Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vynucení čísla a priority displejů  (Přečteno 2171 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Vynucení čísla a priority displejů
« kdy: 29 Května 2020, 13:35:57 »
V nastavení Xubuntu 18.04, mi systém nějak očísluje monitory - a ten co je očíslován jako 1 je automaticky brán jako primární a můžu si tam zatrhávat co chci. Stejně tak, když si nadefinuji sekundární displej doleva, tak se začne chovat jako primární a můžu mít zase zatrženo co chci.
Také si někdy očísluje monitory jednou tak a jednou opačně.
Jde to nějak vynutit to přiřazení čísla monitoru a to aby ten konkrétní monitor byl absolutně brán jako hlavní a ten druhý jako vedlejší?
Chci mít jako hlavní monitor DP (HDMI) - tedy s hlavním panelem coby výchozí a jako vedlejší rozšířený ten co je na VGA.
Hledal jsem, ale nejspíš jsem nedokázal v angličtině správně definovat dotaz, neboť jsem nenašel nic relevantního.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vynucení čísla a priority displejů
« Odpověď #1 kdy: 29 Května 2020, 22:04:49 »
Používám KDE a také mi po instalaci dlouhodobě nastavuje jako primární monitor ten, který je ve skutečnosti sekundární. Ale stačí to změnit a po změně to vydrží nastavené správně. Mám primární monitor vpravo, každý má jiné rozlišení a každý má jiné škálování. Přijde mi, že XFCE je prostě na takovéhle pokročilé věci příliš primitivní a asi nemá dost vývojářů aby tyhle funkce doplnili, možná spoléhají na to, že takovéhle věci používá málo lidí. Já se svým nastavením nemůžu XFCE používat vůbec.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Vynucení čísla a priority displejů
« Odpověď #2 kdy: 29 Května 2020, 22:08:51 »
Uznavam, ze xfce ma znacne rezervy, ale na druhou stranu ta sviznost a intuitivnost nastaveni - to je pro me proste sexy ;)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vynucení čísla a priority displejů
« Odpověď #3 kdy: 29 Května 2020, 22:13:23 »
Chápu, ale když mi na 9 let starém notebooku běží XFCE stejně rychle jako KDE a KDE má jen o pár set vyšší spotřebu RAM tak celkem neřeším (i když uznávám, že ten starý notebook má 8 GB RAM a SSD a tenhle upgrade i to dvoujádrové Pentium dost nakopl, přitom to stálo pár korun, paměti z Bazoše a SSD z desktopu, kam místo něj šel větší). Hlavně ale vidím problém XFCE v tristní podpoře moderních věcí, ono 4k monitor sice zatím nemá každý, ale počet těch, kteří ho nemají, se každým dnem zmenšuje a brzy to bude standard stejně jako teď je standard fullHD. A KDE prostě s těmi novými věcmi funguje mnohem lépe a na starých věcech také funguje výborně, už to není ten nenažraný moloch jako býval před deseti lety.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Vynucení čísla a priority displejů
« Odpověď #4 kdy: 29 Května 2020, 22:18:21 »
Me se prave KDE strasne sekalo tam, kde xfce bezelo pouzitelne. Ale nejspis je od te doby znacne zoptimalizovano a vykon PC se take zvedl exponencialne.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Vynucení čísla a priority displejů
« Odpověď #5 kdy: 29 Května 2020, 22:23:05 »
Právě, na optimalizaci bych řekla že hodně zapracovali a když je v roce 2020 možné plnohodnotně používat notebook z roku 2011 a on v ničem neomezuje, tak to asi taky mluví za všechno. Když srovnám svůj desktop s X220 tak je Lenovo chudinka, ale na běžné věci je plně dostačující a i s originální baterkou z roku 2011 stále vydrží skoro 4 hodiny (až koupím novou tak to bude zřejmě přes 12 hodin). A když srovnám svůj MacBook s X220 tak vlastně kromě designu nevidím rozdíl, na obojím mám Mojave a oboje běží prakticky stejně, akorát že MBA má 8 GB RAM a není rozšiřitelný, X220 má nově 16 GB RAM a v benchmarcích je obrovský rozdíl v rychlosti disku a podle benchmarku je MBA asi třikrát výkonnější. Ale nepoznám to.

A KDE? Prostě na Ryzenu i i5 Sandy Bridge běží subjektivně stejně. A ani to Pentium se neliší.

Podle mě je hlavní devizou SSD a pak mít dostatek RAM. Na procesoru až tak moc nezáleží.
« Poslední změna: 29 Května 2020, 22:24:36 od Abby »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.