Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov  (Přečteno 3137 krát)

martin09

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov
« kdy: 09 Listopadu 2021, 17:57:33 »
Ahojte,

som v Ubuntu svete nový. Včera som prešiel z Windosu 10 na Ubuntu 20.10. Problém mám len s čítačkou odtlačkov prstov. V termináli (lsusb) ju vidím. Ale ďalej sa dostať neviem.

Bus 001 Device 002: ID 138a:0090 Validity Sensors, Inc. VFS7500 Touch Fingerprint Sensor

Našiel som na internete niekoľko návodov ako ju rozbehať, ani jeden z nich nepomohol. V nastavení pod používateľmi stále nevidím možnosť zvoliť prihlasovanie pomocou odtlačku. Viete mi niekto poradiť čo s tým? Ďakujem.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov
« Odpověď #1 kdy: 09 Listopadu 2021, 18:52:30 »
Tohle https://blog.getreu.net/20210906-vfs7500-touch-fingerprint-sensor-debian-11/ taky nefunguje?

Stejně nechápu tu obsesi přihlašování se podobnými bazmeky. Kdyby nějaký globalizátor vymyslel identifikaci pomocí přikládání přirození, taky to bude používané?

vawaver

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 381
Re:Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov
« Odpověď #2 kdy: 10 Listopadu 2021, 17:02:51 »
Mám notebook od Lenovo tiež.
 Zabralo mi veľa času kým som to rozbehal.
Čítačka prstov mi fungovala 24 hodín.
Vyprdni sa na čítačku. Dá sa žiť plnohodnotný život aj bez toho.  8)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov
« Odpověď #3 kdy: 10 Listopadu 2021, 21:55:59 »
Vyprdni se na Lenovo ...
Prodej ho s Windowsem někomu a kup za to Dell nebo HP z repasu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov
« Odpověď #4 kdy: 12 Listopadu 2021, 06:46:53 »
Tohle https://blog.getreu.net/20210906-vfs7500-touch-fingerprint-sensor-debian-11/ taky nefunguje?

Stejně nechápu tu obsesi přihlašování se podobnými bazmeky. Kdyby nějaký globalizátor vymyslel identifikaci pomocí přikládání přirození, taky to bude používané?

Nechapem tu obsesiu zhadzovanim tejto formy autentifikacie. Prameni to len z tuzby obhajit Linux? To co v Linuxe nefunguje nie je problem systemu, ale pouzivatela, ktory to nema vobec chciet? Keby bezne pouzivatelom nefungovavala klavesa F, alebo prava polovica obrazovky, tiez by si to nazval blbostou?

Alebo je to nejaka paranoia? Zaujimalo by ma, kolko ludi to pouziva unikatne a bezpecne hesla. Ja napr. mam funkcnu citacku prstov na X1 Carbone aj na Macbooku Air a pouzivam ju, pretoze sa mi nechce vypisovat moje 20 miestne master password do Bitwarden klucenky, z ktorej sa mi uz potom same doplnaju hesla do konkretnych stranok a aplikacii. Keby som nemal citacku prstov, asi by som tu klucenku nechal z lenivosti vecne odomknutu, pripadne by som jej nastavil jednoduchsie heslo -> cim by som znizil celkovu bezpecnost.

Kupil si zariadenie s citackou prstov a tak ju chce pouzivat, co je uplne normalne.

Mám notebook od Lenovo tiež.
 Zabralo mi veľa času kým som to rozbehal.
Čítačka prstov mi fungovala 24 hodín.
Vyprdni sa na čítačku. Dá sa žiť plnohodnotný život aj bez toho.  8)

Vyprdni se na Lenovo ...
Prodej ho s Windowsem někomu a kup za to Dell nebo HP z repasu ...

Toto su celkom velke hluposti. Random notebook od Lenova != Thinkpad. Vacsina Thinkpadov serie T patri medzi najlepsie Linuxove laptopy, takze prosim prestan sirit bludy. Citacky prstov su zial celkom ignorovana cast hardware aj na tych najlepsie podporovanych masinach.

**Koniec rantu**

Ahojte,

som v Ubuntu svete nový. Včera som prešiel z Windosu 10 na Ubuntu 20.10. Problém mám len s čítačkou odtlačkov prstov. V termináli (lsusb) ju vidím. Ale ďalej sa dostať neviem.

Bus 001 Device 002: ID 138a:0090 Validity Sensors, Inc. VFS7500 Touch Fingerprint Sensor

Našiel som na internete niekoľko návodov ako ju rozbehať, ani jeden z nich nepomohol. V nastavení pod používateľmi stále nevidím možnosť zvoliť prihlasovanie pomocou odtlačku. Viete mi niekto poradiť čo s tým? Ďakujem.

