Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 21.04 - klávesnice nereaguje po bootu, bluetooth přestalo fungovat  (Přečteno 1190 krát)

psenik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Dobrý den,

asi 14dní zpátky se mi zasekl počítač - vyčerpáno 16GB RAM při načítání většího XML zdroje který jsem potřeboval k práci.
Typicky po chvilce čekání restart, co mě ale překvapilo po nabootování Ubuntu nereagovala klávesnice ani myš. Trvá to cca minutu než se rozsvítí klávesnice a začne reagovat, souběžně s tím naskočí i myš.
Zároveň mi přestalo fungovat bluetooth. Ovladače jsou nainstalované, v BIOSu je bluetoothj povolené, zkoušel jsem jej tam vypnout, restartovat a poté znovu zapnout. Resp. vypnul jsem a zapnul celý wireless modul. Dočetl jsem se že to byl problém na některých Dell notebookách.

Výstup z rfkill list vrací nyní jen Wifi modul:
Kód: [Vybrat]
psenik@officetop  ~  rfkill list
0: phy0: Wireless LAN
Soft blocked: yes
Hard blocked: no

bluetoothctl vrací následující a po delším čekání se prostě ukončí
Kód: [Vybrat]
psenik@officetop  ~  bluetoothctl
Waiting to connect to bluetoothd...

wireless modul mám integrovaný v desce tento:
Kód: [Vybrat]
08:00.0 Network controller: Intel Corporation Dual Band Wireless-AC 3168NGW [Stone Peak] (rev 10)

Zkoušel jsem i stáhnout a nahradit ovladače ale beze změny.

Pátral jsem v systémových logách jak po asociacích s USB/Klávesnice/Myš, tak i po čemkoli co by mohlo mít spojitost s bluetooth, ale nic jsem nevypátral, spíše ale jen nevím co mám hledat..?

Mockrát předem děkuji za pomoc při pátrání po zdroji problému.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu 21.04 - klávesnice nereaguje po bootu, bluetooth přestalo fungovat
« Odpověď #1 kdy: 04 Června 2021, 13:34:24 »
Hledání příčin problému nebývá snadné, může být zdlouhavé a přitom nemusí být nutně úspěšné. Tipuji poškozené nebo chybějící systémové soubory (při tom vynuceném restartu neproběhla řádně synchronizace filesystému s ram).
Proč nemáš swap?  Jak vidno, ani při dostatku ram není zbytečný, tohle by se ti zkrátka nestalo...
Proč si systém nezálohuješ?  Pak, v případě problémů se lze pohodlně vrátit zpět aniž by bylo třeba něco zdlouhavě hledat/zjišťovat (co bys za to nyní dal..).
Poslední varianta je reinstalace, málokomu se do ní chce, ale pokud nic jiného nezbývá.  Obávám se že u ní nakonec skončíš, doufejme, že to bude aspoň naposled viz výše...
« Poslední změna: 04 Června 2021, 13:43:33 od juwa2 »

psenik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Ubuntu 21.04 - klávesnice nereaguje po bootu, bluetooth přestalo fungovat
« Odpověď #2 kdy: 04 Června 2021, 15:14:20 »
Swap mám, předpokládám tedy automaticky že se přeplnilo oboje. Zálohy mám jen datové, zálohuji home folder a projektové složky...
Spíše bych potřeboval poradit kde hledat a po čem se koukat, jestli může někdo poradit?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ubuntu 21.04 - klávesnice nereaguje po bootu, bluetooth přestalo fungovat
« Odpověď #3 kdy: 04 Června 2021, 15:41:02 »
Swap mám, předpokládám tedy automaticky že se přeplnilo oboje. Zálohy mám jen datové, zálohuji home folder a projektové složky...
Spíše bych potřeboval poradit kde hledat a po čem se koukat, jestli může někdo poradit?

1. Zkrátka pro tvoje účely máš swap malý > zvětši ho adekvátně.
2. Pochop, že ty poškozené soubory (může jich být hodně) nejsi schopen lokalizovat. A jestli doufáš, že existuje nějaký zázračný příkaz/postup jak to najít/opravit, tak jenom ztrácíš čas - už jsi to mohl mít dávno přeinstalované + (pro příště) zálohované..

Jediné co bys mohl zkusit (za to nic nedáš) nabootovat live a zkontrolovat/opravit filesystémy na oddílech (pomocí fsck ).
Někdy to pomůže.
« Poslední změna: 04 Června 2021, 15:44:04 od juwa2 »

psenik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Ubuntu 21.04 - klávesnice nereaguje po bootu, bluetooth přestalo fungovat
« Odpověď #4 kdy: 09 Června 2021, 11:07:29 »
Tak jen pro info, kdyby se někomu stalo něco podobného....
V tomto případě šlo o spíše hardwarový problém.

Vypnout PC, odpojit od napájení, otevřít case, resetovat BIOS či vyjmout baterii, napočítám do deseti, baterii připojím zpět, připojím opět k napájení a funguji.

obdoné problémy například s nefunkční wifi byly několikrát popsané a z toho co jsem pochopil tak chyba je už v samotném biosu. Může se to stát tedy např i po výpadku el. energie nebo, jako v mém případě, po tvrdém restartu, tedy když zamrzne PC..

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.