Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Thunderbird profil  (Přečteno 1454 krát)

LABE

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
    • PĚTATŘICÁTNÍCI
Thunderbird profil
« kdy: 01 Února 2021, 11:59:29 »
Zdravím,
mám problém s Thunderbirdem, respektive s jeho profilem. Stalo se to při přechodu na novou verzi. Aktuálně mám TB 78.

Vše jsem popsal již na fóru Mintu zde:
Kód: [Vybrat]
https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?t=7369&p=41206#p41206
Ve stručnosti:
Po vytvoření nového profilu (vynuceno TB) jsem do něj nakopíroval ručně maily a účty. To nyní v TB funguje.
Nefunguje, ale profil tak, jak fungoval dříve. Problém je zejména:

1) Pošta se mi otevírá na gmailu (byl kdysi přidán jako poslední). To mi vadí, ale dalo by se přežít.
2) Stáhne se pouze pošta z gmailu. Když chci, aby se stáhlo všechno, musím dát "Přijmout zprávy" a tam "Přijmout všechny nové zprávy". Teprve poté se stáhnou všechny nové zprávy.

Celkově mi to přijde, jako by to prostě částečně nerespektovalo profil, nebo ten profil nerespektuje mě jako uživatele. Dal jsem si tu práci a zkontroloval jsem i práva zápisu apod. Vše by mělo být OK.
Věděl by někdo, co s tím?
Děkuji za nápady.

Systém:
Linux Mint 20.1 Cinnamon Edd. 64-bit (Ubuntu 20.04 LTS)
LABE
běžný uživatel Ubuntu, Mintu a naštěstí již jen pracovně případně nouzově  Windows
Admin https://www.petatricatnici.eu/

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Thunderbird profil
« Odpověď #1 kdy: 01 Února 2021, 17:28:26 »
Ano, problém vyřeší setrvání na funkční (starší) verzi (dopručuji 45.8.0  (U14.04) nebo 52.9.1  (U18.04++)  Všechny verze ke stažení zde
(rozbalit do /opt  a udělat odkaz soub. thunderbird do PATH)
« Poslední změna: 02 Února 2021, 05:38:53 od juwa2 »

LABE

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
    • PĚTATŘICÁTNÍCI
Re:Thunderbird profil
« Odpověď #2 kdy: 01 Února 2021, 17:44:59 »
Ano, problém vyřeší setrvání na funkční (starší) verzi (dopručuji 48.5) Všechny verze ke stažení zde
(rozbalit do /opt  a udělat odkaz soub. thunderbird do PATH)

Díky za info.
To je bohužel problematické v tom, že starý profil už nemám a jsou pochopitelně mezi sebou nekompatibilní.
Jiná možnost by nebyla?
Přece by to mělo nějak fungovat, když to vývojáři vypustí ven, ne?
LABE
běžný uživatel Ubuntu, Mintu a naštěstí již jen pracovně případně nouzově  Windows
Admin https://www.petatricatnici.eu/

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Thunderbird profil
« Odpověď #3 kdy: 01 Února 2021, 18:49:14 »
Ano, problém vyřeší setrvání na funkční (starší) verzi (dopručuji 48.5) Všechny verze ke stažení zde
(rozbalit do /opt  a udělat odkaz soub. thunderbird do PATH)

Díky za info.
To je bohužel problematické v tom, že starý profil už nemám a jsou pochopitelně mezi sebou nekompatibilní.
Jiná možnost by nebyla?
Přece by to mělo nějak fungovat, když to vývojáři vypustí ven, ne?

