Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1  (Přečteno 1560 krát)

P.Indián

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« kdy: 17 Ledna 2021, 19:17:37 »
Zdravím všechny
předem vás musím upozornit,že jsem úplný začátečník,neumím anglicky a s terminálem,tak mě šetřete. Jelikož mám dost všech nových Windows chtěl jsem se naučit s Linuxem.Mám Dell Precision M4600, 16 GB ram, jeden disk s plotnou 160 GB s w 8.1 který je místo mechaniky a druhý jako hlavní SSD 500 GB kam chci dát ubuntu. Oba disky jsou GPT v bios zavádění UEFI sata režim AHCI.Instalace s USB vytvořenou aplikací Rufus nastavení v obrázku č. 1. Při spuštění instalace Ubuntu mi nenašla nainstalovaný Windows.Instalace proběhla normálně nic jsem nenastavoval jen jsem zvolil instalovat na SSD disk.Instalace viděla i druhý HDD.Po restartu mi počítač nabíhá rovnou do Windows,zřejmě proto že neviděl W 8 se nevytvořil dual boot.Na druhém obrázku je vidět oddíly které si vytvořila instalace Ubuntu.Potřeboval bych zjistit přoč při instalaci mi nevidí windows a kde je chyba.
« Poslední změna: 17 Ledna 2021, 20:06:13 od P.Indián »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #1 kdy: 17 Ledna 2021, 19:24:53 »
...předem vás musím upozornit,že jsem úplný začátečník,neumím anglicky a s terminálem,tak mě šetřete....

Tak to rovnou začni tady. Bude se to hodit i kdykoliv později a kdekoliv jinde (myslím teď zejména tu angličtinu).

Zřejmě se nenainstaloval (nebo špatně) grub, což začalo i tím nenalezením W. Jak vypínáš ty W - úplně nebo do té jejich idiotské hibernace?

https://duckduckgo.com/?q=windows+8.1+fast+startup+disable&t=h_&ia=web

Jo a obrázek nikde....
« Poslední změna: 17 Ledna 2021, 19:29:41 od JirkaZ »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #2 kdy: 17 Ledna 2021, 21:05:48 »
Ideální bude spustit Gparted (z nějaké live distribuce - nevím, zda je obsažen v běžné 20.04) a dát sem screenshot z něj (jak vidí jednotlivé disky)...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #3 kdy: 17 Ledna 2021, 21:08:11 »
Vím o dvou případech, kdy se toto stalo, že skript osprobe nenašel Win a nebylo to zaviněním špatné instalace. Jednou mě a jednou tady kolegovi z fóra. V obou případech pomohlo ruční přidání položky a chainloadu do generačních konfiguračních souborů.
Ale teď jsem řešil několik hodin práva, takže už nemám na to ti to dát dohromady coby návod. Ale jistě se toho někdo bude schopný chytnout a poradit.

Nicméně mám pocit, že to není tento případ. Myslím, že bude stačit v UEFI přenastavit pořadí disků pro boot.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

