Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ako priinštalovať ubuntu 20?  (Přečteno 1541 krát)

komak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Ako priinštalovať ubuntu 20?
« kdy: 17 Ledna 2021, 11:16:19 »
Zdravím, Mám na PC windows i ubuntu16. Pri štarte sa spúšťa grub z U16. Chcem si pridať na ďalšiu partition ubuntu20, aby som v kľude mohol premigrovať všetko potrebné na nový OS. Priznám sa, že mi úplne jasné nie je, ako je to s bootovaním. V U16 je primountovaná do /boot/efi nejaká partition, odkiaľ sa zrejme bootuje windows, v biose mám nastavené, že sa bootuje z ubuntu partície. Mal som predstavu, že pre grub vytvorím novú partition (1G-ext4) a U20 dám na ďalšiu partition 100G-ext4. Pri inštalácii u20 ma ale inštalátor upozorňoval pri výbere partition pre zavádzač, že je to iná partition, než tá, kde sa namountuje /boot a označí sa ako nejaká boot-efi alebo niečo taká (nepamätám si presne). Tak som pre istotu vytvoril ešte tretiu partition 500M a označil som ju ako bios-boot (tiež neviem presne ten názov). Potom už inštalátor neprotestoval a inštalácia sa normálne rozbehla. Ale skončila s chybou "inštalácia zavádzača systému zlyhala". V okne som mal 3 možnosti - vybrať inú partition pre zavádzač / nainštalovať ubuntu bez zavádzača / ukončiť inštaláciu. Ale nech som dal čokoľvek, z toho okna som sa už nedostal nikam. Ani ďalej, ani späť. Jediná možnosť - tvrdý reštart. Pôvodné systémy mi našťastie fungujú. Ale mám dojem, že možnosť neštandardnej inštalácie je v U20 riadne odfláknutá.

Viete niekto poradiť, ako pridať U20 k už existujúcim Win a U16? Ideálne tak, aby som potom mohol U16 dať preč a vedel by som tam v budúcnosti dať napr. U22 ?

Vďaka.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #1 kdy: 17 Ledna 2021, 12:01:50 »
Vše závisí od toho, jakým způsobem máš stávající OS nainstalované (UEFI nebo BIOS/LEGACY). Všechny OS musí být nainstalované stejným způsobem, nelze to míchat.
Podle toho je třeba při instalaci nového OS postupovat (při instalaci zavaděče). Legacy instalace je jednodušší, tam si to grub "přebere sám", bude se nadále používat stávající (grub) který sídlí v MBR disku, pouze v něm přibude nová položka.
Uefi instalace je o něco složitější, tam se zavaděče všech OS instalují do zvláštního EFI oddílu (FAT32) který už na disku je (byl vytvořen při instalaci stávajícího OS).

Takže si nejprve ujasni jak máš vlastně ty stávající OS nainstalované...

komak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #2 kdy: 17 Ledna 2021, 12:22:14 »
Ďakujem za reakciu, ale ako spoznám, aký typ mám? Myslím si, že to uefi, ale je to také dosť neprehľadné pre mňa. V biose mám okrem usb a cd dve možnosti. Tú, čo používam teraz, je že sa spustí grub z ubuntu, cez ktorý môžem nabootovať ubuntu, windows (+ mám tam ešte aj slax). Druhá možnosť v biose je windows partition, keď nastavím tú, tak sa nabootuje windows rovno - pamätam si, že občas si to windows pri nejakej príležitosti prestavil a potom som po reštarte musel z biose zmeniť poradie, aby sa nabootoval grub. Ako som spomenul, ten windows oddiel je v ubuntu namountovaný do /boot/efi, tak aj z toho usudzujem, že je to uefi typ. Pri inštalácii ubuntu20 sa ale nepýta na typ inštalácie. Chce odo mňa len aby som uviedol oddiel, kam sa má nainštalovať zavádzač :-( Obávam sa s tým príliš experimentovať, aby som neprišiel o všetko :-) Na sda1 je ten windows-zavádzač, na sda8 je ubuntu16, kde je (asi) aj ten existujúci grub. Ako partition pre zavádzač pri inštalácii mám uviesť ktorú?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #3 kdy: 17 Ledna 2021, 13:33:03 »
Ďakujem za reakciu, ale ako spoznám, aký typ mám? Myslím si, že to uefi, ale je to také dosť neprehľadné pre mňa. V biose mám okrem usb a cd dve možnosti. Tú, čo používam teraz, je že sa spustí grub z ubuntu, cez ktorý môžem nabootovať ubuntu, windows (+ mám tam ešte aj slax). Druhá možnosť v biose je windows partition, keď nastavím tú, tak sa nabootuje windows rovno - pamätam si, že občas si to windows pri nejakej príležitosti prestavil a potom som po reštarte musel z biose zmeniť poradie, aby sa nabootoval grub. Ako som spomenul, ten windows oddiel je v ubuntu namountovaný do /boot/efi, tak aj z toho usudzujem, že je to uefi typ. Pri inštalácii ubuntu20 sa ale nepýta na typ inštalácie. Chce odo mňa len aby som uviedol oddiel, kam sa má nainštalovať zavádzač :-( Obávam sa s tým príliš experimentovať, aby som neprišiel o všetko :-) Na sda1 je ten windows-zavádzač, na sda8 je ubuntu16, kde je (asi) aj ten existujúci grub. Ako partition pre zavádzač pri inštalácii mám uviesť ktorú?