Skusal si nainstalovat tento driver?
https://github.com/3v1n0/libfprint

https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

jmp

  • Host
Re:Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov
« Odpověď #5 kdy: 12 Listopadu 2021, 11:43:49 »
https://www.kaynemcgladrey.com/blog/2017-4-universal-fingerprint-can-crack-65-of-the-real-fingerprint-identification

toto vnímám jako problém a je to dobrý důvod proč ověření otiskem prstu opravdu nepoužívat...

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov
« Odpověď #6 kdy: 12 Listopadu 2021, 12:53:07 »
https://www.kaynemcgladrey.com/blog/2017-4-universal-fingerprint-can-crack-65-of-the-real-fingerprint-identification

toto vnímám jako problém a je to dobrý důvod proč ověření otiskem prstu opravdu nepoužívat...

Neviem ci mam mrtvicu, ale ten clanok ma uplne prisernu anglictinu a ziadne zdroje. Kazdopadne, toto su vtipne teoreticke clanky, ktore vsak zabudaju spomenut, ze vacsina ludi pouziva bud ziadne, alebo uplne priserne heslo pri prihlasovani sa do PC. Biometria je sposob, ktorym sa tato situacia aspon trochu zlepsuje. Kazdy z nas ma asi skusenosti z cracknutymi heslami, ale nepoznam nikoho, kto by mal skusenost s cracknutym prstom, alebo FaceID (myslim realne FaceID s dot projectorom a 3D modelom tvare, nie obycajny facial recognition zbuchany na kolene).
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov
« Odpověď #7 kdy: 12 Listopadu 2021, 22:53:47 »
Nechapem tu obsesiu zhadzovanim tejto formy autentifikacie. Prameni to len z tuzby obhajit Linux? To co v Linuxe nefunguje nie je problem systemu, ale pouzivatela, ktory to nema vobec chciet? Keby bezne pouzivatelom nefungovavala klavesa F, alebo prava polovica obrazovky, tiez by si to nazval blbostou?
Tak takhle to snad nikdo nestaví - to je jasné, že by to byla takto hloupost ...

Vyprdni se na Lenovo ...
Prodej ho s Windowsem někomu a kup za to Dell nebo HP z repasu ...

Toto su celkom velke hluposti. Random notebook od Lenova != Thinkpad. Vacsina Thinkpadov serie T patri medzi najlepsie Linuxove laptopy, takze prosim prestan sirit bludy. Citacky prstov su zial celkom ignorovana cast hardware aj na tych najlepsie podporovanych masinach.

Tak jednak to bylo myšleno napůl ve vtipu, jako reakce na předchozí příspěvěk a druhak to rozhodně není šíření bludů, neboť je dobře známo, že snad vyjma této prestižní drahé řady jsou NTB Lenovo stran Linuxu velmi problematické a též je to u NTB nejméně spolehlivá a nejvíce poruchová značka budeme-li se bavit o "značkových" strojích ...

Jinak poslední modelové prestižní řady NTB Lenovo mají přímou podporu Ubuntu, ale jsou to opravdu drahé stroje.
« Poslední změna: 13 Listopadu 2021, 10:12:30 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov
« Odpověď #8 kdy: 13 Listopadu 2021, 08:43:24 »
Citace
sudo add-apt-repository ppa:fingerprint/fingerprint-gui
...v U20.04 to nema GUI...ale z terminalu funguje... :o :o :o

...dalej GUGLE povie......

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov
« Odpověď #9 kdy: 15 Listopadu 2021, 08:48:52 »
Tak jednak to bylo myšleno napůl ve vtipu, jako reakce na předchozí příspěvěk a druhak to rozhodně není šíření bludů, neboť je dobře známo, že snad vyjma této prestižní drahé řady jsou NTB Lenovo stran Linuxu velmi problematické a též je to u NTB nejméně spolehlivá a nejvíce poruchová značka budeme-li se bavit o "značkových" strojích ...

Jinak poslední modelové prestižní řady NTB Lenovo mají přímou podporu Ubuntu, ale jsou to opravdu drahé stroje.

Jasne, chapem, avsak povodny autor prispevku specifikoval, ze ma Thinkpad T460, pricom rada T patri medzie "tie dobre", takze poznamky o Lenove tu boli bezpredmetne.