P.Indián

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #4 kdy: 18 Ledna 2021, 12:00:06 »
Bios/UEFI to má jeden z prvních vypadá jako klasický bios a moc nastavení to nemá.Třeba secure boot jsem tam nenašel viz obrázek.Je to deset let starý notebook.Potřeboval bych vyřešit proč instalačka nevidí windows.Na pevným kompu jsem to zkusil dát na jeden disk vedle W7 a funguje to,vyskočí obrazovka kde si zvolím kam chci jestli W nebo Ubuntu.Na notebooku jsem to dal kažký OS na svůj disk aby nemusel řešit dělení disků když jsem začátečník.Co to USB nastavení v Rufusu je správně?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #5 kdy: 18 Ledna 2021, 12:54:38 »
Predne jsi mel vybrat pri instalaci, kam ulozis zavadec. Pokud se nejak ulozil automaticky, tak nejspis ulozil do oddilu ESP formatovany na fat32. Vetsinou to byva prvni oddil a soubor ktery hledas se vetsinou jmenuje grubx.efi nebo bootx.efi
No a v polozku file dej vpravo volbu prochazet (...) a vyber soubor zavadece pro Ubu. Ten by se mel pridat a pak nastavis prioritu pro zavadec Ubu (prvni pole v teze sekci)
Pokud se v grubu neukaze nabidka pro win, tak po najeti Ubu zapnout terminal a zadat
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubpak restart.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 417
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #6 kdy: 18 Ledna 2021, 13:02:55 »
Tiež si myslím, že inštalačka uložila grub na SSD a počítač prednostne bootuje z win disku, kde bolo potrebné uložiť aj grub. Z otázok nie je jasné, či sa vieš dostať do ubuntu. Malo by sa to dať vyvolaním boot menu /f9 až f12/ pri štarte počítača a zvoliť disk SSD.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #7 kdy: 18 Ledna 2021, 13:14:57 »
Bios/UEFI to má jeden z prvních vypadá jako klasický bios a moc nastavení to nemá.Třeba secure boot jsem tam nenašel viz obrázek.Je to deset let starý notebook.Potřeboval bych vyřešit proč instalačka nevidí windows.Na pevným kompu jsem to zkusil dát na jeden disk vedle W7 a funguje to,vyskočí obrazovka kde si zvolím kam chci jestli W nebo Ubuntu.Na notebooku jsem to dal kažký OS na svůj disk aby nemusel řešit dělení disků když jsem začátečník.Co to USB nastavení v Rufusu je správně?

To není BIOS ale UEFI (s možností přepnout do Legacy)...

P.Indián

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #8 kdy: 18 Ledna 2021, 16:52:32 »
Tak že jestli jsem to pochopil dobře:grub=zavaděč.Jelikož jsem začátečník jak jsem již psal,tak jsem si to nechtěl komplikovat a volil automatickou instalaci Ubuntu vše si nastaví sám jako win. proto ta volba dvou disků každý OS má svůj disk.Proto ten grub na SSD je v pořádku i z důvodu možného v budoucnu odebrání windows.Pouze mě zaskočilo při instalaci nedetekování win a tím nevytvoření dual bootu.Nevěděl jsem že se to dá nastavit v UEFI.Přišel jsem na to jak, editovat volby botování tam jsem našel soubor grubx64.efi jak jste mi poradili,pojmenoval jsem to Ubuntu 20.10 a dal uložit tím se vytvořila další možnost botování,viz obrázek1 a ta možnost je tím pádem i pod F12 kde dříve nebyla.obrázek2 Těd po startu počítače musím dát F12 a zvolit OS.Všem děkuji za rady,bohužel jsme nepřišli na to proč instalačka nenašla win. Ještě jeden dotaz podporuje Ubuntu čtečku otisků a možnost přihlašovat se pomoci ní a čtečku karet kontaktní i bezkontaktní?Vše mám na notebooku.

P.Indián

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #9 kdy: 18 Ledna 2021, 17:00:56 »
Ventero:když nastavím v UEFI první botování Ubuntu a v terminálu zadám příkaz co jsi psal,tak při startu počítače mi to nabídne vybrat win nebo ubuntu?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #10 kdy: 18 Ledna 2021, 17:32:10 »
Kdyz se najede do Ubu a tam v terminale se zada ten prikaz, tak ve vypisu uvidis zda nasel zavadec pro Win a pridal ho do nabidky. Mel by ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

P.Indián

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #11 kdy: 19 Ledna 2021, 11:54:20 »
Nastavil jsem v UEFI botování ubuntu jako první a při startu ubuntu mi nabídne výběr ubuntu nebo windows boot manažer. Hledal jsem tu čtečku otisků ale broadcom linux nepodporuje takže mám smůlu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3543
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #12 kdy: 19 Ledna 2021, 13:33:29 »
Zkus na tu čtečku založit samostatný dotaz.
Bohužel broadcom je v linuxu problém. Nevím, jestli je to tím, že na něj (byť je tolik rozšířený) linuxový vývojáři komunitní kašlou nebo si tenhle korporát tak dusí kódy ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Instalace Ubuntu 20.10 nedetekuje intalaci W 8.1
« Odpověď #13 kdy: 19 Ledna 2021, 15:52:20 »
Osobně si myslím, že čtečka otisků je naprosto zbytečná záležitost (už jsem tu o tom nejméně jednou psal).

Až nějakej frikulín vymyslí třeba identifikaci pomocí měření přirození, bude to stádo taky žrát?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.