Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Spouštěč nespouští  (Přečteno 2198 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Spouštěč nespouští
« kdy: 18 Března 2021, 16:24:52 »
Vytvořím si spouštěč podle
https://wiki.ubuntu.cz/spou%C5%A1t%C4%9B%C4%8D
Povolím spouštění jako programu
poklepnu a spouštěč se zobrazí v texťáku, nespustí
je na ploše
jak na to?

U20.04LTS

P.S. UFFFF už to tak nějak jde, ale hrůza, vše je zase jinak než před dvěmi lety :-)
« Poslední změna: 18 Března 2021, 17:25:18 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Spouštěč nespouští
« Odpověď #1 kdy: 18 Března 2021, 19:11:39 »
Teda já nevím, co furt máte s těmi "spouštěči" v Ubuntu.... Jo, vlastně vím: ten bastl se jmenuje Gnome.

V Kubuntu (a jakékoliv jiné distribuci s KDE) se zástupci programů na ploše vytvářejí přes pravé myšítko, nebo přetažením myší apod. Práce (vytváření) v textovém editoru je taky možná, ale proč to dělat? Prostě ten systém se chová normálně a intuitivně. A alespoň v tomto ohledu překvapivě pořád stejně přes nejrůznější jiné chuťovky doprovázející přechod z verze 3.x na 4.x a zejména pak na 5.x.

Kdo ze zarytých gnomáků KDE ještě nevyzkoušel, tomu to doporučuji... A nejde jen o ony zástupce...
« Poslední změna: 18 Března 2021, 19:23:22 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Spouštěč nespouští
« Odpověď #2 kdy: 18 Března 2021, 21:37:17 »
Teda já nevím, co furt máte s těmi "spouštěči" v Ubuntu.... Jo, vlastně vím: ten bastl se jmenuje Gnome.

V Kubuntu (a jakékoliv jiné distribuci s KDE) se zástupci programů na ploše vytvářejí přes pravé myšítko, nebo přetažením myší apod. Práce (vytváření) v textovém editoru je taky možná, ale proč to dělat? Prostě ten systém se chová normálně a intuitivně. A alespoň v tomto ohledu překvapivě pořád stejně přes nejrůznější jiné chuťovky doprovázející přechod z verze 3.x na 4.x a zejména pak na 5.x.

Kdo ze zarytých gnomáků KDE ještě nevyzkoušel, tomu to doporučuji... A nejde jen o ony zástupce...

Já tedy přímo nenávidím to "nové gnome" - zlaté Unity na které přitom všichni nadávali....  Nelíbí se mi ani vizuálně, ale primárním důvodem je především neergonomičnost ovládání (připomíná "šmatlací W10).  Prozatím to řeším pomocí MATE, ale i tam (20.04) bohužel "přituhuje".
O "násilném tlačení" snap/flatpak nemluvě.
Na Ubuntu jsem přešel cca před 10ti lety, byl jsem (tehdy) velmi spokojen až nadšen. V životě by mě nenapadlo, jaký to nabere směr - poslední relativně bezproblémová byla 14.04.  Bohužel, od té doby je vše jenom horší.... :(

Jinak pro tazatele:
Je třeba nejen nastavit spouštěči spustitelnost, ale rovněž zkontrolovat, zda je v něm cesta k spustitelnému souboru (Exec=) nastavena správně (pozor na mezery v názvech), případně zda ten spustitelný soubor vůbec v daném umístění existuje/má nastavenou spustitelnost.
A samozřejmě, syntaxe toho spuštěče musí být správná (+koncovka .desktop). Právě tu koncovku většina filemanagerů nezobrazuje.

Zde se kupodivu logičtěji (světlá výjimka) chovají windows:
1. Zapnu zobrazování koncovek = zobrazují se koncovky všech souborů.
2. Vypnu zobrazování koncovek = nezobrazují se žádné koncovky.
« Poslední změna: 18 Března 2021, 21:52:31 od juwa2 »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Spouštěč nespouští
« Odpověď #3 kdy: 18 Března 2021, 22:16:12 »
...
A samozřejmě, syntaxe toho spuštěče musí být správná (+koncovka .desktop). Právě tu koncovku většina filemanagerů nezobrazuje.

Zde se kupodivu logičtěji (světlá výjimka) chovají windows:
1. Zapnu zobrazování koncovek = zobrazují se koncovky všech souborů.
2. Vypnu zobrazování koncovek = nezobrazují se žádné koncovky.

Mno, tak v KDE jak Krusader, tak Double Commander (a dokonce i mnou téměř nepoužívaný Dolphin) koncovku .desktop zobrazují zcela bez problémů, stejně jako jakékoliv jiné.