Moj osobny nazor je, ze vsetky budget laptopy su velmi problematicke a je skoro jedno, ci je to Asus, Acer, HP, alebo Lenovo. Osobne by som vzdy isiel radsej do repasovaneho Thinkpadu, ako noveho lacneho Aceru, ci uz pre kvalitu spracovania, alebo podporu Linuxu.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov
« Odpověď #10 kdy: 15 Listopadu 2021, 10:35:01 »
Stejně nechápu tu obsesi přihlašování se podobnými bazmeky. Kdyby nějaký globalizátor vymyslel identifikaci pomocí přikládání přirození, taky to bude používané?
Nechapem tu obsesiu zhadzovanim tejto formy autentifikacie. Prameni to len z tuzby obhajit Linux? To co v Linuxe nefunguje nie je problem systemu, ale pouzivatela, ktory to nema vobec chciet? Keby bezne pouzivatelom nefungovavala klavesa F, alebo prava polovica obrazovky, tiez by si to nazval blbostou?

Rozumím tomu, že nerd prostě jede slepě za tím, co mu "úžasný svět techniky" nabízí. Já, ačkoliv jsem technikem a primárně elektronikem snad od narození, nejsem nerdem. Kdysi dávno (asi tak 2x dříve než Ty) jsem taky měl za to, že elektronika nás jednou "spasí". Dnes (a tím spíš, že jsem insider v kontaktu s vývojem) chápu, že elektronika se změnila z pomocníka v diktátora a šmíráka. A bude hůř... Záležitost zvaná biometrie je pak na čele těchto snah, to snad chápe každý jen trochu orientovaný zúčastněný.

Čili s Linuxem to nemá nic společného. Vlastně má - to, že jeho nezprzněné varianty (zatím/možná?) ještě tolik nezasahují do soukromí uživatele.

Všeobecně doporučuji ke studiu třeba https://krabice.wordpress.com apod. A dodávám: pokud člověk myslí v souvislostech, tak opravdu nemá chtít (používat atd.) všechno, co existuje nebo existovat bude. To platí zcela obecně, nejen ve světě techniky.

Alebo je to nejaka paranoia?

Viz výše.

Kupil si zariadenie s citackou prstov a tak ju chce pouzivat, co je uplne normalne.

Až (nedej Bože) budou čipovaní i lidé, taky bys prohlásil, že chtít funkčnost onoho čipu v sobě je úplně normální? Podotýkám, že otázka je řečnická a nečekám na ni odpověď, spíš se zamysli.

Jo, lenost (tím navazuju na Tvůj popis toho, proč používáš čtečku otisků) je sice tzv. matka pokroku, ale zároveň matka všech průserů. Poslední dobou by se to často dalo zjednodušit na rovnici pokrok = průser. I když to má i výjimky, ale jsou čím dál tím vzácnější.

Závěr: nehodlám o problematice dále diskutovat, protože jednak to sem tak úplně nepatří, jednak je to skoro nekonečné téma a jiní (viz třeba ten odkaz na krabici) se vyjádřili za mě, dříve a lépe.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lenovo T460p - čítačka odtlačkov prstov
« Odpověď #11 kdy: 15 Listopadu 2021, 10:58:03 »
Michal:
Citace
Osobne by som vzdy isiel radsej do repasovaneho Thinkpadu, ako noveho lacneho Aceru, ci uz pre kvalitu spracovania, alebo podporu Linuxu.
Tak kupovat si nový NTB má ve skutečnosti opravdu málokdo zapotřebí a na běžnou školní či kancl činnost, je to házení peněz do kanálu. Repas elitních řad od Dell, HP nebo Lenovo za 6000,- poslouží prakticky stejně jako nový za dvojnásob. Jediné plus pro ten nový bude ten, že bude mít HW podporu h.265, ale kdo bude na 15" displeji na levném NTB mít neodolatelnou potřebu sledovat 4k videa - běžné FHD dotáhne procák na tědlech modelech SW renderingem.
Jinak osobně (z hlediska servisního), pokud bych si kupoval nový v budget třídě , tak si raději (z hlediska HW a provedení) zvolím Acer než Lenovo.

JirkaZ
Citace
Kdysi dávno (asi tak 2x dříve než Ty) jsem taky měl za to, že elektronika nás jednou "spasí". Dnes (a tím spíš, že jsem insider v kontaktu s vývojem) chápu, že elektronika se změnila z pomocníka v diktátora a šmíráka. A bude hůř...
Tak tomu jsem věřil naposledy tak v 20ti letech - pak už mi s jistotou došlo, že nás nikoliv zachrání, ale zničí. A Facebook s Googlem, Microsoftem apod. spolu se čtečkami otisků, biometrikou atd. jsou toho nástrojem a důkazem.
To opravdu není žádná paranoia, ale logická dedukce na základě pozorovaných skutečností, statistických dat a znalostí historických událostí spolu se základním přehledem v archeologii.

A tím to také za sebe uzavírám - je to už v tomto vlákně OT.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.