Prozkoumal/a jsem poznámky k instalaci a FSlint byl zřejmě nainstalován podle návodu na
https://askubuntu.com/questions/1233710/where-is-fslint-duplicate-file-finder-for-ubuntu-20-04. (Kterého zřejmě využiji, protože mi FSlint na Xubuntu 20.04 také chybí.)
Vypadá to, že se jedná o novější verzi FSlintu, než s jakou mám zkušenosti. (Ta, se kterou mám zkušenosti, „symlinky“ vytvářet neuměla.) Ale prozkoumal/a jsem zdrojový kód (
https://github.com/pixelb/fslint/blob/master/fslint/supprt/rmlint/fixdup a další soubory), a přestože nejsem expert na Python, soudím z toho, že FSlint po stisknutí tlačítka „Symlink“ pracuje takto:
- Z každé skupiny duplicit vyřadí ty, které jsou vybrané („selected“).
- V každé skupině, kde zbyly alespoň dva řádky, soubor z prvního řádku ponechá a všechny ostatní nahradí absolutním symbolickým odkazem na první z nich.
U absolutních symbolických odkazů je třeba si dát pozor na to, že se přeruší pokaždé, když dojde k jakékoliv změně v absolutní cestě k cílovému souboru. Takže např. přejmenuješ adresář /home/zdenek/dokumenty na /home/zdenek/moje-dokumenty a symbolický odkaz /home/zdenek/dokumenty/2021/covid.txt na /home/zdenek/dokumenty/vse/covid.txt přestane fungovat! Totéž se stane, když zmíněný adresář „dokumenty“ bude na flashdisku /media/zdenek/mojedata a ten flash disk později připojíš pod uživatelem „radim“. Najednou bude mít cestu „/media/radim/mojedata“ a symbolický odkaz na /media/zdenek/mojedata nebude fungovat.
Bohužel nevidím způsob, jak změnit, kde se odkaz vytvoří a kde ne. Zřejmě to závisí na pořadí řádků přímo v okně FSlintu, nikoliv na cestách na disku.
Snad ti moje odpověď byla užitečná.