Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04  (Přečteno 4330 krát)

Pavel50

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« kdy: 17 Ledna 2021, 18:05:16 »
Koupil jsem tiskárnu Epson ecotank L3111. Mám aktualizované Ubuntu 20.04.
Dokáže mi prosím nějaká dobrá duše poradit s jejím zprovozněním?
Přímo na tiskárně mohu barevně i černobíle skenovat. Také mohu přímo na tiskárně vytisknout zkušební stránku.
Po připojení (přes USB) k PC ale nic nevytisknu. Po zapnutí tiskárny se objevily okna: 1-Nastavuje se nová tiskárna, prosím čekejte. 2-Vyhledávání ovladačů. 3-Tiskárna přidána.
V nastavení se objevily 2 ikony: 1-Generic ESP/P...Matrix Printer a 2-ESP/P Dot Matrix Printer.
Při tisku dokumentu z PC mi vyskočí okna: 1-Tiskárna pracuje a 2-Tisk dokončen. Papír ale vyjede prázdný.  Tisková fronta je prázdná.
Vyzkoušel jsem také vytisknout stejný dokument otevřený v Libre Office, výsledek byl stejný.
Několikrát jsem obě ikony v nastavení tiskárny odebral a nechal tiskárnu opět nainstalovat.
Najde se tady někdo s nápadem, jak bych mohl tiskárnu zprovoznit?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #1 kdy: 17 Ledna 2021, 18:28:44 »
První, co mě napadlo, je nespoléhat na automatiku a nainstalovat driver ručně.

Jenže: ten typ znají jen samé české stránky (prodejců), na oficiálních stránkách Epsonu (https://epson.com/Support/Printers/sh/s1) ji vůbec nelze najít...

Co to zase je za managorsko-marketingovou zpraseninu?

Update: jo aha, tak na https://www.epson.eu/support?productID=22928#drivers posléze je (debilové ani nedokážou zajistit konzistenci mezi epson.com a epson.eu), ale jaksi bohužel, driver pro Linux se nekoná...

Postupoval jsi pře koupí klasicky známým postupem, totiž napřed mimo spousty dalších věcí ověřit, zda je zařízení funkční pod zvoleným operačním systémem a koupit až na samý závěr?

Tak update 2: drivery nakonec existují, ale pouze na jejich doméně *.net (opět neschopnost jakékoliv konzistence). Koukám, že už by fakt potřebovali roztrhat na desítky menších firem, takhle to s tím korporátním bolševismem nikam nedotáhnou.

Na https://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/ je třeba zadat L3111 a OS Linux, musí vyběhnout stránka viz příloha. No a tam jsou všechny drivery...

Po téhle hledací anabázi jsem si vzpomněl, že jsem ji vlastně už nejméně jednou absolvoval, viz třeba https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=83992.0

A tady https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=84721.0 je podobný příběh.
« Poslední změna: 17 Ledna 2021, 18:42:27 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #2 kdy: 17 Ledna 2021, 19:08:57 »
Taky nekdy u Epson pomaha nenechat vyber ovladacu na automatice, ale vybrat je behem procesu pridavani tiskarny rucne.
JirkaZ: Super prace - je to fakt debilita s bordelem a bohuzel to neni jediny IT korporat, ktery to tak ma.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Pavel50

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #3 kdy: 17 Ledna 2021, 20:33:21 »
dostal jsem se až k těm 6ti souborům ke stažení (epson-injet-printer-escpr 1.7.8)
Ale nikdy jsem nic neinstaloval ručně. Vždycky mi stačila automatická instalace a Ubuntu Software. Tak ani nevím, který ze souborů stáhnout a jak se instalují. Taky je tam poznámka o instalaci nejnovějšího balíčku LSB.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #4 kdy: 17 Ledna 2021, 20:48:11 »
dostal jsem se až k těm 6ti souborům ke stažení (epson-injet-printer-escpr 1.7.8)
Ale nikdy jsem nic neinstaloval ručně. Vždycky mi stačila automatická instalace a Ubuntu Software. Tak ani nevím, který ze souborů stáhnout a jak se instalují. Taky je tam poznámka o instalaci nejnovějšího balíčku LSB.

