Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: VYŘEŠENO U 2204 zvětšení oddílu  (Přečteno 2992 krát)

JoK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 133
VYŘEŠENO U 2204 zvětšení oddílu
« kdy: 06 Října 2022, 21:21:10 »
Zdravím všechny. Potřebuji zvětšit oddíl na kterém je nainstalován systém U2204.  Podařilo se mi zmenšit oddíl NTFS (Windows) a uvolnit místo (10G) před odd ext4 (viz obr v příloze). Jsem jen uživatel a pokusy s disk a Gparted nevedou k cíli... poradí někdo pls
« Poslední změna: 07 Října 2022, 11:23:32 od JoK »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:U 2204 zvětšení oddílu
« Odpověď #1 kdy: 07 Října 2022, 03:02:26 »
Abys mohl s oddíly maipulovat, nesmí být používány (mounted). To značí ten symbol "klíčku" v Gparted který tam nesmí být.
Nelze manipulovat s oddílem ze kterého aktuálně běží systém. Úpravy je nutno dělat offline.

Postup:
1. Nabootuj (z flešky) live ubuntu.
2. Spusť Gparted.
3. Pokud bude u oddílu který chceš zvětšit klíček, odstraň ho (pravoklik > umount).
4. Nyní můžeš oddíl zvětšit. Nějakou dobu to potrvá.

Pozn: V některých ojedinělých případech se může po úpravě syst. oddílu stát, že systém nenabootuje - pak je třeba ještě (opět z live) opravit zavaděč (reinstalovat grub).

Kvido

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 527
    • nekecamweb.cz
Re:U 2204 zvětšení oddílu
« Odpověď #2 kdy: 07 Října 2022, 10:14:00 »
Ahoj!
Já si dovolím se přidat otázkou.
Na Ubuntu mám nainstalované dvě verze Ubuntu. V grub se otevírá první oddíl /dev/sda3, který má klíč.
V geparted vidím, že oddíl, který již nepotřebuji (přenesl jsem "Home") má /dev/sda2 bez klíče. V menu je "Odstranit vybraný oddíl" aktivní. Mohu tudíž smazat?
OS: Ubuntu 23.04
PC: Intel® Celeron(R) J4005 CPU @ 2.00GHz × 2, grafika: Mesa Intel® UHD Graphics 600 (GLK 2), disk SSD, 450 GB, paměť DDR 4 - 3,7 GiB.

JoK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 133
Re:U 2204 zvětšení oddílu
« Odpověď #3 kdy: 07 Října 2022, 11:09:58 »
Abys mohl s oddíly maipulovat, nesmí být používány (mounted). To značí ten symbol "klíčku" v Gparted který tam nesmí být.
Nelze manipulovat s oddílem ze kterého aktuálně běží systém. Úpravy je nutno dělat offline.

Postup:
1. Nabootuj (z flešky) live ubuntu.
2. Spusť Gparted.
3. Pokud bude u oddílu který chceš zvětšit klíček, odstraň ho (pravoklik > umount).
4. Nyní můžeš oddíl zvětšit. Nějakou dobu to potrvá.

Pozn: V některých ojedinělých případech se může po úpravě syst. oddílu stát, že systém nenabootuje - pak je třeba ještě (opět z live) opravit zavaděč (reinstalovat grub).

JJ Funguje. Hotovo. Nabootovalo bez problémů. Díky.

JoK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 133
Re:U 2204 zvětšení oddílu
« Odpověď #4 kdy: 07 Října 2022, 11:25:16 »
Ahoj!
Já si dovolím se přidat otázkou.
Na Ubuntu mám nainstalované dvě verze Ubuntu. V grub se otevírá první oddíl /dev/sda3, který má klíč.
V geparted vidím, že oddíl, který již nepotřebuji (přenesl jsem "Home") má /dev/sda2 bez klíče. V menu je "Odstranit vybraný oddíl" aktivní. Mohu tudíž smazat?

Hoy. Přenes si otázku do jiného vlákna, ať to má nějakou štábní kulturu :-) Tohle vlakno jsem už označil jako vyřešené. Díky. JoK

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:U 2204 zvětšení oddílu
« Odpověď #5 kdy: 07 Října 2022, 12:24:32 »
Ahoj!
Já si dovolím se přidat otázkou.
Na Ubuntu mám nainstalované dvě verze Ubuntu. V grub se otevírá první oddíl /dev/sda3, který má klíč.
V geparted vidím, že oddíl, který již nepotřebuji (přenesl jsem "Home") má /dev/sda2 bez klíče. V menu je "Odstranit vybraný oddíl" aktivní. Mohu tudíž smazat?

Ano, můžeš. Ale pokud potom budeš chtít na jeho místo rozšířit /dev/sda3, musíš použít postup viz výše...

Kvido

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 527
    • nekecamweb.cz
Re:VYŘEŠENO U 2204 zvětšení oddílu
« Odpověď #6 kdy: 07 Října 2022, 14:36:13 »
@juwa
Dík za odpověď!
Pěkný den!
OS: Ubuntu 23.04
PC: Intel® Celeron(R) J4005 CPU @ 2.00GHz × 2, grafika: Mesa Intel® UHD Graphics 600 (GLK 2), disk SSD, 450 GB, paměť DDR 4 - 3,7 GiB.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.