Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490  (Přečteno 1752 krát)

MKeyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Zdravím,
Prosím mohl by mi někdo pomoci. Rozhodl jsem se nainstalovat svůj první linux na můj notebook (jsem absolutní začátečník, bez zkušeností s linuxem do teď jsem používal jen Windows).

Linux chci nainstalovat na notebook zn. Lenovo model thinkpad e490. Laptop obsahuje dva disky: 1)SSD 250GB ; 2)HDD 1T.

Linux chci nainstalovat, tak že na SSD disku bude systém Ubuntu se vším všudy a na HDD chci ukládat veliké soubory (filmy, claud, právě stahované soubory atd.).

Bohužel nevím, jak během instalace systému nakonfigurovat oddíly obou disků, dále nevím jak v systému nakonfigurovat aby se hdd automaticky připojilo a ukládali se zde všechny soubory které potřebuji (hlavně claud).

Ve Windows jsem to měl jednoduše jako disk C (systém-ssd) disk D (datový) a vše jsem si nastavil v programech a knihovny jako stažené soubory jsem nakonfiguroval na disk D.

Mohl by mi prosím někdo pomoci. Nejlépe napsat nějaký postup, jak tohoto docílit? Chtěl bych linux bezchybně nainstalovat, abych se v něm mohl začít učit a seznamovat se co a jak. Děkuji moc za případnou pomoc.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #1 kdy: 07 Června 2020, 11:25:40 »
Instaluj na SSD, o HDD se prozatím nestarej.
https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,85056.msg571650.html#msg571650

Před instalací doporučuji (vzhledem k nezkušenosti) HDD (fyzicky) odpojit a připojit až po dokončení instalace.
Jeho automatické připojování si nastavíš až po instalaci v aplikaci Disky (gnome-disks).
Ze složky kam bude připojen si pak můžeš udělat odkaz (symlink) kamkoli do systému.
« Poslední změna: 07 Června 2020, 11:28:43 od juwa2 »

MKeyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #2 kdy: 07 Června 2020, 11:43:08 »
Instalaci systému na SSD jsem provedl bez problému. HDD dostal formát ext4 a přiřadil jsem mu příponu /data.

Nyní složka 'data' je vidět v kořenovém adresáři '/', ale bohužel se mi nedaří hdd přiřadit do adresáře abych ho viděl, ani na něj nemohu nic zapsat (ani založit novou složku atd. ).

Jak budu doma pošlu screenshoty pro lepší představu.

Jak prosím nyní přiřadím '/home/' do '/data'? Abych mohl soubory ukládat na hdd? Děkuji

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #3 kdy: 07 Června 2020, 12:02:34 »
Aha, takže ty už sis jeho připojování nastavil při instalaci (to nebyl nejlepší nápad).
Co teď s tím?  Napřed převezmi vlastnictví/práva té složky na sebe. Otevři Terminál a postupně zadej tyto 3 příkazy:
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R uživatel:uživatel /data
sudo chmod 775 -R /data
sudo ln -s /data /home/uživatel/DATA

(místo uživatel  tam pochopitelně napiš skutečný název svého účtu).

Pak můžeš objemné věci ukládat do složky  ~/DATA  která bude normálně přístupná.  V ní si můžeš vytvořit podsložky dle libosti a případně z nich vytvořit odkazy kamkoli. Příklad:
Kód: [Vybrat]
mkdir ~/DATA/Filmy && ln -s ~/DATA/Filmy ~/Videa/Filmy
mkdir ~/DATA/Downloads && ln -s ~/DATA/Downloads ~/Stažené/Stažené_hdd

Nebo si můžeš přímo do těch podsložek přesměrovat výchozí uživatelské složky (Videa, Obrázky, Dokumenty, Stažené atd.) prostřednictvím editace konfiguračního souboru
Kód: [Vybrat]
~/.config/user-dirs.dir
Např. řádek 
Kód: [Vybrat]
XDG_VIDEOS_DIR="$HOME/Videa"
změníš na
Kód: [Vybrat]
XDG_VIDEOS_DIR="/data/Filmy"

Nebo to samé můžeš udělat jedním vrzem příkazem:
Kód: [Vybrat]
xdg-user-dirs-update --set VIDEOS "/data/Filmy"

Pak, po odlášení/přihlášení budou "Videa" přesměrována do složky /data/Filmy  na HDD.