Od boku bych řekl, že 1., 3. a 5., tedy:
Printer Driver ESC/P-R Driver (generic driver)
Printer Driver (Epson Printer Utility)
Scanner Driver (All-in-one package)

dále volba *.deb pro Ubuntu a dle architektury (32 nebo 64bit, předpokládám 64)

Na těch stahovacích stránkách jsou i manuály v *.pdf. Jak instalovat *.deb balíčky tady a jinde bylo asi miliónkrát.
« Poslední změna: 17 Ledna 2021, 21:25:31 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #5 kdy: 17 Ledna 2021, 21:13:29 »
Kód: [Vybrat]
sudo apt install /cesta/k/balíkům/*.deb
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #6 kdy: 17 Ledna 2021, 23:42:51 »
Mám starší tankový model Epson L365.
Zprovoznění po Linux Mintem se povedlo (bez výraznějších problémů), nicméně ovladače pro linux jsou dost silně ořezaný.
Tisk je v pohodě, ale údržba tiskárny je pod linuxem softwarově téměř nemožná. Mám ji i v mac OS a tam je to v poho.
Než jsem ji připojil k macOS, ta jsem musel používat pro údržbu téměř výhradně manuální tlačítka na tiskárně.
Bohužel zhruba na 2.500 kopiích mi tiskárna zahlásila nutnou údržbu - plná odpadní nádobka. Tiskárna odmítla dále tisknout. A tady jsem ztratil mnohem více času než se zprovozněním  :(. Epson žádné řešení nenabízí.
Neobejde se to buď o propláchnutí filtrů v odpadní nádobce nebo jejich objednáním na Alibabě apod. (od epsonu ani jinde v EU nejdou objednat). A dále se musí koupit soft za 10USD, který vyresetuje počitadlo. Ještě jsem to celé nedotáhl, tak uvidíme.
Na tohle vás žádný z výrobců při koupi tankového systému neupozorní. Ale třeba je to u nových modelů už lépe vyřešené.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #7 kdy: 17 Ledna 2021, 23:54:03 »
Epson ma v tomto smeru dve linie tankovych tiskaren. V jednom pripade jsou odpadni nadrze uzivatelsky vymenitelne a v druhem pripade je treba dat do autorizovaneho servisu. Rentabilita takoveho reseni je otazka ke zjisteni.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #8 kdy: 18 Ledna 2021, 21:18:52 »
O takovém řešení nevím, respektivě, by to stálo asi tolik , co 2/3 nové tiskárny.
Když jsem pátral u prodejce, tak zatím všichni šli cestou "homemade".
Mě pomohl tento článek (a shlédnutí pár videí na youtube, kde to nějací Indové/Pakistánci ukazovali v praxi).https://www.svethardware.cz/nadrzka-odpadniho-inkoustu-spolehlivy-zabijak-tiskarny/49469

