Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Výběr PC s podporou Linuxu  (Přečteno 3567 krát)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Výběr PC s podporou Linuxu
« kdy: 08 Září 2021, 09:53:58 »
Mám dotaz
Stolní PC už má 10 let a zasloužil by si penzi..   :D Dívala jsem se u HP, ale tam mi operátorka na podpoře řekla že Linux nepodporují. Prakticky mechanika DVD nebyla nijak využívána, takže by tam nemusela být. HDD tam je 80 GB SATA a nikdy se nestalo že by byl nedostatek místa. Dnes se dá koupit fleška USB Kingston 125 GB za 362 kč takže jsem uvažovala ji použít místo HDD, ale je to jen úvaha. Pro mne je asi důležitá dostatečná kapacita paměti RAM + procesor  + grafika, ale možná by stačila i integrovaná. Vše s podporou Linuxu a rozumnou cenou. Trochu s tím pomáhám kamoškám, ale mé znalosti jsou omezené.
Má někdo nějaký typ či odkaz?  J.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 08 Září 2021, 14:22:16 »
Ahoj. Podporu linuxu, konkretne Ubuntu, ma jen nekolik vybranych profi modelovych rad ntb od Lenovo, Dell a HP.

USB flash neni vhodne pouzit misto HDD - je to pomale a brzy se opotrebi. Za par stovek se da koupit hdd v dobrem stavu a jinak za 500,- koupis SSD 120GB - ktery je nasobne rychlejsi.

Napis, co mas za PC - konfiguraci a k cemu to chces pouzivat - a podivame, co by bylo vylepseni a treba se sezene nejaky levny dostacujici repas, ktery s Ubuntu funguje dobre. Popr. navrhneme neco noveho, pokud to bude treba a uvidis to tak.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 08 Září 2021, 14:42:34 »
Jakékoli investice (tím nemyslím pouze ty "materiální"), ale i jakékoli "duševní úsilí" nebo vynaložený čas/práce jsou u takto (morálně) starých zařízení již nedůvodné/bezpředmětné/marné... :-[
Za stejný čas/úsilí strávený např. na brigádě si dnes můžeš pořídit zařízení nesrovnatelně lepších parametrů jak technických, tak užitných.
Výjimkou jsou pochopitelně historicky zvláště cenné přístroje, což ale zřejmě nebude tento případ.... :-\
« Poslední změna: 08 Září 2021, 14:44:24 od juwa2 »

singularis

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 08 Září 2021, 16:56:38 »
Určitě bych se vyhnul/a nejnovějším modelům. Čím novější, tím spíš budou problémy s ovladači a budeš muset čekat na nejnovější verzi jádra, kde je vyřeší. Co se týče grafiky, doporučuji Intel (integrovanou) nebo AMD (karta, nověji i integrovaná); s kartou NVIDIA jsem měl/a problémy (NVIDIA má sice lepší technické parametry, ale za ty problémy mi to nestojí). Flash disky jsou dobré maximálně na jednorázové přenášení souborů, při dlouhodobějším používání mají zoufale nízkou životnost, takže se brzy porouchají, na systém i data je určitě potřeba SSD disk; použít se dá i klasický 3,5" HDD, ale má vyšší spotřebu a zdržuje.

U SSD disku je potřeba si vybrat SATA III disk, nebo M.2 (ve variantách: M.2 SATA / M.2 PCI-E 3 / M.2 PCI-E 4). Těžko říci, co je lepší, protože SATA III SSD se dá lépe zapojit do starších zařízení a jsou na něj celkem levné adaptéry na USB3, přes které je připojíš kamkoliv. Také se s ními mnohem lépe manipuluje a lépe snášejí dlouhodobou zátěž. M.2 SSD jsou sice rychlejší a u novějších notebooků už musíš použít je, ale k manipulaci s nimi potřebuješ šroubovák a velkou dávku šikovnosti, a USB adaptéry na ně jsou drahé.

