Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Plop Boot Manager na USB flashku  (Přečteno 2223 krát)

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Plop Boot Manager na USB flashku
« kdy: 11 Ledna 2022, 10:59:16 »
Ahoj, poradíte mi prosím jak dostat Plop Boot Manager na USB flashku?

Před pár lety jsem na Plop narazil, když jsem potřeboval bootovat z USB flashky na desce, která nepodporovala bootování z USB, takže jsem vypálil ten prográmek na CDčko, a pomocí něj už šlo bootovat z USB flashky.

Ale teď mám desku, která má USB 2.0 i 3.0, ale podporuje jen boot z USB 2.0 a nemám k ní CDromku, a rád bych bootoval live verzi z USB 3.0, což by ten Plop měl teoreticky umožňovat.

Našel jsem, že musím na tu flashku nejdřív dostat buď Syslinux, LILO nebo Grub, a pak upravit konfiguraci, aby to spouštělo ten pbm6 soubor. Se Syslinux ani LILO nemám zkušenosti, a u Grubu mi to píše:
Kód: [Vybrat]
error: invalid magic number.
Je to špatně nainstalovaným Grubem na flashku nebo je problém v tom pbm6 souboru?
Příkaz "file pbm6" vypíše že to je: Linux kernel x86 boot executable bzImage, version (...čísla) , RW-rootFS

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Plop Boot Manager na USB flashku
« Odpověď #1 kdy: 11 Ledna 2022, 16:46:38 »
Jde vidět, že o této problematice moc nemáš přehled a věc je trochu složitější.
Není důvod, aby deska neuměla bootovat z USB3. Pokud má USB3, tak také předpokládám i EFI.

Takže co to je za desku (přesně) a co chceš bootovat, proč a jak (EFI nebo MBR atd.) - prostě vyklop všechno, co víš a pak se uvidí, jestli ti můžeme nějak pomoci ... 8)

Nainstaloval jsi správně GRUB2 na flashku? Příkaz v konfiguráku je takto:
Kód: [Vybrat]
menuentry "Plop Boot Manager 6" {
    linux16 /boot/plop/pbm6
}
nebo
Kód: [Vybrat]
menuentry "Plop Boot Manager 6" {
    linux /boot/plop/pbm6
}
popř. jiná cesta, dle umístění souboru ..
« Poslední změna: 11 Ledna 2022, 16:54:11 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Plop Boot Manager na USB flashku
« Odpověď #2 kdy: 11 Ledna 2022, 20:11:00 »
Nejsnadnější je použít nějaký nástroj na vytvoření multiboot flešky. Jinak návody máš zde
 :)
« Poslední změna: 11 Ledna 2022, 20:25:11 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Plop Boot Manager na USB flashku
« Odpověď #3 kdy: 12 Ledna 2022, 03:35:58 »
Doporučovat v návodu MultiSystem, se kterým se pracuje hodně špatně - to není moc šťastné ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re:Plop Boot Manager na USB flashku
« Odpověď #4 kdy: 12 Ledna 2022, 17:10:08 »
No to je návod na celý Plob Linux, který má 2,4 GB :D
Myslel jsem tohle: Plob Boot Manager.
Dřív jsem používal verzi 5 vypálenou na CD, a iso mělo pod 1 MB.

Ventero: Hmm.. myslím že EFI to nemá. A bootovat jsem chtěl z MBR. Ani nevím jak se jmenuje základní deska, ale řekl bych že byla vyrobená na míru pro ty konkrétní terminály, a ani výrobce k ní neposkytuje žádné specifikace.. z toho, co jsem našel na google je použitelné asi jen tohle: https://www.parkytowers.me.uk/thin/Igel/ud/ud3/M330C/

Proto jsem vás tím nechtěl zbytečně zatěžovat. Teoreticky se to chová, jako kdyby tam ty USB 3.0 porty byly připojené přes rozšiřující PCI(e) kartu, a BIOS k nim neměl ovladače.

GRUB jsem na flashku instaloval na noťasu (ne na tom terminálu). Zformátoval jsem ji na FAT32, moutnul (jako /mnt), a zadal příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo grub-install --boot-directory=/mnt /dev/sdbTo nevypsalo žádné chyby. Pak jsem zkopíroval grub.cfg z /boot/grub do /mnt/grub, a v tom konfiguráku na flashce jsem pak odstranil všechny původní menuentry pro noťas, a místo nich zadal to menuentry z těch příkladů, co jsi sem taky poslal. Grub jako takový se zdá, že fungoval, naběhlo to Grub menu a byla tam ta jedna možnost: "Plop Boot Manager 6", mohl jsem i přes "e" upravit příkaz, zkošel jsem např. změnit adresu, a to pak vypsalo že to ten soubor nemůže najít, takže i adresa byla správně, jen to ten soubor nechce z nějakého důvodu načíst a stěžuje si to na magic number.

Napadá mě, jestli nemůže být problém třeba v tom, jestli se grub nainstaloval jako 64 bitový, a ten boot manager je "x86 ... bzImage", takže asi 32 bitový?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1735
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Plop Boot Manager na USB flashku
« Odpověď #5 kdy: 12 Ledna 2022, 17:37:00 »
Není důvod, aby deska neuměla bootovat z USB3....