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #9 kdy: 18 Ledna 2021, 21:54:41 »
Tak přiznávám, že to nevím jistě - snad jsem někde četl, že by to mohlo být v plánu a zapsal si to do paměti jako hotovou věc.
Jinak dokud jsem byl na Win, tak jsem se epsonu vyhýbal, protože mi přišlo hajzlácký, že u této firmy nebyl možný only black print. Pokud došla jakákoliv barevná nádržka, tak prostě tisknout nešlo nijak, dokud se nekoupila nová. To Canon a HP uměly.
Upřednostnil jsem Canon, protože měl levnější kazety. Bylo to proto, že používal - stejně jako Epson generální tiskovou hlavu. Záhy jsem přišel na to, že ta velmi brzy odejde a pak se léty přišlo na to, že vůbec tiskárny Canon mají extrémě vymakaná kurvítka a málokterá přežila půl roku po záruce. Nakonec jsem upřednostňoval HP - jejich koncepce tisková kazeta s vlastní hlavou umožnila jednak násobně delší životnost tiskárny oproti Canon a Epson a druhak se daly snadno doplňovat,  a pokud člověk tiskl jenom dokumenty, tak byla opravdu skvělá volba razítková barva cca za 24,- Kč z které se černá kazeta (již ne high black trinitron, ale na to kaká high white tesák) doplnila min. třikrát, než byla na odpis. To kompenzovalo vyšší pořizovací cenu kazet.
No ale pak přišel HP s tím autoupdate FW korposajrajtem (nebyli jediní) a už nešlo tisknout bez výměny kazety za jinou a ještě ani nebylo možné koupit alternativku. Tedy bylo, ale lidem to nefungovalo - to je situace před 2mi lety.
Momentálně nevím, jak se to vyvinulo - zda výrobci alternativek uspěly u soudů a jaké bylo finální resumé a jakou má HP politiku teď.
Nicméně s přechodem na Linux jsem zjistil, že Epson jsem rozchodil nejsnadněji, HP s obtížemi a Canon byl martirium, které se mi povedlo jen na Ubu a Mint, na MX jsem neuspěl (je tu o tom vlákno tuším). A hlavně jsou to největší klumpy a mě to už nesmí do baráku.
Teď budu chtít černobílou laser multifunkci a zvažuji mezi HP a Brother. Ale nejspíš to vyhraje HP kvůli nejmenším rozměrům ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #10 kdy: 18 Ledna 2021, 22:32:00 »
Na domácí černobílý tisk se nám nejvíce osvědčili stroje do HP (asi bych do jiné značky nešel, v práci máme Kyocery, které jsou super, ale cenově již o "level" jinde).
Pro Epson rozhodlo, že s tankovým systémem začínal (a myslím, že v té době před lety třeba HP žádný "tank" nemělo)
a to, že zprovoznění po linuxem (v porovnání s dalšími výrobci) bylo přesně tak, jak píše Ventero (kvalitní scaner Canon jsem nezprovoznil doteď).
Tipuju, že s odpadní nádržkou budou problému i u jiných značek (jen se o tom tak nemluví a třeba mají i přijatelnější řešení).
« Poslední změna: 18 Ledna 2021, 22:35:42 od Luban »

berka496

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #11 kdy: 18 Ledna 2021, 22:45:57 »
Co všichni zbrojíte proti Canonu :o? Již nyní mám druhou tiskárnu od Canonu, protože první tiskárnu jsem poslal do zaslouženého důchodu. Letos v prosinci oslavila 15 let. Z baráku šla pryč, protože tekl inkoust mimo tiskárnu (vždycky pod tiskárnou byl trochu vyteklý inkoust, ale jinak byla stále funkční).

Proto jsem opět zvolil Canon (TS5050). Mám Kubuntu 18.4.5 LTS a funguje perfektně (ovladače přes automatiku). To samé platilo i u té staré (MP170).

Já na Canon nemůžu zatím říct ani půl slova.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #12 kdy: 19 Ledna 2021, 10:23:52 »
Co na to říci - jsi šťastlivec a nebo se jedná o nějaké prémiové modely :-) Osobně jsem u sebe i u známých odepisoval jednu Canon za druho a to většinou krátce po záruční lhůtě a do PC servisu ve kterém jsem dělal, taky lidi chodili prakticky výlučně s tiskárnami Canon. Vždy jsme zjistili, že je oprava nerentabilní (leckdy dražší, než pořizovací cena tiskárny) - pak už jsme nehodlali ztrácet čas posílali je rovnou ke kontejnerům s doporučením, ať nadále volí jinou značku.
Pak došli tak daleko, že na to Canon udělal program, aby se tiskárna jako rozbila - po cca 2,5 letech tiskárny hlásily poruchu a nutnost servisu. Německý technický tým došel k závěru, že tiskárně ve skutečnosti nic není a v servisu jen udělají flash, nechají si ho zpoplatnit polovinou ceny nové tiskárny. Přičemž flash obsahoval tentokrát ještě kratší cyklus do další "poruchy", neboť na opravu je záruka pouze půl roku. Ale to už v těch tiskárnách odcházely mechanické dílky z nekvalitního plastu nebo tisková hlava takjaktak.
Toto se týkalo té třídy spotřebitelského mainstreamu - řekněme hladině 1500 až 5000,- Kč. Takže Canon mě nesmí do baráku i z ideologických důvodů, protože tuhle sviňárnu, co dělají téměř všichni výrobci oni soudruzi v Canon dotáhly do extrému.

U ink HP byla dříve nevýhoda, že kvalita grafiky tisku byla nižší, než u Canon či Epson, ale to už se myslím víceméně srovnalo - tedy alespoň, že rozdíl není tak propastný.