Jestli máš PC s UEFI nebo klasickým BIOSem musíš vědět ty (novější PC mívají UEFI, lze však přepnout do Legacy režimu)
Stávající systémy sis instaloval sám - měl bys tedy sám vědět jakým způsobem to bylo...
Instalačka Ubuntu jde nabootovat jak v uefi, tak legacy režimu.
Více by napověděl screen z Garted (s layoutem disků). Dej je sem.
Pokud to správně chápu, máš windows (jaký vlastně?) na jednom a ubuntu na druhém disku...

Pokud máš obavu, že něco pokazíš, nejprve si celý disk zálohuj do image (Clonezilla). Potom můžeš směle experimentovat.
« Poslední změna: 17 Ledna 2021, 13:40:48 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #4 kdy: 17 Ledna 2021, 13:58:49 »
Tak a mame to tu dvojmo. Bud oba delaji tu samou chybu, protoze maji hokej popr. uplnou mezeru v tom jak boot pod EFI funguje a chybi trocha duvtipu nebo ma Ubu 20.04 opravdu bug v instalatoru (ubiquity) - nybylo by to poprve ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

komak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #5 kdy: 17 Ledna 2021, 14:20:32 »
Určite mám NB s uefi, len si nie som istý či v legacy alebo nie (asi nie). Na NB (asus) bol predinštalovaný windows8. K nemu som spustil inštaláciu z DVD ubuntu16. Nikde sa ma nepýtalo, či uefi alebo nie. Chvíľu sa spolu "preťahovali", ako som spomenul, ale potom sa mi to vo windows nejako podarilo nastaviť, že si to prestal privlastňovať a že je grub primárny bootloader.  Inštaláciu ubuntu20 spúšťam tak, že nabootojem z DVD Ubuntu20, ktoré som si vypálil z iso.

.. k screenshotu (z nástroja disky v ubuntu): oblasti v poradí 5-8 (označkované ako 10,11,12) som tam vytvoril pred resp. pri pokuse o inštaláciu u20. Ak by bolo treba screenshot z gpparted, tak ho nainštalujem. Mám ho len na CD-čku ako bootovateľné. Už pred prvou inštaláciou ubuntu16 tam windows mal asi 4 partície, možno aj 5 (je to už 5-6 rokov, možno aj viac). Neviem čo všetko v nich je (restore, recovery .. to som nevytváral ja).

P.S. pridávam aj screenshot z biosu, možno to viac napovie skúsenejším..
« Poslední změna: 17 Ledna 2021, 14:51:30 od komak »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #6 kdy: 17 Ledna 2021, 14:51:51 »
No v gparted je to prehlednejsi protoze oddily jsou pod sebou a maji cele ctitelne popisky. Dale ma prave gparted daleko vetsi schopnosti prace s diskem.
Co je presne oddil 3 a 12?
« Poslední změna: 17 Ledna 2021, 14:55:01 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #7 kdy: 17 Ledna 2021, 14:53:54 »
Co se stane kdyz vypnes CSM - nabootuje grub? nabootuje Ubu? nabootuje Win?

Mas na tom disku takovej bordel, ze je jasne, ze jsi ani poradne nevedel co delas. Osobne bych to preinstaloval vsechno znovu a poradne.
« Poslední změna: 17 Ledna 2021, 14:56:24 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

komak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #8 kdy: 17 Ledna 2021, 16:12:22 »
Nuž, windows je hnoj,bordel tam už bol, keď som to kúpil. Ale chcel som si nechať aj windows, niekedy sa bez neho nedá :-( Ja som tam pridal vtedy ubuntu16 (inštalátorom) resp. myslím, že som tam najprv mal ubuntu12, ktoré som neskôr nahradil ubuntu16-tkou, jednu partition mám na data, ktoré zdieľam medzi windows a ubuntu a jednu malú partition tam mám na slax. Ostatné je z windows.

Vypol som CSM a nabootovalo to normálne grub.