Vypnutí zobrazení koncovek jsem nezkoušel, protože tento způsob naprosto nesnáším (od okamžiku, kdy jsem to kdysi dávno poprvé spatřil ve widlous). Připadá mi to jako řídit auto s jedním okem zavázaným a druhým poloslepým...ale Máně Vomáčkojc to možná vyhovuje.

Jediné, co občas měním, je zobrazení/nezobrazení skrytých ("tečkových") souborů, to je někdy užitečné, ale zpravidla zobrazuju úplně vše, co jde.
« Poslední změna: 18 Března 2021, 22:20:36 od JirkaZ »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Spouštěč nespouští
« Odpověď #4 kdy: 18 Března 2021, 22:22:22 »
Ano, DC a pár dalších to zobrazuje normálně...
Zajímavé ale je, že pokud se souboru odebere spustitelnost, náhle i běžné filemanagery (nautilus, nemo, caja...) koncovku ".desktop" zobrazí.


GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Spouštěč nespouští
« Odpověď #5 kdy: 19 Března 2021, 00:26:57 »
Teda já nevím, co furt máte s těmi "spouštěči" v Ubuntu.... Jo, vlastně vím: ten bastl se jmenuje Gnome.
...
Kdo ze zarytých gnomáků KDE ještě nevyzkoušel, tomu to doporučuji... A nejde jen o ony zástupce...

Už jsem asi 5 let KDE nepoužíval, ale do té doby mě každá nová verze po počátečním nadšení tak rozladila retardovanými bugy a nedotaženostmi, že jsem se rád vracel ke Gnome, pak Unity a později opět ke Gnome. Ani se mi nechce to znovu zkoušet, Gnome si s Java Scriptem za běhu zalátám a celkem mi vyhovuje. Souhlasím ale s tím, že client side dekorace a extrémní zjednodušování aplikací za hranici retardace se mi moc nelíbí. Ale já většinou pendluju mezi webem, texťákem a dropdown terminálem, takže nejsem moc náročný a možnosti přepínání mezi okny a pracovními plochami mám celkem neomezené.

Spouštěče Nautilus už nějakou dobu (a rozhodně v Ubuntu 20.04) ignoruje jako spouštěče, bere je jako normální textové soubory, které maximálně nabídne ke spuštění jako skript, pokud mají nastavenou spustitelnost. Což je samozřejmě nesmyslné dělat, i když se tak ta aplikace může i spustit, někdy víckrát za sebou, když spouštěč obsahuje alternativní příkazy. Stejně tak nespouští binárky, jen sdělí, že pro otevírání knihoven nemáte nic vhodného nainstalováno a klasicky nabídne hledání aplikace, která to zvládne. Léta jsem nic takového nepotřeboval, takže jsem si to uvědomil až teď, když jsem se na to koukl.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Spouštěč nespouští
« Odpověď #6 kdy: 19 Března 2021, 09:22:40 »
...
Souhlasím ale s tím, že client side dekorace a extrémní zjednodušování aplikací za hranici retardace se mi moc nelíbí. Ale já většinou pendluju mezi webem, texťákem a dropdown terminálem, takže nejsem moc náročný a možnosti přepínání mezi okny a pracovními plochami mám celkem neomezené.
...

No jo, to jsme na tom každý jinak...

Já jsem se před léty rozhodl, že po stránce GUI chci něco jako Windows XP (ale s klasickým vzhledem, tedy tuším W2000) a daří se mi to v KDE dodnes víceméně udržovat. Pravda, sice je s tím trochu práce, ale jde to a výsledkem je uživatelsky velmi příjemné grafické rozhraní, které má x možností nastavení i samotných činností, přitom je ale nemusím využívat, pokud nechci.

Prostě Linux vypadající jako Windows, ale ještě z normálních dob, bez jejich bejkáren a naopak s výhodami Linuxu. Díky Bohu za to, že lze být konzervativní...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Spouštěč nespouští
« Odpověď #7 kdy: 21 Března 2021, 20:26:00 »
Uvítal bych, při poklepu pravou myší na spustitelný soubor, možnost "vytvořit souštěč v seznamu aplikaci."
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Spouštěč nespouští
« Odpověď #8 kdy: 21 Března 2021, 22:25:52 »
Uvítal bych, při poklepu pravou myší na spustitelný soubor, možnost "vytvořit souštěč v seznamu aplikaci."
To by problém být neměl, uživatelské skripty ještě Nautilus spouštět umí, dávají se do adresáře:
Kód: [Vybrat]
~/.local/share/nautilus/scripts/ ;)

Tady jsem ti jeden našel, ale nezkoušel jsem ho:
https://github.com/hngenc/create-launcher/blob/master/Create%20Launcher
« Poslední změna: 21 Března 2021, 22:55:27 od GdH »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Spouštěč nespouští
« Odpověď #9 kdy: 03 Dubna 2021, 11:05:48 »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.