Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu Mate 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 64-bit - chrome  (Přečteno 5844 krát)

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Ubuntu Mate 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 64-bit - chrome
« kdy: 21 Května 2021, 15:12:27 »
Pěkný den. Po nějaké aktualizaci mě nejde spustit klasické chrome. Musela jsem si nainstalovat chrome unstable, přes synaptic  abych mohla pracovat   . Nejspíše dělám něco špatně, jednoduše se přes ikonu nezobrazí. Pouze se chvilku točí myš a to je vše. Tak pro nás méně zkušené, nějaká rada?  Když se chrome instaluje přes konzolu...Nelze najít balík chrome . Pokud jsem správně pochopila tak chrome jen v repozitářích.  Děkuji za případnou odpověď, snad se naučím něco nového.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu Mate 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 64-bit - chrome
« Odpověď #1 kdy: 21 Května 2021, 20:11:57 »
Opravdu neběží? Podívej se do Sledování systému.
Platí zásada:  Pokud nejde něco spustit, spusť to příkazem v terminálu, vypíše se případná chyba. Dle toho se postupuje dál. Příkaz bude
Kód: [Vybrat]
google-chrome-stable
Můžeš taky chrome přeinstalovat, pokud je ale poškozený profil, nepomůže to. Zkus libovolně přejmenovat složku
Kód: [Vybrat]
~/.config/google-chrome
A pak ho zkusit spustit.
Kromě verze unstable  existuje ještě chrome-beta  který by byl vhodnější, je to takový mezičlánek mezi stable a unstable...
Nicméně zásadní důvod proč by stable verze nemohla běžet nevidím...

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Ubuntu Mate 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 64-bit - chrome
« Odpověď #2 kdy: 21 Května 2021, 20:17:16 »
Když se dostaneš do takové situace, jakou popisuješ, doporučuji nejprve zkusit restartovat počítač (po aktualizaci mohly zůstat nějaké zbytky, které se tím vyčistí). Pokud to nepomůže, můžeš zkusit balíček přeinstalovat (jak radí juwa2).

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Ubuntu Mate 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 64-bit - chrome
« Odpověď #3 kdy: 22 Května 2021, 10:42:13 »
Hezký den.  Moc Vám děkuji za odpovědi. Sledovala jsem Google chrome v Sledování systému - procesy a neobjevoval se tam. Samozřejmě že jsem ho nejdříve spustila. 

juwa2 děkuji ani s konzolí se nic nezměnilo. Využívám podle Vaší rady tedy Google chrome beta. Pravda je že mám záložní profil a tam Chrome jde.  Časem si asi přesunu práci tam. Ale pokud mohu využívat v klidu Betu tak snad nebudu muset.....    .

singularis ano po každé aktualizaci i když nevyžaduje restart, raději udělám.

Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu Mate 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 64-bit - chrome
« Odpověď #4 kdy: 22 Května 2021, 11:14:19 »
Hezký den.  Moc Vám děkuji za odpovědi. Sledovala jsem Google chrome v Sledování systému - procesy a neobjevoval se tam. Samozřejmě že jsem ho nejdříve spustila. 

juwa2 děkuji ani s konzolí se nic nezměnilo. Využívám podle Vaší rady tedy Google chrome beta. Pravda je že mám záložní profil a tam Chrome jde.  Časem si asi přesunu práci tam. Ale pokud mohu využívat v klidu Betu tak snad nebudu muset.....    .

singularis ano po každé aktualizaci i když nevyžaduje restart, raději udělám.

A co tedy ta konzole vypsala?
Se záložním profilem to jede? Pak by byl původní profil poškozený.

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Ubuntu Mate 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 64-bit - chrome
« Odpověď #5 kdy: 22 Května 2021, 12:27:20 »
Chrome Beta jde zatím dobře. Dva dny jsem nespala moc práce  ::)  tak snad jsem to vše v konzoli dala dobře.


zirafka@zirafka-OptiPlex-3010:~$ sudo su
[sudo] heslo pro zirafka:
root@zirafka-OptiPlex-3010:/home/zirafka# google-chrome-stable
[231148:231148:0522/120752.789999:ERROR:zygote_host_impl_linux.cc(90)] Running as root without --no-sandbox is not supported. See https://crbug.com/638180.
root@zirafka-OptiPlex-3010:/home/zirafka# ~/.config/google-chrome
bash: /root/.config/google-chrome: je adresářem
root@zirafka-OptiPlex-3010:/home/zirafka#
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Ubuntu Mate 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 64-bit - chrome
« Odpověď #6 kdy: 23 Května 2021, 07:45:42 »
Chrome Beta jde zatím dobře. Dva dny jsem nespala moc práce  ::)  tak snad jsem to vše v konzoli dala dobře.


