Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: U18-mate nefunkcní libovoné klavesnice ...  (Přečteno 1727 krát)

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 231
U18-mate nefunkcní libovoné klavesnice ...
« kdy: 12 Října 2021, 14:56:33 »
V domaci siti komunikuji OK mezi ruznymi PC s Ubuntu pres sambu.
Vcera jsem se pokousel o vzdalene vypnuti  'net rpc shutdown -t 15 -S pocitac -U uzivatel%heslo'
 PC s U18-mate 64bit z PC s U20-mate. Tyto pokusy koncily 'WERR_ACCESS_DENIED'.
Pri techto pokusech mi spadl samba pristup z U20 na u18.
Kdyz jsem se chtel po te na PC s U18 podivat co se deje, pripadne
kontrolovat nastaveni 'rpc' ve firewal tak jsem zjistil, ze klavesnice neni funkcni
(na stisky vydava zvuky jako pri nepovolenych stiscich v nekterych  aplikacich).
Stejne se chova i klavesnice z 'Onboard' i eventuelne dalsi pripojena USB klavesnice.
(Uzivana klavesnice komunikuje na RF spolecne s mysi do USB-dongle. U18-mate je instalovan na desktop PC.)

V bios, spustenem live U20 i na SSD s w10 je klavesnice PC OK.
Nemyslim si, ze by vyse popsasne pokusy na poskozeni U18 mely vliv,
presto jsem radeji popsal situaci, co se pred vznikem problemu delo.

 
Nepomohla mi obnova zalohy timeshift-BTFRS  ulozene predchoziho dne, 
nasledne hledani poskozeneho baliku v synaptic,
z Live spusteni U20  'btrfs check --repair', i  nektere rady z webu :
-pokus s upravou 'Universal Access' a
-v 'boot menu-terminalu'  spusteni 'apt-get install xserver-xorg-input-all'.
(Pri provadeni 'apt-get' z 'boot menu-terminalu' se ke konci procesu
   objevilo nekolik radku chyb o nedostupnych nebo starych lincich do depozitare '... ubuntu.cz')
.

Pocitac, az na klavesnici, se zatim po techto pokusech chova normalne vcetne site.
(Po zkusenosti s padem U20-BTFRS a naslednych problemech, kdy zaloha timeshift-RSYNC
 nesla obnovit do nove instalace U20 se mi zatim do nove instalace U18 nechce.  Tam byl problem zrejme vlivem deleni
a formatovani BTFRS partiton SSD  pred instalaci ve starsi verzi Ubuntu a GParted. Zde to muze byt podobne.
)

Poradi mi nekdo co jeste zkusit ?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:U18-mate nefunkcní libovoné klavesnice ...
« Odpověď #1 kdy: 12 Října 2021, 16:28:39 »
Vytvorit noveho uzivatela a vyskusat ci klavesnica pojde tam? Ak ano hladat chybu v /home uzivatela s problemami.
Ako si robil tu obnovu systemu? Zmazal si vsetky subory v / a nechal si ich vytvorit zo zalohy alebo si ich nechal iba prepisat zalohou?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 231
Re:U18-mate nefunkcní libovoné klavesnice ...
« Odpověď #2 kdy: 13 Října 2021, 19:03:03 »
- Zkusit se odhlasit z U18 prozatim nechci, protoze kdyz se odhlasim nepujde
zde pokud klavesnice po odhlaseni nebude funkcni, vlozit heslo. Jeste nejakou dobu
potrebuji U18 mit funkcni i jen s mysi !
S tim souvisi, ze se nema smysl vytvoreni noveho uzivatele i kdyz bych
to snad nejak pres sit nakopirovany textovy soubor s potrebnymi texty pro
potrebne dialogy nejak zvladl.

- Problem s obnovenim instalace U20-mate v BTFSR jsem tehdy zkousel resit neuspesne i zde a foru.
(System byl tehdy po problemu v aktualizaci nespustitelny.)
Pred tim jsem nekolikrat bez problemu resil obnovu spadnuteho Ubuntu ale instalovaneho '/' v oddilu ext4.

V pokusu o obnoveni s BTFSR jsem tehdy postupoval nasledovne:
V U20 jsem pouzil stejne cd-live instalace U20, v nem pri instalaci zvolil 'neco jineho',
zvolil BTFSR oddil, dal jej v instalatoru BTFSR preformatovat a do nej instalovat Ubuntu znovu.
Po te jsem z webu z webu nainstaloval 'timeshift' a po jeho spusteni se pokousel
ze zalohy RSYNC na externim HDD obnovit tam ulozene stavy.
Pokusy vsak koncily chybou, a tak jsem pak do nove instalace vse potrebe instalovat znovu.


