Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: VLC nevidí všechny adresáře a linky  (Přečteno 1779 krát)

Martin_23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
VLC nevidí všechny adresáře a linky
« kdy: 05 Února 2021, 17:43:34 »
Zdravím,

po nové instalaci Ubuntu 20.04.2 přehrávač VLC nevidí všechny adresáře a linky. Kontroloval jsem oprávnění a nevidí ani adresář s oprávněními
rwxrwxrwx

Podle čeho VLC při volbě Media / Open File vybírá adresáře a linky, které zobrazí?

Martin_23

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:VLC nevidí všechny adresáře a linky
« Odpověď #1 kdy: 05 Února 2021, 21:04:51 »
Problém vyřešen, i když nechápu příčinu.
Popsaný problém byl s VLC, který jsem instaloval přes "klikací" Ubuntu Software.
Když jsem provedl instalaci v terminálu
sudo apt update
sudo apt-get install vlc

Tak mám nainstalované dva VLC a ten druhý již vidí adresáře, linky i soubory, jak má.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3546
Re:VLC nevidí všechny adresáře a linky
« Odpověď #2 kdy: 05 Února 2021, 22:35:36 »
No - ono je asi lepší se toho braku Ubuntu Software zbavit ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nevidí všechny adresáře a linky
« Odpověď #3 kdy: 06 Února 2021, 03:21:30 »
Problém vyřešen, i když nechápu příčinu.
Popsaný problém byl s VLC, který jsem instaloval přes "klikací" Ubuntu Software.
Když jsem provedl instalaci v terminálu
sudo apt update
sudo apt-get install vlc

Tak mám nainstalované dva VLC a ten druhý již vidí adresáře, linky i soubory, jak má.

To já zase příčinu chápu. Ten klikací Ubuntu Software upřednostňuje instalaci snapů. Takže aniž bys to tušil, nainstaloval sis snap verzi VLC.
A tyto verze mají tu vlastnost, že standardně (strict confinment) "nevidí" jiné adresáře než ve tvé domovské složce.
Je to prý z důvodu bezpečnosti...
Lze to ale obejít tak, že ten snap odinstaluješ a pak ho nainstaluješ znova s parametrem --classic
Kód: [Vybrat]
sudo snap remove vlc
sudo snap install vlc --classic

Ovšem lepší je pokud možno snapy (tento novodobý mor) nepoužívat a instalovat klasicky přes apt, tj. tak jak jsi to nakonec vyřešil ty.
Nicméně nyní tam máš VLC nainstalované dvakrát. Takže ještě tu snap verzi odinstaluj:
Kód: [Vybrat]
sudo snap remove vlc
Dále je zcela jisté, že si to tam natahalo další "pomocné" snapy o značné velikosti (cca 1GB)

wine-platform-runtime
wine-platform-5-stable
gnome-3-28-1804
gnome-3-34-1804


Těch se zbav taky. A konečně, není jasné, jaké další aplikace tam máš jako snap nainstalované (aniž bys o tom věděl)... :(
Výpis všech nainstalovaných snapů:
Kód: [Vybrat]
snap list
Pokud se pak chceš v budoucnu automatické instalaci snapů úplně vyhnout:
Kód: [Vybrat]
sudo snap remove snap-store
sudo apt-get remove gnome-software-plugin-snap
sudo apt-get remove gnome-software-plugin-flatpak

Samozřejmě i potom bude možné snapy instalovat/používat. Ale už výhradně s tvým vědomím:
Kód: [Vybrat]
sudo snap install <package_name>

« Poslední změna: 06 Února 2021, 08:34:36 od juwa2 »

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:VLC nevidí všechny adresáře a linky
« Odpověď #4 kdy: 06 Února 2021, 11:25:40 »
Samozřejmě i potom bude možné snapy instalovat/používat. Ale už výhradně s tvým vědomím:

Já bych jen přidal/a řešení, které používám já. Snapy se pak nedají používat vůbec (a všechny se tím odinstalují), ale je jednodušší a v Xubuntu 20.04 mi funguje bez problémů:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get purge --autoremove snapd
Problémy lze očekávat v Ubuntu (GNOME) a v Ubuntu MATE, kde jsou zasnapované i některé předinstalované a dobře viditelné části systému.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:VLC nevidí všechny adresáře a linky
« Odpověď #5 kdy: 06 Února 2021, 12:20:57 »
Samozřejmě i potom bude možné snapy instalovat/používat. Ale už výhradně s tvým vědomím:

Já bych jen přidal/a řešení, které používám já. Snapy se pak nedají používat vůbec (a všechny se tím odinstalují), ale je jednodušší a v Xubuntu 20.04 mi funguje bez problémů:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get purge --autoremove snapd
Problémy lze očekávat v Ubuntu (GNOME) a v Ubuntu MATE, kde jsou zasnapované i některé předinstalované a dobře viditelné části systému.

Jasně - dát celý ten "mechanismus" pryč....
Jenomže i já, jako zapřisáhlý nepřítel snapů, musím uznat, že někdy prostě není zbytí. Např. nejnovější verzi některých aplikací na starším OS zkrátka jinak než pomocí snapu nerozjedeš. (týká se např. toho VLC).

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:VLC nevidí všechny adresáře a linky
« Odpověď #6 kdy: 06 Února 2021, 14:00:47 »
...
Jenomže i já, jako zapřisáhlý nepřítel snapů, musím uznat, že někdy prostě není zbytí. Např. nejnovější verzi některých aplikací na starším OS zkrátka jinak než pomocí snapu nerozjedeš. (týká se např. toho VLC).

https://tipsonubuntu.com/2020/06/23/install-latest-vlc-3-0-11-ppa-ubuntu-20-04/

Jo, o jednu setinnou verzi pozadu proti aktuálnímu stavu - no a co?

A podle mě: pořád lepší PPA než snap a podobné věci....

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.