Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Shotwell problém s připojením fotoaparátu  (Přečteno 1406 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Shotwell problém s připojením fotoaparátu
« kdy: 20 Dubna 2021, 12:21:57 »
Otevřu Shotwell, připojím foťák kabelem a ten se objeví zároveň ve správci souborů jako disk, Shotwell hlásí, že jiná aplikace pracuje se zařízením a že jí mám nejdříve vypnout. Když odpojím foťák ze zprávce souborů a pokusím se jeho obsah znovu načíst do Shotwellu, jde vše v pohodě.

Funguje to, ale otravuje to a těžko se to vysvětluje uživatelům.
Připojený foťák se neobjeví v aplikaci Disky, kde by šlo asi upravit připojování.
Automatickou detekci připojených disků mám vypnutou.

Jak na to?

U20.04
V U18:04 funguje bez problémů
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Shotwell problém s připojením fotoaparátu
« Odpověď #1 kdy: 20 Dubna 2021, 18:49:19 »
...instaluj digikam...

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Shotwell problém s připojením fotoaparátu
« Odpověď #2 kdy: 20 Dubna 2021, 19:29:43 »
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/shotwell/+bug/1400470
https://answers.launchpad.net/ubuntu/+source/shotwell/+question/157569
atd.

Jinak v životě mě nenapadlo pro stahování fotek z aparátu nebo telefonu používat tato "řešení pro Máňu Vomáčkojc" (a tedy ani DigiKam, ačkoliv jindy ho občas spustím).

Základem pro mě je souborový přístup, tj. přesun či kopie pomocí Krusaderu, Double commanderu apod. a příslušného protokolu podle zařízení (MTP, PTP, mass storage). Pracuju poté až se soubory takto staženými na lokální disk.

Bazmeky typu "Album" mě nezajímají ani zde, ani jinde (třeba "Knihovny" ve FBreaderu apod.). Prostě na všechno stačí adresářová strukrura, vždy logická, neměnná a taková, jak si ji vymyslím.
« Poslední změna: 20 Dubna 2021, 20:23:34 od JirkaZ »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Shotwell problém s připojením fotoaparátu
« Odpověď #3 kdy: 21 Dubna 2021, 10:14:15 »
Jinak v životě mě nenapadlo pro stahování fotek z aparátu nebo telefonu používat tato "řešení pro Máňu Vomáčkojc" (a tedy ani DigiKam, ačkoliv jindy ho občas spustím).

Souhlasím, ale nedělám to pro sebe a uživatel je na tento způsob zvyklý. V U18.04 funguje bez problémů. Uživatel je senior a nezvládá spolehlivě kopírování/přesun souborů, řešení duplicit, mazání karty ve fotoaparátu apod... Stejně tak, jako převýchovu na jiný soft vidím bledě.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Shotwell problém s připojením fotoaparátu
« Odpověď #4 kdy: 21 Dubna 2021, 10:31:10 »
Jinak v životě mě nenapadlo pro stahování fotek z aparátu nebo telefonu používat tato "řešení pro Máňu Vomáčkojc" (a tedy ani DigiKam, ačkoliv jindy ho občas spustím).

Souhlasím, ale nedělám to pro sebe a uživatel je na tento způsob zvyklý. V U18.04 funguje bez problémů. Uživatel je senior a nezvládá spolehlivě kopírování/přesun souborů, řešení duplicit, mazání karty ve fotoaparátu apod... Stejně tak, jako převýchovu na jiný soft vidím bledě.

Vřele
doporučuji onu "převýchovu", neboli stálý tlak v nějakém rozumném smyslu. Diktát BFU je cesta do pekel, přestože je to dnes velmi módní a v rámci všeobecné zblbělosti, politické korektnosti a dalších podobných srágor propagované... Píšu z vlastní letité zkušenosti. Ona "neschopnost" je velmi často pouhým maskováním lenosti apod.

Více k věci: "souborový přístup" existuje už od počátku PC (a nejspíš i starších počítačů), je stále stejný, v podstatě nezávislý na OS a jednoduchý. Pro nepočítačového člověka lze pro základní abstrakci použít mnohé analogie, třeba s věcmi (prvky, díly, kartičkami...) uloženými v krabičkách, ty v šuplících, ty ve skříních, ty v místnostech atd.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Shotwell problém s připojením fotoaparátu
« Odpověď #5 kdy: 21 Dubna 2021, 10:42:47 »
Zatím jsem zvolil řešení:

Po připojení foťáku ho ve správci souborů, nebo v doku odpojit a až potom spustit Shotwell.  Kdybych uměl napsat a spustit shotwell skriptem, který by nejdříve odpojil foťák, bylo by to ok.

Druhé řešení by bylo instalovat opět U18.04

Díky za rady a tipy.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Shotwell problém s připojením fotoaparátu
« Odpověď #6 kdy: 21 Dubna 2021, 10:48:43 »
...Kdybych uměl napsat a spustit shotwell skriptem, který by nejdříve odpojil foťák, bylo by to ok.
...

Přesně toto mě napadlo jako první... Problém je podle mě v tom, že fotoaparát se připojí "někam" a zřejmě není jasné, zda to je pořád stejné.

Tady by mohlo být naznačené řešení toho odpojení: https://askubuntu.com/questions/557231/can-automatically-mounted-camera-be-automatically-unmounted-by-script-in-14-04
« Poslední změna: 21 Dubna 2021, 10:51:42 od JirkaZ »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Shotwell problém s připojením fotoaparátu
« Odpověď #7 kdy: 21 Dubna 2021, 11:14:20 »
...Kdybych uměl napsat a spustit shotwell skriptem, který by nejdříve odpojil foťák, bylo by to ok.
...

Přesně toto mě napadlo jako první... Problém je podle mě v tom, že fotoaparát se připojí "někam" a zřejmě není jasné, zda to je pořád stejné.


Nebo něco, co to připojení prostě zakáže. Není potřeba tam připojovat jiná zařízení (kromě flešky USB).
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Shotwell problém s připojením fotoaparátu
« Odpověď #8 kdy: 21 Dubna 2021, 11:30:25 »
...
Nebo něco, co to připojení prostě zakáže. Není potřeba tam připojovat jiná zařízení (kromě flešky USB).


V Kubuntu mám možnost detailního nastavení jak zacházet s připojovanými zařízeními - viz příloha. Jak to je v Ubuntu netuším...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.