Jak píše Luban - Kyocera mívá dobré reference, ale je to jinej cenovej level. Ještě se dá v domácí třídě sehnat Lexmark (tedy aspoň co se lejzru týče), ale o těch nevím prakticky nic. Tuším však, že také mají přímou podporu pro Linux.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

berka496

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #13 kdy: 19 Ledna 2021, 19:11:48 »
Co na to říci - jsi šťastlivec a nebo se jedná o nějaké prémiové modely :-) Osobně jsem u sebe i u známých odepisoval jednu Canon za druho a to většinou krátce po záruční lhůtě a do PC servisu ve kterém jsem dělal, taky lidi chodili prakticky výlučně s tiskárnami Canon. Vždy jsme zjistili, že je oprava nerentabilní (leckdy dražší, než pořizovací cena tiskárny) - pak už jsme nehodlali ztrácet čas posílali je rovnou ke kontejnerům s doporučením, ať nadále volí jinou značku.
Pak došli tak daleko, že na to Canon udělal program, aby se tiskárna jako rozbila - po cca 2,5 letech tiskárny hlásily poruchu a nutnost servisu. Německý technický tým došel k závěru, že tiskárně ve skutečnosti nic není a v servisu jen udělají flash, nechají si ho zpoplatnit polovinou ceny nové tiskárny. Přičemž flash obsahoval tentokrát ještě kratší cyklus do další "poruchy", neboť na opravu je záruka pouze půl roku. Ale to už v těch tiskárnách odcházely mechanické dílky z nekvalitního plastu nebo tisková hlava takjaktak.
Toto se týkalo té třídy spotřebitelského mainstreamu - řekněme hladině 1500 až 5000,- Kč. Takže Canon mě nesmí do baráku i z ideologických důvodů, protože tuhle sviňárnu, co dělají téměř všichni výrobci oni soudruzi v Canon dotáhly do extrému.

U ink HP byla dříve nevýhoda, že kvalita grafiky tisku byla nižší, než u Canon či Epson, ale to už se myslím víceméně srovnalo - tedy alespoň, že rozdíl není tak propastný.

Jak píše Luban - Kyocera mívá dobré reference, ale je to jinej cenovej level. Ještě se dá v domácí třídě sehnat Lexmark (tedy aspoň co se lejzru týče), ale o těch nevím prakticky nic. Tuším však, že také mají přímou podporu pro Linux.


Žádné prémierové modely. Obě jsou nejnižší třída. Spíš mám stěstí na kus.

Uvidíme kolik vydrží ta nová :D. Tolik určitě ne :(. Když vydrží 5 let budu jásat radostí.

Ještě mám doma optickou myš od Logitechu (tenkrát highend) a jede přes 16 let. Dokud neklekne za nic ji nevyměním :D.
Potom HDD (Seagete 160 GB), který maká také přes 16 let.

Ono obecně pokud elektronika dnes vydrží cca 5 let je to úspěch.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:Tiskárna Epson ecotank L3111 a Ubuntu 20.04
« Odpověď #14 kdy: 19 Ledna 2021, 20:10:43 »
Asi tak - před 30ti lety se vyrábělo s jinou myšlenkou, než dnes a podle toho kvalita výrobků vypadá. Když už měl s kurvítkem skandál i Liebherr, tak už si nikdo nemůže být jistý ničím. A Apple už jsou taky pěkný šmejdy, stejně jako Samsung - akorát je to předražený. Dneska jsou prostě šmejdi skoro všechno a všichni. Málokdo už nedělá programové předčasné zastarávání. To je tak Miele a několik šafránových výjimek. V IT světě se dá ještě možná spolehnout na Dell, ale taky už to není co bývalo. Ostatně některé noname čínské výrobky z Alíka jsou kolikrát schopný za výrazně nižší cenu fungovat stejně dlouho, jako leckteré drahé značkové výrobky s velkou reklamou. A zrovna u Lenovo je to jasná volba - radši si koupím nějaký čínský křáp za dvoutřetinu ceny, než Lenovo - jsem si jist, že neprohloupím, bo horší už to nebude. O HP (dříve jsem je měl hodně vysoko) si už taky iluze nedělám i když ji zatím volím, protože to ještě ujde ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.