám správný způsob, jak označit, aby se mi tyto volby objevily ...

Tak hotovo vymalováno - pořád jsem se snažil najít položku či volbu o exportu výběru a malinkatý čtvereček se slabounkým písmem "výběr" v levém spodním rohu dialogového okna exportu unikal mému všimnutí. Mohli to soudruzi trochu zvýraznit, když už zvolili tuto koncepci :) - uuuff ....

Ale instalovat ho samotný, pokud člověk neužívá více aplikací balíku LO však není moc efektivní - natahá to přes 200MB a to už se do toho snad vejde Gimp s Inkscape dohromady a s tím už se dá dělat profesionálně ...

Mno, mně ovládání Draw přijde naprosto intuitivní. Selže-li všechno, přečti si návod. Pročpak ho asi píšou, proč je v OO/LO velmi obsáhlá kontextová nápověda? To je nějaká móda nečíst základní informace a postupovat od nuly metodou pokus/omyl?

V GIMPu nemám ani zdaleka ty možnosti vektorového kreslení, jako v Draw.

Inkscape jistě ano (podobně jako Draw umí kombinovat bitmapy a vektory), ale jeho ovládání mi přijde natolik neintuitivní, že jsem jeho používání omezil na nutné případy (umí třeba bezkonkurenčně trasovat bitmapy). Jo, nejspíš je to daň za možnosti, které má a nabízí, ale mně prostě v 99% stačí Draw, protože práce v něm je velmi rychlá a bezproblémová. Navíc je to jedna ze součástí celého mnou používaného balíku.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grafický editor.
« Odpověď #22 kdy: 22 Dubna 2020, 14:42:00 »
Však LO Draw jsem po tom všem zkoušení vyhodnotil, jako nejlepší variantu pro mé potřeby.
No - s návody mám svoje zkušenosti - vyjma úplně specifických věcí člověk přijde na většinu věcí rychleji sám, než je najde v mnohdy naprosto nekoncepčně nebo příliš odborně napsaných návodech ...
Každopádně všem díky za rady a tipy.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Grafický editor.
« Odpověď #23 kdy: 22 Dubna 2020, 15:07:23 »
...dále platí, že žádnou možnost exportovat seskupení či výběr jsem po hodině nenalezl.
X
No - s návody mám svoje zkušenosti - vyjma úplně specifických věcí člověk přijde na většinu věcí rychleji sám, než je najde v mnohdy naprosto nekoncepčně nebo příliš odborně napsaných návodech ...

https://help.libreoffice.org/6.4/cs/text/shared/guide/insert_bitmap.html?&DbPAR=WRITER&System=UNIX (nebo totéž z lokální nápovědy, i když v poslední "fresh" PPA verzi tato z menu LO nejde otevřít a je nutné ručně otevřít soubor file:///usr/share/libreoffice/help/index.html , resp. konkrétně file:///usr/share/libreoffice/help/cs/text/shared/guide/insert_bitmap.html?DbPAR=SHARED#bm_id3154136).

Těch autorů je mi fakt líto, je to jak házet prachy rovnou do kanálu. Musí to strašlivě demotivovat...
« Poslední změna: 24 Dubna 2020, 23:18:05 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Grafický editor.
« Odpověď #24 kdy: 22 Dubna 2020, 15:32:09 »
Tak nehodil jsem vše do jednoho pytle - jen jsem zmínil své zkušenosti a zrovna u nějakého základního grafického programu bych potřebu návodu nepředpokládal. A v tomto případě vlastně o to nešlo - nestojí to na návodu. Jde o to, že když na to neudělaly v kontextu zvlášť volbu - což by bylo dost jasně mnohem intuitivnější, tak to políčko s popiskem mohly být větší, popř nějak zvýrazněno. Na mé 32" obrazovce za denního světla tam opravdu je tato volba téměř neviditelná.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.