Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Externí disky WD MY Book - důležité upozornění  (Přečteno 2564 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Externí disky WD MY Book - důležité upozornění
« kdy: 20 Listopadu 2020, 08:19:08 »
V případě USB externích disků platí známé pravidlo: Nikdy nekupovat externí disk tzv. "hotový", ale vždy koupit běžný interní disk (SATA) + box/převodník na USB zvlášť. Protože pokud odejde převodník, disk se prostě z boxu vyndá a připojí buď přímo pomocí SATA nebo boxu nového.
Toto platí zejména pro "hotové"externí 2.5" disky u kterých je většinou převodník součástí elektroniky disku samotného. V případě poruchy pak nejde použít řešení popsané výše.

Nicméně externí disky WD MY Book obsahují běžný 3.5" SATA disk, ke kterému je připojena (konektorem) destička převodníku.
Tím pádem jsem byl (bohužel) docela v klidu. Nedávno, po cca 5 letech disk náhle přestal fungovat/nereagoval/netočil se.
Box jsem tedy rozebral a disk samotný jsem připojil pomocí SATA k počítači. Disk se roztočil, ve správci disků se objevil - ale ouha, jevil se jako neinicializovaný a prázdný, nebyl na něm žádný oddíl (původně 1x NTFS  2TB), žádný souborový systém.
Příčina je totiž v tom, že tyto externí disky data hardwarově šifrují (včetně partition table!), a to i tehdy pokud není šifrování uživatelem zapnuto (pak není třeba zadávat heslo, nicméně data na disku stále šifrovaná jsou).

Co ale teď? Prostá výměna destičky převodníku (nákup na e-bay) nepomůže (každý disk má unikátní ID potřebné k rozšifrování). Lze to řešit přeletováním paměťového čipu z původní destičky do té nové. To už je ale bohužel nad rámec možností/schopností běžného uživatele.
Firmy na záchranu dat tohle (zjistil jsem) sice řešit umí, ale řeknou si min. o 5 000 Kč.... :-[

Tento příspěvek vznikl především jako varování ostatním uživatelům těchto disků, kteří (stejně jako já doposud) o tomto nemají ani ponětí.
A jistě tušíte, jak mám nyní firmu WD "rád", jak jsem je proklel. A ten jejich výrobek už mi nikdy nesmí přes práh.
Disk si nechám a tu plastovou krabičku s převodníkem rozšlapu... ;D
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EDIT:  Destičku převodníku jsem zkusil "zapéct" v el. troubě (již dříve jsem tímto způsobem ůspěšně "opravil" několik mrtvých zákl. desek do notebooků, většina funguje stále - cca 5+ let, viz obrázek). A ejhle, WD My Book normálně naběhl  ;)
Takže nyní už mám všechna data zkopírovaná na jiný disk.

Disk (WD caviar green 2TB) z WD My Book jsem vyndal, připojil k PC pomocí SATA, vyčistil, inicializoval, vytvořil ntfs partition.
Budu ho dál používat, ale s normálním usb boxem
Původní box WD My book i s onou destičkou jsem rozšlapal a hodil do popelnice.
To samé ostatně doporučuji všem majitelům WD My Book udělat preventivně. Přijde to sice na 500 Kč, ale je to rozhodně lepší než v budoucnu řešit (zbytečnou) ztrátu dat/platit tisíce...

« Poslední změna: 23 Listopadu 2020, 08:50:27 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Externí disky WD MY Book - důležité upozornění
« Odpověď #1 kdy: 20 Listopadu 2020, 23:16:54 »
Díky za info, dobré vědět. Mám už asi 4 roky WD My Passport Ultra 4 TB (2.5" bez externího napájení) a šifrování u něj nepoužívám, sice bez problémů funguje na Macu a Windows, ale v Linuxu jsem s tím měla problémy. Ale jestli šifruje i bez toho, tak je to sice pro bezpečnost fajn, ale dostat se v případě nějakého problému datům bude drahé...
Jinak ten můj vůbec nemá odpojitelný převodník podle toho, co jsem teď v rychlosti zjistila na netu, je to prostě rovnou napájené... Tak doufám, že neumře.

