Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu cpe zavaděč jinam, než se nastaví v instalátoru...pořád  (Přečteno 1627 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Tak jsem zkusila nainstalovat Ubuntu resp. Kubuntu (Gnome fakt nedávám, chybí v něm moc funkcí) a stále tam přetrvává chyba, že se grub nainstaluje na první disk v pořadí a ne na disk, který určím. Mám v PC tři disky, NVMe SSD 1 TB s Windows 10, který se hlásí jako první (nvme0n1). Potom SATA M.2 275 GB, který je vyhrazený pro Linux (sda) a nakonec SATA 480 GB určený na pracovní data (sdb).

Manjaro, Fedora, OpenSUSE, ty všechny nainstalují grub správně na disk, který si určím a to i v případě, že dám automatické rozdělení disku, správně vytvoří EFI oddíl na správném disku a grub je prostě na tom správném disku. Ne tak kre****** *buntu, které už někdy od verze 14.04 (to je nejstarší verze, se kterou jsem se setkala) cpe grub na první disk, který v počítači je, bez ohledu na nastavení EFI oddílu, který kupodivu v automatickém režimu vytvoří na správném disku.

Takže mám nainstalované Kubuntu 20.04 na disku sda, na něm je vytvořený EFI oddíl a grub mi to nacpalo na nvme0n1, kde jsou Windows a kde dojde při nejbližší aktualizaci Windows k přepsání.

Takže mám zásadní otázku. Jakým způsobem odstraním grub z nvme0n1 a dám ho na sda? Ten kreténský instalátor prostě připojil /dev/nvme0n1p1 jako /boot/efi i přesto, že jsem jasně uvedla, že to bude /dev/sda1, který tam je vytvořený ve velikosti 512 MB (ten připojený patří Windows a má velikost 100 MB). A tohle se děje už minimálně od verze 14.04, Bůhvíkolikrát jsem tuhle chybu hlásila, ale ne, nikoho ani nenapadne to opravit, hlavně že řeší takové blbosti jako že je nebezpečné přímo spouštět filmy ze sdíleného disku po síti...

Díky předem za radu a step by step postup. Důležité je, aby mi to nerozbilo Windows, aby mi ten debilní chybný záznam zmizel a aby to bootovalo ze správného disku (při startu počítače si vybírám klávesou F11, co chci spustit, primární je Windows, ale když chci spustit něco jiného, tak F11 a vyberu si to co chci. A teď jsou jak Windows tak Kubuntu na stejném disku). Nechci aby na Windows disku zůstal jediný bit z Linuxu, protože pro Linux je prostě jiný disk. A pro juwa a Michala, tohle je mimochodem jeden z důvodů, proč nemám ráda *buntu, protože si dělá co chce, výše zmíněné tři distribuce prostě dají zavaděč tam, kam určím, Ubuntu a další kopie ne, ty si to udělají podle sebe a dají to na první disk. A já prostě nechci a nebudu před instalací vyndavat disky, na které ten zmetek nesmí sáhnout, to bych nedělala nic jiného... Díky moc.

edit: a ještě jedna věc, nechci kvůli tomu zakládat samostatné téma. Linux mi mění čas v počítači a Windows pak mají čas o hodinu zpožděný. Jak donutit Linux, aby používal správný čas a ne nějaký svůj paskvil? Manjaro a OpenSUSE nic nemění, mají čas stejný jako Windows, ale Kubuntu to prostě mění, takže v Kubuntu je např. 14:33 a ve Windows je 13:33, což je špatně. Kubuntu tedy nejspíš ignoruje časová pásma a jede v GMT, tudíž otázka zní, jak ho donutit respektovat časová pásma aby mi nerozhazoval čas ve Windows?
« Poslední změna: 28 Března 2021, 14:34:05 od Abby »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ubuntu cpe zavaděč jinam, než se nastaví v instalátoru...pořád
« Odpověď #1 kdy: 28 Března 2021, 15:10:02 »
Nabootuj do kubuntu a daj vypis
Kód: [Vybrat]
df /boot/efi
Kód: [Vybrat]
sudo parted -l
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu cpe zavaděč jinam, než se nastaví v instalátoru...pořád
« Odpověď #2 kdy: 28 Března 2021, 16:17:41 »
Tam už nenabootuju, protože jsem uvedla EFI oddíl do původního stavu, tudíž záznam přestal existovat (naštěstí na to je jednoduchý příkaz přímo ve Windows, prostě přepíše EFI správnými daty). Tohle je výpis z live.