No to je škoda, že už ten starý profil nemáš....
Ale i když založíš nový, bude bez problému fungovat (se starším TB).
A ano, ty verze jsou opravdu nekompatibilní, i co se doplňků týče. Ale když si uvědomíš, co s tím Mozilla "spáchala" (zchromovatění), není se moc čemu divit. Nevím, čeho tím hodlají docílit, podíl jim stále klesá, propouští vývojáře... :-[
Já osobně zůstávám na starší verzi a budu se jí držet jako klíště... ;)

Jo, a profily (platí i pro prohlížeče) si občas zazálohuju (zabalím do archivu) - v případě, že se něco pokazí je to k nezaplacení, zvláště pokud nová verze aplikace profil poškodí (= tvůj případ).
« Poslední změna: 01 Února 2021, 18:52:34 od juwa2 »

LABE

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
    • PĚTATŘICÁTNÍCI
Re:Thunderbird profil
« Odpověď #4 kdy: 01 Února 2021, 20:43:59 »
Ano, problém vyřeší setrvání na funkční (starší) verzi (dopručuji 48.5) Všechny verze ke stažení zde
(rozbalit do /opt  a udělat odkaz soub. thunderbird do PATH)

Díky za info.
To je bohužel problematické v tom, že starý profil už nemám a jsou pochopitelně mezi sebou nekompatibilní.
Jiná možnost by nebyla?
Přece by to mělo nějak fungovat, když to vývojáři vypustí ven, ne?

No to je škoda, že už ten starý profil nemáš....
Ale i když založíš nový, bude bez problému fungovat (se starším TB).
A ano, ty verze jsou opravdu nekompatibilní, i co se doplňků týče. Ale když si uvědomíš, co s tím Mozilla "spáchala" (zchromovatění), není se moc čemu divit. Nevím, čeho tím hodlají docílit, podíl jim stále klesá, propouští vývojáře... :-[
Já osobně zůstávám na starší verzi a budu se jí držet jako klíště... ;)

Jo, a profily (platí i pro prohlížeče) si občas zazálohuju (zabalím do archivu) - v případě, že se něco pokazí je to k nezaplacení, zvláště pokud nová verze aplikace profil poškodí (= tvůj případ).
Já taky, ale když to nefungovalo, tak jsem vytvořil nový a ten mám zazálohovaný. Starý jsem smazal, neměl jsem už místo ...
LABE
běžný uživatel Ubuntu, Mintu a naštěstí již jen pracovně případně nouzově  Windows
Admin https://www.petatricatnici.eu/

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Re:Thunderbird profil
« Odpověď #5 kdy: 01 Února 2021, 22:47:35 »
juwa2: Zdravím, díky za odkaz na starší verze ale verzi 48 a 48.5 tam nevidím asi jsem slepej  :) Btw proč zrovna tuhle verzi doporučuješ?

Jinak i pro LABE z nové verze na starou to jde obnovit snadno pokud máš stejně umístěný a pojmenovaný profi. Právě jsem to vyzkoušel z nejnovější bety 86.0b1na verzi 45.8. Účty a maily atd to převedlo, akorát kontakty ne asi z důvodu že novej je v abook.sqlite a starej je ve formátu abook.mab. Je jednoduché si vyexportovat do *.ldif a naimporovat do starého TB. Samotný import profilu je velice jednoduchý: ve staženém rozbaleném tb spustíš příkaz ./thunderbird -P --allow-downgrade otevře se manažer profilu a a zvolíš spustit. To je vše a starší verze se bude otevírat normálně, Při přechodu zpět na nejnovější verzi 86 ji stačí jenom spustit  :) Snad ti to pomůže

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Thunderbird profil
« Odpověď #6 kdy: 02 Února 2021, 05:25:16 »
juwa2: Zdravím, díky za odkaz na starší verze ale verzi 48 a 48.5 tam nevidím asi jsem slepej  :) Btw proč zrovna tuhle verzi doporučuješ?

Jinak i pro LABE z nové verze na starou to jde obnovit snadno pokud máš stejně umístěný a pojmenovaný profi. Právě jsem to vyzkoušel z nejnovější bety 86.0b1na verzi 45.8. Účty a maily atd to převedlo, akorát kontakty ne asi z důvodu že novej je v abook.sqlite a starej je ve formátu abook.mab. Je jednoduché si vyexportovat do *.ldif a naimporovat do starého TB. Samotný import profilu je velice jednoduchý: ve staženém rozbaleném tb spustíš příkaz ./thunderbird -P --allow-downgrade otevře se manažer profilu a a zvolíš spustit. To je vše a starší verze se bude otevírat normálně, Při přechodu zpět na nejnovější verzi 86 ji stačí jenom spustit  :) Snad ti to pomůže