- Dnes jsem zkusil zmenit nastaveni z 'CZ serveru' na 'Hlavni server'.

- Prohlizel jsem znovu logy. Nejake chyby v nich jsou videt ale ne okolo casu. kdy problem vzniknul.
V 'aport' logu je:
ERROR: apport (pid 3880) Mon Oct 11 20:20:24 2021: called for pid 1592, signal 5, core limit 0, dump mode 1
ERROR: apport (pid 3880) Mon Oct 11 20:20:25 2021: executable: /usr/bin/marco (command line "marco")
ERROR: apport (pid 3880) Mon Oct 11 20:20:53 2021: gdbus call error: Error: Timeout was reached

ERROR: apport (pid 3880) Mon Oct 11 20:20:53 2021: debug: session gdbus call:
ERROR: apport (pid 3880) Mon Oct 11 20:20:55 2021: wrote report /var/crash/_usr_bin_marco.1000.crash

Ale to je o nekolik hodin pozdeji nez problem vzniknul. Z desniho spusteni tam neni nic.
Netusim jak zistit proc tyto chyby vznikly



juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:U18-mate nefunkcní libovoné klavesnice ...
« Odpověď #3 kdy: 16 Října 2021, 00:07:01 »
Apport je na nic, chyby najdeš v syslogu  (/var/log/syslog), ale ať se ti z toho "nezatočí hlava", je tam toho hodně, orientuj se dle časů.

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 231
Re:U18-mate nefunkcní libovoné klavesnice ...
« Odpověď #4 kdy: 18 Října 2021, 18:53:49 »
- Samozrejme jsem prohlizel i jine logy a hledal jsem v nich nejake 'error'.
  V nalezenych, dle meho nazoru, jsem nevidel nic co by mohlo souviset s klavesnicemi.

- zkousel jsem vytvorit nejakeho dalsiho uzivatele, bohuzel to neslo.
- po odhlaseni klavesnice nebyla ve volbe uzivatele rovnez funkcni.
  (mohl jsem se pouze vratit zpet, jiny uzivatel nebyl)

- pri tom na tomto pc ve spustenych win10 bylo vse OK !

- kdyz jsem nabootoval instalacni DVD tak byla klavesnice OK, tak jsem se pustil
  do preinstalovani do puvodniho BTFRS oddilu. Bohuzel instalace skoncila chybou
  pri zavadeni grub.
   (Instalace nabizela jeho zavedeni do SSD s W10, kam jsem jej nechtel
     zavadet, vzhledem k tomu, ze na instalaci W10 v nem je od dodavatele PC
     poskytovana 'nejaka zaruka', a PC je od dodavatele zapeceteny,
     a v bios se mi nepodarilo pristup k SSD s win10 zablokovat.)

- Provedl jsem znovu instalaci, z puvodniho DVD  pro U18 na SSD na jinem PC (s AMD procesorem).
   (Toto SSD je na tomto novem PC uzivano v instalovanem boxu pro vymenne disky.)
- Po spusteni na tomto novem PC jsem se znovu dockal prekvapeni. Zde klavesnice nebyly take funkcni !

- Dnes jiz mam klavesnici znovu funkcni.
  Pokud bude nekoho zajimat co nasledovalo, muze cist dale.
   
  Pro dalsi pokusy jsem si stahl a instaloval na USB-flash posledni verzi U18mate-64bit v..5
  (na DVD byla verze v..4) a znovu instaloval na druhem PC.
  Ale tentokrat bez aktualizace po instalaci minimalni verze.
  Pred spustenim nainstalovane SSD s U18 jsem z tomto novem PC odpojil USB-rf interface mysi a klavesnice
  a pripojil klasickou USB dratovou mys a klavesnici. Tentokrat jiz bylo vse OK.

 
  Mel jsem vice jak pul roku starou zalohu z Aptik, kde byl instalovan i Timeshift.
  Ta zde byla uspesne obnovena.
  Pak jsem spustil obnoveni novejsi zalohy RSYNC (asi pred tremi mesici) z Timeshift.
  Proces obnoveni vypadal normalne, bohuzel po tomto procesu se stal boot U18 nefunkcni.
  Po zkoumani o co jde jsem zjistil nefunkcnost boot, proto, ze disk je pristupny pouze pro cteni !
  Pokus nejak to opravit dle rad z webu jsem nezvladl.
  Pri tom jeste pri hledani problemu, s nefunkcnimi klavesnicemi, jsem tuto RSYNC zalohu obnovoval
  a problem s novym spustenim nebyl !
 
