Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Uziti vytvoreni 'symlink' z duplicitnich dat ve FSlint v U20-mate  (Přečteno 1603 krát)

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 232
FSlint v U20-mate umoznuje uzit pro duplicitni data automaticke vytvoreni 'symlinku'.
Pro porovnani vetsich stromu zaloh na ruznych mediich je to pro mne zajimave.
Nenasel jsem vsak zadny popis, jak urcit, ve ktere strukture-strome budou
'symlinky' vytvarene. Obcas se mi pri popisech nejakych zkusenosti s instalacemi
atd. v zalohach popisu hodi umistit odkazy i na jinych mistech.

Uvital bych o podobne vytvarenych 'symlincich' nejake zkusenosti.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:Uziti vytvoreni 'symlink' z duplicitnich dat ve FSlint v U20-mate
« Odpověď #1 kdy: 01 Února 2021, 19:37:31 »
A nejsou to náhodou hardlinky? Tam bych viděl větší přínos, protože mohou existovat nezávisle.
Zatímco pokud odstraníš původní soubor/složku, veškeré symlinky budou "mrtvé".
Ale ano, místo to rozhodně ušetří, to zase jo.....

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Uziti vytvoreni 'symlink' z duplicitnich dat ve FSlint v U20-mate
« Odpověď #2 kdy: 03 Února 2021, 17:22:20 »
FSlint jsem používal/a na Ubuntu 18.04. Při deduplikaci opravdu vytváří pevné odkazy, ne symbolické, takže jsou pak všechny výskyty rovnocenné.

Ale na verzi 20.04 už FSlint jako normální balíček není. Jakým způsobem jsi ho tam nainstaloval? Nedostal se ti tam třeba povyšováním systému?

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 232
Re:Uziti vytvoreni 'symlink' z duplicitnich dat ve FSlint v U20-mate
« Odpověď #3 kdy: 04 Února 2021, 19:12:41 »
U20 byla cista instalace z live.
Jiz si vse nepamatuji ale mam nejaky archiv z dohledavani na webech pri jeho instalaci.
Musis si to prebrat. Jsou tam i vypisy z terminalu pri jeho instalaci.
V soucasnosti, zkousim  take 'DuplicateCleanerFree4' (na win). Vypada zajimave.
-----------
Problem,  priloha teto archivace '.zip' cca 1.4 MB nejde zde poslat !   Ozvi se na SZ,
tam to snad pujde.

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Uziti vytvoreni 'symlink' z duplicitnich dat ve FSlint v U20-mate
« Odpověď #4 kdy: 05 Února 2021, 12:03:25 »
Prozkoumal/a jsem poznámky k instalaci a FSlint byl zřejmě nainstalován podle návodu na https://askubuntu.com/questions/1233710/where-is-fslint-duplicate-file-finder-for-ubuntu-20-04. (Kterého zřejmě využiji, protože mi FSlint na Xubuntu 20.04 také chybí.)

Vypadá to, že se jedná o novější verzi FSlintu, než s jakou mám zkušenosti. (Ta, se kterou mám zkušenosti, „symlinky“ vytvářet neuměla.) Ale prozkoumal/a jsem zdrojový kód (https://github.com/pixelb/fslint/blob/master/fslint/supprt/rmlint/fixdup a další soubory), a přestože nejsem expert na Python, soudím z toho, že FSlint po stisknutí tlačítka „Symlink“ pracuje takto:
  • Z každé skupiny duplicit vyřadí ty, které jsou vybrané („selected“).
  • V každé skupině, kde zbyly alespoň dva řádky, soubor z prvního řádku ponechá a všechny ostatní nahradí absolutním symbolickým odkazem na první z nich.
U absolutních symbolických odkazů je třeba si dát pozor na to, že se přeruší pokaždé, když dojde k jakékoliv změně v absolutní cestě k cílovému souboru. Takže např. přejmenuješ adresář /home/zdenek/dokumenty na /home/zdenek/moje-dokumenty a symbolický odkaz /home/zdenek/dokumenty/2021/covid.txt na /home/zdenek/dokumenty/vse/covid.txt přestane fungovat! Totéž se stane, když zmíněný adresář „dokumenty“ bude na flashdisku /media/zdenek/mojedata a ten flash disk později připojíš pod uživatelem „radim“. Najednou bude mít cestu „/media/radim/mojedata“ a symbolický odkaz na /media/zdenek/mojedata nebude fungovat.

Bohužel nevidím způsob, jak změnit, kde se odkaz vytvoří a kde ne. Zřejmě to závisí na pořadí řádků přímo v okně FSlintu, nikoliv na cestách na disku.

Snad ti moje odpověď byla užitečná.
« Poslední změna: 05 Února 2021, 12:05:12 od singularis »

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 232
Re:Uziti vytvoreni 'symlink' z duplicitnich dat ve FSlint v U20-mate
« Odpověď #5 kdy: 05 Února 2021, 16:42:05 »
Python take neznam. Ziji na klasickem 'C' a 'C++'.
Nejak jsem zkousel vytvoreni symlinku, nez jsem toto vlakno zalozil, na dvou testovacich stromech.
Take mne napadlo, ze muze zalezet na poradi v zadani prohledavanych adres stromu.
Pozdeji mne napadlo zkusit strom se soubory, kde nechci 'odkazy' upravit na 'read-only',
ale  jeste jsem se nedostal k tomu to vyzkouset. Ale to by bylo  specificke uziti.
« Poslední změna: 05 Února 2021, 16:45:34 od miro_ »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.