V každém případě je ale SSD disk vždy podstatně výhodnější než srovnatelný flash disk. SSD disk je nejen rychlejší, ale hlavně má podstatně větší životnost (flash disků se mi porouchalo už asi pět, SSD disk zatím žádný, ani ten nejvíc zatěžovaný).

S podporou RAM a procesoru jsem v Linuxu nikdy žádné zvláštní problémy neměl/a, to už spíš u té grafiky záleží na tom, co budeš používat za aplikace. Výkonnější grafika je nutná na 3D hry (ne na všechny), na náročnější editaci videa a možná i na 3D modelování. Na všechno ostatní by měla stačit i slabá integrovaná grafika.

To jsou moje osobní tipy.

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 08 Září 2021, 20:26:43 »
...AMD ryzen... :o :o :o

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 08 Září 2021, 21:55:11 »
Děkuji za informace a posílám parametry 10 let starého PC.
Jak jsem již psala, operátorka na podpoře HP mi řekla že HP nepodporuje Linux, takže asi HP ne, ale paradoxně zmiňovaný 10 let starý PC je HP. S tím SSD diskem máte asi pravdu, protože mě by bohatě stačil 120 GB.
Jinak hry na něm nehrajeme, ale převod filmu do jiného formátu, tak to ano.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 09 Září 2021, 11:09:53 »
Ach jo. Tak jeste jednou polopate - vyjma nekolika malo kousku modelovych rad a serveru NIKDO primo NEPODPORUJE LINUX.
A zrovna HP jsou vetsinou ty bezprobpemovejsi pro Linux.
Takze pokud chces konverzi filmu, tak je jasne, ze by to melo byt neco silnejsiho.
Otazka je, jestli to stavet nebo vzit neco hotoveho popr. i v repasu. Jakou mas predstavu o rozpoctu?

APU Ryzen by bylo vhodne, ale je nedostatkove. A stavet to na pridane grafice je zase pro tyto ucely nadbytecne. Tedy jestli neprevadis x filmu denne. Napis tu predstavu o cene a nejake tipy se tu sejdou :)
« Poslední změna: 09 Září 2021, 11:14:18 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 09 Září 2021, 11:51:14 »
Zdravím,
určitě nepřevádím x filmů denně. Převádím třeba nahrané sekvence z mobilu či foťáku do mp4 aby to z flešky šlo bez problémů pustit v TV. Ale také některé stáhnuté díly telenovel   :D  např. Versailles , ale to tak jednou, max. 2x týdně.
Starý PC tenkrát stál necelých 7000 kč koupený nový z internetu. Představa o finanční výši za PC nemá pevnou hranici, ale nechci vyhazovat peníze za co není třeba, např. DVD mechanika, nebo co bych těžko využila. Ale aby to zase zhruba 10 let sloužilo.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit


West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 09 Září 2021, 13:20:16 »
Vybrala ste si veľmi špatnú dobu na kúpu nového PC. Čo lepší procesor do toho počítača, to by nestačilo?
To len tak, že keď riešite DVD mechaniku za nejaké drobné.
« Poslední změna: 09 Září 2021, 13:30:41 od West »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 09 Září 2021, 14:05:46 »
Podíval bych se např. na https://www.levnapc.cz/repasovane-pocitace.html?f=11:73&o=9;10;3;2;11;13;8;14&keepState - výběr je tam víc než dostatečný... Prakticky každý typ lze dále konfiguračně měnit (a to po dohodě i v případech, kdy to na webu není explicitně uvedené). Nešetřil bych na velikosti RAM (proto je v odkazu filtr >= 16GB) a ani na typu procesoru. Ostatní věci (grafika, HDD/SSD...) se dají časem příp. vyměnit.

Naprostá většina značkových PC s Linuxem nemá problémy, a pokud nějaké jsou, tak je lze vyřešit. Navíc lze u výrobce často najít informaci o kompatibilitě (velký počet značkových PC má nějakou linuxovou distribuci mezi certifikovanými OS).