Ale to už ponechám na tobě - zkrátka si to přizpůsob dle své potřeby...
-------------------------------------------------------------------------------------
Měls raději ten HDD při instalaci připojit jako  /home
Pak bys to měl bez potíží. Sice to jde udělat i dodatečně, ale je to poněkud komplikované ("přestěhovat" /home  na jiný disk), obávám se, že bys to nezvládl...
« Poslední změna: 07 Června 2020, 16:42:20 od juwa2 »

MKeyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #4 kdy: 07 Června 2020, 12:18:37 »
Já právě četl, že složku home přiřadit na hdd není dobrý nápad z důvodu rychlosti disku. Můj laptop na hdd o rychlosti 5400 otáček.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #5 kdy: 07 Června 2020, 13:26:15 »
Já právě četl, že složku home přiřadit na hdd není dobrý nápad z důvodu rychlosti disku. Můj laptop na hdd o rychlosti 5400 otáček.

No, to je částečně pravda, protože na /home jsou např. profily prohlížečů a daší takže to by mohlo načítání poněkud zpomalit...
Jinak ten přípojný bod toho HDD je lepší při instalaci nastavit raději jako  /media/uživatel/data
Pak se ty práva nemusí nastavovat dodatečně viz příkazy výše...

MKeyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #6 kdy: 07 Června 2020, 13:38:07 »
Děkuji mockrát, doma vyzkouším a dám vědět.  :)

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #7 kdy: 07 Června 2020, 15:17:35 »
Já to mám takto (taky mám SSD + HDD):
- na SSD (/dev/sda) při instalaci dávám swap (odkládací soubor), / (systém) a /home (uživatelská nastavení)
- na HDD (/dev/sdb) při instalaci dávám /media/data (datové soubory - fotky, videa, dokumenty, mp3 atd.)
Když to nastavím rovnou při instalaci, tak po ní mám všechno přístupné a nemusím řešit práva zápisu. :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

MKeyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #8 kdy: 07 Června 2020, 15:32:03 »
Dobře, děkuji za rady a jdou nějaké složky z domovského adresáře -/home přesunout/přiřadit/změnit jejich umístění na HDD? konkrétně bych potřeboval přesunout složku /home/stažené na /data... (hdd) - tak aby se všechny soubory co zde uložím rovnou umístili na HDD - to samé bych potřeboval u složky /home/Videa. Děkuji

Dále bych poprosil kde se toto vše naučím? Abych problematiku mohl řešit sám a nemusel opisovat příkazy, ale rovnou je vymýšlet  ??? děkuji moc za pomoc

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #9 kdy: 07 Června 2020, 15:50:41 »
Dobře, děkuji za rady a jdou nějaké složky z domovského adresáře -/home přesunout/přiřadit/změnit jejich umístění na HDD? konkrétně bych potřeboval přesunout složku /home/stažené na /data... (hdd) - tak aby se všechny soubory co zde uložím rovnou umístili na HDD - to samé bych potřeboval u složky /home/Videa. Děkuji

Dále bych poprosil kde se toto vše naučím? Abych problematiku mohl řešit sám a nemusel opisovat příkazy, ale rovnou je vymýšlet  ??? děkuji moc za pomoc

Jak to "přesuneš"? To už jsem ti přece napsal - vytvoříš ty složky v /data  a pak edituješ cesty v souboru  ~/.config/user-dirs.dir
Proč se vyptáváš na to samé dokola jako jojo?
-----------------------------------
Až tedy převezmeš vlastnictví/práva složky  /data  na sebe viz výše (jak správně píše kolega, pokud bys to při instalaci připojil do /media/data , měl bys o starost míň..)
tak nejprve vytvoř ty složky:
Kód: [Vybrat]
mkdir /data/Stažené /data/Videa
a potom proveď ten "zázračný přesun":
Kód: [Vybrat]
xdg-user-dirs-update --set VIDEOS "/data/Videa" && xdg-user-dirs-update --set DOWNLOAD "/data/Stažené"

Hotovo!
« Poslední změna: 07 Června 2020, 16:43:56 od juwa2 »

Jan Skořepa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
    • JaSovy stránky
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #10 kdy: 07 Června 2020, 18:30:41 »
Já to řeším přes symbolické odkazy.

Složku ~/Stažené (Downloads) jsem smazal a místo ní (na tom samém místě) jsem vytvořil symbolický odkaz se stejným jménem (Stažené), který ovšem odkazuje na /media/data/home/Stažené.

Symbolický odkaz se dá vytvořit buď rovnou ve správci souborů, nebo v terminálu (např. ln -s /media/data/Stažené ~/Stažené).

Podobně s ostatními složkami, které fyzicky nechci mít v /home (SSD), ale na /media/data (HDD). :)
MB ASUS P5KPL/EPU - CPU Pentium(R) Dual-Core E5300 2600 MHz - RAM 4 GB DDR2 - GK GIGABYTE GeForce 8400 GS - OS Debian Stable (64bit)

MKeyCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #11 kdy: 07 Června 2020, 22:15:46 »
Děkuji už je to vyřešené a omlouvám se @juwa2 špatně jsem to prve pochopil.