Ale je. Setkal jsem se v průběhu doby s různými stroji, které to buď vůbec neuměly, nebo s tím měly různé, na dalších okolnostech závisející potíže a nedoporučovalo se to už v manuálu.

Důvody neznám a nechci je rozebírat.

Ano, je to spíš záležitost minulosti, nicméně to prostě stále existuje.

Navíc schopnost bootování z USB3 může záviset na konfiguraci BIOSu, viz např. https://techlibrary.hpe.com/docs/iss/proliant_uefi/UEFI_Gen9_121417/s_USB_30_mode.html .
« Poslední změna: 12 Ledna 2022, 17:42:24 od JirkaZ »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Plop Boot Manager na USB flashku
« Odpověď #6 kdy: 12 Ledna 2022, 17:44:31 »
DarkMeni jeden z důvodů uvedl - nevěděl jsem, že jde o takovou exotiku.

Jinak je tam, v příkazu pro instalaci grubu, chyba v cestě - správně to má být takto:
Kód: [Vybrat]
sudo grub-install --force --no-floppy --boot-directory=/mnt/boot /dev/sdx
ale doporučuji udělat ještě podadresář - může se hodit, když člověk toho dělá víc ..

Tady celý návod:
Citace
1. Formát USB-flash s použitím jednoho oddílu:

    Otevřít terminál a zadat sudo su a zadat heslo
    zadat fdisk -l (zjistit označení flashky, kterou chceme upravovat)
    V případě, že se flashka po zasunutí automaticky připojuje,
    nejprve odpojit: umount /dev/sdx1 (nahradit x písmenem zvolené flashky)
    zadat fdisk /dev/sdx (nahradit x písmenem zvolené flashky)
    zadat d (odstranění existujícího oddílu)
    zadat n (tvorba nového oddílu)
    zadat p (pro primární oddíl)
    zadat 1 (tvorba prvního oddílu)
    Enter (použití prvního cylindru)
    Enter (použití výchozí hodnoty posledního cylinderu)
    zadat a (označí oddíl aktivním)
    zadat 1 (označí první aktivní oddíl jako spouštěcí)
    zadat t (definice typu oddílu)
    zadat c (použití fat32)
    zadat w (zapsání změn a zavření aplikace fdisk)

2. Tvroba souborového systému fat32:

    umount /dev/sdx1 (odpojení oddílu) - pro jistotu, nejspíš už podruhé být nemusí
    mkfs.vfat -F 32 -n MULTIBOOT /dev/sdx1 (zformátuje oddíl na fat32)

3. Instalace Grub2 na flash:

Poznámka:
Pro starší verze grubu se používá --root-directory=/mnt/USB
Současnější verze používají --boot-directory=/mnt/USB/boot

    mkdir /mnt/USB (vytvoří adresář USB ve složce mnt jako montovací bod)
    mount /dev/sdx1 /mnt/USB (x nahradit písmenem zvolené flashky - namontuje flashku)
    grub-install --force --no-floppy --boot-directory=/mnt/USB/boot /dev/sdx (x nahradit písmenem zvolené flashky - instaluje Grub2)

« Poslední změna: 12 Ledna 2022, 17:48:36 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

DarkMeni

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re:Plop Boot Manager na USB flashku
« Odpověď #7 kdy: 13 Ledna 2022, 00:00:08 »
Ok, podařilo se mi nabootovat do toho Plop Boot Manageru.
Nakonec jsem rufusem nainstaloval starší verzi (PlopKexec.iso), to vytvořilo funkční bootovací flashku se syslinuxem, pak jsem jen do té flashky nahrál soubor pbm6 a upravil konfigurák syslinuxu, konkrétně řádek:
Kód: [Vybrat]
kernel plopkexecna
Kód: [Vybrat]
kernel pbm6
Přes grub to pořád házelo error: invalid magic number, i přes to že jsem ho nainsaloval podle tohoto návodu. Myslím, že grub normálně funguje, zobrazil menu, jen s tím pbm6 souborem má nějaký problém.

Anyway... ani ten Plop Boot Manager 6 nedokázal načíst tu flashku když byla v USB 3.0
Teď to zkouším přes samotný grub. Četl jsem. že budu potřebovat načíst xhci modul, ale ten není nainstalovaný:
Kód: [Vybrat]
grub> insmod xhci
error: file '/grub/i386-pc/xhci.mod' not found

Ten ovladač na USB 3.0 je až v samotném kernelu no... S linuxem to nebyl takový problém, tam jsem mohl mít /boot s kernelem na tom mini SSDčku (2GB) nebo na USB 2.0 flashce, a zbytek systému na USB 3.0 flashce, a fungovalo to. Teď zkouším Windows 10 (WinToGo) a tam to takle rozdělit asi nepůjde.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Plop Boot Manager na USB flashku
« Odpověď #8 kdy: 13 Ledna 2022, 02:57:46 »
Proc by neslo? Windows to tak dela automaticky - z jednoho oddilu bootuje a z druheho jede zbytek - je to zase jen otazka konfigurace bootmgr a prip. tech ovladacu.

Ten grub ho nenacetl ani s parametrem linux16? Z jakeho OS presne jsi delal tu flashku?
Hlaseni o chybe jsi zkoisel vyhledat na netu?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.