Kupovat nové PC jsou vyhozené peníze.

Disclaimer: s uvedenou firmou nemám nic společného kromě toho, že jsem u nich několikrát nakoupil ke vší spokojenosti.
« Poslední změna: 09 Září 2021, 14:12:24 od JirkaZ »

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1748
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 09 Září 2021, 15:18:17 »
Ještě k tomu "...operátorka na podpoře HP mi řekla že HP nepodporuje Linux...":

je úplně zbytečné volat do jakéhokoli korporátu a chtít po tamních ovčích zaměstnancích něco nestandardního (zde rozuměj něco jiného než M$, M$, M$, nebo M$, případně M$).
« Poslední změna: 09 Září 2021, 16:18:35 od JirkaZ »

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 09 Září 2021, 16:33:54 »
...kupis repas,budes mat doma dva staré šroty...za 500 jur mas novy komp s ryzenom 5,plus monitor,presne k linuxu...das si postavit... :o :o :o

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 09 Září 2021, 21:13:56 »
Díky za typy.
Měli jsme diskusi s operátorem od repasu. Zarazilo mne že nelze koupit u nich repas bez OS Windows a koupě je možná jedině se základem co nabízejí + dokoupení např. RAM do 16 GB. Cena kolem 8000 kčhttps://www.levnapc.cz/pc-lenovo-m900-intel-core.html

Koukáme po nových:https://www.electroworld.cz/gigabyte-brix-gb-bri5-8250-cerny jenomže zas to má Wi-Fi a Bluetooth což nepotřebuji a vypadá to že se musí dokoupit RAM a SSD nebo HDD?
Zkoušíme hledat dál.

Tady je již zmíněný repas: https://www.levnapc.cz/lenovo-thinkcentre-m910s-10ml-sff.html
a tady je nový: https://www.pocitarna.cz/pocitace/lenovo-thinkcentre-m910s-10ml-sff/









« Poslední změna: 09 Září 2021, 22:32:43 od Jana »
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 10 Září 2021, 08:26:52 »
Tak Brix je miniPC a ty se prodavaji vetsinou jako barebone - tedy bez ram a disku. Jinak koukam, ze lovis ve vodach Lenovo. Osobne bych spis doporucil Dell nebo HP.
Kdyby jsi chtela jit do miniPC, tak vyber je velky od Intel, Gigabyte, Asus, MSI atd.
Mozna bych si chvili pockal, protoze Chuwi pripravuje pecku za cca 500,- $
https://www.svethardware.cz/chuwi-rzbox-ryzen-9-4900h-v-mini-pc-za-500-dolaru/55893
Kazdopadne bych nepocital, ze to sezenes nekde u nas. Pri trose stesti to bude na Amazonu, jinak zname cinske shopy - Alik, Bang apod.
Na konverzi filmu a dalsi bezne cinnosti uplne akorat.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 10 Září 2021, 08:45:20 »
Tohle vypada dobre u tech repasu:
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1264573-dell-optiplex-3050-sff.html
nebo tohle za pekne penize
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1276062-hp-prodesk-600-g3-sff.html
Takovy nastrel - urcite se da kouknout na Levnapc, PC za babku a jine shopy s repasema,  jestli nemaji lepsi cenu, ale mivaji to vsichni podobne. RAM se da navysit nebo se muzes zkisit domluvit na prodeji bez RAM a sehnat si je sama dle poctu slotu. Ale 8GB je podle me celkem dostacujici i na konverzi - tam se nedelaji takove obsahle paralelni linky jako treba pri editaci videa.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #17 kdy: 10 Září 2021, 18:41:30 »
Vzal bych ten Dell 3050 - CPU 7. generace, 256 GB SSD a je to Dell - za me top znacka - az kousek za ni HP a dalsi kus Lenovo.
Jinak u tech stolnich PC se netreba bat tolik linuxu, protoze tam nejsou jako u ntb ruzne akcelerometry, ctecky otisku a kdesicosi s cim linux celkem bojuje ci moc nepocita.
 Rozhodne vsak doporucuji v Ubuntu pouzit verzi 18.04.5 a rozhodne ne posledni lts 20.04 - ta je vice problematicka treba ohl. tiskaren.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #18 kdy: 10 Září 2021, 22:10:11 »
https://www.incomputer.cz/dell-optiplex-3050-sff10
U starého PC HP jsem vždy při instalaci OS musela nainstalovat balík – to mi tady kdosi poradil sudo apt-get install hplip hplip-gui (HP P1005) a potom už tiskárna jela na dvě kliknutí. Doufám že u Dellu to nebude problém?