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Externí disky WD MY Book - důležité upozornění
« Odpověď #2 kdy: 21 Listopadu 2020, 17:21:03 »
Také děkuji za upozornění. Uvedené disky používám a hardwarové šifrování tohoto druhu se mi vůbec nelíbí. Pokud by mi někdo disk ukradl, pochybuji, že ho schválně vykuchá z adaptéru, aby mi adaptér nechal a nemohl se pak k datům dostat...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Externí disky WD MY Book - důležité upozornění
« Odpověď #3 kdy: 23 Listopadu 2020, 09:02:51 »
Díky za info, dobré vědět. Mám už asi 4 roky WD My Passport Ultra 4 TB (2.5" bez externího napájení) a šifrování u něj nepoužívám, sice bez problémů funguje na Macu a Windows, ale v Linuxu jsem s tím měla problémy. Ale jestli šifruje i bez toho, tak je to sice pro bezpečnost fajn, ale dostat se v případě nějakého problému datům bude drahé...
Jinak ten můj vůbec nemá odpojitelný převodník podle toho, co jsem teď v rychlosti zjistila na netu, je to prostě rovnou napájené... Tak doufám, že neumře.

Ano, ty 2.5" externí disky mají převodník přímo jako součást elektroniky disku (= není tam ani běžný SATA disk).
Takže např. stačí, když se vylomí/poškodí ten chatrný konektor USB3 a je "vymalováno".  V tom případě už pomůže pouze specializovaná firma za cenu v řádech tisíců.  :-[
Z tohoto důvodu doporučuji jedině kombinaci interní SATA disk + box (viz výše), zkrátka dát si disk do krabičky sám. Navíc příjemným bonusem je v tomto případě možnost volby libovolného 2.5" disku (je známo, že do těch "hotových" exteráků se dávají ty nejhorší šunty)...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Externí disky WD MY Book - důležité upozornění
« Odpověď #4 kdy: 24 Listopadu 2020, 18:25:59 »
V neděli jsem si nechal/a disk WD My Book 8TB rozmontovat a mohu potvrdit, že uvnitř je obyčejný 3,5" pevný disk se SATA konektorem, ale data tam zašifrovaná nejsou. (Datum výroby disku je podle štítku v červnu 2018.) Disk šel normálně připojit přes samostatný SATA/USB3 adaptér a používat. Po vrácení zpět do původní "krabičky" dál funguje. Možná se to mění mezi jednotlivými šaržemi (nebo se to liší podle kapacity) a ne všechny šifrují. V každém případě ale souhlasím, že disk od jiného výrobce než adaptér je vždy výhoda pro uživatele.
« Poslední změna: 24 Listopadu 2020, 18:29:17 od singularis »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Externí disky WD MY Book - důležité upozornění
« Odpověď #5 kdy: 24 Listopadu 2020, 18:29:09 »
Asi záleží na tom, jestli jde o 2.5" nebo 3.5". Ten můj 2.5" standardní SATA konektor nemá, převodník je napevno napojený. Navíc je fyzicky větší, cca dvojnásobný na tloušťku 😊

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Externí disky WD MY Book - důležité upozornění
« Odpověď #6 kdy: 24 Listopadu 2020, 18:41:19 »
V neděli jsem si nechal/a disk WD My Book 8TB rozmontovat a mohu potvrdit, že uvnitř je obyčejný 3,5" pevný disk se SATA konektorem, ale data tam zašifrovaná nejsou. (Datum výroby disku je podle štítku v červnu 2018.) Disk šel normálně připojit přes samostatný SATA/USB3 adaptér a používat. Po vrácení zpět do původní "krabičky" dál funguje. Možná se to mění mezi jednotlivými šaržemi (nebo se to liší podle kapacity) a ne všechny šifrují. V každém případě ale souhlasím, že disk od jiného výrobce než adaptér je vždy výhoda pro uživatele.

Zajímavá informace. Je fakt, že ten můj je z r. 2012, možná se něco od té doby změnilo (jiný firmware, jiná verze wd smartware...)
Nicméně tento problém je docela frekventovaný soudě dle různých fór a návodů na YT a jinde...
Každopádně už nebudu zbytečně riskovat, vždy použiji interní disk + adaptér/box zvlášť, tato zkušenost mi bohatě stačila.::)
A minimálně každý by si měl to šifrování raději zkontrolovat - pro jistotu...
« Poslední změna: 24 Listopadu 2020, 19:04:46 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.