Kód: [Vybrat]
df /boot/efi
No such file or directory

Kód: [Vybrat]
kubuntu@kubuntu:~$ sudo parted -l
Model: ATA Crucial_CT275MX3 (scsi)
Disk /dev/sda: 275GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: gpt
Disk Flags:

Number  Start   End    Size   File system  Name                  Flags
 1      1049kB  538MB  537MB  fat32        EFI System Partition  boot, esp =====>tady chci mít zavaděč Linuxu
 2      538MB   275GB  275GB  ext4 ======>tady chci mít Linux


Model: ATA SanDisk SDSSDA48 (scsi)
Disk /dev/sdb: 480GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: gpt
Disk Flags:

Number  Start   End     Size    File system  Name                          Flags
 1      17.4kB  16.8MB  16.8MB               Microsoft reserved partition  msftres
 2      16.8MB  480GB   480GB   ntfs         Basic data partition          msftdata ======>tady jsou pracovní data


Model: TO Exter nal USB 3.0 (scsi)
Disk /dev/sdc: 240GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: gpt
Disk Flags:

Number  Start   End     Size    File system  Name                  Flags
 1      1049kB  25.3GB  25.3GB               Ventoy                msftdata ======>tohle je externí disk, ze kterého spouštím live systém, vytvořený ve Ventoy
 2      25.3GB  25.3GB  33.6MB  fat16        VTOYEFI               hidden, msftdata ======>tohle je EFI oddíl pro Ventoy
 3      25.3GB  240GB   215GB                Basic data partition  msftdata ======>tohle je část na data


Warning: The driver descriptor says the physical block size is 2048 bytes, but
Linux says it is 512 bytes.
Ignore/Cancel? i                                                         
Model: Linux device-mapper (linear) (dm)
Disk /dev/mapper/ventoy: 10.6GB
Sector size (logical/physical): 2048B/4096B
Partition Table: mac
Disk Flags:

Number  Start   End     Size    File system  Name   Flags
 1      2048B   6143B   4096B                Apple
 2      2623MB  2627MB  4096kB               EFI


Model: CT1000P1SSD8 (nvme)
Disk /dev/nvme0n1: 1000GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: gpt
Disk Flags:

Number  Start   End     Size    File system  Name                          Flags
 1      1049kB  106MB   105MB   fat32        EFI system partition          boot, esp ======>tady Linux nesmí zapsat ani bit
 2      106MB   123MB   16.8MB               Microsoft reserved partition  msftres ======>tady Linux nesmí zapsat ani bit
 3      123MB   950GB   950GB   ntfs         Basic data partition          msftdata ======>tady Linux nesmí zapsat ani bit
 4      1000GB  1000GB  522MB   ntfs                                       hidden, diag ======>tady Linux nesmí zapsat ani bit

Aby bylo naprosto jasno. Linux instaluji na ATA Crucial_CT275MX3 (scsi). Windows jsou na CT1000P1SSD8 (nvme). Linux musí být pouze na Crucial CT275MX3 a nikde jinde, včetně zavaděče. Ve zmíněných distribucích mi stačí si prostě vybrat, že to chci na tenhle disk, ale v jakémkoliv Ubuntu to nejde, jediná možnost, jak dostat zavaděč na požadovaný disk je fyzicky odstranit zbývající disky, prostě je odpojit, jinak se zavaděč nainstaluje na první disk v systému bez ohledu na volbu v instalátoru. U SATA to ještě jde celkem snadno, stačí odpojit kabel, ale u NVMe musím najít šroubováček, odšroubovat malinkatý šroubek a vyndat disk ze slotu a to se mi teda opravdu nechce.

Můžu nějak přidat zavaděč na správný oddíl, když už jsem ho odstranila ze špatného? Systém je nainstalovaný, aktualizovaný a jsou i nainstalované Nvidia ovladače. Jinak jsem tam nedělala zatím nic.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Ubuntu cpe zavaděč jinam, než se nastaví v instalátoru...pořád
« Odpověď #3 kdy: 02 Dubna 2021, 11:17:07 »
Tak jsem přes Boot Repair přidala zavaděč na správný disk, ale je to fakt dost otravné, dělat to ručně, když se o to má postarat instalátor... Naštěstí odstranění ze špatného disku a opravení původního zavaděče byla otázka tří příkazů přímo ve Windows... Nicméně co jsem nepochopila, tak i Boot Repair, i když dal zavaděč na správný disk, tak ho dal současně i na ten druhý, kde prostě nemá co dělat, takže jsem měla grub dvakrát...

sudo apt install software-properties-common
sudo add-apt-repository "deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu $(lsb_release -sc) universe"
sudo add-apt-repository -y ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt update
sudo apt install -y boot-repair && boot-repair

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Ubuntu cpe zavaděč jinam, než se nastaví v instalátoru...pořád
« Odpověď #4 kdy: 02 Dubna 2021, 17:03:20 »
Ako vies ze ho tam nainstaloval boot-repair a ze to nieje stale ten isty co si tam niekedy omylom nainstalovala. EFI zavadzanie nieje ako volakedy MBR ze kazdy zavadzac si prepisal stale tu istu cast disku ale EFI ma svoju particiu a v nej moze byt zavadzacov kolko sa tam zmesti. Pri preinstalovani zavadzaca sa len opravia zavadzacie subory konkretneho OS a v UEFI sa oznaci ako prvy na bootovanie.
Ak si v ubuntu pripojis EFI particiu tak tam uvidis vsetky nainstalovane zavadzace v tej casti disku pekne kazdy vo svojom adresari aby sa nemiesali.
Napr. u mna to vyzera ako na obr.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.