Mohl by mi ještě někdo poradit klidně do SZ jak s linuxem a hlavně s terminalem Linuxu začít? Abych podobné problémy mohl řešit sám? Děkuji

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #12 kdy: 07 Června 2020, 22:59:23 »
Citace
Citace
    Já právě četl, že složku home přiřadit na hdd není dobrý nápad z důvodu rychlosti disku. Můj laptop na hdd o rychlosti 5400 otáček.


No, to je částečně pravda, protože na /home jsou např. profily prohlížečů a daší takže to by mohlo načítání poněkud zpomalit...
Jinak ten přípojný bod toho HDD je lepší při instalaci nastavit raději jako  /media/uživatel/data
Pak se ty práva nemusí nastavovat dodatečně viz příkazy výše...

No možná už opožděně, ale zapojím se tak trošku do diskuze. Je pravda, že na jedné straně se načítání může poněkud zpomalit, protože přeci jen je to HDD, ale já bych umístění /home na HDD nezavrhoval, a to už jen z následujícího důvodu...V uživ. profilu pracujeme s daty....čtení/zápis...no a řekněme...provádíme to docela často. Sice už v dnešní době ceny SSD jsou na nižších cenových hladinách, ale nevidím důvod, proč si ničit SSD, kde buňky jsou právě omezeny na určitý počet zápisů. To raději oželím rychlost načtení těchto dat...což i tak bude vcelku ok, protože systém + programy se načítají z SSD. Zatímco takový webový prohlížeč zapisuje každou ptákovinu, takže jsem zvědav, jak dlouho ty SSD vydrží, ale víc jak 5 let bych tomu nedával...zatímco HDD i po 10+ letech je OK.

Jen pro zajímavost, někde jsem viděl i řádné testy s grafy, ale nechce se mi to teď dohledávat...tak jen pro ilustraci článek z rootu

https://www.root.cz/clanky/firefox-pozira-vase-ssd-zapisuje-desitky-gb-denne/
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #13 kdy: 08 Června 2020, 00:01:55 »
macu: právě proto používám ramdisk, jak pro /temp tak pro cache Chrome. Jinak v žádném PC, notebooku ani Macu nemám HDD, všude je jen SSD a běžné používání fakt neznamená, že by SSD umřelo moc rychle. Záleží samozřejmě na použité technologii, v desktopu mám "nejhorší" disk co dnes existuje, Crucial P1 s QLC buňkama, za 11 měsíců má opotřebení na 97% a odhadovanou životnost přes 15 let. Jsou na něm Windows 10, hry, programy a je zašifrovaný BitLockerem, což na životnosti také nepřidává.

Takže na HDD bych /home určitě nedávala, jen bych přesměrovala složky s daty (hudba, videa, dokumenty, obrázky, stahování a tak) a klasický /home bych nechala klidně na SSD. Co bych ale doporučila je vytvořit si ten ramdisk, alespoň pro cache prohlížeče, ale i na ty dočasné soubory to není k zahození, pokud je dostatek paměti RAM. Pro Chrome bohatě stačí 1 GB, nikdy mi paměť nedošla a co se týče /tmp tak ve Windows mám ramdisk velký 6 GB celkově (včetně cache) a v Linuxu to mám nastavené na 7.7 GB (nevím proč zrovna takhle, nastavilo se to samo při instalaci - Manjaro KDE)

V /etc/fstab rovnou od instalace

Kód: [Vybrat]
tmpfs   /tmp   tmpfs   defaults,noatime,mode=1777 0 0
a já jsem si přidala

Kód: [Vybrat]
tmpfs /home/abby/.cache/google-chrome tmpfs size=1G,rw,noexec,nosuid,mode=775,uid=1000,gid=1000 0 0
Nevím jak moc velký vliv to má na životnost SSD, ale vzhledem k tomu, že dočasné soubory jsou vlastně zbytečnosti a webový prohlížeč generuje opravdu velké množství malinkatých souborů, tak to asi vliv mít bude. Otázka zní, když nejhorší SSD mi vydrží 15 let, jestli bude v té době ještě použitelné nebo budu mít už třetí SSD s úplně jinou technologií a tohle bude v nějakém staříkovi na hraní pro děti.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #14 kdy: 09 Června 2020, 13:30:03 »
Citace
... za 11 měsíců má opotřebení na 97% a odhadovanou životnost přes 15 let.
To moc smysl nedává a těžko uvěřit, že s takovou vydrží ještě 15 let ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:První instalace - Ubuntu (dva disky) - lenovo thinkpad e490
« Odpověď #15 kdy: 09 Června 2020, 14:04:24 »
Na tom celkem nezáleží, důležité je, že disk je monitorovaný a už mockrát jsem zjistila, že HDD Sentinel se příliš nemýlí. A i kdyby ten disk vydržel třeba jenom 10 let tak na tom nezáleží, protože nikdo ho nebude mít tak dlouho.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.