  Po opetne instalaci a obnove z Aptik, jsem  se do cca posledniho stavu pred problemy
  dostal upravami a instalacemi asi po 5-hodinach.
 
  Po te jsem misto dratove mysi a klavesnice znovu pripojil USB-rf interface mysi a klavesnice
  (je ale pripojena na jinem portu) a vse jiz fungovalo a funguje OK !!!!

 
  Vyzkousel jste nekdo uspesne obnovit system po nove minimalni instalaci v BTRFS oddilu ze zalohy RSYNC ? 

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:U18-mate nefunkcní libovoné klavesnice ...
« Odpověď #5 kdy: 19 Října 2021, 18:51:51 »
Vyzkousel jste nekdo uspesne obnovit system po nove minimalni instalaci v BTRFS oddilu ze zalohy RSYNC ?

Takže jenom ve stručnosti:
1. Pokud instaluješ na BTRFS oddíl, instalace se provede nikoli přímo na něj, ale do subvolume (/@)
Zálohování (snapshoty Timeshiftem v režimu btrfs) vytvářejí další subvolumes.
Obnova pak probíhá "přepínáním" těchto subvolumes.
Potud vše OK, btrfs snapshoty jsou výborná věc.

Pokud si ale hodláš vytvářet ještě další zálohu jinam (např. pro případ selhání disku), tak nelze v tomto případě Timeshift (rsync) použít.
Laicky řečeno - rsync bude z těch subvolumes "zmatený", tj. záloha sice "nějak" proběhne, ale obnova selže - nenabootuješ...

Z tohoto důvodu k tomuto typu zálohování použj Clonezillu (Rescuezillu). Zálohuj celý BTRFS oddíl s Ubuntu. Cílový disk může být jakýkoli, i externí, i NTFS. Záloha bude obsahovat i všechny BTRFS snapshoty které po obnavě budou opět "na místě".
Jistá nevýhoda je nutnost provádět zálohu offline, tj. z boot media (bootflešky), ale i to má svoje pozitiva (spolehlivost).
---------------------------------------------------------
Druhý způsob je k záloze systému použít starý známý TAR. Zálohu je možno provádět z běžícího systému. Ve složce kam chceme uložit zálohu otevřeme Terminál a zadáme:
Kód: [Vybrat]
sudo tar -cvpzf system-backup.tar.gz --one-file-system /
Obnova. Nabootujeme live, opíšeme si UUID oddílu na který chceme obnovovat, zformátujeme jej, připojíme do /media/něco (nebo kamkoli jinam).
Ohlídáme aby měl stále stejné UUID, případně ho změníme (sudo tune2fs -U <původní_UUID> /dev/sdaX). Vlastní obnova:
Kód: [Vybrat]
sudo tar -xvpzf /path/to/system-backup.tar.gz -C /media/něco --numeric-owner

V případě, že byl systém nainstalovaný na BTRFS je postup pro zálohu stejný, pro obnovu se liší. Opět nabootujeme live, opíšeme si UUID oddílu BTRFS,  zformátujeme jej.
Pak změníme jeho UUID aby odpovídalo UUID před formátem) a vytvoříme subvolume /@
Bude vypadat takto:
Kód: [Vybrat]
sudo btrfstune -U <původní_UUID> /dev/sdaX]                   #změna UUID na původní (/dev/sdaX je zformátovaný btrfs oddíl)
sudo mkdir /media/transfer
sudo mount /dev/sdaX /media/transfer                                                 
sudo btrfs subvolume create /media/transfer/@
sudo tar -xvpzf /path/to/system-backup.tar.gz -C /media/transfer/@ --numeric-owner

#Nakonec obnovíme grub:

sudo -su
umount /dev/sdaX
mount -o subvol=@ /dev/sdaX /media/transfer
for f in dev dev/pts proc sys; do mount --bind /$f /media/transfer/$f ; done
chroot /media/transfer
dpkg-reconfigure grub-pc
exit     # (ukončí chroot)
reboot

Není to tedy nic světoborného, přesto doporučím jít spíše cestou Clonezilla/Rescuezilla.....
https://clonezilla.org/  Stažení .iso https://clonezilla.org/downloads/download.php?branch=alternative
https://github.com/rescuezilla/rescuezilla/  Stažení .iso https://github.com/rescuezilla/rescuezilla/releases/download/2.2/rescuezilla-2.2-64bit.focal.iso




« Poslední změna: 19 Října 2021, 20:02:38 od juwa2 »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:U18-mate nefunkcní libovoné klavesnice ...
« Odpověď #6 kdy: 19 Října 2021, 19:32:17 »
Na diaľkový shutdown je lepšie použiť ssh.
ssh host shutdown -r now

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.