Ubuntu 16.04 LTS 64bit

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #19 kdy: 10 Září 2021, 22:44:36 »
...novy linux potrebuje novy hardware... :o :o :o...a s intelom???...aspon otazkovatel bude prispievajucim clenom rozvijajucej linuxovej komunity...20.04-ka HPLIP ma predinstalovanu... :o :o :o

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #20 kdy: 11 Září 2021, 09:49:43 »
hplip je balik podpory pro tiskarny HP a je mu fuk, co je to za PC. Problem ve verzi Ubuntu 20.04 je ten, ze se tisk samovolne prerusi a neprobehne cely a tez odmita pripojit skener prestoze ho hlasi jako pripraven. Problem nebude v hplip, ale v nejake systemove komponente primo Ubuntu - pravdepodobne nekde kolem udev nebo neco takoveho, co zajistuje datovy tok via USB. Zkousel jsem vzdy 2 ruzne verze hplip - jednu z repozitare a jednu nejnovejsi ze stranek podpory HP pro Linux - vysledek totozny.
Proto doporucuji verzi 18.04.5 - ta funguje korektne - odladenejsi byla uz jen 14.04, ale to uz je zastarala verze na tento stroj a mimo podporu
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #21 kdy: 11 Září 2021, 12:00:03 »
Ventero to je zajímavé co píšeš, ale cesty páně jsou nevyzpytatelné. :) Mám jiné zkušenosti. Co máme za  počítač už víš – viz výše – po celá ta léta nebyly problémy s tiskárnou a to máme od dubna 2020 OS ubuntu 20.04. Nikdy se nestalo že by se stránka nedotiskla a to se třeba tiskly 130  stránkové PDFka do školy, tedy mimo skrčený papír (ohnuté rohy papíru), ale to je mechanický problém. Je to už asi 6 let co mi známý nabídl funkční skener HP v trojkombinaci kde inkoustová tiskárna odmítala tisknout. Ten skener funguje dosud a vůbec ho neinstaluji, jenom jak je už uvedeno nainstaluji balík hplip, kliknu 2x na tiskárnu která se rozjede a o skener se vůbec nestarám protože když je potřeba vždy pracuje. Tiskárna i skener mají připojení přes USB
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #22 kdy: 11 Září 2021, 12:23:57 »
Tu zkusenost mam s tiskarnami HP, ale je mozne ze uz byl problem v nejake aktualizaci napraven.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 476
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #23 kdy: 12 Září 2021, 09:34:32 »
Ak už vaša distribúcia dodáva ovládače HPLIP, stačí ich aktualizovať na verziu 3.21.8 hneď, ako sa dostanú do stabilných archívov. Softvér HPLIP v súčasnosti podporuje celkovo 3 100 tlačiarní, skenerov a faxov, ktoré spoločnosť HP vyrobila takmer v akejkoľvek distribúcii GNU/Linux.
zdroj-9to5Linux




TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« Odpověď #24 kdy: 12 Září 2021, 15:48:08 »
V dobe ked vyslo U 20.04 tak hplip-gui nepodporovalo python3 a tym padom to koncievalo na splneni zavislosti. Mozno tie problemy suvisely s tymto. Mne vtedy stacilo nainstalovat hplip a pridat tlaciaren cez web cups. Ale je tiez pravda ze tlaciaren mam cez LAN a nie USB.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.