Samozřejmě jsem myslel v 45.8.0  (U14.04) nebo 52.9.1  (U18.04++) A proč zrovna tyhle?  Protože jsou poslední ve kterých fungují původní doplňky, zejména firetray....
A ještě připomínám, že je třeba v nastavení (TB) vypnout autom. aktualizaci, protože tyto verze od mozilly mají samostatný akt. mechanismus (stejný jako ve windows).
« Poslední změna: 02 Února 2021, 05:37:43 od juwa2 »

vivalin

Re:Thunderbird profil
« Odpověď #7 kdy: 02 Února 2021, 10:52:33 »
HP ProDesk 405 G6 mini PC - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)
ThinkPad L380  - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)

LABE

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
    • PĚTATŘICÁTNÍCI
Re:Thunderbird profil
« Odpověď #8 kdy: 04 Února 2021, 21:48:58 »
Ahoj kluci,
děkuji za nasměrování. Sice jsem doufal, že by někdo mohl vědět, jak to upravit přímo v profilu, ale Vaše nasměrování mi pomohlo.

Nakonec jsem v jedné záloze našel ještě jednu 2 roky starou zálohu profilu. Všechny ostatní novější jsem při čištění pc postupně vymazal kvůli místu, takže jsem za to moc rád, že jsem ji vůbec nalezl.
Další postup byl následující:

1) Zazálohování současného profilu
2) Jeho smazání z TB
3) Obnovení původního starého profilu

Kupodivu to TB zkousl (bez přeinstalování na starší verzi) a správně naběhl. Hned bylo vidět, že profil funguje správně, stahovalo to všechny zprávy. Když se to po 20ti minutách aktualizovalo (myslím zprávy), tak jsem TB řádně vyzkoušel.
Zjistil jsem toto:

1) Profil funguje, jak má. Otevře záložky, po zavření je obnoví, staré nechtěné se již nezobrazují. Tady tedy OK.
2) Všechny příchozí zprávy jsou, kde mají být a jsou aktuální. Spustil jsem ještě i archivaci pro roky 2019 a 2020. Tady vše OK.
3) Nemám aktuální adresář (Chyběla jedna složka + několik kontaktů v ostatních). Zde tedy problém.
4) Nemám odeslané zprávy od roku 2019.

Následovalo tedy zazálohování nového profilu a toto:

1) Pokus o obnovu aktuálního adresáře pomocí přepsání abook.mab abook apod. Toto nefunguje
2) Pokus o obnovu odeslané pošty. V každém účtu ve složkách ImapMail a Mail u jednotlivých účtů přepsání SENT z polofunkčního profilu. Kontrola v nově vytvořeném profilu pomocí spuštění TB a všechny odeslané maily jsou na svém místě. Takže vše OK.

Následuje zazálohování celého nového profilu, jeho smazání z /Home a nakopírování polofunkčního profilu zpět. Spuštění TB s tímto profilem a otevření adresářů. Zazálohování adresářů pomocí exportace.
Poté smazání tohoto profilu a obnovení toho nově vytvořeného.
Spuštění TB a import vyexportovaných adresářů. I přes občasné chybové hlášky to proběhlo dobře. takže adresář(e) je již aktuální.

Pak vidím, že nefunguje propojení s Google kalendářem. Provádím kontrolu a přicházím na to, že je nutno aktualizovat doplněk na nejnovější verzi. Po restartu TB vše běží, jak má.
Následuje finální zazálohování nově vzniklého funkčního profilu a je to.
Myslel jsem si, že tady přijdeme na nějaké lehké úpravy toho polofunkčního profilu. nakonec se zadařilo najít starou zálohu, která mi zachránila. Trošku pakárna, ale naštěstí mám teď vše funkční, jak jsem potřeboval. Moc děkuji za nasměrování.
« Poslední změna: 04 Února 2021, 21:50:40 od LABE »
LABE
běžný uživatel Ubuntu, Mintu a naštěstí již jen pracovně případně nouzově  Windows
Admin https://www.petatricatnici.eu/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.