zirafka@zirafka-OptiPlex-3010:~$ sudo su
[sudo] heslo pro zirafka:
root@zirafka-OptiPlex-3010:/home/zirafka# google-chrome-stable
[231148:231148:0522/120752.789999:ERROR:zygote_host_impl_linux.cc(90)] Running as root without --no-sandbox is not supported. See https://crbug.com/638180.
root@zirafka-OptiPlex-3010:/home/zirafka# ~/.config/google-chrome
bash: /root/.config/google-chrome: je adresářem
root@zirafka-OptiPlex-3010:/home/zirafka#

Spouštět Google Chrome jako root není vůbec dobrý nápad. Pokud jsi ho tak někdy třeba omylem spustila, je možné, že se zasekl kvůli tomu, že si vytvořil nějaké soubory s rootovským oprávněním a teď do nich kvůli tomu nemůže zapisovat (tzn. poškozená jsou přístupová práva a ne samotný obsah profilu).

Zkus následující příkaz (ne jako root!):

Kód: [Vybrat]
find ~ -uid 0 -print
Pokud vypíše nějaké soubory a adresáře, je to pravděpodobně chyba a bude potřeba ji napravit příkazem „chown“.

Do budoucna doporučuji místo „sudo su“ používat „sudo -i“, bude fungovat stejně, ale navíc nastaví odpovídajícím způsobem proměnné prostředí a přepne se do adresáře /root, takže pak nebude hrozit, že si nevědomky poškodíš přístupová práva ke konfiguraci ve vlastním domovském adresáři.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu Mate 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 64-bit - chrome
« Odpověď #7 kdy: 23 Května 2021, 17:23:28 »
Obrovská chyba:  Nikdy nespouštět běžné aplikace jako root. Můžeš si poškodit celý uživatelský účet (ubuntu).
Pokud takto chrome spustíš,snaží se vytvořit nový profil v domovském adresáří nikoli tvém, ale roota. A stejně to vypsalo, že to nelze..
Navíc máš zřejmě kvůli právům poškozený i vlastní profil (ten tvůj) chrome.
Takže ty oba vadné profily chromu nejprve odstraň:
Kód: [Vybrat]
sudo rm -rf /root/.config/google-chrome
sudo rm -rf ~/config/google-chrome

A pak pusť chrome z terminálu jako normální uživatel (ne jako root!):
Kód: [Vybrat]
google-chrome-stable
A napiš sem co terminál vypsal.
Chrome by se měl spustit a mělo by jít spouštět ho i "normálně".

Na závěr otázka:  Proč jsi to spouštěla jako root, co tě k tomu vedlo??

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Ubuntu Mate 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 64-bit - chrome
« Odpověď #8 kdy: 24 Května 2021, 19:04:20 »
Pěkný večer. Moc Vám pánové děkuji za odpovědi a cenné rady. Někde jsem četla když mě nejde aplikace , měla bych ji spustit root.
Ráno jsem zapnula pc a chrome se mě spustilo samo od sebe, Příště už budu vědět že ne vše v root. Jak budu mít chvilku volného času , snad najdu ty správné články a pročtu si to.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu Mate 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 64-bit - chrome
« Odpověď #9 kdy: 24 Května 2021, 19:48:53 »
Pěkný večer. Moc Vám pánové děkuji za odpovědi a cenné rady. Někde jsem četla když mě nejde aplikace , měla bych ji spustit root.
Ráno jsem zapnula pc a chrome se mě spustilo samo od sebe, Příště už budu vědět že ne vše v root. Jak budu mít chvilku volného času , snad najdu ty správné články a pročtu si to.

To je fajn, že ti to už běží, nicméně spoléhat na náhodu se příliš nevyplácí...
Ten rootovský profil ale i tak odstraň:
Kód: [Vybrat]
sudo rm -rf /root/.config/google-chrome

kočkopejsek

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 89
  • www.jsmetransparent.cz
    • Bipolární porucha
Re:Ubuntu Mate 20.04.2 LTS (Focal Fossa) 64-bit - chrome
« Odpověď #10 kdy: 27 Května 2021, 12:04:29 »
Pěkný večer. Moc Vám pánové děkuji za odpovědi a cenné rady. Někde jsem četla když mě nejde aplikace , měla bych ji spustit root.
Ráno jsem zapnula pc a chrome se mě spustilo samo od sebe, Příště už budu vědět že ne vše v root. Jak budu mít chvilku volného času , snad najdu ty správné články a pročtu si to.

To je fajn, že ti to už běží, nicméně spoléhat na náhodu se příliš nevyplácí...
Ten rootovský profil ale i tak odstraň:
Kód: [Vybrat]
sudo rm -rf /root/.config/google-chrome

Pěkný den. Moc děkuji za vše a pomoc.
Ve jménu české mentality a předsudků, mýtů ruce pryč od mé maličkosti. Jsem psychiatrická pacientka. Tedy podle většině patřím zavřít abych někomu neublížila. Vášnivá knihomolka která přečte téměř vše. Věřím že zde jsou uživatelé rozumnější se širokým rozhledem a nadhledem. Děkuji Mattie

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.