K partíciám:
sda1:  windows boot
sda2:  windows recovery
sda3: neviem, už to tam bolo originál
sda4: hlavná windows os partition
sda5: data partition - tú som si urobil ja na zdieľanie dát medzi win a ubuntu
sda6: windows restore? už to tam bolo
sda7: hlavná partition ubuntu 16 (je tam aj grub predpokladám)
sda8: ubuntu swap
sda9: tam mám slax
-- odtiaľto je to od pokusu o inštaláciu U20
sda10: vytvoril som v nádeji, že tam presuniem grub
sda11: vytvoril som pre ubuntu20
sda12: vytvoril som pre istotu, lebo inštalátor U20 prskal, že že partition pre bootloader ho zmení na nejaký bios-boot

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #9 kdy: 17 Ledna 2021, 17:14:38 »
...to rozdelenie neni hocičo... :o :o :o

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #10 kdy: 17 Ledna 2021, 19:02:46 »
Takze nech zatim CSM vypnute a pokud se dostanes i do Slaxu, tak uz ho ani potom nezapinej.
Vymaz oddily 10, 11, 12
Najed instalator Ubu20.04
Vytvor oddil ext4 pro Ubu20.04 - min. 40GB
Swap si pripoj do existujiciho swapu /dev/sda8 - osobne bych se ale pri sdilene velikosti ani ne 8GB na nej vykaslal a nepripojoval ho. Vytvori se automaticky swapfile.
Instalaci zavadece zvol do /dev/sda1
Zahajit instalaci.

Jinak problem neni, ze tam je tolik oddilu, ale ze nesouhlasi znacene poradi vuci fyzickemu umisteni. S tim byva u grubu obcas potiz.


Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #11 kdy: 17 Ledna 2021, 21:17:42 »
Nuž, windows je hnoj,bordel tam už bol, keď som to kúpil. Ale chcel som si nechať aj windows, niekedy sa bez neho nedá :-( Ja som tam pridal vtedy ubuntu16 (inštalátorom) resp. myslím, že som tam najprv mal ubuntu12, ktoré som neskôr nahradil ubuntu16-tkou, jednu partition mám na data, ktoré zdieľam medzi windows a ubuntu a jednu malú partition tam mám na slax. Ostatné je z windows.

Vypol som CSM a nabootovalo to normálne grub.

K partíciám:
sda1:  windows boot
sda2:  windows recovery
sda3: neviem, už to tam bolo originál
sda4: hlavná windows os partition
sda5: data partition - tú som si urobil ja na zdieľanie dát medzi win a ubuntu
sda6: windows restore? už to tam bolo
sda7: hlavná partition ubuntu 16 (je tam aj grub predpokladám)
sda8: ubuntu swap
sda9: tam mám slax
-- odtiaľto je to od pokusu o inštaláciu U20
sda10: vytvoril som v nádeji, že tam presuniem grub
sda11: vytvoril som pre ubuntu20
sda12: vytvoril som pre istotu, lebo inštalátor U20 prskal, že že partition pre bootloader ho zmení na nejaký bios-boot

Strašný bordýlek - ukliď si to napřed...
A dávat OS na 2TB HDD (beztak je to SMR) je bláznovství.... :-\

komak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #12 kdy: 18 Ledna 2021, 17:53:29 »
Takze nech zatim CSM vypnute a pokud se dostanes i do Slaxu, tak uz ho ani potom nezapinej.
Vymaz oddily 10, 11, 12
Najed instalator Ubu20.04
Vytvor oddil ext4 pro Ubu20.04 - min. 40GB
Swap si pripoj do existujiciho swapu /dev/sda8 - osobne bych se ale pri sdilene velikosti ani ne 8GB na nej vykaslal a nepripojoval ho. Vytvori se automaticky swapfile.
Instalaci zavadece zvol do /dev/sda1
Zahajit instalaci.

Jinak problem neni, ze tam je tolik oddilu, ale ze nesouhlasi znacene poradi vuci fyzickemu umisteni. S tim byva u grubu obcas potiz.

Ďakujem za radu. Pri tom vypnutom CSM a inštaláciou zavádzača do sda1 to išlo dobre, hoci som sa trošku aj pomodlil :-). Slax sa mi síce stratil z grubu a keď som ho tam doplnil, tak nevie nabootovať, ale to len tak pre zaujímavosť,  je to aj tak stará záležitosť a mám ho na usb-čku. Tak ho aj tak už nepotrebujem. Windows 8 i ubuntu 16 ide ok. Ešte raz ďakujem za ochotu a prajem všetko dobré.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Ako priinštalovať ubuntu 20?
« Odpověď #13 kdy: 18 Ledna 2021, 19:48:23 »
Slax asi neumi EFI (nevim jakou verzi mas). Pokud uz mas vse ostatni hotove a funguje, tak to CSM zase zapni a nejsise pojede i ten Slax.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.